ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.09.2012
ÎNSCRIS: 03.10.11
SEP-2012

O vacanță de vis într-un orașel mic și nou (nerecomandat fitosilor )

NEA VRASNA, un orașel mic și nou (este deschis turismului de vreo 6-7 ani) in golful Strymonikos, intre doua orase mai maricele la est Asprovalta, iar la vest Stavros (pana in Stavros mai este un orasel Paralia Vrasnon), plaja se intinde pe 11,5 km si este cam 30-40 metri latime; am gasit doua zone, una cu nisip amestecat cu margaritar (pietricele foarte mici), si una cu margaritar (pietricele) aici putand fi folosite incaltarile speciale pt plaja: -); intrarea in apa se face lin, ideea este ca dupa 4-5 pasii te duci la fund, deci atentie parintilor si in special celor ce nu stiu sa inoate; nu va mai spun culoarea apei ca stiti banuiesc: albastru turcoaz; sa nu va speriati de pestisori, vor si ei sa pape, deci o sa aveti companie atata timp cat calcati pe fundul mari: -); Pt 2.5 euro se poate sta pe sezlong toata ziua, adica iti comanzi o limonada, dai 2.5 e si stai toata ziua la umbreluta. Ca locatie geo se afla in municipalitatea Agios Georgios, la 80 km de Thessaloniki si la 80 km de Kavala (orasul numit de greci micul Monaco), de aici se traverseaza pe insula Thassos.

Am fost cazat la vila Giorgos, o vila cu 12 camere si doua apartamente (unul dintre este al proprietarilor greci), la etajul 2 sunt majoritatea camerelor (8 la numar), la et 1 apartamentele, iar la parter 4 camere[...] - BY WEBMASTER: vezi mai multe detalii in review-ul dedicat cazarii la Vila Giorgios.

Ca aprovizionare in statiune exista 4 magazine super market, pe strada principala spre iesirea din orasel gasim la o distanta de 600 metri (calc cu gps mobil) Discount Markt iar langa Masoutis (primul este lant german, al doilea grecesc), la est un km, gasim Arvanitidis, iar la vest la 2 km Lidl, toate foarte bine aprovizionate (de la ace, brice si carice la octopus conserva, si alte bunatati), deci mancarea asigurata; se poate opta si pt masa inclusa demi pensiune cu 8 euro pe zi/pers, sau mic dejun cu 4e/zi/pers sau complet cu 12-15 euro/zi/pers la taverna Zinon aproape pe malul mari (cam 50 metri de mare); Tot aici avem preturi la liber foarte accesibile 6euro portia de musaca, 6 euro calamari prajiti cu cartofi prajiti, 2.5 salata simpla, 5 euro salata greceasca, toate portile sunt mari, 1.8 euro limonada.

Zona geografica este foarte bogata in situri arheologice (aici gasim prima asezare unde Apostolul Pavel a intemeiat prima comunitate crestina din Europa la Filippi, la 15 km de Kavala, pe drumul spre Drama si unde a avut loc Batalia de la Philippi, in 42 i. e. n., in timpul careia Octavian (mai tarziu imparatul Augustus) si Antoniu i-au infrant pe ucigasii lui Cezar - Brutus si Cassius. Tot aici se gaseste una dintre cele mai frumoase pesteri din Grecia formata din 5 sali imense (cea care se viziteaza are 4500 m culoarul principal din care se merge doar 1200 m), Pestera Alistrati.

Una peste alta vacanta a fost o placere enorma, mult mai bine decat pe litoralul romanesc, si cu bani putini.

RECOMAND

Trimis de valcat in 18.09.12 17:08:26
Validat / Publicat: 18.09.12 18:41:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Creta -all inclus, Sarti

VIZUALIZĂRI: 9086 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (valcat); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[18.09.12 18:40:41]

Acest articol fiind ales ca unul de calatorie, am retras notele referitoare la cazare si servicii.

@valcat, pe viitor n-ar fi rau sa desparti recomandarile de cazare de cele referitoare la zona vizitata.

S-ar obtine astfel o structurare mai buna a informatiei - despre cazare si despre zona/imprejurimi (cine cauta doar info despre cazare o gaseste mai eficient) si, nu in ultimul rand, notele acordate ar reflecta mai bine recomandarile despre cele doua "obiective" distincte (se intampla cateodata sa stai intr-un hotel pe care nu doresti sa-l recomanzi, dar zona sau orasul in sine ar merita cu totul alte note - sau viceversa).

Ti-as recomanda ca fragmentele referitoare la cazarea la Vila Giorgos sa le re-postezi (si) ca articol nou la rubrica acelei unitati - amfostacolo.ro/hotel.php? ... vrasna&id=12407. Procedand astfel ai contribui la o medie mai reprezentativa pentru acea vila.

Ai mai jos linkul direct pentru adaugare review nou in acea destinatie: amfostacolo.ro/rev_add.php?id=12407

valcatAUTOR REVIEW
[18.09.12 20:11:09]

@webmaster: cu riscul de a ma repeta am tinut cont de sugestia ta si am facut un rewiew numai pt vila; multumesc si la cat mai multe postari.

[18.09.12 20:17:19]

@valcat: *noi* (echipa administrativa si cititorii) multumim, cu plecaciune.

sniga
[31.12.12 18:24:05]

Buna, la multi ani pentru noul an. As dori sa faceti niste precizari in legatura cu adancimea apei. Am tot citit ca este adanca, am vazut filme pe youtube. Multi oameni se balacesc aproape de mal si le vine apa pana la brau la piept. Noi nu stim sa inotam, dar dorim sa luam un sejur la sf. de august si n-am vrea sa stam acolo fara sa putem intra in apa. Chiar trece de cap dupa cativa metri? Multumesc.

valcatAUTOR REVIEW
[03.01.13 12:52:56]

@sniga: La Multi Ani pe 2013. Buna ziua, da este, dupa 3-4 metri de la mal, unde am inotat eu apa devenea adanca genul 2metri, dar poate pe toata lungimea plajei se pot gasi si portiuni cu intrare lina.

Recomandarea mea: nu va opriti in detalii de genul acesta, se pot gasi solutii, o saltea, un colac gen anvelopa etc si mult chef de distractie si bineinteles un pic de atentie si chibzuire, adica daca sunt valuri stati cuminti pe mal, sau intrati doar cu picioarele in margine.

Sa aveti un sejur frumos.

sniga
[03.01.13 15:24:42]

@valcat: Multumesc foarte mult, vacante placute!

maria55 †
[03.01.13 17:26:52]

@valcat: votul cu nr 14 din partea mea! Si stii de ce?!

Imi place titlul... si nu numai!

maria55, sniga, valcat
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Nea Vrasna: