ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.09.2012
2 AD. + 1-13 ani COPII

Pestera din Nerja si Apeductul - Creatiile naturii... si constructii fabuloase

Canciones de flamenco - Lucia

1. Apeductul Puente de Aguila

Pe drumul national N 340, pe care am pornit spre Nerja cu scopul de a vizita Pestera, ne-am „intalnit” la un moment dat, imediat ce am trecut de localitatea Maro, cu o constructie veche si interesanta: „Apeductul”, cunoscut de asemenea sub numele de Puente del Águila. Este o opera de inginerie hidraulica creata intre anii 1879 si 1880, la comanda lui Rafael de Chaves y Manso, Marchiz de Tous si de la Cueva del Rey si Conte de la Casa de Chaves. Functia apeductului era aceea de a furniza apa necesara morilor de la Fabrica de Zahar San Joaquín en Maro, proprietatea Marchizului de Tous. Pentru aceasta era necesar sa transporte apa de la Fantana Maro pana la fabrica.

Arhitectul desemnat cu punerea in opera a fost Francisco Cantarero Martín. Are patru etaje, cu 36 de arcade suprapuse: la primul etaj gasim 2 arcade, la cel de-al doilea 6, la al treilea 11 si la ultimul 17. Principalul material utilizat la construirea lui au fost dalele din caramida. Santul care exista in partea superioara are 65 cm in profunzime si alti 65 in latime. Fluxul de apa care poate fi transportat este de 100 litri pe secunda, el este functionabil si astazi, asigurand apa pentru distileria apartinand fabricilor „Las Mercedes” si „San Joaquin”.

In partea superioara a apeductului, se gaseste o culme cu o cruce si deasupra ei o paleta in forma de acvila bicefala, motiv pentru care se presupune ca de aici se trage denumirea de „Puente de Aguila”.

Sper ca fotografiile facute de mine sa ilustreze cat mai bine impresionanta lucrare.

2. Pestera "La Cueva de Nerja"

Pestera, o adevarata valoare istorica, a fost descoperita in 1959 si este cunoscuta in limbaj popular sub denumirea de Catedrala naturala de pe Costa del Sol. La Cueva de Nerja, care a inceput sa se formeze acum cinci milioane de ani, situata la 158 metri deasupra nivelului marii, cu cei aproximativ 35.000 m. p ai sai si numeroasele sali cu formatiuni naturale de o mare frumusete, reprezinta una dintre cele mai importante si mai mari pesteri din Andaluzia. Este impartita in trei zone: Zona Turistica, Zona Inalta si Zona Noua. Dintre toate acestea, destinata publicului larg nu este decat Zona Turistica care la randul ei detine mai multe Sali: Sala Vestibul, Sala Cascadelor, Sala Fantasmelor si Sala Cataclismului. Celelalte doua zone nu sunt vizitabile. Mai exact, Sala Inalta si Sala Noua sunt destinate activitatii de speoaventura, vizitatorilor celor mai experimentati si poate fi realizata doar cu rezervare anticipata, grupul fiind alcatuit din maxim 10 persoane insotit de un ghid monitor speolog de la Scoala Spaniola de Speologie alaturi de care se pot vizita Sala Columnei lui Hercule, Sala Muntilor, Sala Arenei, Galeria Nivelelor si Sala Lancilor, (vizita care dureaza aproximativ 7 ore), iar Sala care contine picturi rupestre (despre care se spune ca ar fi cele mai vechi din lume, adica aici au fost gasite primele opere de arta create de omul preistoric) nu este absolut deloc vizitabila din motive de conservare.

Galeriile Turistice, cu un volum de 106.000 m. c. si o suprafata de 9.371 m. p., reprezinta cam un sfert din totalul pesterii. Pentru a putea vizita intreaga zona Turistica sunt necesare aproximativ 45-50 minute, insa va asigur ca veti zabovi mult mai mult in interiorul ei datorita a ceea ce este de vazut. Este cu adevarat impresionanta, atat prin dimensiunea spatiului cat si prin imensele stalactite si stalagmite care se desfasoara in toata spledoarea. Este foarte bine amenajata, are numeroase scari si zone cu banci pe care poti sta si admira frumusetile din jur; temperatura interioara este una foarte placuta, nu este deloc frig, nu este necesar sa va echipati „ca de munte” intrucat nu exista riscul sa va udati la picioare sau sa tremurati de frig. Chiar e o placere sa o vizitezi! In interiorul pesterii exista si o sala imensa de auditii, amenajata cu scaune exact ca o sala de spectacol in care are loc in fiecare an, la jumatatea lunii iulie, „Festivalul International de Muzica si Dans Pestera Nerja”. Prima reprezentatie a avut loc la data de 12 iunie 1960, iar de atunci, de fapt, aceasta sala poarta numele de Sala Baletului si dupa cum scrie pe pliantul primit la intrare, artisti de renume international „au prestat” an de an: Maya Plisetkaya (1991), Yehudi Menuhin (1992), Monserrat Caballé (1999), José Carreras (2001), s. a.

Insa, dintre toate, cea mai spectaculoasa este Sala Cataclismului renumita pentru coloana de 60 metri inaltime si diametru de 20 metri, coloana care din acest motiv este inscrisa in Cartea Recordurilor ca fiind cea mai mare coloana existenta intr-o pestera.

Trimis de Nadina in 18.09.12 11:54:47
Validat / Publicat: 18.09.12 13:28:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 3275 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Nadina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 O vizualizare rapida din mersul masinii...

[18.09.12 12:36:17]

Mutat la rubrica "Descopera Nerja" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

Costi
[18.09.12 13:49:10]

@Nadina

Sunt absolut convins că în pliantul respectiv nu scria că artişti de renume internaţional "au prestat".

Este o traducere total neinspirată, pentru că termenul are o conotaţie peiorativă puternică, dacă nu cumva chiar jignitoare. Chiar şi barbarismul "au performat" ar fi fost mult mai potrivit.

În plus, transliteraţia în română a numelui celebrei balerine este Maia Pliseţkaia. Dacă o preferi pe cea în engleză, atunci este Maya Plisetskaya.

În rest, review-ul este interesant pentru mine, mai ales că, în sejurul din 2011, când am stat o săptămână la Torremolinos, la 5 km de Malaga, am avut intenţia să ajung şi eu la această peşteră, dar nu am mai reuşit, pentru că obiective turistice şi tentaţii sunt mult prea multe în zonă, ca să le poţi acoperi într-un singur sejur.

[18.09.12 14:12:41]

@Costi: Sincer imi pare rau ca exprimarea mea a fost perceputa astfel. Am vrut doar sa sune oarecum "haios", de-aia am si pus ghilimele, sa nu fie ca o prezentare a la "Teleenciclopedia". Inca o data regret ca s-a inteles asa!

[18.09.12 15:11:17]

[18.09.12 15:39:26]

@webmaster13:

Multumesc webmaster! Nu am preferinte speciale, intrucat toata muzica spaniola e frumoasa!

dorgo
[19.09.12 06:38:20]

@Nadina: felicitari! Stil cursiv, o lectura placuta, un review incantator precum frumoasele stalactite din pestera!

[19.09.12 08:55:49]

@dorgo: Multumesc frumos! Recomand din toata inima tuturor vizitarea pesterii! E cu adevarat incredibila!

amero
[20.09.12 15:25:40]

consider rew. deosebit de interesant, frumos scris mai ales ca am multe pareri de rau ca nu am ajuns si eu la aceasta destinatie. de pe Costa del Sol, caci sunt prea multe "exclusivitati" ale zonei si timpul sederii mele a fost prea scurt. multumiri si felicitari

[20.09.12 16:01:04]

@amero: Multumesc tare mult! Nu pot decat sa va urez multe vacante placute, poate o sa mai ajungeti in zona respectiva si o sa puteti vizita si aceste obiective. In ceea ce priveste timpul de sedere, sincer, este foarte scurt pentru toti, intr-adevar atatea lucruri minunate sunt de vazut incat nu stii cum sa te imparti. Anul asta, ma credeti ca din cele 10-11 zile, n-am putut aloca plajei (numai plajei) decat una singura? In rest, ne-am bronzat din mers... intreaga familie suntem ca un burete... avizi in a vedea si a ne imbogati cunostintele si a ne clati ochiul cu frumos...

amero, Costi, dorgo, Nadina
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Nerja: