ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.09.2012
DIN: Calarasi
ÎNSCRIS: 22.09.12
SEP-2012

Nici nemulțumit, nici mulțumit

ZAKYNTHOS intre bine si rau...

Buna ziua,

Afland intamplator de acest site, mi-am spus sa incerc si eu a posta o parere, doua despre binele si raul unei vacante, asadar, sa-i dam drumul.

In luna mai mi-am achizitonat o vacanta pentru doua persoane pe Insula Zakynthos, statiunea Argassi, Hotel Locanda, printr-o agentie de turism.... Ceea ce a cantarit in alegerea acestei vacante, implicit a acestei insule au fost excursiile optionale in numar de sapte, gandindu-ma astfel, ca am ce face in fiecare zi a sejurului.

Cele sapte oprionale erau:

- turul insulei cu autocarul,

- croaziera in jurul insulei,

- keri kaiki, jumatate de zi pe un vas pescaresc.

- Olympia, vizitarea locului de nastere a jocurilor olimpice (situl arheologic).

- parcul acvatic,

- Kefalonia

- seara greceasca.

De ce Locanda? pentru ca in general prefer hotelurile, caci, ofera putin mai multa intimitate, fie doar si psihologic vorbind gandindu-ne la simpla pronuntie: studio / hotel.

Uitasem sa va spun ca, turistului din mine ii place sa vada efectiv ceva cu adevarat, din moment ce pleaca de acasa mai ales pe o distanta atat de mare. Deci, nu sunt genul care-si i-au o singura excursie (fara vreo aluzie la cei ce fac asta, eu spun doar cum sunt eu), restul timpului stand cu burta la soare, caci, plecam de acasa spre a si vedea ceva, nu doar a manca ori a ne uda la piscina sau in mare.

Consider ca adevarata evolutie spirituala, mentala si intelectuala a omului consta tocmai in a vedea cat mai multe si a ne informa despre fiecare in parte de aceea cand plec de acasa vreau sa acumulez cunostiinte noi despre locurile pe care pasul meu le cunoaste.

Mentionez ca cele precizate sunt doar o parere personala despre ce mai trebuie sa cuprinda, printre altele o vacanta.

Asadar, luni... dupa lunga calatorie spre insula, am ajuns in sfarsit la hotelul Locanda de trei stele, avand camera la mansarda unde orice strop de ploaie se auzea de parca iti batea la usa. Televizorul nu avea telecomanda in camera, iar dvd-ul nu era prezent deloc (acestea existand pe hartie in dotarile prezentate la achizitonarea pachetului de vacanta). Aerul conditionat era contra cost, desii era hotel de 3 stele, iar balconul dadea spre strada unde, daca adormeai cu usa balconului deschisa era un zgomot nasol de la scutere, etc... in fine...

In rest toate bune, sincer: camera curata, facandu-se curatenie zilnic, baie la fel, balcon, curte frumoasa, piscina si marea foarte aproape, deci totul ok... exceptand faptul ca la receptie nu prea gaseai pe nimeni, iar intre orele 14 - 17 chiar nu mai gaseai pe nimeni (era si un anunt in acest sens... siesta, ca mai peste tot la greci).

Plaja hotelului este extrem de ingusta, insa ai sezlonguri gratis, iar berea Mithos la 330 ml este la barul de pe terasa la pretul de 2 euro.

Statiunea Argassi... este practic un sat unde pe soseaua principala sunt atat pe dreapta cat si pe stanga restaurante, magazine, taverne, etc... Doar o mica intersectie considerata centrul statiunii te face sa o mai virezi in sus, caci, intersectia nu este in forma de cruce, ci perpendicular. Deci, nici un vis de statiune, ci doar un sat extrem de aglomerat in ale carui magazine, curios, gaseai inculiv produse chinezesti.

Statiunea este plina de englezi in al caror locatii daca te duci sa-ti servesti cafeaua de dimineata. (caci, grecii nu se trezesc de dimineata, totul fiind inchis), precizand ca ei nu au greek coffe, ci doar expresso... care oricum nu este engleza la origini, ci italiana, dar in fine... te mai si atentioneaza ca ai cerut nota de plata intr-o engleza americana.

Buuun... Asadar in dupa masa primei zile de stationare in Argasii, ne-am intalnit cu cel insarcinat de catre agentie pentru a ne prezenta lista excursiilor optinonale, care cuprindea:

- Turul insulei cu vaporul: pret adult - 20 E (fara masa) ~ 23 E (cu masa),

- Sailing: pret adult - 59 euro

- Luxurious turtle sportting + Maratonisi: pret adult - intre 25 euro

- Navagio: fara pret

- Seara greceasca: pret adult - 15 euro

Hmmm, parca nu prea seamana cu lista prezentata in tara la achizitonarea vacantei, nu?

In fine, fiind acolo, eram deja acolo, asadar... am achizitonat urmatoarele:

- turul insulei cu vaporul... in care ulterior am observat ca a intrat si Navagio organizata miercuri.

- turul insulei cu autocarul, organizata joi.

- keri caves, organizata vineri cu plecare la ora 11.20

- seara grecesca, organizata vineri.

-Kefalonia, organizata duminica.

De restul optionalelor trecute in lista excursiilor prezentate acolo, s-a mormait ceva de genul ca nu s-ar mai face, etc... EVIDENT, de Olimpia trecuta pe lista achizitionari din tara, nici nu s-a mai pomenit absolut nimic.

In Argassi pentru excursiile optionale, agentia din Romania colaboreaza cu Mamfredas Tours, deci... hai sa vedem continuarea.

Miercuri si joi... totul a decurs conform programului, punctualitate si peisajul superb.

Eeeeee... de joi seara a inceut sa se adune norii, noaptea sa ploua, iar dimineata sa fim anuntati ca excursia planificata si platita se amana pentru a doua zi dimineata (sambata).

Vineri seara... seara greceasca, local Target Bar aflat in Argassi, panorama superba, mancare buna, vin bun, muzica frumoasa, dansuri cu o singura pereche de dansatori, dar placut si reusit totul...

Consider ca prin astfel de seri poti fi mai aproape de arta culinara, cultura si obiceiurile dansurilor traditionale si nu numai a unei noi tari vizitate, ... ma insel, oare? ... posibil, caci, dintr-un autocar de 50 de persoane, doar doi am fost...

Uitasem sa va spun... in momentul plecari spre locul de organizare a serii grecesti sunt anuntat (cu returnarea banilor) ca excursia platita Keri Caves se anuleaza.

Asadar, sambata am plecat spre Zante, ce altceva puteam face intr-o zi libera si innourata in prima parte a sa.

Zante, oras frumos cu influente deloc grecesti mai ales arhitectural.

Sambata dupa masa vremea se schimba, usor spre seara cerul este senin si cu speranta unei duminici frumoase (cum dealtfel s-a si dovedit a fi), incerc sa ma reintorc din Zante in jurul orei 23 in camera hotelului Locanda din statiunea Argassi.

Ajungand in fata usii camerei de la hotel, observ pe usa un biletel (care, cica, fusese pus in jurul orei 21) prin care eram informat ca din cauza vremii nevaforabile, excursia la Kefalonia programata pentru a doua zi, duminica se anuleaza (cu returnarea banilor in jurul orei 12).

Asadar, inca o zi de pierdut vremea aiurea, desii soarele s-a aratat din belsug atat deasupra insulei Zakynthos cat, dealtfel, cat puteai vedea si cu ochii... Deci, iarasi anuntari pe ultima suta de metri fara ca tu, ca si turist sa-ti mai poti planifica, oarecum in detaliu un program pentru a doua zi.

Chiar ma intrebam: daca ploua, mai putem parasi insula sau ramanem pana la primavara? ... totusi era vorba de o ploaie si nicidecum de iernile noastre mioritice...

Nu stiu care si cine si cat de mult ori de putin sunt vinovati pentru nerespectarea excursiilor din oferta contractata, ori prezentata acolo si indeosebi anularea unor excursii pentru care unii turisti au platit, au crezut inca din tara in ele sperand ca dupa mii de kilometri sa si vada ceea ce au platit si planificat a vedea. Partea romana sau partea greaca sa fie responsabili pentru nerespectarea propriului cuvant, practic... ???

In fine, iata ca viata mi-a dovedit inca odata ca si cei de care pana ieri erai extrem de multumit te pot dezamagii extrem de mult.

Cu stima si respect,

Sorin

P. S... Ca o mica completare la ceea ce inseamna dezamagire, in 2009 fiind tot in Grecia la Olimpic Beach, excursie organizata de alta companie, acesta la plecare a uitat de noi, trebuind sa se intoarca spre a ne lua, noi asteptand cca 2 ore fata de ora stabilita pentru plecare... Frumos, nu? ... ca doar romani suntem si noi, organizatorii...

Trimis de dl. Vacanta in 22.09.12 11:10:46
Validat / Publicat: 22.09.12 11:57:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Riviera Olimpului: statiunea Olimpic Beach (cu excursii optionale la Atena, Pireu, Meteora, Salonic, etc.)

VIZUALIZĂRI: 11142 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dl. Vacanta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster22 [22.09.12 11:22:50] »

@dl. Vacanta: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

Asa cum scrie in mai multe locuri pe aici, mentionarea agentiilor este interzisa explicit (si) pe acest site (indiferent daca e referire pozitiva sau negativa). Vezi, de exemplu, textul scris cu rosu mai jos.

Aceste informatii se pot trimite insa prin mesaje private.

Toate pasajele din text referitoare la agentie vor fi sterse sau modificate!

Te rog cand ai timp sa scrii un review si despre cazare, separat, poti folosi linkul acesta : amfostacolo.ro/rev_add.php?id=12823

dl. Vacanta [22.09.12 11:55:39] »

@webmaster22: Multumesc pentru aparitia celor mentionate.

Cu regret apreciez faptul ca cititorul nu poate fi mai aproape de adevar si informare datorita limitari dvs. privind mentionarea agentiilor...

Drept pentru care consider ca informarea catre toti ceilalti interesati sau experimenti cetateni in achizitionarea pachetelor de vacanta, imi este restrictionata, fapt ce ma face sa ma retrag de pe un site ce fracmenteaza pareri si experiente cu si despre tot si toate.

Cu stima,

dl. Vacanta.

dl. Vacanta [22.09.12 11:58:55] »

@webmaster22: UNDE ESTE LIBERTATEA CUVANTULUI?

LIBERTATEA CUVANTULUI IMI ESTE INGRADITA...

Cu stima,

dl. Vacanta.

webmaster [22.09.12 12:02:28] »

@dl. Vacanta: este optiunea dvs - respectatata in mod egal cu a oricarui alt membru, cu oricare alta pozitionare referitoare la restrictiile (minimale) impuse pe AFA, la urma urmei identice cu cele de pe majoritatea covarsitoare a forumurilor sau paginilor de pe internet.

Va multumim ptr colaborare; aveti oricand usa deschisa pe acest sait, in caz ca va veti reconsidera vreodata optiunea si/sau consideratiile.

ps & ref. la ecoul scris intre timp: tare-mi este teama ca in cazul dvs particular sa nu fie vorba despre 'libertatea' de a face reclama *interesata* unei agentii particulare, si nu libertatea cuvantului

Cititorii vor aprecia singuri 'gradul de incredere' pe care il vor acorda unui asemenea autor.

iulian68 [22.09.12 13:23:24] »

@Dl Vacanta, nu am inteles cu ce anume ti s-a ingradit dreptul la libera opinie??!!

Ai vazut cumva, pe acest site, pe cineva care a postat numele vreunei agentii?

Referitor la descrierea statiunii Argassi, imi permit sa corectez cateva aspecte: Plaja de care ai pomenit apartinea exclusiv hotelului Locanda, iar la 50-100 de metri in dreapta exista plaja publica (Paralia) care era mai lata si mai lunga. Statiunea este una linistita si pitoreasca, nicidecum un sat, cum il descrii tu. Exista "eliniky cafe" la orice terasa/taverna, nu numai espresso. Referitor la preturile excursiilor, e de notorietate faptul ca la fata locului vei gasi intotdeauna oferte mai mici, dat fiind sistemul concurential in care se comercializeaza acestea.

Vicisitudinile vremii ii exonereaza pe organizatori de orice responsabilitate, poate ca majoritatea celor inscrisi ar fi reclamat faptul ca sunt dusi intr-o excursie pe ploaie, dat fiind faptul ca 75% din timpul alocat se va petrece in aer liber. Iar seara greceasca pe care o organizau nu mi s-a parut nicidecum atat de traditionala cu delicii culinare deosebite... Doua souvlaky si vinul la sticla de plastic nu reflecta nicidecum traditia culinara a grecilor, lucru stiut probabil de majoritatea turistilor veniti in Grecia.

Despre engleza-americana, nu ma pot pronunta, nu mi s-a facut observatie niciodata, mai ales de un grec.

Inchei cu mentiunea ca am folosit prenumele personal la persoana I -a, avand in vedere varstele apropiate si faptul ca cei 30.000 de utilizatori in scrisi pe acest site se considera ca in familie aici.

Sper sa revii asupra celor mentionate si sa participi in continuare cu impresii din vacantele tale...

webmaster22 [22.09.12 13:33:52] »

@dl. Vacanta: Eu cred ca ai inteles gresit rostul nostru, aici se scriu review-uri de vacanta, se face reclama gratuita spatiilor de cazare si se descriu locurile vizitate, reclama agentiilor, pozitiva sau negativa, este interzisa dintr-un motiv foarte simplu, pe care te las sa il descoperi singur.

In alta ordine de idei pe fiecare pagina a fiecarui review scrie clar cu rosu ca mentionarea agentiilor de turism romanesti este interzisa, acest aspect nu a interesat.

Eu cred ca atunci cand intri intr-o comunitate trebuie sa respecti regulile, nu sa intri cu bocanciii... din prima...

Daca citeai ceva pe aici poate trageai ceva foloase si aveai o vacanta mai frumoasa.

Nu inteleg sub nici o forma cum poate fi un hotel mai intim decat un studio, asta este chiar culmea turismului in Grecia...

webmaster26 [22.09.12 13:49:53] »

@iulian68:

Ai vazut cumva, pe acest site, pe cineva care a postat numele vreunei agentii?

interdictia 'totala' si completa este implementata nu de foarte mult timp; in trecut erau permise referirile NEGATIVE, deci este posibil sa mai apara nume de agentii prin review-uri mai vechi.

oricum pe masura ce suntem sesizati, sau le descoperim se vor sterge si acelea.

iulian68 [22.09.12 14:16:21] »

@webmaster26: La primul review pe care l-am postat pe acest site am primit aceeasi observatie, pe care mi-am insusit-o, nu inainte de a-mi cere scuze pt faptul ca nu am citit indeajuns de atent regulamentul. Asta nu a insemnat insa sa adresez acuze cuiva.

In afara de asta nu am fost de acord cu descrierea statiunii Argassi, de unde m-am intors in urma cu doua saptamani.

Despre hotel nu imi permit sa scriu nimic, cu toate ca in aceeasi perioada cu cea petrecuta in insula de mine au fost cativa prieteni, si am schimbat impresii zilnic, si mai ales la intoarcerea cu autocarul.

Imi pare rau ca apar astfel de manifestari cand, repet, regulamentele si bunul simt sunt respectate de cei peste 30.000 de utilizatori...

dl. Vacanta [22.09.12 15:46:52] »

@webmaster26: Hai sa nu incurcam varza cu frunza vitei de vie, desii sarmale se fac in amandoua... Eu vorbeam de respectarea liberatii cuvantului, nu de a mai vedea sau nu referiri privitoare la numele vreunei agentii... si indeosebi de a face reclama. Apropo, stiti care este definitia reclamei in marketing si necesitatea implementari ei? ... asadar, hai sa nu mai ne gasim scuze puerile pentru interdictiile impuse.

Daca respectati liberatatea cuvantului (mai ales ca enuntarea unui nume de agentie nu reprezinta folosirea unui vocabular... intelegeti de care) atunci si tineti la el.

In fine, pierdem vremea degeaba, mi-am facut o parere despre ce si cat ati inteles din primul meu raspuns spre ,,ECOU''.

Sincer, chiar nu mai are rost...

O zi buna va doresc si la revedere.

dl. Vacanta [22.09.12 15:49:30] »

@webmaster22: Stimate webmaster22 tineti-va bocancii pentru jignirile altora, ca eu nu i-am folosit in dialogul cu dvs...

Ganditi tipic mioritic... asemeni romanului cu pachetelul... Sau e prea greu de inteles si acum la ce fac referire?

In rest va multumesc pentru educatie...

Admin [22.09.12 15:52:13] »

@dl. Vacanta: LOL. primul caz in care un user care isi anunta retragerea este ajutat sa si-o respecte - chiar daca doar pentru 2 zile

cartonas galben si doua zile de pauza reflectie pentru ofensa/jignire (la adresa echipei de moderare).

flori_floricika [23.09.12 17:12:51] »

Buna ziua, imi permit sa scriu si eu parerea mea, libertatea cuvantului si a opiniei fiind respectata aici. Am fost in Argassi acum 2 ani si este departe de a fi un sat, dupa parerea mea este statiunea cea mai animata dintre toate statiunile grecesti in care am fost, cu viata de noapte, sigur diferita de cea din Bucuresti, mentionez in ca ultimii 5 ani mi-am petrecut concediile doar in Grecia. Cred ca nu exista sat din tara noastra care sa aduca cu Zakyntos, iar de satele grecesti nici vorba. Sunt multe locatii cu propietari englezi, care s-au adaptat specificului grecesc, care au o mancare foarte buna, preturi pentru toate buzunarele, in anul care am fost eu aveau oferte foarte convenabile, puteau manca 2 persoane, mancare greceasca cu doar 10 euro, ceea ce eu nu am intalnit nicaieri. In statiune sunt foarte multe taverne care cred ca pot satisface chiar si pe cei mai pretentiosi. In ceea ce priveste excursiile care se pot efectua, acum imi amintesc 3 agentii grecesti in care am intrat si in care preturile sunt mai mici decat la agentia romaneasca cu care vii. Asa e peste tot. Mie mi-a placut foarte mult si as vrea sa mai revin Argassi

andrees [08.02.13 19:10:36] »

Poate sa imi zica si mie cineva cum este plaja din Argassi si cea din Laganas, va rog.

vacantamea2012 [18.02.13 14:26:58] »

Bună,

Dacă mă poţi ajuta cu câteva amănunte. Vreau să ajung în Zakynthos, mai ales pentru opţionale şi nu să fac plajă. De aceea te-aş ruga să-mi spui unde ar fi mai acceptabilă cazarea: Argassi sau Laganas pentru a achiziţiona opţionalele? Aş vrea să ajung pe la 26 august şi să fac, dacă pot, în fiecare zi câte o opţională.

andrees, dl. Vacanta, flori_floricika, iulian68, vacantamea2012
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Argassi: