ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.09.2012
ÎNSCRIS: 24.09.12
JUL-2011

Despre alte intamplari de la concertele lui Andre Rieu

Se pare ca Bogdan a fost un norocos, fiind intr-o sala in care erau multi romani (e vorba despre concertul lui Andre Rieu de la Budapesta, descris de Bogdan DSN in review-ul sau de aici - nota webm).

Eu nu am avut aceesi sansa, in iulie anul trecut, la un concert la Maastricht, unde am mers cu sotul meu si inca o familie de prieteni; cand la inceputul spectacolului a intrebat de unde suntem, am strigat cat am putut dar se pare ca nu s-a auzit pana la scena pe care se afla.

Desi am fluturat mai tot timpul un mic banner pe care cineva mi-a scris in olandeza "Andre Rieu - te asteptam si in Romania", nu am simtit ca ar fi sesizat acest lucru, desi aveam locurile in prima treime dinspre scena.

Pentru ca am ajuns cu mult mai devreme decat ora de incepere a concertului si am remarcat expozitia de pictura a fiului sau Marc, la parterul teatrului aflat chiar in piata in care s-a tinut seria de concerte, am intrat si am stat mult de vorba cu acesta, pentru ca nu eram decat noi 4 si alti 2 care cred ca tot asa, asteptau ora de incepere a spectacolului.

I-am spus ca am o pensiune la Timisul de Jos unde clientii mei pot asculta aproape toate concertele tatalui sau. Am simtit ca i-a facut placere, pt ca mi-a cerut adresa. L-am rugat sa-i trasmita tatalui sau dorinta noastra de a veni si in Romania si ne-a promis ca o va face dar ne-a sugerat sa-i spunem noi, dupa spectacol.

Ghinionul a fost si la final, fiindca in acea seara nu dat autografe si nu a stat de vorba cu nimeni. A iesit incadrat de "baietii vigilenti" si a intrat in acelasi teatru de unde a si coborat dealtfel, cand a inceput concertul.

Am reusit sa fac cateva poze cu Andre Rieu in balconul teatrului, inainte de inceperea spectacolului.

La vreo luna, am primit prin posta 2 fotografii A4, foarte reusite, cu autograful lui Andre Rieu, un dvd cu acel concert, un tricou cu vioara si numele lui, precum si un card de membru, gold.

Eu imi doream doar sa-l vad in Romania. Acum ca Bogdan spune ca la Budapesta a promis, imi place sa cred ca se va tine de cuvant.

Trimis de Micaela JUGRAVU in 24.09.12 21:54:22
Validat / Publicat: 25.09.12 06:32:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BENELUX. A mai fost în/la: in toata tara

VIZUALIZĂRI: 2971 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Micaela JUGRAVU); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Poza din hotelul expozitiei de pictura organizata de Marc Rieu, fiul lui Andre Rieu (Maastrich, iulie 2011)

[25.09.12 06:30:57]

@Micaela JUGRAVU: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

Mutat, la reorganizare, in rubrica "Descopera Maastricht" (deja existenta pe site)

Diaura*
[26.09.12 08:22:37]

Aha... deci cu cardul ti-ai asigurat un loc in primul rand la viitoarele concerte, din care unul si eu sper sa fie la Bucuresti (sau oriunde in Romania). La concert sa te imbraci cu tricoul primit.

Micaela JUGRAVUAUTOR REVIEW
[26.09.12 08:47:38]

@Diaura:

Nu voi putea sta in primul rand pt ca doar eu am acest card, nu si sotul meu, care mi-a facut surpriza de a lua bilete la concertul dragului de Andre). Insa noi mergem la concert tot cu prietenii nostri si atunci lucrurile se complica; asa ca daca vrei sa stai musai in primul rand, t-il cedez cu drag. Trebuie doar sa o intreb pe fiica mea daca nu o intereseaza pe ea dar si sa ma uit daca nu cumva are o valabilitate limitata in timp.

Cat despre tricou, si aici este o mica problema pt ca mi-a trimis unul cu vreo 4 numere mai mare decat masura mea. Cred ca este masura 50. Probabil asa i s-o fi parut lui Marc, care este un slabanog (ca sa nu recunosc de fapt ca eu sunt supraponderala) sau poate a anticipat cam cat voi fi cand va ajunge el in Romania! Daca porti 50 si eu nu ajung la marimea asta pana va veni la noi, ti-l imprumut. (de dat nu-l dau nici moarta!)

Diaura*
[26.09.12 08:56:49]

@Micaela JUGRAVU:

Multumesc pentru oferta, dar cu respect o refuz in favoarea fiicei tale.

Nu te simti rau din cauza marimii tricoului, nu a avut ceva personal cu tine, asa se obisnuieste sa se procedeze; dacat sa fie prea mic si sa nu le incapa unora decat pe o mana, mai bine sa il faci camasa de noapte.

Micaela JUGRAVUAUTOR REVIEW
[26.09.12 09:00:14]

@Diaura: Daca Anca nu va veni, poti conta pe cardul meu.

Cat despre tricou, nu am gandit nici o clipa ceva urat. Poate am fost putin ironica dar numai pt amuzament.

Diaura*, Micaela JUGRAVU
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Maastricht: