ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.09.2012
  • --- F ---
    DIN: Brașov
    ÎNSCRIS: 22.07.09
    SEP-2012

Un hotel bun, cu multiple facilitati

Întâmplarea fericită a făcut să ajung pe litoral la sfârşitul săptămânii trecute pe o vreme nespus de frumoasă pentru această perioadă. La hotel am ajuns la ora prânzului, după ce am asistat şi la parada desfăşurată de un detaşament de pompieri pe unul dintre bulevardele principale din Constanţa.

Procedura de cazare s-a desfăşurat rapid, după ce am semnat formularul am primit imediat cheia de la cameră şi cartela pentru aerul condiţionat. Camera avea vedere spre zona verde din faţa hotelului, în faţa balconului am avut un copac foarte frumos ale cărui frunze ruginii păreau cumva în discordanţă cu vremea caldă de care am avut parte la mare.

Curăţenia era desăvârşită atât în cameră cât şi în baie şi a fost întreţinută pe tot timpul sejurului, aspect pe care l-am apreciat în mod deosebit. Prosoapele au fost schimbate zilnic deşi nu le-am lăsat pe podea, plicuţele de săpun şi gel au fost şi acestea completate în fiecare dimineaţă. Am avut şi uscător de păr, perfect funcţional. Mi-ar fi plăcut să existe o cabină de duş în locul perdelei pentru că, oricât mă străduiam, nu reuşeam să nu ud pe jos. Am avut în schimb un prosop special la ieşirea din duş care era înlocuit odată cu celelalte.

Mobilierul camerei cuprindea un pat dublu, o canapeluţă, măsuţă pentru bagaje, măsuţă de cafea, un taburet, două noptiere, veioze. În minibar erau câteva pacheţele cu dulciuri, băuturi, contra-cost. Nu era permisă depozitarea alimentelor/băuturilor proprii aduse din exteriorul hotelului. La fiecare etaj erau însă dozatoare cu apă rece/fierbinte, foarte utile pentru o cană cu ceai, de exemplu.

În balcon am avut o măsuţă de plastic cu două scaune, uşa avea şi plasă pentru ţânţari dar în această perioadă nu am avut musafiri nepoftiţi. Nu am pornit aerul condiţionat, temperatura a fost plăcută în cameră, am folosit doar păturile pe care le-am găsit în dulap. Lenjeria de pat era de un alb imaculat.

Televizorul, cu diagonală mică, prindea o mulţime de programe şi, un lucru mai rar în hoteluri, bateriile nu erau uzate.

Seiful se găsea în şifonierul din hol dar era blocat. Tot aici am mai găsit mai multe umeraşe, o trusă de cusut, perie de haine.

Micul dejun, de tip bufet, era suficient de bogat, doar duminica, când au rămas mai puţini turişti, oferta a fost mai puţin variată. Puteai să alegi între mai multe tipuri de brânzeturi, mezeluri, salate, diverse tipuri de ouă, câteva preparate calde, cereale, cafea, suc la dozator de bună calitate (santal). Masa se putea lua atât în interiorul restaurantului cât şi pe terasă, într-o zonă frumos amenajată, cu multe flori, în apropierea piscinei. Prânzul se putea lua în regim all-inclusive contra sumei de 35 de lei, un preţ rezonabil dacă nu chiar mic, având în vedere că aveai şi băuturile incluse. Noi am preferat până la urmă să facem o plimbare până în centrul staţiunii (multe terase din apropierea hotelului erau închise în această perioadă) şi am mâncat la preţuri comparabile.

La capitolul relaxare şi distracţie hotelul stă nespus de bine, eu am rămas plăcut surprinsă de multitudinea modalităţilor de petrecere a timpului liber. Era o piscină mare şi una mică pentru copii, şezlonguri pentru plajă şterse cu grijă în fiecare dimineaţă, mese de tenis de masă, teren de volei, masă de biliard în recepţia hotelului, darts, internet wireless şi pe două calculatoare în lobby. Posibil să mai fi fost şi altele facilităţi dar am stat destul de puţin timp la hotel, încercând să profit din plin de vremea frumoasă, marea fiind la doar câteva minute.

Plaja era destul de curată, aveai loc la discreţie, nu ştiu dacă se plăteau şezlongurile pentru cei cazaţi la hotel, eu am preferat întotdeauna să stau pe nisip chiar dacă greu mai scapi de el după aceea, până la urmă acesta este tot farmecul. Apa mării nu mi s-a părut chiar foarte rece, am făcut baie fără probleme, doar vântul accentua senzaţia de frig.

În concluzie, a fost o vacanţă scurtă dar reuşită, m-am simţit bine pe litoralul românesc, experienţa plăcută pe care am avut-o la hotelul Dorna îmi dă speranţa să cred că şi la noi „se poate”, şi noi putem oferi servicii de calitate, orientate spre turist.

Trimis de krondia* in 22.09.12 20:43:11
    Validat / Publicat: 22.09.12 21:59:20

VIZUALIZĂRI: 4002 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

mecut [26.09.12 13:33:42] »

Ma bucur ca ti-a placut acest hotel. In 2009 am petrecut si noi cateva zile aici si cred ca este una din cele mai bune locatii din statiune.

krondia* [26.09.12 20:08:43] »

Da, mi-a făcut o impresie foarte bună. Nu ştiu cum este în plin sezon dar eu acum m-am simţit foarte bine. Pentru categoria sa este un hotel bun, nu am ce reproşa.

mecut
    Alte impresii din această RUBRICĂDorna Hotel: