ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.09.2012
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 08.04.10
SEP-2012

Albastru de Lefkada

Μπλε (albastru)- Φοβάμαι 2010 (Robin Skouteris & White Dragon Remix)

De curand m-am intors dintr-un extraordinar sejur de 12 zile in Grecia, dintre care 10 le-am petrecut in Lefkada in perioada 4-14.09.2012.

In luna mai am cautat cazare, iar principalul criteriu in alegerea facuta a fost ca vila sa fie cat mai aproape de plajele din vest, si asa am ajuns la vila/pensiunea San Pedro din Agios Petros – la 5 km de Vassiliki – pentru care am platit 200 euro / 10 nopti pentru 2 persoane. Camera era dotata cu strictul necesar (balcon cu o masuta si 2 scaune, A/C, TV, frigider, baie in camera), neavand prea multe pretentii, deoarece nu ne propusesem sa stam in camera.

Drumul, desi la inceput ni se parea un calvar din cauza distantei, a fost lejer; l-am parcurs in 15 ore, cu o ora pauza, plecare la 3:30-4:00 din fata blocului, si sosire in fata vilei la 19:00. Dupa parerea mea, prin Bulgaria este o placere sa conduci (este a 4-lea drum prin BG fara incidente) – drumuri bune, fara aglomeratie, fara prea multe sate pe care le tranzitezi, cu destule indicatoare dupa care sa te ghidezi (la numarat km stau ei mai prost, dar asta nu este o problema). Am plecat din granita cu rezervorul plin, si am mai alimentat la OMV-ul din Sandanski, platind cu cardul (motorina 2,71 leva/L), iar in Grecia am alimentat inainte de a intra pe insula cu 1.59 euro/l (benzina: 1.79 euro/l). In insula motorina era 1.62 euro, iar benzina (daca imi amintesc bine) 1.81 euro/l. Taxele de drum pe care le-am platit au fost urmatoarele:

-vigneta BG/ 2 saptamani: 60 lei la ghiseul din sensul giratoriu de dupa vama;

-taxe de autostrada in Grecia: 2,4 euro la un punct de taxare si 2 x 2 euro la alte 2 puncte;

-3 euro la trecerea pe sub tunelul subacvatic de la Preveza.

Ziua 1: Ne-am propus sa vizitam o plaja diferita in fiecare zi, unde sa stam toata ziua. Din cauza ca pe majoritatea plajelor nu sunt prea multe locuri de luat masa (doar posibilitatea de a cumpara sandwich-uri pe cateva dintre ele) si din dorinta de a petrece cat mai mult timp pe fiecare plaja in parte, am decis sa luam la noi o lada frigorifica in care bagam cateva sandwich-uri facute de noi dimineata, in camera, si diferite bauturi.

In prima zi am mers la Agiofili, cu vaporasul (se poate ajunge si cu masina pana la un anumit punct, dupa care pe jos – drumul este nasol din cate am inteles) din Vassiliki – 5 euro/persoana dus-intors. Inainte de a ne imbarca am cumparat o pereche de aquashoes (6.8 euro) de la un magazin din port de frica aricilor, insa am vazut asa ceva doar pe pietrele digului din Vassiliki).

Plaja este superba, nu foarte mare – da senzatia de plaja privata, iar in perioada in care am fost nu a fost foarte aglomerata, s-a stat lejer. Exista sezlonguri de inchiriat la 7 euro perechea cu tot cu umbrela, si tot de la cei ce inchiriaza se pot cumpara si bauturi racoritoare sau bere. Recomand plaja pentru snorkeling, vizibilitatea fiind extraordinara, iar la stancile din partea dreapta a plajei isi face veacul un banc de vreo 100-150 de pesti de diferite marimi si culori – este incredibil feeling-ul de a inota impreuna cu pestii, fara ca ei sa se teama (bineinteles, nu ii poti atinge cu mana pentru ca fug).

Ziua 2: In a doua zi ne-am indreptat catre vestul insulei, mai précis am vizitat binecunoscuta plaja Porto Katsiki, cea mai aglomerata plaja pe care am fost in Lefkada. Am ajuns in jurul orei 10 si am parcat (3 euro) langa restaurantele de langa scarile ce coboara spre plaja, dar se putea parca si pe drum, insa cu grija pentru ca drumul este foarte ingust si trebuie sa parchezi cat mai aproape de marginea drumului pentru a nu incurca traficul (in lunile de varf am inteles ca se formeaza ambuteiaje la plecare din cauza celor ce parcheaza aiurea).

Plaja este ceva mai aglomerata, insa a fost ok si aici, nu se compara cu aglomeratia de pe plajele din Romania. Soarele “loveste” plaja cu razele lui dupa ora 11 din cauza versantului, iar in combinatie cu nisipul de pe fundul marii, marea capata acea culoare uimitoare pe ca noi am numit-o “albastru de Lefkada”.

Ziua 3: Desi toata lumea abia astepta sa ajunga pe Porto Katsiki sau Milos, eu eram nerabdatoare sa vad Egremni. La capatul celor 350 de trepte, am descoperit o plaja de o frumusete rar intalnita unde, ca si la Porto Katsiki, muntele si marea isi dau intalnire.

Ziua 4: Desi insula este plina de drumuri inguste si serpentine, drumul pana la Gialos mi s-a parut cel mai dificil – cu o inclinatie foarte mare si curbe “ac de par” una dupa alta. La capatul acesti drum am gasit o plaja, aproape pustie, foarte putin amenajata in comparatie cu celelalte. Dezavantajul acestei plaje este ca sunt foarte multe pietre, mai ales la intrarea in apa, insa frumusetea ei consta in linistea si “salbaticia” pe care le gasesti cand ajungi.

De aici am plecat catre sudul insulei la Cape Ducato – o priveliste spectaculoasa!

Ziua 5: Dupa Gialos a urmat sa mergem catre Kavalikefta si Megali Petra; Kavalikefta este o plaja foarte mica, ingusta, intre bolovani uriasi intre care sunt puse cateva sezlonguri. Noi ne-am oprit cateva minute, am admirat-o, am facut cateva poze si am plecat catre Megali Petra. Pentru a ajunge la Megali Petra trebuie sa strabati o mica “jungla”, la capatul careia se gaseste o plaja foarte frumoasa cu cel mai fin nisip pe cale l-am intalnit pe plajele din Lefkada. Pe aceasta plaja nu exista nici un bar sau loc de unde sa poti cumpara ceva.

Ziua 6: Kathisma, o plaja usor accesibila, comerciala, nu la fel de interesanta ca si celelalte. Fiind o plaja usor accesibila, ne-am intalnit pentru prima oara cu negrii ce se ocupa cu vanzarea ceasurilor (facaturi ale unor marci de lux).

Ziua 7: Milos, o plaja linistita si foarte frumoasa, unde se poate ajunge cu vaporasul sau “la picior” din Agios Nikitas. Am ales sa mergem pe jos, pe cararea de munte, un drum de 15 minute nu foarte dificil, insa care necesita atentie. Odata ajunsi pe culmea muntelui se poate zari plaja superba, un loc cu o priveliste deosebita, numai bun de facut poze.

Ziua 8: O zi mai aglomerata, deoarece am decis sa vedem doua plaje in aceeasi zi (vroiam sa vedem si Amousso in ultima zi), dupa care, seara sa mergem sa vizitam capitala insulei, Lefkas.

Prima plaja din acasta zi a fost Pefkoulia, foarte putin aglomerata, de asemenea foarte buna pentru snorkeling. Legat de snorkeling, cand m-am scufundat prima data nu prea erau pesti, iar dupa 5-10 minute au aparut cativa, care spre uimirea mea se tineau dupa mine (testat :)) - ma fataiam de colo-colo, iar pesti tot dupa mine se tineau). Cand s-au strans mai multi am luat paine de la samwich-uri, si i-am hranit … erau pesti de toate marimile, unii un pic mai mari de o palma, altii lungi si subtiri de 20-25 cm si cu gura ca pestele spada; la un moment dat in zona am zarit si un banc de vreo cateva sute de pesti ce semanau cu sardinele – foarte frumos!

In jurul orei 14:00 am plecat spre plaja de langa Lefkas, Milli, plaja morilor de vant sau a kitesurfer-ilor; aici bate vantul foarte tare, iar caldura nu se mai simte asa de tare. O placere sa stai in bataia vantului si sa admire “jocul zmeielor” in bataia vantului.

In Lefkas am fost sa vizitam orasul, am cumparat cateva suveniruri pentru ca oferta e mai variata decat in Vassiliki si am luat masa la o taverna, unde nefiind hotarat in privinta a ce vroiam sa mananc, am fost invitata in bucataria restaurantului unde mi-au fost prezentate toate preparatele; am ales Stifado de vitel, foarte fraged si bun (ceapa era fiarta in vin).

Ziua 9: O zi mohorata, din pacate, care am petrecut-o in Vassiliki la terasa navigand pe internet si rezervand o camera in Salonic pentru ca am hotarat ca la intors sa dormim acolo pentru a vizita orasul si pentru a ne odihni.

Ziua 10: La drum, spre Salonic … cu oprire la Metsovo pentru a vizita si a manca ceva, insa am mancat doar, pentru ca a inceput o ploaie foarte puternica.

Preturile la mancare au variat in functie de locatia tavernei:

In Vassiliki: 10.50 euro coastele de miel, 3,70 euro tzatziki, gyros pita 2.50, frappe cu inghetata 3,50 euro, 1 euro apa mare, 2 euro sucuri 0,25 L, moussaca 8.50 euro, 29 euro platou fructe de mare;

In Agios Petros: 8:50 coaste de miel, 8:50 moussaca, 3 euro tzatziki, 4,50 euro salata greceasca, 6 euro vinul local - carafa de 1 L foarte bun! ;

In Lefkas: 8.50 euro moussaca, 8.50 euro stifado, calamari prajiti 10.50 euro.

Sper ca nu v-am plictisit cu review-ul meu, un pic cam lung, si pentru nelamuriri astept ecouri.

Multumesc pentru atentie!

Trimis de alinutza_jl in 24.09.12 14:56:10
Validat / Publicat: 24.09.12 16:09:35

VIZUALIZĂRI: 5711 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alinutza_jl); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Portul din Vassiliki, locul unde acosteaza ferry ce vine si pleaca din/spre Kefalonia

[24.09.12 16:08:53]

@alinutza_jl, pe viitor n-ar fi rau sa desparti recomandarile de cazare de cele referitoare la zona vizitata.

S-ar obtine astfel o structurare mai buna a informatiei - despre cazare si despre zona/imprejurimi (cine cauta doar info despre cazare o gaseste mai eficient) si, nu in ultimul rand, notele acordate ar reflecta mai bine recomandarile despre cele doua "obiective" distincte (se intampla cateodata sa stai intr-un hotel pe care nu doresti sa-l recomanzi, dar zona sau orasul in sine ar merita cu totul alte note - sau viceversa).

[24.09.12 16:13:43]

[24.09.12 16:56:11]

@webmaster am scris cateva cuvinte si despre cazare in review-ul calatoriei ca sa dau o forma de inceput textului, inainte de a intra in subiect.

Am facut un review scurt al cazarii aici: vezi impresii, insa am omis sa precizez.

Revin pe seara si cu cateva poze.

Multumesc!

[25.09.12 10:55:39]

@alinutza_jl

Foarte util, plin de informatii review-ul, l-am adaugat la Favorite in asteptarea unei vacante de azur...

[25.09.12 11:08:05]

@Krisko: Multumesc pentru aprecieri, sper sa fie de folos tuturor celor ce au in plan o vacanta in Lefkada

dorgo
[26.09.12 06:56:07]

@alinutza_jl: eu am in plan... am inceput deja s-adun bani pentru la anu', imi mai lipsesc numai vreo mie de euro...

[26.09.12 10:37:08]

@dorgo: Lefkada merita orice efort financiar

clau.nov
[26.09.12 11:26:40]

Felicitari pentru rw si pt. vacanta, bineinteles!

Ca si user @ krisko, l-am trecut la Favorite pt. la anul, Lefkada fiind o posibila destinatie vacanta (cu siguranta asta imi doresc in urma am ceea ce am citit despre aceasta insula, doar sa nu (ma) loveasca criza ca un tsunami).

Aproximativ cam de ce buget ar trebui sa dispui pt. un sejur de 10 – 12 zile (iunie sau sf. august, inceput de sept), luand in consideratie: cazare studio sau apartam (exclus hotel), masa la taverne, transport auto propriu, taxe drum, vizitare plaje, obiective???

Am citit mai sus ca user-ului @ dorgo ii mai lipsesc 1000 euro, eu n-am nici 1 euro, asta ca sa-mi fac o idee de marele efort financiar ce ma asteapta…

Din superbele poze postate, am vazut ca plajele sunt cu pietre (is) si neamenajate (sezlong, bar), sa inteleg ca e nevoie de incaltaminte speciala?

Multumesc si …vacante frumoase!

[26.09.12 21:35:33]

@clau. nov: Multumesc

Nu cunosc preturile din iunie si august, cele mentionate in review sunt valabile pentru inceputul lui septembrie.

Dupa parerea mea, 1000 euro sunt suficienti pentru 10-12 zile pe insula, dar depinde si ce doriti sa faceti acolo; pe noi ne-a costat 200 euro transportul (fara taxe de drum), si am parcurs vreo 2600-2700 de km - drumul dus-intors + vreo 500 km pe insula.

Nu deranjeaza foarte tare pietrele, dar este buna o pereche de incaltari de apa. Sunt si plaje cu nisip fin (Pefkoulia, Megali Petra) pe plaja, insa la intrarea in apa sunt pietre ce variaza ca marime de la cele mai mici pana la marimea unui ou; cele mai mari pietre le-am intalnit la Milos - erau bolovani, chiar .

Recomand vila San Pedro, unde am stat noi, pentru pozitionare (foarte important pentru a ajunge cat mai usor pe plaje din vest - plajele care conteaza in Lefkada, restul e cancan), pret si conditii - merita toti banii.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[26.09.12 21:50:50]

@alinutza_jl: Iti respect opinia, insa parerea mea este ca satul Agios Petros, impreuna cu Kalamitsi, sunt cele mai urate sate grecesti vazute de mine si locurile unde nu ai ce face niciodata, din pacate asta e cruda realitate si trebuie sa o privim in fata, orice alt loc ofera pe langa apropierea de mare si alte lucruri si atractii pentru turisti.

Parerea mea este ca Nidri e cel mai bun loc pentru a te caza pe insula si asta de departe, de foarte departe.

Daca iti doresti sa fii aproape de plajele din vest exista Athani, exista Agios Nikitas sau cazarile de langa Kathisma, oricum ar fi exista pentru dumnezeu Vasiliki si Ponti, nu esti silit sa stai niciunde. Inteleg ca pretul a fost mic dar totusi fiecare deplasare a costat si pana la plaje si pana la o taverna.

[26.09.12 23:39:07]

@ionescunic: Suntem oameni, si suntem diferiti, de unde si pareri si gusturi diferite... este normal.

Am cautat cazare in Athani sau Dragano, insa nu am gasit in online; la fata locului sigur gaseam, dar dupa 15 ore de condus cine mai are chef de cautat cazare sau negociat? Iar din Athani si pana la orice plaja din vest ajungeai doar cu masina, nu faceai nicio economie, si banuiesc ca cei care au fost in Lefkada cunosc scurtatura dintre Agios Petros si Athani.

Personal am tranzitat Nidri si nu mi-a placut - prea comercial, prea aglomerat - insa repet, doar am tranzitat, nu am avut timp si nici chef sa bat drumul pana acolo. Am cautat altceva in Lefkada si anume linistea din Agios Petros si faptul ca parca timpul sta in loc, si atmosfera din Vasiliki.

Daca vroiam "iures" mergeam in Costinesti, in Vama, etc... insa eu am cautat altceva in Grecia anul acesta.

Locatia cazarii si pretul mi-au convenit pentru ca plecam in jurul orei 9:00-9:30 si ajungeam seara la 19:30-20:00 - ce rost avea sa dau sute de euro pe cazare?

[26.09.12 23:43:56]

Absolut de acord cu punctul de vedere al lui @ionescunic, zona Agios Petros poate parea cam "nicaieri" pentru multi dintre cei care intentioneaza sa viziteze Lefkada. Eu unul nu as recomanda cazarea in zona de vest a insulei si nici in interiorul acesteia.

Vestul insulei este partea cea mai frumoasa pentru vizitat, dar este mai salbatica si slab locuita, astfel incat nu prea ai ce face seara pe-acolo. Pentru cazare, din punctul meu de vedere, cea mai buna zona este cea de est (Ligia-Nidri), sau nord (Tsoukalades).

Acum exact o saptamana m-am intors din Lefkada. Drumul dintre Vasiliki-Ag. Petros-Porto Katsiki mi s-a parut "gri", adica nu m-a atras cu nimic. Nu as sta in Ag. Petros un sejur intreg, pentru ca nu ma duc in fiecare zi la Porto Katsiki sau Egremni. Nici chiar in Ag. Nikitas nu as sta, nu ai ce sa faci seara acolo, chiar daca este cel mai frumos sat de pe coasta de vest, dar este foarte mic (o singura strada, destul de scurta, cu taverne de o parte si de alta si cu mici hoteluri sau pensiuni in spatele acestora). Atat.

Asadar, trebuie stat intr-o zona civilizata si locuita, dar de unde sa ai acces usor spre coasta de vest.

Acesta este de fapt paradoxul insulei: trebuie sa stai pe coasta de est (cazare, taverne, distractie) si sa vizitezi coasta de vest (peisaj, plaje).

A proceda altfel este o mare greseala (i. m. o).

In rest, de acord cu @alinutza_jl, Lefkada este o insula foarte frumoasa (dar oare exista insule grecesti urate?).

Cu mentiunea ca apa marii pe coasta de vest este mai mult decat albastra, este incredibila! (de fapt este un bleu-turcoaz cum nu am mai vazut in alta parte a Greciei, poate doar la Navagio/Zakynthos si Mythos/Kefalonia).

P.S. Este gresit a se lua vigneta bulgareasca pentru "2 saptamani" (de fapt nu exista asa ceva, este pentru o luna si costa 13 EUR, sau 25 leva). Daca durata de tranzit dus-intors depaseste 7 zile, este mai convenabil sa cumperi o vigneta de 7 zile pentru dus (5 EUR) si o alta de 7 zile pentru intors. Pe total iesi mai ieftin . La intoarcere este ghiseu pt. vigneta cum intri in Bulgaria, pe stanga. Dureaza 1 min. s-o cumperi.

[27.09.12 00:03:50]

@motaneata: Cum spuneam... pareri diferite.

Sunt de parere ca locul in care te cazezi trebuie sa fie in functie de ce plaje frecventezi mai mult, cele din este sau cele din vest... se pare ca in Lefkada nu poti sa le ai pe toate - si plajele din vest si distractia de seara.

[27.09.12 14:33:41]

La ce persoane am vazut ca bantuie in zona vamii, nu recomand nimanui sa opreasca acolo.

[27.09.12 21:46:26]

@alinutza_jl:

Sigur vorbim de aceeasi vama?

Eu vorbeam de vama de la punctul de frontiera Kulata-Promahonas prin care am trecut de cel putin 20 de ori in ultimii 18 ani, o vama absolut sigura. Acest punct de frontiera indeplineste criteriile tehnice pentru aderarea la spatiul Schengen, granita fiind securizata conform standardelor europene. Cred ca ai apreciat gresit calitatea persoanelor care "bantuie" pe-acolo, nu trebuie sa-ti faci probleme, totul e monitorizat video 24 de ore din 24.

Mai mult, nici macar nu trebuie sa te dai jos din masina pentru a cumpara vigneta, deschizi geamul la masina in dreptul ghiseului (ca la autostrada) si cumperi vigneta. Totul dureaza cateva secunde, nu este ca la Russe.

Faptul ca eu nu am fost de acord cu varianta ta de cazare, nu trebuie sa te irite. Am si precizat ca este vorba de o alta opinie, a mea (si vad ca nu sunt singurul). Faptul ca eu am un alt punct de vedere nu trebuie inseles ca eu am atacat-o pe @alinutza_jl, ci doar ca parerile noastre nu coincid in ceea ce priveste un anumit aspect (locul de cazare). Chiar si tu ai spus-o: "pareri diferite".

Tocmai asta este rolul acestui sait, sa ne prezentam cu obiectivitate si sinceritate impresiile de vacanta, chiar daca ele sunt diferite, iar cei care citesc vor analiza si vor decide.

[28.09.12 08:56:23]

@alinutza_jl: Desi cu ceva intarziere, vreau sa-ti spun, cu mana pe inima ca @motaneata si @ionescunic au foarte mare dreptate in ceea ce priveste cazarea pe insula. Chiar cu riscul de a plati un pret ceva mai mare fata de cat ai platit tu (ti-am si spus deja ca ai avut o oferta excelenta insa te si intrebasem daca nu v-ati plictisit).

In ceea ce priveste Nidri, inca n-am avut timp sa-i multumesc cum se cuvine lui @ionescunic pentru sugestie.

Poate ca este un pic si cum spui tu in legatura cu bulevardul comercial... insa... paralel cu acesta, la cativa metri se afla cea mai frumoasa faleza (in portul Nidri) pe care am vazut-o in viata mea! Numai si pentru a petrece seara de seara cateva ore aici merita toti banii din lume.

Nu exagerez cu nimic, sa stii, iar daca vreodata te mai duc pasii prin zona (si sunt convins de asta pentru ca simt ca te-a prins si pe tine microbul cu Grecia) nu rata, sub nici o forma, macar o seara la o cafenea pe faleza din Nidri. Iar atunci, ai sa-ti aduci sigur aminte de noi!

[28.09.12 11:54:21]

@motaneata: Da, vorbim despre aceeasi vama. Standardele UE respectate de acea granita sunt detalii - cand tranzitez o vama nu cred ca e necesar sa imi incarc memoria cu asemenea informatii inutile, si imi mentin parerea despre persoanele vazute acolo.

Iritata? Nu are de ce sa ma irite o parere diferita; fiecare se cazeaza unde doreste, oriunde merge, iar eu am considerat ca este mai bine sa stau in acea parte a insulei. Si a fost foarte bine! Daca eram proprietara vilei, poate ma deranja, pentru ca "goneai" potentiali clienti, dar altfel ma lasa rece ca nu esti tu de acord cu cazarea in acea parte a insulei. Repet, persoane diferite, pareri si gusturi diferite.

Insa, te rog, nu mai spune ca este gresit sa stai in partea de vest, lasa user-ii sa decida unde doresc sa stea, citind review-urile. De asemenea, te rog nu mai spune "ai gresit" cumparand o vigneta pe 2 saptamani (singurul lucru economisit in cazut asta, ar fi fost vizibilitatea mai buna, in coltul din dreapta-jos al parbrizului, lipind doar o vigneta, in loc de doua ), "ai gresit" ca te-ai cazat la San Pedro, "ai gresit" cand ai catalogat ca fiind dubiosi oamenii din vama Kulata-Promachonas. Fiecare e liber sa cumpere orice vigneta ii este de folosinta, (in cazul meu a fost din comoditate, pentru a nu opri de 2 ori pentru aceeasi chestie) si este liber sa se cazeze oriunde ii pofteste inima, iar rolul ecourilor nu cred ca este de a arata cu degetul catre alti user-i si a spune "TU, AI GRESIT... ". Imi cer iertare daca am interpretat gresit, si este doar un tic verbal.

Vacante frumoase, in continuare!

[28.09.12 12:02:45]

@johnnyredlabel: Si am raspuns, insa la review-ul locatiei, unde a fost adresata intrebarea - repet, nu m-am plictisit.

In Lefkada o sa revin cu siguranta, iar atunci sigur o sa trec si prin Nidri; anul asta m-am axat pe partea de vest - pentru asta mergi in Lefkada - pentru ca este spectaculoasa.

Ca sa poti vedea Lefkada in totalitate, ai nevoie de cel putin 14-20 zile - sa o parcurgi pe indelete.

Multumesc pentru sfaturi!

[28.09.12 12:10:07]

@alinutza_jl: Stiu, am citit raspunsul tau de acolo. E adevarat, in Lefkada imi doresc si eu sa revin (acum in septembrie am fost doar 4 nopti si... n-a fost de ajuns).

Iar Nidri, unde am stat acum, sa stii ca nu este chiar departe de coasta de Vest (vorbesc in conditiile sa mergi cu auto propriu, nu sa mergi cu mijloacele de transport in comun), asa ca, in timpul zilei poti merge sa inspectezi vestul, iar pe seara sa te retragi spre Est .

Iti /imi doresc sa revedem Lefkada tot atat de frumoasa pe cat am lasat-o!

Vacante frumoase!

voyager
[28.09.12 13:05:42]

@alinutza_jl:

Insa, te rog, nu mai spune ca este gresit sa stai in partea de vest, lasa user-ii sa decida unde doresc sa stea, citind review-urile. De asemenea, te rog nu mai spune "ai gresit" cumparand o vigneta pe 2 saptamani [... ]

Bravo, alinutza_jl, foarte bine spus, subscriu intru totul.

In opinia mea, diferentele dintre cele doua atitudini sunt tocmai cele care fac diferenta intre doi intelepti (in ce sens/sensuri doriti voi, cu sau fara ghilmele ect) - zugravindu-l, poate nemeritat, pe unul in auto-suficient si arogant, ce tine (chiar daca subconstinent) sa-ti dovedeasca fatis superioritatea si pe celalalt in detasat, senin, echilibrat, tolerant, intelegator.

[28.09.12 13:34:33]

@All: Pana una alta, din toate discutiile, pot spune ca am aflat foarte multe informatii despre o destinatie deosebita, pe care o cunosteam doar superficial (in cel mai bun caz). Sunt "mai bogat" acum cand am o imagine de ansamblu si cunosc o buna parte din plusurile si minusurile locatiei (in functie de zona), asa ca va adresez tuturor multumiri.

[28.09.12 13:49:37]

@Krisko: Rabdare, o sa mai apara cate ceva...

[28.09.12 13:54:55]

@Krisko: ma bucur ca pana la urma a iesit ceva bun, constructiv.

@johnnyredlabel: nu ne lasa sa asteptam prea mult: D

[28.09.12 14:16:34]

@alinutza_jl, @voyager,

Nu ati inteles ce am vrut eu sa spun si-mi pare rau pentru asta. Am precizat insa ca vorbesc "din punctul meu de vedere".

Scuze pentru deranj!

[28.09.12 14:28:30]

@motaneata: Probabil ai folosit un mod mai dur de a-ti exprima punctul de vedere, si a parut ca incerci sa ti-l impui.

Pana la urma user-ii au avut de castigat cateva informatii si comparatii intre coasta de E si V.

[28.09.12 16:08:21]

@johnnyredlabel: Sunt numai ochi (si urechi... pt. ilustratiile muzicale)

[28.09.12 16:18:26]

@Krisko: Mai pe seara...

StevenWhite
[26.02.13 12:37:01]

Exista transport in comun local, intre orasele?

gianym
[30.04.13 13:58:58]

Indragostitilor de Grecia si Lefkada, va multumesc pentru toate postarile si comentariile postate pe sait.

Sunt la un click departare de a face rezervare in Vasiliki la sfarsitul lui iunie. Impresiile voastre m-au ajutat mult si desi stiu ca sunt subiective, le tratez ca atare.

Numar zilele de acum pana la "vacanta" si sunt sigura ca la dragostea mea pentru Grecia se va adauga si cea pentru Lefkada.

krisztike
[12.05.13 01:30:32]

@alinutza_jl: Buna si imi place mult acest review. Ne-am si hotarat sa mergem in Lefkada in 6 septembrie si am o intrebare legata de vreme: a fost cald in acea perioada? Avem si o fetita de 5 ani si ma tem sa nu fie prea cald cum am patit anul trecut in Paralia in iulie. Oare e mai buna vremea in iunie? Multumesc.

alinutza_jl, clau.nov, dorgo, gianym, johnnyredlabel, Krisko, krisztike, motaneata, StevenWhite
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Lefkada:

• pagină generată în 0.091193914413452 sec