ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.09.2012
  • GR. VÂRSTĂ: 40-50 ani
    DIN: Suceava
    ÎNSCRIS: 09.08.10
    SEP-2012

De 3 stele? doar pe dinafara si in zona receptiei!

Dupa toate impresiile citite pe AFA, ne-am pornit spre litoralul romanesc cu ceva asteptari care s-au dovedit a fi doar atit, asteptari. Inevitabil pe tot parcursul sejurului nostru am facut comparatie cu concediul de la mare de anul trecut, petrecut in aceeasi perioada a anului (septembrie) si in aceeasi formula (tati, mami si copil minunat), doar ca anul trecut am incercat Eforie Nord, cu cazare la Vila Rocco (recomand oricind!) iar in acest an ne-am dorit imperativ camera cu vedere la mare si asa ne-am hotarit sa ajungem la Hotel Capitol.

Noi am optat pentru cazare fara masa, asa ca nu ne putem pronunta asupra restaurantului sau terasei de la Capitol, iar sejurul l-am achizitionat printr-o agentie de turism. In perioada aleasa de noi, 30 august - 5 septembrie 2012, pretul a fost de 266 lei. sejur pentru 6 nopti/persoana in camera dubla si gratuitate pentru copil, cazarea ajungind la un total de 532 lei, achitati in doua transe, ultima platita cu zece zile inaintea plecarii.

Prima nemultumire e legata de "early check in": Am comunicat ca ne deplasam cu tren de noapte dinspre Suceava si ca ajungem la 8,30 in Mangalia si ca as vrea sa beneficiez chiar contra cost de un early check in. Atit agentia de turism cit si receptia hotelului ne-au confirmat prin mail si in convorbiri telefonice ca la acea data putem beneficia de early check in fara a plati nimic in plus, desi eram dispusa sa achit acest serviciu. In momentul primirii voucherului am citit negru pe alb doar "va rog chekin prioritar" (???) iar cind am scris un mail la receptie in care am intrebat cu incepere de la ce ora ne putem prezenta mi s-a raspuns "nu inainte de ora 15". In fine, poate am inteles eu gresit, poate au ei o alta idee decit mine despre ce inseamna EARLY :) Noroc ca am prevazut oprirea la Constanta, la o prietena minunata care ar fi trebuit sa ne plimbe pina la Balcic pina spre dupa amiaza... pina la urma din cauza unor "neprevazuturi" am ramas si am bintuit prin Constanta, ajungind in Jupiter in jurul orei 16.

Hotelul arata bine pe dinafara si in zona receptiei, insa camerele sint dezamagitoare. Noi am fost cazati la etajul 4 in camera 415, o camera cu vedere frontala la mare, care a compensat oarecum minusurile camerei.

- in camera mobila veche, de culoare verde, in nici un caz de 3 stele, ca exemplu, coltul mobilierului pe care statea TVul era ros si mincat, voi adauga o fotografie pentru a ilustra aceasta idee

- in baie, chiuveta infundata, mirosul deja evocat de toti clientii hotelului, para de la dus defecta.

- in balconul cel "renovat" o mizerie inimaginabila pe mozaicul de pe jos, urme de orice pe blatul ferestrei.

- camerista, zimbitoare, amabila, a venit in fiecare zi, a maturat, a dat cu mopul, ne-a luat gunoiul si a pus hirtie igienica in baie. Prosoapele au fost schimbate o singura data, nu a fost nevoie mai des. Lenjeria a dorit sa o schimbe in a 5 a zi, dar cum plecam in ziua urmatoare noi am fost cei care am convins-o ca nu e necesar. Subliniez ca a fost extrem de dragalasa, ceea ce nu as putea spune despre personalul de la receptie, cu exceptia receptionerei care ne-a intimpinat la sosire. Restul aveau niste mutre acre si lipsite de orice interes pentru ce misca in jurul lor, dadeam buna ziua/buna dimineata degeaba, nici nu cred ca ne auzea.

Copilul din dotare a fost incintat de clubul de copii de la parterul hotelului (deschis de la amiaza pina la ora 23), unde s-a jucat in fiecare seara si unde s-a imprietenit cu micute alte cliente ale hotelului. La fel de incintata a fost de accesul gratuit la Babyland (pentru outsideri tariful era de 15 lei/seara) si de atelierul de pictura din cadrul Babylandului, unde putea picta figurine din ipsos (10 lei figurina mica, 20 lei figurina mare) - se pune la dispozitia copilului o paleta cu culori, citeva pensoane de diferite grosimi si copilul poate la acasa capodopera. Babylandul e deschis cu incepere de la ora 16, nu stiu pina la cit, ca noi o stergeam dupa ora 20, cind se aglomera infiorator si incepeau sa se imbrinceasca si sa se loveasca la gonflabile.

Plaja in dreptul Hotelului Capitol e doar cu numele. Noi am optat pentru 2 variante:

- Plaja Copiilor, in dreapta hotelului, cu un golfulet apreciat de familiile cu copii mici si foarte mici, cu apa foarte mica si cu loc de joaca amenajat pe plaja. Pacat ca nu se pate intra in apa decit cu slapi, e plin de scoici sparte si nu e foarte placut, dar avantajul e ca intotdeauna e apa mai calda decit pr Plaja Jupiter si e mai mare dragul sa ii vezi balacindu-se. Exista pe aceasta plaja doi animatori, un baiat si o fata, aceiasi care seara au program in Babyland. Ce nu ne-a placut, cele doua piscinute pentru copii, cu apa murdara, cu alge si nisip cit incape (voi posta si o fotografie elocventa)

- Plaja Jupiter, un pic mai departe si mai aglomerata, insa cu un nisip super si niste valuri mari care te clatinau de pe picioare. "Tare", cum ar zice fiica-mea!

In fiecare seara intre ora 22-23 vedeam de la balconul hotelului cum veneau niste utilaje sa stringa algele care se adunau in cursul zilei, deci din acest punct de vedere mi s-a parut un lucru bun.

In statiune, lipsa de interes peste tot pentru spatiile verzi, mizerie cit incape, chinezarii pe trotuar amplasate strategic ca sa te impiedici de ele si care te obliga sa mergi pe strada, duhoare de la multimea de trasuri, muzica la maxim de la masinutele care se ciocnesc, mirosul de hamsii prajite acum la sfirsit de sezon intr-un ulei dubios.

Ne-am plimbat cu trenuletul si spre Neptun, si pina la Olimp, 5 lei de persoana, adult sau copil, nu conteaza. Ne-am plimbat mult pe jos, am mers si in Neptun pe jos (treceam pe linga guri de canal care miroseau oribil, e o problema peste tot cu canalizarea asta imputita?) si am ajuns si la Venus prin Cap Aurora. Vremea a fost de partea noastra, cald, placut, excelent pentru plimbari pe jos.

De mincat,

in Jupiter

- am mincat la Four Seasons insa ni s-a parut mincarea fada, lungita, scumpa (am mincat si la autoservire si la restaurant), la Antik (bunicel), am luat pizza la pachet de la chioscul dinspre strada al terasei Capitol (pizza capitol, buuuuna, cu ketchup adus de acasa!), placinta codreneasca (excelenta, la 5 lei, cu brinza telemea, sau cu sunca si cascaval, preferata fiica-mii), am incercat si cartoful spira, la 3 lei bucata, un cartof taiat in spirala de un mecanism si pus la prajit pe un bat intr-o baie de ulei care arata mai bine decit uleiul de la hamsii :). Am cumparat fructe foarte frumoase si la preturi rezonabile la diferitele tarabe din statiune, piine-lactate si diferite alimente pentru micul dejun de la magazinul non-stop de linga Four Seasons sau de la magazinul alimentar de linga hotel.

in Neptun

am mincat la Springtime, dar nu recomand seara, cind e ultrahiperaglomerat, ci mai degraba masa de prinz, gustos, mi-a placut.

in Venus

am descoperit o impinge tava numita La foisoare cu terasa afara, a fost surpriza sejurului, am mincat bine gustos si ieftin aici si mai faceam si un pic de miscare ca sa ajungem pina acolo si ca sa ne intoarcem la punctul nostru de atractie, Capitolul.

Am ezitat sa scriu impresiile mele imediat dupa intoarcerea acasa, am crezut ca daca trec zilele se estompeaza si dezamagirea noastra. Dar nu, doar s-au sedimentat impresiile. Copilul a fost incintat e adevarat si asta a contat enorm pentru noi, insa a fost ceva gen "afara e vopsit gardul, inauntru-i leopardul". Pentru anul viitor, sintem inclinati sa cautam ceva sau in Neptun (unde si plaja si promenada sint mai atractive decit in Jupiter) sau in Mangalia, unde ne-ar incinta plaja foarte frumoasa dar si existenta unei piete de fructe si legume foarte bogate dar si a Lidl-lui.

Cam astea sint impresiile noastre, concluzia e un NU hotarit Hotelului Capitol pina nu isi imbunatateste punctele slabe. In acest weekend voi adauga si citeva fotografii care sa ilustreze impresiile scrise.

Trimis de ilincalif* in 20.09.12 18:59:21
    Validat / Publicat: 20.09.12 20:01:44
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în JUPITER / AURORA. A mai fost în/la: Maramures, Apuseni, Delta, Marginimea Sibiului, Bucovina

VIZUALIZĂRI: 3525 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ilincalif*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Hotel Capitol - Jupiter: mobila de toata rusinea in care era minibarul

urjanclaudiu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [20.09.12 22:33:01]

Ma uit pe impresiile de anul acesta (vreo 15 la numar) si vad ca doar trei dintre ele au nota mai mare de 8. Se pare ca pana la urma, scaderea serviciilor si a conditiilor oferite de Capitol este o certitudine.

Pot spune ca parca deja ma "legasem" sufleteste de acest hotel si speram totusi sa nu fiu nevoit sa-mi caut un altul pentru la anul dar in aceste conditii... !!! Pacat ca au investit doar bani, nu si suflet.

Corina70
    [21.09.12 09:32:48]

@urjanclaudiu: nici banii investiti nu-s ai lor, probabil de aceea nu le pasa. daca ati fost atenti, erau cateva placute (la receptie, parca si in camera) care "subliniau" faptul ca modernizarile au fost facute prin programul de finantare Regio.

pe mine m-a distrat copios, dar mi-a lasat si un gust amar, afisul de la receptie, unde turistii erau rugati sa nu consume pepeni in camera...

am stat doar un week-end la acest hotel, dar mi-a fost de ajuns, m-am lamurit, nu merita banii... poate, daca am timp si chef, o sa scriu un review amanuntit.

ioanatel
    [10.02.13 13:53:45]

Buna! sa stii ca uneori exagerezi enorm! nu cred ca e asa de rau! am sa scriu o impresie la vara pt ca voi merge si eu acolo! am sa ti trimit comentariu si ai sa vezi ca nu e chiar asa de rau!

dariaiac*
    [10.02.13 15:17:42]

@ioanatel: Din pacate are dreptate, in ceea ce priveste statiunea. Spatii verzi lasate in paragina.

Noi am stat anul trecut la Cometa pantru 8 zile si tare jenant a mai fost. Intr-adevar peste tot miroase a hamsie prajita si nu prea gasesti un loc unde sa mananci decent. Am incercat si noi mai multe terase, fiind doar cu cazare fara mancare, dar scump si prost.

Da in venus se mananca bine. Am mancat si noi intr-o seara la Foisoare, iar apoi la terasa vecina Larisa ,,unde am fost fff multumiti de mancare, de varietatea acesteia, de preturile decente si de atmosfera de pe terasa, unde micuta noastra avea un mic parc de joaca f sigur si destul de bine intretinut.

[10.02.13 15:25:06]

Cred că asteptarile tale au fost totusi prea mari, având în vedere costul sejurului si din cele povestite de tine hotelul ofera servicii mai mult decat satisfacatoare.

Hoteluri care sa ofere atentie copiilor (mă refer la litoralul românesc) le numeri pe degete. Am înteles că cel mic s-a simtit bine aici!

Rămân la parerea ca pretentiile tale au fost putin exagerate.

dariaiac*
    [10.02.13 15:29:00]

@dinţosul: Da in septembrie se stie ca e ieftin, dar noi am fost 6 - 14 august si sincer la 180 lei camera pe noapte ar trebui sa ceri ceva!!! Macar bun simt, nu sa stai cu prosoapele la usa pentru 4 zile ca sa te bage cineva in seama si altele.

[10.02.13 15:50:29]

@dariaiac: Eu m-am referit strict la impresiile postate de Ilincalif si la concluziile trase de ea. Am spus doar ca a beneficiat de conditii si servicii bune raportat la costul sejurului. Mai mult, singura afirma ca se facea curatenie zilnic, s-au schimbat prosoapele... etc.

Afirm doar că a fost un sejur decent, atât si nimic mai mult.

La 180 lei camera este cu totul alta discutie, plus ca si perioada difera!

ilincalif*AUTOR REVIEW
    [10.02.13 19:26:21]

@dinţosul: in perioada cind am fost noi, tariful la receptie era de 140 de lei camera/noapte.

Si, da, culmea, am avut pretentii de hotel de 3 stele... dar nici mobilierul, nici chiuveta infundata din baie, nici balconul nu mi s-au parut la inaltimea asteptarilor... !

si inca ceva, asa cum a remarcat si urjanclaudiu, cine se uita pe impresiile postate in 2012 vede ca la un total de 15 sejururi raportul Recomanda / Nu recomanda este de 7 la 8, fata de anul 2011 unde la 16 impresii apareau 14 pozitive si numai 2 negative.

in ce priveste notele, sare in ochi ca fata de 2011 unde apareau note foarte mari (o nota de 10 si noua note intre 9,0 si 9,99) si doar doua impresii punctate negativ (cu 1,8, respectiv 3,1), iata ca in anul 2012 nu a fost nici un 10, cele mai mari note fiind un 9,2 si un 9,0, unele recomandari fiind asociate unor note ca 5,7.

or fi fost anul asta numai turisti pretentiosi ?

[10.02.13 21:48:00]

@ilincalif: Tariful achitat de tine pe noapte este de ~90 lei. Mă repet înca o dată: serviciile au fost mai mult decât mulţumitoare la acest cost si în strânsa legatura cu impresiile postate de tine, din care reiese ca ai beneficiat de conditii decente de cazare.

Faptul că esti o persoana pretentioasa este în regula, nu am comentat acest aspect. Cu atât mai mult trebuia sa realizezi ca nu poti avea conditii de top la banii achitati de tine.

Sper sa ai mai mult succes anul acesta, deci atentie la hotelul ales!

peggy123
    [22.02.13 16:29:29]

@ilincalif: Ma bag si eu ca musca in lapte, pt ca si eu am fost cazata in acest hotel, per. 20-28.07.2012. Tin sa mentionez ca fara spaga au tinut cont de raul meu de inaltime si am primit o camera decenta la etj 2, ca fetele de la receptie au fost mai mult decat amabile cand m-au lasat sa folosec netul si imprimanta pt o rezervare in Bulgaria, in per 28-03.08, ca mobilierul mi s-a parut super ok, camera incapatoare, baia curata, AC multumitor, vederea catre mare SUPERBA, parcarea indestulatoare si oamenii cu bun simt si civilizati. Nici vorba de lipsa curateniei sau prosoape care stau cu zilele la usa!

Restaurantul are o mancare buna de tot, cu putine sortimente, (insa sa fim seriosi, nu e all inclusive Turcia) si cu o vedere catre mare care iti ia rasuflarea. Si pe mine m-a distrat faza cu pepenele, dar hai sa fim sinceri acum ca suntem romani... cati dintre noi nu fac asta?

Noua ne-a placut mult de tot, incepand de la cazare si pana la personal si cu siguranta vom reveni. Sunt totusi curioasa cu ce ai comparat cand ai dat nota/calificativul! Nota mea: 9 cu felicitari! In sfarsit pot spune ca imi place si la noi, la mare!

[22.02.13 17:27:49]

@peggy123: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Corina70, dariaiac*, dinţosul, ilincalif*, ioanatel, peggy123
    Alte impresii din această RUBRICĂCapitol Hotel [Jupiter]: