ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.09.2012
  • --- M ---
    DIN: bucuresti
    ÎNSCRIS: 29.11.10
    SEP-2012

Restaurant Domeniul Seniorilor Hotel [Greaca, GR] // Burghez, aromat, pentru seniori. 5 stele.

Pentru ca pe DN5 tot vedeam panouri cu reclame cu “ Domeniul Seniorilor 5 stele – Greaca –de la 39E/noapte”, mi-am propus sa vad si eu odata despre ce e vorba, ce locatie de 5 stele s-a facut pe turisticul taram al judetului Giurgiu. Acum, sa nu fiu inteles chiar gresit, el, saracu’, potential ar avea, dar ce nu are potential neexploatat in tara asta? Ma uit si la mine, ce potential...

In fine, modest cum ma stiti, ma apuc sa google, cum ar zice ardeleanu’. Site-ul cam praf dupa parerea mea, adica nu prea am inteles de acolo ce e real si ce e in mintea proprietarului numai. In conditiile astea, curiozitatea ma rodea ca palincuta, ca tot vorbeam, de ardeleni, inainte sa se intalneasca cu slana si ceapa, yami. Dar sa revenim la munteni.

Dupa ce m-am intors de la Corbu de pe plaja, zic, hai, sa vad Domeniul Seniorilor. Primul lucru, pe unde ajungem? Stiam ca in drumul spre Oltenita, la un moment dat, se face la dreapta catre Hotarele, iar de aici mai era o aruncatura de bat. Ma informeaza cineva insa ca drumul e “rupt”. Mi-a si recomandat sa vin pana la Daia pe DN5 si de acolo catre Oltenita. Cum mi se parea ca sunt prea multi kilometri, am ales sa merg pe varianta Bucuresti-Adunatii Copaceni-Falastoaca-Prundu-Greaca. Am ales prost. Intre Falastoaca si Prundu, cam 7-8 km, am mers pe drum de? ... de tara. Noroc ca era masina plina de praf si obisnuita cu gropile de la drumul catre plaja de la Corbu.

Am ajuns in Greaca. O reclama la intrarea in sat, dar fara a mentiona si distanta. Mergem, mergem si ne oprim la un grup de persoane, las geamul si ma abordeaza un domn pe mine si nu invers: “Domeniul Seniorilor, nu? ”. Zic “Nu, multumesc, caut plaja de nudisti de la Greaca”. M-a indrumat omul sa merg tot inainte pana la indicatorul cu, evident, Domeniul Seniorilor.

Acum chiar am ajuns. La domeniu. Frumos, impozant, o intrare pe sub arcada, drum strajuit de zid de caramida, in fundal se vede o cladire, un conac. Parcam (cam 20 de locuri) si ne lovim de un peisaj, intr-adevar, superb. Constructia si amenajarile care au fost finalizate pana in prezent sunt facute cu mult bun gust, de oameni care, se vede, stiu ce fac.

Conacul are 13 camere (cand am fost noi, toate ocupate) cu preturi de la 39 euro camera cu doua paturi single, in timpul saptamanii, pana la 110 euro pentru un apartament. Camerele sunt echipate de 5 stele, cu un mobilier foarte frumos, fabricat la Roma si pictat manual.

Unitatea are un restaurant cu terasa, wine bar la subsol (cam de la 15 lei in sus paharul de 150ml), piscina adulti, piscina copii (gratuit pentru clienti, 40 lei in timpul saptamanii si 60 de lei in weekend pentru alti doritori), jacuzzi in aer liber, doua terenuri de tenis si, foarte curand, loc de joaca pentru copii. Pe viitor se doreste (se pare ca acesta este proiectul pe hartie) construirea unui centru SPA si a unui cartier de vile cu preturi intre 150 si 200 de mii euro. De asemenea, se va face un ponton la Dunare pentru eventualele ambarcatiuni ale proprietarilor sau clientilor, distanta pana la Dunare fiind de vreo 5 km.

Restaurantul are un meniu destul de restrans, din care se fac, deocamdata, doar anumite feluri. Astfel dintre cele 5 supe/ciorbe, vitel, perisoare, fasole cu afumatura, bors de peste si o supa crema de ciuperci, nu aveau decat fasole si peste... Pretul? 14 lei portia. De ciorba. Noi am mai servit o apa, de vreo 5 sau 7 lei parca si o limonada de 12 lei. Berea era de la 11 lei in sus. Espresso simplu 8 lei. De vinuri ce sa zic? De 5 stele. Angajatii, de doua categorii. Cativa, putini, de calitate, calificati, si restul, cam de umplutura. Receptionerul a fost tot o emotie cat timp ne-a prezentat locatia, lucru pe care ni l-a si impartasit, avand ceva dubii ca ne-am fi dat seama. Sincer, am fi putut gandi si ca omul are un mic handicap, gen retard mintal - nu, nu sunt rautacios – dar ne-a linistit cand ne-a zis ca sunt doar emotii. Mai tare a fost ca o “calificata” ne-a dat alta nota de plata. Eu, furat de mirajul frumusetilor din jur, am realizat tarziu ca preturile produselor de pe nota pe care am vazut-o in fuga si pe care nu am luat-o cu mine, nici n-am studiat-o, erau cu totul altele decat ale noastre. Stiind ca tot ce comandasem facea cam 80 de lei, cand a venit nota cu 90, iar la sfarsit era ceva cu 15 lei, am crezut ca e tips-ul pe nota. Zic, na, cinci stele... Acum, recunosc, si eu am fost destul de ignorant, ce sa mai zic...

Una peste alta, pentru cele cinci stele pe care le afiseaza meritat, Domeniul Seniorilor este un loc frumos. Pentru bucuresteni si alti “vecini”, merita un efort, o vizita scurta cat de o ciorba (apropo, nu foarte gustoasa) sau un espresso care sa va permita putina desfatare a ochiului.

Vizitati, domnilor! Si, daca nu tineti minte, asa ca mine, faceti si poze!

Trimis de george_bton* in 16.09.12 00:05:49
    Validat / Publicat: 16.09.12 07:50:36

VIZUALIZĂRI: 8866 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (george_bton*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Restaurant Domeniul Seniorilor

[16.09.12 00:07:21]

Revin in curand si cu pozele de la Domeniu. Deocamdata nu le-am incarcat.

[16.09.12 11:18:01]

Am setat in program coordonatele GPS ale acestei destinatii, rezultand urmatoarea pozitionare pe harta click aici. Ne poti spune daca-i ok?

Multumesc.

[23.09.12 13:59:47]

@webmaster26: nu prea pare ok. mai degraba este pe aceste coordonate - 44.10601,26.349173.

[23.09.12 14:09:47]

la ce distanta era fata de Biserica? mai apropae mai departe? nu imi trebuie o distanta exacta ci o aproximare.

[23.09.12 17:55:09]

vad ca ne-ai cam uitat cu pozele promise...

[23.09.12 20:49:15]

@webmaster26: sincer nu-mi amintesc cam pe unde era biserica. chiar stau extrem de prost cu memoria, stiu ca era undeva o biserica, dar nu pot s-o raportez spatial la Domeniul Seniorilor. Oricum, daca vei privi pe harta google coordonatele pe care ti le-am dat vin chiar in drptul a doua cladiri. Cea din stanga este conacul, iar cea din dreapta este inca in constructie.

Sper sa fi fost de ajutor catusi de putin.

[23.09.12 20:53:39]

@Nasshu: Nu am uitat. Am facut un efort sa scriu review-ul pentru ca se cam perimau informatiile. Fotografiile sunt in camera video care zilele astea nu s-a intalnit cu computerul. Mai rau e ca, foarte probabil, abia in week-end-ul viitor le voi posta. Astazi e ultima zi de concediu, iar lunea trecuta a fost prima zi de scoala a piciului, asa ca sunt cam bulversat saptamana viitoare. Sper sa gasesc intelegere. Mentionez ca efortul de a astepta cred ca va merita. Locatia arata foarte frumos, chiar de cinci stele si imprejurimile, chiar daca in mare parte e vorba de teren agricol, constituie o priveliste foarte interesanta.

[23.09.12 21:33:39]

@george_bton: te-as ruga sa confirmi/infirmi supozitia ca ai *fost* cazat acolo. O parte a echipei de moderare este de parere ca din afirmatiile tale ar rezulta ca nu ai fost cazat acolo, ci ai fost doar in trecere. O alta parte zice ca nu-i asa

Hai ajuta-ne, ridica ceata si ajuta-ne sa ne putem concentra pe alte subiecte / alte nelamuriri etc

Si ai te rog in vedere aceste posibile ambiguitati in exprimare; nelamuriri de acest gen le poate avea orice cititor mai atent/vigilent, nu doar echipa de moderare.

[24.09.12 23:07:45]

sa inteleg ca nici "ca, virgula ca" , nici poze ??!!!

[25.09.12 15:44:43]

@Admin: îmi cer scuze, dacă e cazul, pentru confuzia creată. Supoziţia că NU am fost cazat este corectă. În vâltoarea actului de creaţie am omis să fiu ceva mai concret în această privinţa. Eu am afirmat că am fost "să văd" şi că atunci când am ajuns noi "toate camerele erau ocupate", iar recepţionerul "ne-a arătat pensiunea", dar recunosc că e loc de interpretări cât într-un apartament dintr-un hotel de 5 stele.

Deci, am fost la Domeniul Seniorilor să-l văd şi l-am văzut. Cu pozele, cum am promis, în week-end, căci sunt în camera video încă (acum, pentru a elimina alte posibile confuzii, postez de pe mobil, în timpul unei şedinţe... Oops, asta nu trebuia să spun).

Spre ruşinea mea, vă spun de acum, nu am poze din camere. Asta pentru că, atunci când am intrat în camera eram bulversat de aiureală recepţionerului de care v-am povestit în review. Arată însă foarte frumos, că de poveste. În fine, după ce am ieşit, ne-a spus că toate celelalte camere sunt ocupate de un grup şi eu am rămas că fraierul cu camera în mâna. Mi-a fost ruşine să-l rog să ne întoarcem să fac şi eu poze...

În privinţa notelor am şi eu un dubiu că nu prea ştiam ce să punctez, camera am văzut-o şi era super, aşa că am punctat-o. Nu am punctat serviciile pt că, nefiind cazat, nu le puteam aprecia. Nu ştiu dacă a fost o gândire sănătoasă. Preţul pe care l-am trecut este cel real, neachitat însă de mine, şi cu regimul de masă specificat.

Poate m-aş fi şi cazat dar nu prea vedeam logica de a plăti 175 de lei pentru a dormi la 40km de casa mea. Oricum, cred că se potriveşte mai tare pentru team-building la multi-naţionale sau pentru amatori de servicii de calitate, indiferent de locaţie. Personal, caut alt fel de turism.

Doamne, ce şedinţă lungă...

Dacă v-am lămurit, mă bucur. Dacă nu, aşteptaţi o altă şedinţă.

[25.09.12 15:50:34]

Măcar de-ai fi fost la restaurant, îl mutam la rubrica aferentă din oraș.

Dar așa, după detaliile mai mult decât edificatoare, acest articol va fi din păcate șters, el nefiind conform cu regulamentul nostru. (nu ai fost efectiv cazat ca să poți scrie ceva despre ei, nici nu ai beneficiat de vreun serviciu oarecare, altul decât cazarea).

E bine de reținut și pt. viitor!

[25.09.12 16:03:09]

@webmaster0: stai puţin că faci o greşeală majoră cred. Ce am scris aici nu sunt invenţii. Am ajuns acolo să văd şi să mănânc ceva, ceea ce am şi făcut...

[25.09.12 16:09:36]

Deci la restaurant ai fost totuși, da?

Ooofff... și doar ai fost rugat să NU mai lași loc la interpretări!

[25.09.12 16:13:11]

Mutat la rubrica "Restaurante Giurgiu si imprejurimi" (deja existenta pe site). Evident, nota acordata pentru cazare a fost retrasa.

Recomandarile referitoare exclusiv la restaurantul unei unitati de cazare NU se incarca la rubrica de cazare respectiva, ci la rubrica "Restaurante din zona X" (daca aceasta nu exista inca pe site, se poate crea in maxim 1 minut)

[25.09.12 16:25:32]

@webmaster0: asta nu ştiu dacă e o glumă. În privinţa restaurantului nu cred a e nimic ambiguu

[27.09.12 22:39:02]

totusi eu nu inteleg cum ai reusit sa ai acces la o camera ocupata?

Conacul are 13 camere (cand am fost noi, toate ocupate)

si

Asta pentru că, atunci când am intrat în camera....... ne-a spus că toate celelalte camere sunt ocupate

pina la urma are 13 sau 14 camere?

[28.09.12 12:19:46]

@Nasshu: conacul are 13 camere. 12 erau ocupate, 1 era liberă. Am folosit expresia "toate erau ocupate" încercând să evoc faptul că, în pofida stadiului nu tocmai avansat al întregului proiect, era un nivel considerabil de ocupare. Din păcate nu mi-am analizat foarte bine exprimarea astfel încât, se pare, am lăsat loc de prea multe confuzii.

Am să reiau puţin pentru că, în cazul în care nu e vorba doar de puţină tendenţiozitate şi căutare de nod în papură, nu prea s-a înţeles ce s-a întâmplat. Datorită curiozităţii, am mers la Domeniul Seniorilor să VĂD locaţia şi să mănânc ceva la restaurant. Logica mea încă mă împiedică să merg să mă cazez, contra sumei de minim 39 euro la circa 50 km de casa. Am mers acolo, m-am minunat de lucrurile frumoase, am mâncat o ciorbă, am făcut nişte fotografii pentru mine şi pentru a le posta pe AFA. Am comis eroarea de a nu studia suficient de atent regulile site-ului de a posta impresii din unităţi de cazare DOAR dacă am fost cazat. În virtutea dorinţei de a împartăşi cu eventuali pasionaţi de turism sau măcar lectură, am apreciat că merită scris despre ce am văzut acolo. În mare sau în detaliu, numai ştiu ce să zic, cam asta este.

Scopul prezenţei mele pe acest site nu se rezumă decât la a obţine date utile despre locuri pe care vreau să le vizitez iar din spirit de fair-play încerc să şi generez un feed-back. Cu privire la întrebarea ta, având în vedere că îmi asum convingerea că nu vrei să ajungi curând acolo şi nu ştii dacă să mai chemi un prieten sau nu, neştiind sigur dacă sunt 13 sau 14 camere, consider că e o abordare insinuantă spre răuvoitoare care îmi provoacă un sentiment destul de neplăcut.

În consecinţă, îmi exprim regretul pentru această situaţie jenantă şi adresez rugămintea admin ca, în cazul apariţiei altor astfel de comentarii, să şteargă review-ul. Menţionez că îmi rezerv dreptul de a răspunde pe viitor doar întrebărilor pe care le apreciez ca fiind decente. O zi bună!

[28.09.12 12:44:53]

te inseli cu partea de ''nod in paura'', pesemne asta te-a facut sa cataloghezi intrebarile mele ca indecente. (ptr ca alt motiv eu nu vad.)

Este o locatie care ma intereseaza ca si posibilitate de vanatoare (am observat ca ofera si astfel de servicii - cel putin se asa se lauda pe site).

ma indoiesc insa ca voi (mai) merge acolo, avand in vedere ca le-am trimis un mail la care nu au raspuns desi au trecut 10 zile.

Ori in ideea in care as fi ajuns la ei, din exprimarea ta care singur recunosti ca dadea drumul la interpretari, am inteles ceea ce am scris in ultima intrebare, si in calitate de vanator cazat in acea locatie, nu mi-ar fi placut sa imi viziteze cineva camera in timp ce eu nu eram acolo... din motive de securitate a echipamentului de vanatoare.

Acum ca si tu si eu ne-am explicat, sper ca intelegi adevaratul motiv pentru care am insistat pe subiectul locatiiei respective.

O zi buna,

[28.09.12 15:18:32]

@Nasshu: acum e cu totul altceva, ma bucur ca s-a lamurit situatia si ca, in fapt, este atat d elimpede.

pacat ca nu ne cunoastem mai bine pentru ca, in privinta vanatorii, poate te puteam ajuta in Giurgiu.

nu stiu ce ofera ei, am vazut si eu ceva pliante/inscriptii cu vanatoare, dar nu sunt pasionat. asa cum am mai spus, e un proiect in curs de derulare asa ca unele servicii nu stiu daca le ofera inca, in timp ce altele le ofera in alte locatii, prin colaborari.

george_bton*
    Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Giurgiu? :