ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.09.2012
ÎNSCRIS: 04.07.09
DEC-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 1 an, 4 ani

Un Craciun reusit

O solicitare de recomandare in Transilvania postata recent pe site mi-a amintit de Craciunul nostru la Dumbraveni si de faptul ca, desi atunci am zis ca trebuie musai sa scriu despre asta ca sa foloseasca si altora, am tot amanat. Si poate nu as fi scris nici acum daca nu as fi gasit review-ul cuiva care a petrecut acolo Revelionul, la cateva zile dupa noi deci, iar impresiile cu care a ramas nu au fost grozave. Asa ca am zis sa impartasesc si experienta noastra...

Avand doi copii mici (unul avea sub un an in 2011) nu ma gandeam deloc la a petrece Craciunul altundeva decat acasa. Am mers la Targul de Turism de anul trecut doar cat sa imi vad colegii de site, dar acolo am fost "agatata" de o doamna foarte draguta care mi-a dat un pliant cu oferta lor de Craciun si Revelion. I-am spus ca nu e cazul, ca nu m-as porni cu doi copii la hotel, ca nu vreau nici sa deranjam nici sa fim deranjati. Mi-a spus insa ca si ei (era proprietara, banuiesc) au copii si ca vor organiza totul asa incat si copiii sa se simta bine, asa ca asta a contat pentru noi. Dupa ce am vazut ce e inclus si care e pretul vacantei, dar si cand ne-au asigurat ca ne vor da apartament (doua dormitoare si o baie, adica) la pretul unei camere duble am zis ca merita incercat. Am cerut poze cu camera - nu aveau, dar au facut vreo 10 si ni le-au trimis. Ce mai, pareau aproape disperati sa ne castige de clienti, chiar ma intrebam cu sotul daca om fi singurii oaspeti pentru Craciunul acela de erau asa de amabili (n-am fost singurii, hotelul a fost plin).

Am hotarat deci sa mergem. Am ajuns seara, ne-am cazat (a fost ok, cald, curat, conditii de 3 stele) si am mers la masa. Stiu ca am mancat bine dar m-a deranjat faptul ca fumatorii nu aveau o zona a lor in restaurant - sau ca, desi exista o delimitare, nimeni nu tinea cont de ea. Am cerut sa se porneasca un sistem de aerisire care exista, dar nici asa nu s-a rezolvat problema de tot.

A doua zi s-a organizat o excursie la doua obiective din localitate (un castel si o biserica, parca) la care nu am participat, pentru ca am preferat sa ne plimbam si sa ne jucam in putina zapada care cazuse. Pe la pranz cine a dorit a putut sa participe la impodobirea bradului, dar noi am trecut si peste asta. Seara, in 24 decembrie, a fost organizata petrecerea de Ajun. Au venit trei grupuri de colindatori - preotul din sat cu un grup mare de tineri si inca doua ansambluri folclorice, care au colindat super si au dansat mai apoi. Dupa aceea a venit Mos Craciun si, langa brad, ne-a chemat pe fiecare pe rand si ne-a dat cate un cadou. A fost super! Toti adultii s-au simtit bine, iar eu ca parinte am fost incantata sa vad ca primesc un cadou in conditiile in care mai nou toata lumea se gandeste sa ia ceva pentru copii si cam atat: -) Am fost anuntati din timp sa scriem impreuna cu copiii o scrisoare pentru Mos Craciun, asa ca baiatul meu a fost grozav de bucuros sa vada scrisoarea lui in mana Mosului, care stia si cum il cheama pe el si pe surioara lui. Iar cadoul primit l-a tinut ocupat pana pe la doua dimineata, timp in care am mai mancat cate ceva dar am si inhalat o gramada de fum de tigara...

In ziua de Craciun s-a organizat o drumetie cu caruta si un gratar la un alt hotel, la vreo 3 kilometri distanta. Sa va mai spun cat de incantat a fost baiatul ca a putut sa tina si el haturile si ca a stat in fata? sau ca a gasit in curtea hotelului un foc mare unde a putut sa isi prajeasca singur carnea? nu stiu daca asta a fost pe gustul tuturor, dar mie mi-a placut - am primit un bat lung (creanga de copac curatata) pe care ne-am infipt noi carnatii si slanina si le-am tinut apoi deasupra focului, scurgand din cand in cand grasimea pe cate o felie de paine. Intre timp angajatii hotelului au facut un purcel la protap - am avut noroc sa stau in zona si sa primesc o bucatica de ureche: -) Am stat afara cateva ore si a fost intr-adevar frig, cu toate hainele pe care le-am avut. Copiii insa au putut sa stea la caldura in hotel, iar bebe chiar a tras un pui de somn inauntru. A urmat apoi masa, cu carne la gratar (nimic special pentru copii, din pacate) si salata orientala, sucuri si bauturi alcoolice. Cam frig in sala aceea, si cam aglomerat, dar mie mi-a placut atmosfera, a fost total diferit de restaurantele unde am ocazia sa ajung in restul anului. Mi-am amintit oarecum de nuntile de la tara la care mergeam cand eram foarte mica. Nu stiu cat s-a intins petrecerea, pentru ca sotul meu a avut grija sa vina cu masina, asa ca atunci cand am simtit ca ne-a fost de-ajuns ne-am retras la hotelul din oras.

Imi amintesc ca in seara aceea nu am mai avut masa organizata, desi tare as fi apreciat-o. Am coborat totusi la restaurant si am cerut ceva de mancare, parca am primit niste cozonac, lapte si alte uscaturi, dar nu mai stiu exact ce. As fi mancat fara probleme o friptura si-as fi stat cateva ore intre oameni, ca doar era seara de Craciun, dar banuiesc ca exact de asta s-au gandit si patronii sa-si lase angajatii liberi. Daca as vrea sa mai merg aici de Craciun vreodata cu siguranta m-as asigura inainte ca acest aspect a fost remediat, altfel nu as mai merge. In afara de acest aspect, nu cred ca ar mai fi ceva care sa ma tina pe ganduri. Bineinteles, daca as avea acelasi buget - destul de mic - alocat pentru asta, ca altfel cu bani mai multi cu siguranta si optiunile ar fi mai multe.

Trimis de lizuk in 17.09.12 11:40:11
Validat / Publicat: 17.09.12 12:43:56

VIZUALIZĂRI: 3367 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lizuk); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

iulian68 [17.09.12 13:07:55] »

@lizuk, spune-ne te rog si pretul, suna foarte interesant!

lizuk [17.09.12 13:17:49] »

Pachetul de Craciun a costat in jur de 1000 de lei, dar nu mai stiu exact pretul (poate 900? nu mai stiu). A fost avantajos pentru ca am primit practic inca o camera si pentru copii, fara sa platim nimic in plus.

iulian68, lizuk
Alte impresii din această RUBRICĂMarion Hotel: