ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.09.2012
ÎNSCRIS: 08.07.10
SEP-2012

Raport corect intre calitate si pret

Buna ziua,

Fiind fani ai litoralului turcesc (si dupa ratarea de anul trecut, cand, fortati de imprejurari, am ales Bulgaria), am revenit cu mare drag in Turcia, locul in care ai siguranta ca nu te confrunti cu surprize neplacute.

Anul acesta am ales IC Santai din Belek si nu regretam alegerea facuta. A fost un concediu reusit, frumos, relaxant, care s-a terminat prea repede.

In cele ce urmeaza voi incerca sa descriu pe scurt experienta mea si a sotului meu la acest hotel.

Sejurul s-a desfasurat in prima si a doua decada a lunii septembrie si ne-am bucurat de o vreme grozava, cu temperaturi cuprinse intre 33 si 40 grade Celsius. Putin prea cald pentru gustul nostru. Apa marii, temperatura intre 26 si 28 grade Celsius.

Hotelul, fiind o constructie veche (1995), desi renovat in 2012, nu impresioneaza deloc prin arhitectura. Desi au un spatiu generos, nu il pun in valoare cum ar trebui, in sensul ca stau destul de slab la capitolul flori, banci (erau doar cateva banci razlete) si iluminat (seara este cam bezna).

Facilitatile hotelului - similare cu cele ale altor hoteluri de 5 stele, din aceeasi categorie cu IC Santai.

Ca remarca generala IC Santai nu este un hotel de lux din categoria Maxx, Mardan, Amara Dolce Vita, Ela, Gloria, etc.

Nu au discoteca in aer liber, iar amfiteatrul este o constructie improvizata. Spectacolele sunt ok - ne-a placut in mod deosebit show-ul acrobatilor chinezi.

Pentru copii exista un Club special, iar in cadrul restaurantului principal au amenajat un spatiu special pentru copii: cu mobilier si tacamuri specifice. Bineinteles ca aveau si mancare speciala pentru copii.

Oaspetii hoteluluri: rusi (in numar foarte mare), cativa nemti si noi :)

Camera dubla matrimoniala (standard) - ok, desi nu foarte spatioasa. Curatenia - nu avem ce reprosa. Minibarul - continutul sau era ok, mai mult decat ar fi fost necesar. Seiful din camera - foarte mare (inclus in pret). Balconul si baia - micute.

Restaurantul principal - design placut, curat. Mancarea a fost gustoasa, variata, insa nu va asteptati la super specialitati. Pestele nu era din cel mai grozav, iar miel/berbecut la gratar/protap nu a facut parte din meniu. Fructe si dulciuri - un vis. Baclavale si la pranz si seara.

Nu am fost la cele A la carte.

Baruri:

- lobby bar - terasa acestuia, desi spatioasa, nu era iluminata seara si pe timpul zilei, era impracticabila - nu existau umbrele pentru soare.

- barul principal de la piscina - cam mic spatiul daca raportam la numarul turistilor. Noi am stat la acest bar numai seara: bauturi servite in pahare potrivite tipului respectiv de bautura (alcool sau nu) majoritatea bauturilor din import erau incluse in pret

- barul de la plaja - unde era si snack-ul - foarte ok.

Piscina - nu am intrat in piscina, noi fiind impatimiti de mare si plaja. Parea ok.

Plaja - blue flag, foarte mare, cu parasolare si sezlonguri comode. Existau ghivece si masute suficiente.

Pontonul - neamenajat pentru plaja.

In aceasta perioada (nu stim daca este ceva permanent) in apa marii erau o multime de pestisori, care, cateodata piscau.

Apa marii - calda, limpede, curata, fara alge. Intrarea in mare - pietricele. Cam la 6-7 m de tarm, apa era destul de adanca - circa 160 cm.

Echipa de animatie - slabuta.

Serviciile in general - bune.

Desi la turci nu e obligatoriu (ei se poarta impecabil si fara), un mic bacsis, din cand in cand, face diferenta.

Pe scurt, cam aceasta a fost descrierea. Ne-a placut mult. In perioada urmatoare, incerc sa-mi fac timp sa incarc si cateva poze.

Trimis de a_vlad2009 in 19.09.12 14:03:35
Validat / Publicat: 19.09.12 14:25:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Dintre cele mai recente: Miracle si Rixos Lares, ambele din Lara, Antalya.

VIZUALIZĂRI: 3777 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (a_vlad2009); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 100.44 EUR pe cameră

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [19.09.12 14:27:07]

@a_vlad2009: intr-un clasament personal (al tau), unde s-ar situa Santai comparativ cu Miracle si Rixos Lares?

Include eventual si alte hoteluri la care ai fost, chiar daca mai demult, in acest clasament-personal sui-generis / ad-hoc.

a_vlad2009AUTOR REVIEW
    [20.09.12 11:06:18]

@tm67bru:

Buna ziua,

Putin sub Rixos Lares si cam la acelasi nivel cu Miracle.

Am mai fost la Surmeli in Kusadasi in 2006 (hotel OK la acea vreme), Presa di Finika (Finike, destul de aproape de Kemer, hotel de 5 stele, dar in realitate sunt cam 4) si alte hoteluri din zona Marii Egee, din statiuni care nu se comercializeaza la noi in tara, biletele fiind achizitionate direct din Turcia.

Am fost si in Bodrum, cred ca hotelul se numea Dedeman, insa nu-l recomand, pentru ca este departe de mare, pe un deal mic.

Parintii mei au fost si la Granada (foarte ok, dar fara plaja), Q Premium (similar Granada, dar spatiul este foarte mic) si Eftalia Aqua (foarte bun pentru familiile cu copii).

M'Liviu
    [25.03.14 11:09:58]

Daca zici ca este putin sub rixos o sa merg cu incredere. Multumesc pt impresii

M'Liviu
    [25.03.14 11:16:35]

Probabil miracle are avantajul de avea ponton amenajat si plaja. Eu optam intre alva dona miracle si ic santai. Cum in lara am fost la rixos a ramasa alva dona si ic santai. Am vazut ic santai este mai potrivit ptr familii cu copii fata de alva dona. Si are bar non stop. La alva dona barurile se inchid la ora 1. Cam devreme avand in vedere ca esti totusi in concediu...

a_vlad2009, M'Liviu
    Alte impresii din această RUBRICĂIC Santai Family Resort [Kadriye]: