ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.09.2012
ÎNSCRIS: 11.09.11
AUG-2012

Kotor - peisaj superb si vase de lux!

DANILO ŽIVKOVIĆ - JUGOSLAVIJO

Daca ajungeti in Muntenegru, Kotor este unul dintre obiectivele care trebuie vizitate. Orasul este o imbinare intre un peisaj, dominat de munti pe de o parte si de golf pe cealalta, iar de pe mare vezi multe vase de croaziera de lux si iahturi care ancoreaza aici. Daca va petreceti un sejur in alta zona din Muntenegru, puteti ajunge aici cu usurinta fiind situat la vreo 30 km de Budva, urmand un drum pitoresc (va recomand sa includeti si Cetinje, despre care am scris in vizita voastra ). Prima data veti vedea zona de la inaltime, intr-o priveliste superba de munte, mare, vase si asezare umana in aceeasi privire.

Istoria: Kotor a fost un important centru cultural si comercial de pe malul Adriaticii. De-a lungul vremurilor, zona a fost disputata de Imperiul Bizantin, Venetia, Ungaria, Franta și Austria. Cetatea a avut de suferit serios in urma cutremurului din 1979 fiind reconstruită aproape în totalitate cu sprijinul Unesco.

Venetia a controlat asezarile din toate partile golfului Kotor inca din secolul al X- lea, preluand controlul total al zonei in jurul anului 1418. Initial zona golfului era locuita de romanici care vorbeau mai ales dalmatiana, la fel ca in Dubrovnik (Croatia) sau ca si in alte parti ale Dalmatiei; insa fiind la timona in golf, venetienii au asimilat fortat limba dalmatiana a localnicilor romanici, impunand in locul ei venetiana, mai ales in administratie. Incepand cu timpurile cuceririi zonei balcanice de catre otomani, undeva in secolul XV, populatia slavilor crestini a crescut constant, astfel ca de la sfarsitul secolului XVII populatia dalmatiana, de limba romanica, era o minoritate in mijlocul slavilor deveniti atunci majoritari. Astfel ca golful e cunoscut sub numele italian de Bocche di Cattaro, dar si sub cel slav de Boka Kotorska. (asa scrie pe toate excursiile cumparate de pe litoralul muntenegrean)

Dupa ce Napoleon a terminat Republica Venetiene in 1797, provincia Albania Veneta a trecut prin mai multe stapaniri: in 1805 a fost anexata la Regatul Napoleonic al Italiei, in 1809 devenind parte a Provinciilor Ilirice ale Imperiului Francez, iar in 1815 intreaga Dalmatie, inclusiv Kotor, a fost cedata Imperiului Habsburgic. La 13 iulie 1941 are loc insurecţia populară împotriva ocupanţilor italieni. Mişcarea antifascistă a refăcut statutul statal şi juridic al Muntenegrului; astfel a devenit una din cele 6 republici egale din punct de vedere juridic din cadrul noii federaţii jugoslave.

Obs : pentru obtinerea datelor istorice am folosit mai multe surse, inclusiv ghiduri de turism primite, nu reprezinta inspiratia sau memoria mea :)

Golful Kotor este putin diferit fata de restul oraselor din Muntenegru, fiindca a avut un trecut dalmatian, venetian si catolic, a fost multe secole afiliat cultural si istoric mai degraba lumii catolice a Dalmatiei si Venetiei decat lumii ortodoxe a slavilor din S.

La Kotor a fost fondata prima scoala de navigatie a tuturor tarilor slave, in care a fost elaborata si cea mai veche harta Marii Adriatice. Unul dintre acestia a fost Matija Zmajevic. Acest amiral a invins flota suedeza de trei ori consecutiv si a primit pentru aceste lupte castigate o decoratie.

De pe urma atator lupte se vad multe ziduri, cetati, zone fortificate de aparare care te intorc practic cu mintea la trecutul zbuciumat al golfului.

Orasul vechi:

- cetatea este ce mai importanta parte din Kotor, care conserva cu destula exactitate istoria, cultura si traditia localnicilor. Aici veti regasi un mare numar de monumente medievale: biserici, catedrale, palate si muzee. Farmecul orasului este completat de strazile inguste, piatete si balciul traditional. Nu este de mirare ca in anul 1979 Unesco l-a inclus in patrimoniul sau. O plimbare la asfintit are un farmec aparte, puteti observa fortificatii pe mai multe trepte, dar si zona actualmente locuita.

- Catedrala Sfantului Tryphon: este cel mai semnificativ monument al orasului medieval., fiind construit in 1166, pe urmele unei vechi biserici dedicate aceluiasi Sfant (809). Catedrala dispune de mobilier vechi si opere de arta, cele 2 turnuri de la intrare desavarsindu-i maretia

- Perast: orasel baroc cu o indelungata traditie maritima. se afla situat la poalele Kason, se ajune rapid cu masina din Kotor. Exista 2 insule in fata sa, pe care nu am apucat sa le vizitez: cea veche a Sfantului George si cae noua (artificiala) Our Lady of the Rocks.

- Dobrota: lipita practic de Kotor, tine pana la raul Ljute in N; aici se gaseste Biserica Sfantului Matei, cladita in sec XVII.

Cazarea: am stat excelent la Apartmani Kordic, despre care voi scrie pe viitor. Sunt "n" posibilitati de cazare in functie de preferinte si buget, noi am mers la fata locului, am vazut si unde ne-a placut, ne-am cazat. Va spun asta deoarece pe net nu am gasit o oferta foarte bogata, iar majoritatea vroia minim 5 nopti sa inchirieze.

Intr-o plimbare la pas prin Kotor remarci cu usurinta o mare de baruri, restauarante si terase. Exista restaurante italinesti, turcesti, muntenegrene tradutionale pentr toate gusturile. Totodata in port vezi mai multe iahturi si ambarcatiuni luxoase. Practic zilnic ancoreaza cate o nava de croaziera, dar asta fara sa faca valuri sa sa ne deranjeze. De asemena o plimbare seara pe malul marii are o identitate aparte, intr-o liniste aproape totala se aud mici valuri care se izbesc de tarm.

Noi am mancat pe riviera, la Restarantul Caffe del Mar. Am cheltuit circa 26 de euro pe o portie de calamari traditionali, paste si bauturi. Mai incolo, inspre Dobrota sunt preturi un pic mai reduse, din ce am vazut in calatoria spre Dubrovnik

Ca distractie nu sunt foarte multe posibilitati, am remarcat doar 2 si anume 1 discoteca si un bar cu muzica in orasul vechi

Plaja este destul de ingusta, exista atat zone private cu sezlonguri si umbrelute (5 euro /zi pentru 2 persoane), cat si plaja publica gratuita, unde poti sta la umbra unor palmieri. Nu va asteptati sa gasiti un nisip fin, sunt doar pietricele mai mari sau mai mici. Noi am incercat o plimbare cu hidrobicla in golf si a meritat (6 euro/ora) se poate inota in larg.

Peisajul superb si fiordul l-am remarcat inca o data la plecare, fiind cu siguranta o locatie in care vom reveni cu placere pentru inca 2-3 zile intr-o alta vancata

Trimis de gvaly in 22.09.12 14:08:53
Validat / Publicat: 22.09.12 15:07:34
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MUNTENEGRU

VIZUALIZĂRI: 6422 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gvaly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Vas croaziera

[22.09.12 14:55:37]

Articol binevenit si cu atat "mai" foarte util in contextul acestei destinatii deosebite (in opinia mea) - Riviera Muntenegreana, dar si recent-controversate pe site

Review-ul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

[22.09.12 21:13:41]

Stiu ca aceasta melodie este desueta insa sper sa va placa!

tirol
[24.09.12 20:29:22]

un vot maxim pt un review excelent de bine documentat, de la o persoana avizata. In iunie 2012 am savurat privelistea descrisa mai sus timp de 7 nopti, in Muo, Kotor

Felicitari

tirol