ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.09.2012
DIN: BAIA mare
ÎNSCRIS: 25.07.12
SEP-2012

Voi reveni cu siguranta

Viena, Viena si iar Viena, de mult ne-am dorit sa ajungem in Viena, am citit nenumarate impresii pe AFA si in sfarsit fara copii un mini concediu de 5 zile la Viena. Cautam cazare prin agentii, site-uri etc, peste tot nu suntem pretentiosi, doar curat sa fie si tot din impresii trimitem o solicitare d-lui Lucian, care nu avea locuri la pensiunile lui si ne face o propunere pt Hotel Arion City, la 65 euro/noapte, cu mic dejun si parcare inclusa.

Intotdeauna pozele de pe site-uri sunt puse si totul pare intr-o lumina favorabila dar nu intotdeauna este chiar asa, dar noi de data asta am nimerit foarte ok.

Am scris adresa exacta a hotelului adica Viena, Grohnergasse 1 iar GPS-ul ne-a dus exact la adresa, d-nul Lucian ne-a trimis pe mail traseu, coordonatele absolut toate informatiile necesare.

Hotelul este situat langa marele parc de recreere, intr-un cartier linistit undeva in sudul Vienei, la 10 minute de mers cu masina de SCS Mall, la 10 minute de Palatul Schönbrunn si cam la 25 minute de centru, cronometrare facuta cu stat la semafoare care in Viena nu sunt putine si in aglomeratie.

In apropierea hotelului la 300 m sunt magazinul Billa si un alt magazin cu un nume nemtesc care semana cu magazinul Plus, ceva ce incepea cu Z dar nu mai tin minte, foarte aproape statie Peco, Burger King, Mc Donald's, statie de autobus nr: 360 care te duce pana in fata Operei. Noi am folosit masina proprie si coordonatele primite de la d-nul Lucian si ne-am descurcat minunat.

Cazare se face dupa ora 14, ora Austriei.

Am primit o camera la etajul 2, mocheta peste tot in hotel, lift, curatator de pantofi. Receptia mare cuplata cu sala de mese unde se servea micul dejun.

Camera mare de 4mx4m, 2 paturi lipite, 2 noptiere, un corp de mobila tip biblioteca unde era si televizorul simplu cu tub, o masa, un fotoliu, fiecare camera are bucatarie proprie, cu frigider, plita, hota dulapuri, noi nu le-am utilizat, mai putin frigiderul. Ce va pot spune ca este ideala pentru familii cu copii, mai incalzesti un lapte, un ceai, atentie insa ca nu are nimic in dotare, daca doresti obiecte pentru gatit trebuie sa le inchiriezi si daca imi aduc bine aminte era 3,5 euro/zi, dar iti poti aduce strictul necesar. Holul mare cu dulap pentru haine si pantofi, baia cu cada, ventilatie, uscator de par, mare, totul foarte curat, prosoapre albe impecabile care ne erau schimbate zilnic. Aer conditionat.

Privelistea de pe geam era exact in fata hotelului, parcarea a fost inclusa in pret si se putea face in fata hotelului sau lateral in partea stanga era o parcare amenajata ca intr-un parc. Nu am avut probleme cu parcarea am gasit loc, chiar cand ne-am intors foarte tarziu din oras.

Micul dejun inclus in pretul camerei dar foarte bogat, eu am fost incantata, in 4 zile am putut manca in fiecare zi altceva deoarece aveai ce sa alegi, la bufet cald aveai crenwusti si omleta, in prima zi in loc de crenwusti a fost bacon prajit foarte bun, dulceata de 4 feluri (portocale, fructe de padure, capsuni etc) dulceata era in 4 borcane imense foarte dragute si te serveai in boluri micute pentru dulceata, la bufet rece erau 3 feluri de cascaval si 4-5 feluri de sunca. Painea era de diverse tipuri, de la chifle, batoane, feliata, nefeliata cu seminte, alba, neagra puteai alege orice, in plus se putea praji la prajitorul de paine.

Unt, miere si crema de ciocolata in cutiute mici de o portie. Apoi erau cereale pe un suport de vre-o 6 feluri, langa aveai iaurt simplu, iaurt cu fructe, lapte, salata de fructe proaspete, seminte de floarea soarelui, sau de dovleac, fructe confiate caise sau banane, prajitura rulada, sau chec. De baut erau ceaiuri de diferite arome, sucuri de 4 feluri si apa. Cafeaua era in termos de inox pe fiecare masa dar a fost singurul lucru care nu mi-a placut, era slaba. eu prefer cafeaua tare, expresso aromata. Mesele unde se servea micul dejun erau in incinta receptiei lucru care mi s-a parut ciudat, aveau fete de masa si in fiecare dimineata erau aranjate, ce-i drept ca noi ne trezeam devreme si intre 7 si 7 jumate mergeam la micul dejun care se poate servi zilnic intre 6:30 si 10, in ultima zi am luat micul dejun pe la ora 8:30 dar a fost foarte aglomerat de abia ne-am gasit loc la masa.

Singurul inconvenient in cele 5 zile de sedere ca nu a functionat WI-FI-ul, in prima zi ne-au anuntat ca era stricat si ca se va remedia, a doua zi se reparase dar tot nu mergea, nu am reusit sa ne conectam pe toata durata sederii fiind defect adica te conectai dar se deconecta singur si se tot reconecta fara sa poti intra efectiv pe internet, in rest merge chiar si in camera cand functioneaza.

Hotelul mi-a placut, curat, primitor, am vazut in parcare masini din romania, in plus autocare cu turisti spanioli, asiatici, rusi, la micul dejun era plin.

O cafea in holul hotelului la apart, un expresso 2 euro 90 centi, am intrebat ca nu imi placea cea de dimineata.

La receptie nu era afisat nicaieri pretul pe camera, sau probabil nu l-am vazut eu, dar cu mare drag recomand hotelul, nu este aproape de statiile de metrou daca nu vrei sa mergi cu masina este un alt inconvenient, dar ca si camera, mic dejun, parcare totul a fost foarte ok.

Cu personalul hotelului nu prea am interactionat, doar ne-am salutat, in rest dimineata la micul dejun erau mai multi care debarasau, sau erau atenti sa nu se termine ceva, li s-a parut ciudat ca eu am facut poze chiar si la micul dejun sa pot posta pe AFA s-au uitat putin ciudat, dar cum o imagine face cat o mie de cuvinte, am facut poze peste tot.

Oricum recomand cu mare drag, noi sigur vom reveni.

Trimis de dcuanita in 15.09.12 22:26:41
Validat / Publicat: 16.09.12 06:57:43
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 3876 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dcuanita); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 HOLUL ETAJ II
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 44.25 EUR pe cameră

• Alte impresii din această RUBRICĂArion City Hotel:

• pagină generată în 0.035642862319946 sec