ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.09.2012
ÎNSCRIS: 02.01.09
SEP-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 5 ani

Raport calitate-pret foarte bun

Suntem de 7 zile in vacanta La Cornelia Diamond si mai avem 2 zile de stat. Daca s-ar putea sa stam inca zece ar fi si mai ok.

Venim in Antalia de 6 ani, unul sau doua concedii pe an. Acum ne-am hotarat sa venim la Cornelia Diamond bazandu-ne pe impresiile scrise atat de romani, cat si de straini.

Pentru familia noastra este un hotel care are un raport calitate-pret f bun pentru o vacanta de relaxare.

Serviciile la receptie au fost ok, camera ne-au dat-o in jur de ora 13.00.

Camera standard este mare, f eleganta, dus separat, cada separat, wc-ul separat cu usa. In camera gasesti tot ce ai nevoie si nu ai: de la halate, papuci, prosoape, sampoane, spuma de baie, periute si pasta de dinti aparat si spuma de ras, tampoane si prezervative, bete de urechi, dischete de demachiat, manusa din fibre naturale pentru masaj. Luminile sunt f bine pozitionate in camera pentru a avea o atmosfera asa cum iti doresti de la semiobscura pana la luminoasa. Patul matrimonial este mare, f comod, perne multe. Canapeaua pentru copil este mare si comoda. Ai acces la net wireless. Minibarul are in dotare si este umplut in fiecare zi: 2 sticle cola light, 2 sticle cola normala, 2 sticle bere, o sticla sprite, o sticla fanta, o cutie sprite, o cutie fanta, 2 cutii mici de suc pt copii. Sifonierele de haine sunt mari si incapatoare. Camera este f bine finisata in cele mai mici detalii.

Hotelul in sine este construit pe rotund- oval fara partea din fata care este deschiderea spre mare, avand camere doar pe partea interioara si deci si o camera partial view tot sea view. Camerele land view sunt pe partea cu gradina si privelistea este frumoasa. In interiorul acestui oval se afla camerele cu iesire la piscina aceasta serpuind printre ele (este o zona mai exclusivista). Hotelul are:

a) o zona destinata copiilor pana la 8-9 ani, cu piscine de adancimi variante (de la 0.35m- 1.2 m), cu topogane fara risc, cu personal care supravegheaza copiii si organizeaza tot felul de activitati pentru ei. Poti sa-ti lasi copilul cu ei sau sa stai si tu acolo. Oricum au o grija deosebita de ei. Deseneaza, coloreaza, ii duc la mini-golf, au masinute electrice, trenulet cu care se plimba... O zona de piscine cu topogane pentru adolescenti sau adulti.

b) Prima piscina mare cu cascade care are si o zona de relaxare fara copii, doar adulti.

c) Zona de bar si mancare Dome. Barul este deschis 24 h. Masa principala este in perioada 12.00-16.00. Apoi de la 16.30-18.00 inca un rand de mancare (de la snack-uri pana la burgeri...). La toate restaurantele au fructe fara numar si prajituri bune sau mai putin bune. Bauturile sunt de toate felurile: de la sucuri naturale, vin, bere, wisky fara numar, coniac, vodka, cafea, inghetata...

d) A doua mare piscina

e) O zona de gradina, verdeata unde poti sa stai la soare sau sa joci mini-golf, badminton...

f) O zona de corturi cu bar, ayran, gozleme, fructe, dusuri, toalete

g) Plaja lata, cu sezlonguri si copertina, nisip fin si un ponton cu bar unde poti sa faci si plaja pe sezlong. Exista si o zona de sporturi nautice contra-cost, dar poti negocia preturile.

Restaurantul principal- Diamond: are multa mancare, de la salate, la fripturi, creveti, somon, mancaruri gatite... pana la prajituri si fructe. Singurul lucru care poate m-a nemultumit a fost ca meniul nu prea variaza de la zi la zi, insa oricum ai ce sa mananci.

Restaurantele A'la carte: poti face rezervari cu o zi inainte. Costa 10EUR/pers. La unele dintre ele nu accepta copii sub 7 ani (Tai Pen, French, Fish&Love, Forest Pub), restul accepta si copii mai mici (Mediterranean, Anatolian, Turkiss).

In cladirea principala mai sunt si alte baruri, loc de jocuri (mecanice, popice, biliard...), spa Crasula cu sauna, masaj si piscina interioara.

Serviciile sunt f bune: personal suficient si foarte bine instruit atat in restaurante cat si in baruri, vorbitori de turca, engleza, germana si culmea stiu si 4-5 cuvinte in romana. Curatenia de nota 10 (in camera alimentarea barului si curatenia se fac pana in ora 13.00). Tot personalul te saluta cand te intalnesti cu ei (de la femeile de servici pana la manager). Este o atmosfera in care te simti f bine si relaxat.

Spre surpinderea noastra nu este un hotel exclusiv de rusi, ci de europeni (nemti, belgieni, englezi, italieni, turci, rusi, romani).

In fiecare seara este discoteca pentru copiii, apoi spectacole la amfiteatru cu trupe angajate (de f buna calitate), apoi tot la amfiteatru este program de filme-desene pentru copiii. In jur de ora 22.00 incep tot felul de petreceri, discoteci cu jocuri de lumini-lasere, sau muzica live la Dome. Intr-o seara a fost o discoteca organizata pe terenul de basket-fotbal in spuma (f frumoasa). La iesire te asteptau cu prosoape.

Nu prea ai ce sa reprosezi, totul este gandit in cele mai mici detalii pornind de la desing pana la servicii.

Este un hotel pe care il recomandam celor care vor sa se relaxeze si sa se distreze atat cu copii cat si fara.

Trimis de StefDS2007 in 19.09.12 18:54:10
Validat / Publicat: 19.09.12 20:11:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: De sase ani am luat hotelurile de 5 stele la rand o data sau de doua ori pe an din Antalia (Rixos, Limak, Papillon...)

VIZUALIZĂRI: 4831 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (StefDS2007); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 162.00 EUR pe cameră

[19.09.12 21:54:27]

felicitari pentru alegere!

Intr-adevar e un resort de care nu te mai saturi... (si iti spune unul care anul acesta a fost pentru a 3 a oara)

vacanta placuta in continuare!

ignatmirela
    [19.09.12 22:09:37]

Un sejur excelent. Este al doilea an in care am o vacanta frumoasa in acest hotel, toti cei care au descris hotelul ca fiind foarte bun, au scris doar adevar. O mica problema la fotografii din incinta hotelului, iti fac poze, dupa care te duci sa iti selectezi, care fotografii le vrei imprimate, si sunt cam scumpe, 10euro/foto, deci daca vrei mai multe s-ar putea sa plangi. E drept ca sunt profesioniste, dar totusi sunt foarte scumpe.

Eu i-am rugat sa imi dea pe stik, toate pozitiile care le-au facut, si mi-au cerut doar pt a face copy paste, 10 euro pe pozitie, e o absurditate, sa ceri atat de mult, va recomand sa nu faceti poze la ei. si inchei ascest episod cu faptul ca tatal meu a dat pe un cd cu toate pozitiile si cateva fotografii printate 350 de euro. Acum voi procedati cum doriti dar, practica niste preturi colosale.

[19.09.12 22:36:13]

e adevarat ca indivizii fac mereu poze... peste tot... cu toti... si de toate... insa NU ESTE OBLIGATORIU sa le cumperi. Deci, de ce sa nu IMI FAC EU PROPRIILE AMINTIRI (FOTO), cum vreau eu si unde vreau eu si la final sa fac ceva cu acei bani!

corect!!??

CCRRIISSYY
    [20.09.12 09:31:40]

Concediu placut in continuare. Spune-mi te rog care a fost pretul sejurului si pt cate persoane.

[21.09.12 07:23:48]

@CCRRIISSYY: 3.300 EUR cu avion, taxe aeroport si transfer. Daca scazi avionul si transferul vreo 850 eur, comisionul agentiei 200-300 eur, ramai cu hotelul la cca 2.00-2.100 eur. Sejur pentru doi adulti si un copil de 5 ani

completat pretul (si componenta 'echipei') in caseta tehnica a review-ului - by webmaster

[21.09.12 08:08:57]

@StefDS2007... ai achizitionat biletul cu putin timp inainte sa pleci!?? ... te intreb pentru ca eu, pentru 2 adulti si 1 copil de 6 ani, in luna iulie, am platit 2540 euro (avion... etc), biletul fiind achzitionat din aprilie!

[21.09.12 15:49:53]

@sev7: Da, nu am luat biletele pe earlybooking, ci cu 10 zile inainte de a veni.

[21.09.12 15:55:35]

@ignatmirela: In orice hotel din Antalya exista un centru foto contra- cost, dar nu te obliga sa cumperi. Eu am mai cumparat si 1-2 fotografii facute de "profesionisti" cum spun ei, dar am negociat pretul pozelor si l-am scos cam la jumatate din ceea ce au cerut. La 350 eur iti cumparai un aparat foto bun din tara si faceai sute de poze cu el.

CCRRIISSYY, sev7, StefDS2007
    Alte impresii din această RUBRICĂCornelia Diamond Golf Resort & Spa Hotel: