ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.09.2012
DIN: romania
ÎNSCRIS: 19.10.08
SEP-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 5 ani; 4 luni

E ok, dar fara mic dejun

Am ajuns la Mamaia in disperare de cauza, plecand mancand pamantul de la Vila PLaja Azur Eforie.

Avand inca proaspete impresiile de la Azur, cu deja 2 zile irosite din concediu, am hotarat ca sub 4 stele nu mai caut cazare ever, cel putin nu in Romania.

In plus am mai hotarat ca nu am timp sa verific plajele din Romania asa ca am ales una despre care stiam sigur ca este potrivita pentru copii (Mamaia) si nici sa masor distantele hotel plaja asa ca mi-am limitat aria de cautare a cazarii cat mai aproape de malul marii.

Dupa un tur la Iakki, hotel Mamaia, hotel Arcadia si un ocol fara intrare la Phoenicia (la acesta din urma m-a alungat aspectul exterior urat, de blocuri pe care le batea soarele in cap), am intrat si la hotel Richmond, care arata ok pe dinafara.

Inainte de a povesti de Richmond, pe scurt despre celelalte 3 verificate: Iakki destul de vechi, nerenovat si camera aprox 200 de eur/noapte, Mamaia - ok, dar f scump, nu mai retin pretul, mai scump decat Iakki, Arcadia ok si pret si conditii dar nu aveau camera pentru tot intervalul de care aveam noi nevoie.

Revenind la Richmond intram si avem o scurta discutie la receptie, unde domnisoara se pregatea sa ne spuna ca e full, noroc ca alaturi de ea era "sefa" care se agita putin, face cateva scheme de cazare si permutare si in final, nu reuseste sa ne dea apartament, asa cum cerusem initial, insa ne propune o camera VIP cu pat suplimentar, la etajul 4.

Mergem sa o vedem, camera este foarte mare, baia imensa, suntem multumiti si ramanem.

Conditiile de cazare, fara sa fie la superlativ, le gasesc ok pentru malul marii noastre, asa cum este el: cu preturi umflate si stele multiplicate.

In plus, la geam erau cativa copaci, care tineau umbra ziua si foiau placut seara de la vant :).

Asadar, camera este mare, suficient de mare cat sa incapa patul suplimentar si sa nu ai niciun inconvenient. Are mobilier gen masiv, slava domnului scapi de palurile subrede din majoritatea hotelurilor, are minibar bine aprovizionat, inchis corect in dulap, lenjerie de buna calitate, mocheta ok, curata, nu am simtit miros de praf.

Am respirat usurata cand au adus patul suplimentar si au imbracat salteaua cu o husa de bumbac, punand peste husa lenjeria (spre deosebire de Azur unde au tuflit un cearsaf fix peste saltea, de ma trezeam noaptea ca nu cumva sa ajunga copilul direct pe saltea u capul).

Curatenie zilnica, prosoape schimbate zilnic, lenjeria deloc, dar nu era nevoie.

Baia era foarte faina, foarte mare, mobilier de baie ok, cada de mijloc, fara protectie dar nici nu era nevoie deoarece avea zona ei, departe de chiuveta, wc, prosoape, usa.

In hotel era curat, liftul nu era deosebit de aglomerat, personalul ok.

Ca si locatie, de la balconul nostru se vedea un colt de mare, nu este amplasat pe plaja si nici f aproape de ea, dar este la o distanta rezonabila, chiar si pentru o familie cu copii.

In vecinatate este renumitul hotel Histria, care era pe cale de reamenajare dupa demolare, adica avea un acoperis provizoriu din tabla, pe o parte erau montate termopane, pe alta erau in montare. Incredibil mi s-a parut ca erau cazati turisti in hotelul pe jumatate nelocuibil, nu mi-a venit sa cred asa ca am fost sa intreb :). Ziceau ca nu e chiar confortabil si rau este ca nu au apa calda, dar pt 50 lei pe noapte merita...

Am observat in camera cam tot ce a scris Florin, am vazut cablul de la AC atarnand dizgratios, veiozele erau sus, dar erau si intrerupatoare la nivelul patului, usa avea intr-adevar cheie, dar in cele 4 nopti nu m-au deranjat deloc aceste lucruri. Am observat si tomberoanele de la Histria (erau pe partea noastra de hotel), din fericire nu miroseau, e neplacuta imaginea, dar am trecut peste.

Am vazut si Tomis hotel dar nu mi-am dorit sa stau in el, asa renovat cum era, prefer Richmondul.

Partea neplacuta din punctul meu de vedere a fost la micul dejun. Mancarea a fost exact aceeasi, ba chiar descrestea in feluri de la o zi la alta, mezeluri nu de cea mai buna calitate, rosiile cam patate si obosite, painea uneori era uscata pe o parte, semn ca felia era taiata de ceva timp, iar in ultimele doua zile am avut o branza cam dubioasa si dureri suspecte de stomac. In afara de micul dejun nu am mancat la ei nimic, dar luatul mesei a fost oricum o aventura in toata Mamaia.

Masa excelenta am luat la Olimp, aproape de Olimp, intr-o zona cunoscuta si recomandata de localnici, pe malul marii si cu peste adevarat, dar despre asta in alta postare.

Una peste alta mie mi-a placut la Richmond, o sa mai merg daca merg la Mamaia si nu gasesc loc la Arcadia (desi camera VIP de la Richmond este mai mare decat dubla deluxe la Arcadia), insa o sa evit micul dejun la ei.

Trimis de croc in 22.09.12 14:33:12
Validat / Publicat: 22.09.12 15:11:25

VIZUALIZĂRI: 2843 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (croc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂRichmond Hotel: