ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.09.2012
    ÎNSCRIS: 29.11.10
    SEP-2012

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Casa Vlad Dracul

Am constatat pe AFA ca rw de la restaurante sunt destul de deficitare si, mai rau, am constatat acelasi lucru si la fata locului.

Intr-o vizita scurta in Sighisoara, de mult dorita insa, am cautat un loc pe masura orasului, sa mancam.

Asa ca am inceput cautarea prin cetate, cu gandul la fel si fel de bucate delicioase, mai ales ca, de luni, ne astepta intrarea la regim pana aproape de sarbatori:( ( (

Ne uitam in stanga, in dreapta si, imediat dupa intrarea in cetate pe langa turnul cu ceasornic, pe mana in care tinea cavalerul scutul (stanga, nu?) ne iese in cale Restaurant Casa Vlad Dracul. Pe afara poze cu mancaruri traditionale, desene cu reproduceri, din memorie probabil, cu Dracula, care au avut efectul de a lasa terasa goala. Ori poate ca era vineri dupa-masa, in septembrie, cine stie?

Ne asezam cu greu la una din mesele de pe terasa, majoritatea avand bilete cu "Rezervat". Ma si gandeam ca se va face repede o aglomeratie de nedescris.

Terasa draguta, cu aspect traditional, muscate din abundenta, o podisca, mese si scaune cu un relativ aer medieval, in fine, arata promitator.

Cer un meniu, primesc doua. E bine. Deschid si, imediat, imi vine in gand ca nu am destul cash la mine. Intreb ospatarul daca pot plati cu cardul iar raspunsul este afirmativ. E bine. Pretul ciorbei de fasole in pita si a celei de vacuta era de 17 lei. Nu e bine. Ospatarul cam uita ca are clinti pe terasa, mergem dupa el, comandam. Vine in timp rezonabil comanda. Gustam. Slabut. Cam de nota 7. La Restaurant Casa Romaneasca din Giurgiu am mancat o ciorba de vacuta de nota 10 la 7 lei. Cei 10 lei ramasi ii dadeam pe doua beri. Dar suntem la Cetatea Sighisoara.

Mentionez ca nu s-a facut aglomeratie. Probabil ca rezervarile erau pentru sambata.

Mai mentionez ca felul doi nu am mai comandat pentru ca era scump. Serios. Ne-am gandit ca vom servi ceva mai ieftin, mai tarziu, in alta parte. Pana la urma, am mai mancat in doua locuri in seara respectiva. Dar energia pe care ne-a dat-o ciorba asta a lui Dracula ne-a permis sa colindam cetatea pret de vreo doua ceasuri.

Una peste alta, cred ca puteti opta si pentru altceva, nu stiu daca in cetate, mai repede in oras. Perla, Restaurant Vila Franka sunt doua optiuni bune.

Scurt si cuprinzator, sper eu.

Mentionez ca am foto doar de pe terasa. am vazut interiorul si este dragut.

Tineti minte, Dracula nu se vinde singur, ii trebuie si o ciorba buna!

Va doresc pofta buna sau, mai degraba, drum bun pana la urmatorul restaurant!

Trimis de george_bton* in 22.09.12 12:54:46
    Validat / Publicat: 22.09.12 13:59:23

VIZUALIZĂRI: 4543 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (george_bton*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Terasa Vlad Dracul.

urjanclaudiu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [23.09.12 16:17:35]

Tot e bine, ca ati reusit sa mancati ceva. Noi nu am gasit absolut nici o masa libera. Si era inceputul saptamanii -lunea. La terasa, toate mesele care nu erau deja ocupate aveau aveau acele bilete cu "Rezervat" iar cand am incercat in interior... cam aceeasi poveste. E drept ca nu existau bilete dar unul din ospatari ne-a informat ca asteapta un grup si toate mesele sunt ocupate. Drept urmare, am plecat si nici ca ne-am mai intors.

george_bton*AUTOR REVIEW
    [23.09.12 20:42:21]

@urjanclaudiu: da... nu stiu care dintre noi poate aprecia ca a avut noroc si care a avut ghinion.

george_bton*
    Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Sighișoara și împrejurimi? :