ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.09.2012
DIN: lugoj
ÎNSCRIS: 22.06.11
SEP-2012

Studio Panoramic View o locatie minunata

Incep prin a va spune ca anul acesta am hotarat impreuna cu iubitul meu sa exploram minunata Insula Lefkada.

In data de 3 septembrie orele 4:30 dimineata am pornit catre Grecia. Un drum foarte lung de aprox 1350 km pe care am horarat sa il facem doar cu mici opriri.

Am pornit din Lugoj iesind pe vama Moravita. Serbia este un calvar restrictii de viteza 40-60 km la ora. Serbia am traversat-o in aprox 6 ore. Taxele de drum in Serbia au fost una de 5 euro si una de 2 euro.

Am trecut in Macedonia speram sa avem mai mult noroc dar ne-am inselat, drumuri proastre si al fel restrictii de viteza. Aici am platit 3 taxe de drum fiecare a cate 1 euro. Dupa alte 3 ore si jumatate parcurse in Macedonia am ajuns in vama.

Aici a trebuit sa aratam si pasapoartele desi stiam ca nu avem nevoie de ele vamesul o acritura de om a solicitat si pasapoartele. Ajunsi in vama grecilor acestia au fost foarte draguti cu noi am trecut imediat. Dupa vama parca am intrat intr-o alta lume.

Gata restrictii de 40-60 km la ora gata gropi, am rasuflat usurati. Asteptam cu nerabdare sa ajungem pe frumoasa Insula Lefkada. In Grecia am platit 4 taxe de autostrada. Doua dintre ele au fost 2 euro fiecare una de 2,40 euro si pentru a putea trece pe insula era necesar sa traversam un tunel pe sub mare aici am platit ultima taxa de 3 euro.

Drumul parcurs de la intrarea in Grecia si pana pe Insula Lefkada a fost unul de vis. Am trecut prin 31 de tuneluri, aveai impresia ca nu se mai termina peisajul era de vis. In jurul orei 19 am intrat pe frumoasa insula.

Orasul Lefkada era plin ochi de lume, toate natiile posibile, agitatie mare, forfota, nu ne venea sa credem ca in luna septembrie gasim atata lume. De aici si pana la locul unde avea sa ne cazam erau in jur de 10 km.

Dupa atata drum eram flamanzi si obositi asa ca nu am mai pierdut timpul si am pornit in cautarea locatiei Studio Panoramic View.

Aceasta minunata locatie ne-a fost recomandata de utilizatorul Giorgiana careia tin sa ii multumesc pt ca ne-am simtit minunat aici. Ajunsi la destinatie am fost intampinati cu mare caldura de proprietar Domnul Dionisos si de ospatarul acestuia Silviu un baiat roman care lucreaza de 8 ani aici.

Am primit o camera curata, spatioasa cu o panorama superba. Dupa ce ne-am lasat bagajul am coborat sa luam cina.

Mancarea delicioasa si ieftina dupa cum urma sa observam in zilele urmatoare dupa ce am mancat in mai multe locatii. Informativ va pot da niste preturi: musaka cu cartofi prajiti-7 euro, pui in sos de lapte cu cartofi prajiti-8 euro, paste carbonara-8 euro, calamar la gratar cu cartofi prajiti-9 euro, omleta-4,5 euro, cafea -2 euro, apa 1l-1,5 euro (plata) si 3 euro (minerala) fructe pt doua persoane-4 euro. salata greceasca-6 euro.

Ne-am simtit extraordinar de bine aici. Silviu ospatarul nostru ne-a indrumat in diferite locuri.

Cea mai frumoasa plaja din zona este Porto Kasiky. Plajele erau pozitionate intre 10-40 km fata de locul unde eram cazati dar asta nu a fost nici o problema deoarece Insula este o bucatica de Rai unde fiecare 'm' trebuie exploatat. Noi am urcat pana la cota 2000.

Drumurile lor sunt extraordinar de bune asa ca poti explora cu usurinta Insula. Anul urmator cu siguranta vom reveni intr-un numar mult mai mare.

Recomand aceasta minunata locatie

Trimis de emely in 15.09.12 17:05:00
Validat / Publicat: 15.09.12 18:19:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Bratul Kasandra, Insula Thassos

VIZUALIZĂRI: 9374 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (emely); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

georgiana
[15.09.12 21:36:40]

Ce surprizaaaa!

Cand am vazut review de Lefkada, am dat imediat click aici. Apoi... am vazut Panoramic View Kalamitsi si... cu emotie mi-am indreptat privirea in partea stanga a paginii, acolo unde se dau notele pentru fiecare serviciu din unitatea de cazare si am vazut 10... si-am rasuflat usurata, pentru ca eram uimita in ultimul timp, ca aici pe site sunt foarte multe review-uri scurte si cu note mici!

Abia dupa aceea m-am uitat si am vazut ''Lugoj'' si mi-am amintit de tine. Pentru ca nu ai zis ca intentionezi sa iti faci cont pe site.

Ma bucur atunci de 3 ori: ca ti-ai facut cont, ca ti-a palcut in Lefkada si ca ne-ai si povestit si te-ai descurcat minunat. Sunt cu ochii pe tine si astept cu nerabdare pozele de la Porto Katsiki si nu numai.

[17.09.12 15:45:57]

@georgiana: Da draga mea am hotarat sa postez impresiile mele, si pentru ca 6 zile au fost insuficiente pt a avizita toata Insula am hotarat la anul sa revenim bineinteles tot la Studio Panoramic View.

Am fost f f f multumiti din toate punctele de vedere iar Silviu este un baiat extraordinar care te face sa te simti foarte bine in aceasta minunata locatie.

Am postat poze peste tot si spre surprinderea mea tot mai multa lume ma contacteaza. Ei bine anul viitor sunt din ce in ce mai convinsa ca vom fi intr-un numar mult mai mare.

Voi posta si poze cu Porto Kasiko bineinteles in zilele ce urmeaza.

s700
[24.05.13 21:29:27]

@emely: Superba locatia! De cateva luni planuiesc vacanta pentru anul acesta in Lefkada si ”Panoramic View” ma atrage. M-ar interesa pretul cazarii (camera/noapte) si daca ati facut rezervarea direct la proprietar sau prin booking.com. Multumesc si vacante minunate in continuare!

[25.05.13 18:16:10]

@s700: Buna imi cer scuze de intarziere... chiar este frumoasa locatia, pe noi cel mai mult ne-a atras ospitalitatea, Silviu baiatul care se ocupa de locatie este roman asa ca a fost foarte usor sa ne descurcam pe acolo deoarece el ne indruma mereu... cat despre rezervare am rezervat de pe facebook au cont fara avans fara nimic... anul trecut in sept a fost 35 de euro pe noapte anul acesta inca nu stiu ne vom interesa pt ac vrem sa mergem la sf lunii august... cum aflu cum va contactez... tinem legatura

[13.06.13 16:33:47]

Eu am ajuns la acesta locatie dupa cele citite aici si nu imi pare rau, e bine sa te documentezi inainte de apleca intr-o vacanta.

[14.06.13 01:46:25]

@flodo: Buna, ma bucur foarte tare pt ca la fel ca si noi ati fost multumit... noi anul acesta vom merge din nou... tot aici.

RelyaV
[05.11.14 13:16:51]

@emely - Imi puteti spune va rog cum sa-i gasesc pe Facebook? Sunt si eu interesata sa fac o rezervare in aceasta locatie. Dar nu-i gasesc. Va multumesc mult.

[15.12.14 12:48:37]

@RelyaV https://www.facebook.com/panoramicview.lefkadakalamitsi

atimespeed
[05.02.15 16:49:55]

Buna,

de unde v-ati luat sejurul?

pe booking nu gasesc aceasta locatie?

Merci!

[13.02.15 18:18:31]

@atimespeed - nu am stat la panoramic view, am fost doar la restaurant. se poate vorbi direct, e un roman ospatar acolo.

atimespeed
[13.02.15 18:37:19]

@flodo: merci! Intre timp am rezervat altundeva

[16.02.15 22:51:34]

@RelyaV: Panoramic view kalamizi e pe facebook si va raspunde Silviu... la el puteti face rezervare... va tine camere. fara sa platiti avans

atimespeed, demi333, emely, flodo, georgiana, RelyaV, s700
Alte impresii din această RUBRICĂPanoramic View Studios [Kalamitsi]: