ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.09.2012
MAY-2012
single

Doua hoteluri din Hannover [Hotel Fora & City Hotel] de recomandat

Salutare tuturor,

N-am mai scris de mult si nici nu mai stiu cum sa incep.

Anul acesta am fost de 2 ori in Germania in interes de servici, de fiecare data in Hannover, si nu am avut mult timp de vizitat... doar 2 weekend-uri... insa as dori sa recomand 2 hoteluri dupa parerea mea bune ambele si totusi diferite.

Primul este hotel Fora unde am platit aproximativ 55 EUR/noapte, un hotel de 4 stele (asa e oficial insa e mai mult 3-3.5). Pretul in weekend este mult mai mic insa media a iesit cam 55 eur. Nu este situat central si poate de asta e si mai ieftin insa exista statie de tramvai/metrou exact in fata hotelului si merge pana in centru. Pretul biletului de tramvai e 4.5 eur/zi sau 56 eur/abonament pe 2 saptamani. La hotel exista sauna, sala de fitness, biciclete free, internet gratis. In apropierea hotelului este un Penny de unde puteti face cumparaturi, un turc unde se prepara Doener Kebap, niste benzinarii non stop de unde va mai puteti alimenta.

Al doilea hotel este City Hotel... mai este si un altul tot City Hotel dar e mai slabut. Acesta este de 3 stele insa mai bun totusi decat Fora la calitate si mai bine pozitionat. Se poate ajunge in centru pe jos in 10 minute. Pretul a fost de 80 eur/noapte (negociat putin) cu internet (care nu e standard) si mic dejun. Camerele sunt mari, renovate relativ recent, cu LCD mare de 80cm, cu bai foarte mari (unele cu dus, unele cu cada), servicii de curatenie foarte bune, priveliste minunata de la etajele superioare. La minusuri as mentiona ca holurile lasa de dorit si sunt destul de neingrijite.

Hannover nu e chiar unul din orasele de senzatie in Germania insa ca si obiective/activitati as putea mentiona:

- Zoo (cred ca era vreo 30 de eur intrarea si se merita toti banii)... personal nu am fost dar au fost colegele mele... data viitoare am sa ma duc si eu

- Herrenhausen Garten si Botanical Garten (10 eur intrarea impreuna)... foarte frumoase si astea numai sa prindeti o zi cu soare... am fost si chiar merita

- SeaLife (chiar langa gradina Botanica)... n-am fost dar am vazut ca era foarte promovat in anunturi locale

- Centrul vechi... destul de micut, putine case pastrate in stilul nemtesc vechi dar are valoare

- Hannover96... n-am reusit inca sa ajung la ei la meci insa am prins o zi cand mergea lumea la stadion si m-au impresionat cat de frumos cantau pe strazi si toti erau cu berea in mana si cu diferite accesorii cu insemnele clubului. Am vazut foarte multi oameni de peste 60 de ani si femei... Pretul biletului incepe de pe la 30 eur insa tind sa cred ca trebuie sa fie o atmosfera superba... abia astept sa prind ocazia

- shopping pe pietonalele din fata Hauptbahnhof (gara principala)

- o zi in Hamburg... merita din plin. Sunt trenuri sau autobuze dimineata de la 7 si va intoarceti seara la 19-20... toti colegii de acolo mi-au recomandat sa merg o zi in Hamburg.

Trimis de boriss007 in 20.09.12 11:47:51
Validat / Publicat: 20.09.12 12:55:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA. A mai fost în/la: Regensburg, Muenchen, Frankfurt, Nuernberg

VIZUALIZĂRI: 6234 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (boriss007); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 primaria veche a orasului

[20.09.12 12:24:40]

@boriss007, pe viitor n-ar fi rau sa desparti recomandarile de cazare de cele referitoare la zona vizitata.

S-ar obtine astfel o structurare mai buna a informatiei - despre cazare si despre zona/imprejurimi (cine cauta doar info despre cazare o gaseste mai eficient) si, nu in ultimul rand, notele acordate ar reflecta mai bine recomandarile despre cele doua "obiective" distincte (se intampla cateodata sa stai intr-un hotel pe care nu doresti sa-l recomanzi, dar zona sau orasul in sine ar merita cu totul alte note - sau viceversa).

ciprian.dima
[20.09.12 16:15:42]

M-am speriat cand am vazut 30 euro pretul la Zoo si m-am uitat pe site-ul lor. E 23 euro, insa tot ramane un pret mare. Am fost in Stuttgart si Frankfurt la zoo, iar preturile sunt de 12 euro, respectiv 8 euro. Nu stiu ce are special Zoo Hannover, dar mi se pare exagerat de mare pretul.

Despre zilele cu meciuri nu pot sa spun ca sunt f speciale pentru germani. Toti suporterii vin la stadion cu tricourile echipei sau cu cel putin un fular. E nebunie pe strazi, cu fani care canta si beau bere. Am fost la un meci in Frankfurt, iar atmosfera de pe stadion e fantastica. In plus, ai voie sa mananci si sa bei bere.

ciprian.dima
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Hanovra şi împrejurimile: