ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2012
DIN: Ramnicu Valcea
ÎNSCRIS: 09.06.10
JUN-2012

Skopelos... mamma mia!

Daca m-ar intreba cineva unde mi-a placut mai mult, n-as prea sti raspunsul… Diferenta intre cele doua Sporade este ca in Skiathos ai plaje de nisip iar in Skopelos ai plaje cu pietris, insa cunoscatorii stiu deja ca asta nu mai e un mare impediment (exista incaltari speciale). Dimpotriva, plajele cu pietricele intrec in spectaculozitate pe cele cu nisip! Ca si in Skiathos, cazarea am ales-o la o pensiune draguta cu 200 eur / 5 nopti.

Capitala insulei, Skopelos-ul este “aruncata “ pe o coasta avand la baza frumoasa Egee.

Nu prea se incumeta romanii in Skopelos. Abia daca ne-am intalnit cu o singura pereche, in seara dinaintea plecarii. Am fost cazati intr-un satuc de maxim 10 – 15 case, Agnondas, cu plaja proprie din pietris insa foarte frumos ingradita de pinii insulei. Plaja acoperita pe jumatate de un dud urias, era spectaculoasa prin culoare in special dimineata.

Tavernele din Agnondas insa nu le recomand. Servirea lasa de dorit. Noua ne-au adus pe rand mancarea, astfel ca daca ne asteptam unii pe altii riscam ca unii sa-si manance mancarea rece.

Ca mai toata Grecia si Skopelos-ul este presarat de manastiri, asa ca doritorii au ce vizita.

Plajele vazute de noi, pe care voi le veti vedea in fotografii sunt aproape la fel: pitite in golfulete ascunse, strajuite de stanci si pini: Limnonari, amenajata, Panormos Beach, la fel, Glisteri, mai stinghera…

O alta plaja deosebita, amenajata, cu un soi de nisip mai grosier este Kastani, plaja de tineret ca sa zic asa.

Si Skopelos-ul (orasul) are plaja, ingusta cu pietris.

Ca si punct de interes central al insulei, stanca iesita din mare unde s-a filmat “Mamma mia”. N-am mai facut excursii cu vaporul, cu toate ca era ocazie unica sa vad si Alonissos-ul, insa au trecut asa repede cele 5 zile, ca nu ne-am dezmeticit si atrebuit sa ne urcam din nou pe ferry, dar pentru intoarcerea acasa. Ca impresie generala, este o insula care trebuie vazuta din punctul de vedere al unor “scormonitori” de vacante. Verde mult, albastru mult, frumos, linistit, dar nu as mai reveni: este si destul de scumpa traversarea cu ferry… Poate si de aceea noua ne pare tare rau cand se sfarseste o vacanta: stim ca la anul sau in viitor, nu mai revenim. Sunt prea multe locuri frumoase in lumea asta ca sa nu incercam sa vedem cat mai multe din ele!

Trimis de anuszka in 13.09.12 14:25:01
Validat / Publicat: 13.09.12 15:30:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Kassandra, Lefkada, Thassos, Shitonia

VIZUALIZĂRI: 9483 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anuszka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 Plaja Glisteri

nicoletass
[13.09.12 16:13:50]

Mi-a placut filmul Mamma Mia, atat pentru muzica, dar mai ales pentru peisaje. Pozele tale imi intaresc convingere ca e o insula tare frumoasa si ca merita a fi vizitata. Sper sa reusesc sa ajung sa ma rasfat si eu cateva zile acolo.

Tenteaza-ne mai mult si mai povesteste cate ceva despre insula.

Am inteles, plajele sunt cu pietricele, dar in apa sunt tot pietricele sau nisip?

Ce inseamna "destul de scumpa traversarea cu ferry… "?

[13.09.12 16:17:32]

Inseamna "din bucati", adica Volos-Skiathos - Skiathos Skopelos - Volos vreo 365 euro.

[13.09.12 17:37:45]

[14.09.12 02:09:42]

@anuszka: conform unei sesizari trimise de un alt membru, poza P04 ar fi mai degraba din Skiathos (si nu din Skopelos)

Care ar fi raspunsul tau?

[14.09.12 10:24:35]

Garantat, nu! Cele doua orase seamana foarte mult vazute de pe mare, insa aceea poza este chiar Skopelos, vazuta din curtea manastirii Evanghelista, de pe dealul opus.

nicoletass
[14.09.12 10:54:41]

@anuszka:

Multumesc pentru raspuns! Intr-adevar cam piperat costul.

abancor
[14.09.12 10:58:49]

Poza 4 este din Skopelos, confirm şi eu. Skiathos e inconfundabil prin prezenţa insuliţei Bourtzi. În plus, înălţimile din fundal sînt mai joase pe Skiathos.

[14.09.12 11:47:05]

Credeti-ma pe cuvant si modificati descrierea pozei 4...

rezolvat - by webmaster

teona
[19.09.12 20:27:01]

Superbe imagini! Mi se pare totul f.romantic. Nu stiu daca sunt sub impresia filmului, pe care eu il consider antidepresie in sezonul rece sau asta este impresia pe care o redau imaginile tale, dar mi-ar place sa ajung si eu pe acolo macar odata.

[20.09.12 08:54:18]

@teona: Chiar este foarte frumos! Asa ca, "odata in viata" macar, trebuie sa ajungi.

abancor, anuszka, nicoletass, teona
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Skopelos: