ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2012
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 10.08.11
AUG-2012

Constanta & Mamaia

Dupa aventura englezeasca (vezi impresii) a venit randul si Romaniei. Eu in fiecare an dedic macar o saptamana de vacanta si tarii noastre pentru ca sunt convinsa ca avem locuri frumoase care merita vizitate.

Asadar in perioada 19 august - 30 august 2012 am umblat hai hui prin tara insotita in prima parte de mama si de fiul meu iar in a doua parte doar de baiat, sotul ramanind in Anglia.

Prima oprire Aeroportul International Otopeni ora 5 dimineata, unde am dat nas in nas cu realitatea romaneasca si anume taximetristii si bagatorii in seama care vroiau sa te ajute cu bagajul. Nu multumesc zic eu si m-am indreptat vertiginous catre autobuz, nr 780 daca imi amintesc bine.

Dar aici ce credeti ca totul e roz…cer un bilet cu o calatorie intrucat nu mai aveam in plan sa mai ajung prin zona curand dar surpriza, nu se vindeau decat cu doua… (de fapt o cartela, nu un bilet in adevaratul sens al cuvantului) …asta e iau cu doua ca doar nu aveam sa raman in aeroport. Noroc de o doamna, care nu a mai apucat sa-si cumpere bilet asa ca l-am impartit pe al meu cu dumneaei.

Cursa express si-a facut bine treaba, am ajuns in Gara de Nord in timp util intrucat la 7:20 aveam tren catre Constanta unde deja ma asteptau de doua zile mama si baiatul meu.

Sa va povestesc acum despre Gara de Nord nu are rost, toata lumea stie cum e, nici poze n-am facut cu toate ca ar fi mers bine in comparatie cu cele facute in gari din Anglia.

Trenul a plecat la ora programata dar nu stiu prin ce minune a ajuns cu o intarziere de 40 de minute la Constanta, iar de caldura nu poate fi vorba ca era dimineata iar de frig nici atat ca eram in august. Dar atat de obosita eram dupa ce am cutreierat Londra in ziua anterioara si dupa zbor incat am tras un pui de somn cu geanta-n brate de am uitat de intarziere.

In Constanta am zis sa nu iau taxi-ul din gara, sa mai merg putin, poate poate voi da peste un om cinstit…Dupa ce am analizat mai multi posibili taximetristi m-am hotarat la unul care parea mai de Doamne-ajuta…dar ti-ai gasit. Cand i-am zis unde vreau sa ajung nu a schitat vreun gest ca n-ar sti, dar cand deja eram plecati m-a intrebat daca stiu mai exact unde este strada pe care se afla pensiunea ca el nu stie…bun asa mai omule…stai ca te lamuresc eu acusica si scot telefonul din dotare…si multumita sotului meu care m-a dotat cu harta Romaniei l-am ajutat pe bietul taximetrist sa ma duca la destinatie. Acum la partea cu plata, mai hazliu…aparatul stai sa vezi ca nu merge…eu nu l-am vazut ca era bine dosit de ochii mei asa ca domnul estimeaza lunga noastra calatorie la 10 lei, nici macar un discount pentru ajutorul acordat la imbogatirea cunostintelor despre strazile Constantei n-am primit.

Cazare-vila Edel de pe strada Sarmisegetuza nr. 30, aproape de Tomis Mall, dar despre ea un review separat.

19-23 august-Constanta.

Pe la ora 11:00 eram deja ajunsa in camera si cautam cu frenezie costumul de baie ca de, ma astepta mult dorita balaceala. Ai mei erau deja la plaja asa ca inarmata cu prosopul fuga la Plaja Modern cea mai apropiata de pensiunea noastra.

I-am gasit repede dar cunostinta cu apa n-am facut intrucat era cam rece pentru gustul meu... sa fie oare de vina ultimele concediile petrecute la mare prin alte parti cu apa mai calda?

Plaja in schimb este OK, are o parte amenajata cu sezlonguri, umbrele si masute dar si o parte unde fiecare vine cu ce are in dotare. Apa chiar curata…cum n-am mai vazut-o demult pe litoralul nostru, fara alge sau alte bazdaganii (cum am vazut in Costinesti cu doi ani in urma), intrarea in apa lina, se mergea mult pana sa-ti ajunga apa la gat, numai buna pentru copii (al meu e inebunit dupa apa, asa ca intotdeauna sunt atenta la acest detaliu), ba chiar si cativa salvamari. Mama mea, super grijulie s-a asezat pe plaja chiar langa ghereta salvamarului ca in caz de ceva sa fie sigura de un raspuns prompt.

Pe plaja sunt amenajate cateva terase cu preturi chiar rezonabile, nu am mancat pe acolo niciodata dar cate un suc, o bere si inghetata am luat.

Sezlongurile se inchiriau la pret de 10 lei/zi si veneau cu umbrela si masuta (la fiecare 2 sezlonguri).

De altfel plaja doar pe Plaja Modern am facut, fiind aproape de noi dar si linistita (un mare atuu intre plajele de pe litoralul nostru), nu se auzeau manele asurzitoare de pe nicaieri, oameni relativ civilizati, n-am calcat in prea multe chistoace pe plaja si nici injuraturi autohtone nu mi-au deranjat timpanele.

Sunt cateva neajunsuri insa: cele nu stiu cate trepte de urcat si coborat zilnic (macar de doua ori pe zi), care din pacate nu sunt chiar intretinute, unii din concetatenii nostrii confundand vegetatia ce le inconjoara cu toalete publice, plaja cam dura, adica stratul de nisip este superficial si toaletele care nu ar strica sa fie mai bine intretinute.

In prima zi n-am stat prea mult la plaja, eu ajungind aproape de 12 acolo asa ca am plecat in camera sa-i dau copilului cele cateva suveniruri aduse pentru el si sa ma odihnesc putin. De dormit nu s-a putut pune problema intrucat amandoi erau curiosi si doritori sa afle despre Anglia, asa ca pe la 5 dupa amiaza am iesit in oras sa mancam.

Zilele urmatoare au decurs in acelasi ritm, plaja, masa, pensiune, intr-o singura zi am plecat din Constanta spre sudul litoralului, iar in ultima am mers la Aquapark.

Linistea unei zile de plaja ne-a fost deranjata de un incendiu de vegetatie langa plaja 3 Papuci (sper sa nu gresesc numele), starnit de la un muc de tigara ce a fost stins in cateva ore, dar nestiind ce directie are am preferat sa mergem in camera, dar ai mei si-au luat revansa dupa amiaza.

Doua seri am mers in Mamaia sa-i arat lui Vlad unde imi petreceam eu o saptamana din vacanta de vara cand eram de varsta lui. Nu m-a impresionat cu nimic Mamaia, foarte multa aglomeratie, muzica din toate partile si de toate felurile dar lui i-a placut in Satul de Vacanta asa ca macar unul din noi a fost multumit.

In prima seara am luat un trenulet dintr-un capat pana in celalalt (6 lei/pers) si ne-am intors cu telegondola (10 lei/pers), am incercat cateva tiribombe insa nu ne-am aventurat sa si mancam. Prin Mamaia am vazut cateva restaurante cochete dar la ora aceea erau super aglomerate asa ca am spus pas.

A doua seara am stat doar in Satul de Vacanta, am mancat la o terasa (o sa scriu un rewiev si despre locuri de luat masa) insa din pacate nu pot spune ca m-am simtit extraordinar printre fumul de la mici si manele.

Ca sa mai iesim din tipar intr-o zi am mers in Vama Veche doar eu si cu Vlad. Am plecat cu un microbus de la gara-12,50 lei/persoana. La intoarcere am facut un mic popas in Mangalia unde am vizitat Muzeul de Arheologie.

Ce altceva se mai poate face in Constanta in afara de plaja: in perioada 17-19 august s-a desfasurat in Constanta un festival pe care ai mei l-au frecventat, luptele dintre barbari si romani (la Edificiul cu mozaic) au fost din punctul de vedere al lui Vlad atractia maxima, am vizitat Moscheea, ne-am plimbat prin Centrul Vechi. Obiective sunt multe: Muzeul Marinei, Muzeul de Arheologie, Acvariu, Delfinariu-toate vazute de noi asa ca de aceasta data le-am ocolit. Daca ajungeti in Constanta pe perioada verii nu ratati autobuzele descoperite-4 lei/persoana si ajung pana in Mamaia.

Nu poti sa spui ca ai mers in Constanta fara sa mananci un suberek si o dobrogeana din mers, asa ca am gustat si din ele, amintindu-mi de copilarie (eu sunt din Medgidia de loc, asa ca, aceste gusturi mi-au ramas in minte).

Fiind fara masina am folosit transportul in comun- cu autobuzul- biletul cu 2 calatorii 3,50 lei. Din Satul de Vacanta catre Constanta am folosit maxi-taxi-1 leu/persoana si cand am avut noroc am mers cu autobuzul Estival (cel descoperit) - 4 lei/pers.

Cam atat depre mica noastra escapada la mare, voi reveni cu pareri despre cazare, locuri de luat masa si Aquapark.

Trimis de elena_iasi in 12.09.12 23:07:04
Validat / Publicat: 12.09.12 23:45:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #EXCURSII și CĂLĂTORII.

VIZUALIZĂRI: 1948 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elena_iasi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja Modern vazuta de pe scari

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[13.09.12 09:39:41]

Pacat ca nu ne-am intalnit la Festivalul antic. Am fost in toate cele 3 zile acolo, intr-una din zile chiar am purtat un tricou AmFostAcolo, in speranta intalnirii cu alti membri ai comunitatii noastre. Am scris despre eveniment aici

elena_iasiAUTOR REVIEW
[13.09.12 11:18:46]

@pepsi70ro: eu nu am mers la manifestari intrucat am ajuns pe 19 august in Constanta. Doar fiul meu impreuna cu mama mea au fost.

elena_iasi
Alte impresii din această RUBRICĂ[Re]Descoperă Litoralul românesc: