ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.09.2012
ÎNSCRIS: 11.09.11
AUG-2012

Parcul National Lovcen, panorame la altitudine

Un alt obiectiv pe care ni l-am propus este Parcul Lovcen, proclamat de importanta nationala inca din 1952. Lovcen se intinde pe o suprafata de 6400 ha si reprezinta o imbinare omogena si deosebita intre geografie, biologie si ecoturism. Spun asta prin prisma fenomenelor geomorfologice (vai, grote), inaltimii considerabile (cel mai inalt este varful Stirovnik, 1749m) precum si a florei care numara 1158 de specii diferite.

Drumul este unul spectaculos, cu panorame deosebite, dar necesita o maxima atentie deoarece este ingust (nu incap 2 masini in paralel, cu roata din dreapta se ruleaza practic in afara carosabilului). Urcusul este puternic, ganditi-va ca este situat la circa 38 km de Budva (nivelul marii), iar altitudinea medie este de peste 1000 metri. Veti gasi zone impadurite, pe masura ce veti urca apar brazii, iar in departare se vad cativa munti golasi.

Principala atractie a parcului o reprezinta Mausoleul lui Petar II Petrovic Njegos, cel mare domnitor si in acelasi timp poet muntenegrean (1813-1851). A fost ridicat dupa conceptia unui sculptor croat, Ivan Mestrovic, pe locul unde Petar Njegos a construit o mica manastire in 1845 si unde si-a manifestat dorinta de a fi ingropat. Capela a fost reabilitata iar mausoleul construit in 1974. Este ridicat pe inaltimea numita Lake la 1660 metri altitudine. Pentru a ajunge trebuie sa parcati masina la baza (parcarea este oarecum neincapatoare) si sa pregatiti de un urcus de peste 400 de trepte, circa 100 metri diferenta de nivel, trecand prin celebrul tunel. Din loc in loc sunt zone unde puteti face 2 pasi in afara tunelului si fotografia imprejurimile. Dupa taxa de intrare (3 eur/ persoana) incepe vizita la mausoleul propriu-zis. La intrare veti observa 2 statui din granit negru ce infatiseaza 2 femei muntenegrence, mama si fiice. Ulterior veti vedea si statuia lui Petar Njelos stand pe un scaun, cu o carte deschisa in mana, ganditor, iar deaupra capului are un vultur. Sub aceste statui se afla cripta unde se gasesc ramasitele poetului. Monumentul este realizat din marmura alba adusa din Boka Kotorska. Am revenit la suprafata, ne-am delectat cu niste privelisti deosebite pe care va invit sa le vedeti in pozele alaturate. Poate sunteti tentati sa credeti ca am prinsa o zi noroasa, dar va asigur ca era o zi foarte calda, dar din cauza altitudinii foarte mari si a unor norisori apropiati de panamnt pare ca se vede ceata in departare.

Daca ajungeti in aceasa zona, va recomanda cu caldura o vizita prin acest parc.

Din pacate in acest an in Lovcen au fost semnalate mai multe incendii, zone intregi de padure au fosr inghitite de flacari. Noi ne continuam drumul spre Kotor despre care urmeaza sa scriu

Trimis de gvaly in 16.09.12 18:43:52
Validat / Publicat: 16.09.12 20:53:25
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MUNTENEGRU

VIZUALIZĂRI: 3897 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gvaly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vegetatie, dar si un munte golas

traian.leuca †
[26.12.12 21:28:41]

Am programat un sejur in 23 iunie 2013, in Muntenegru-Croatia (Zabljak, Sutomore, Dubrovnik) si as vrea sa intreb,(daca stie cineva) pot urca la mausoleu in parcul Lovcen, dinspre Cetinje cu un SUV Nissan Quashqai (ma refer la gabarit)

Multumesc!

gvalyAUTOR REVIEW
[27.12.12 20:01:00]

@traian. leuca: Drumul e pe alocuri foarte stramt, in sensul ca la intalnirea a 2 masini una sau ambele in functie de mica intelegere va iesi putin de pe carosabil...

deci raspunsul meu e da, poti urca

traian.leuca †
[27.12.12 20:13:39]

@gvaly: Multumesc frumos!

[23.08.17 01:05:18]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Parcuri și rezervații naționale, diverse #" (deja existentă pe sait)

gvaly, traian.leuca
Alte impresii din această RUBRICĂParcuri și rezervații naționale: