ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2012
ÎNSCRIS: 01.02.11
AUG-2012
2 (ad) ADULȚI

Amelia Beach august 2012

Amelia beach Resort & Spa 5*– 1 sejur – 7 nopti, zbor companie de linie, agentie serioasa din Bucuresti, 1380 euro/2 persoane totul inclus, zbor normal pana pe Antalya International Airport (Havalimani), apoi 2 ore pana in Side (aproximativ 90 Km fata de aeroport). Fusesem in Lara (la distanta de 1 sfert de ora de aeroport), in Belek – la distanta de 3 sferturi de ora, acum in Side – la Amelia Beach – e de mentionat ca hotelul e la iesirea din Side spre Alanya – cea mai indepartata statiune de aeroport. Autocarul face 1 ora si ceva pana la intrarea in Side (la primul hotel din statiune) si se fac doua ore pana la ultimul hotel – Amelia Beach Resort & Spa. Autocarul va opreste pe drum si intr-un “bazar” (e mai mult o parcare de tiruri) – un loc urat si aiurea, chipurile pt mers la toaleta si sa beti ceva (5 euro un suc sau o bere) – un loc sordid unde soferul bea un ceai si mananca un sandvish din partea locului – pt ca opreste acolo doar-doar sa va cumparati ceva. Oprirea respectiva e aproape de finalul drumului, deci nu ar avea rost sa mai opreasca – dar o face ca sa manance si sa bea el gratis – pt noi nu a fost nici o “afacere” – in alte 10 minute am ajuns in sfarsit la hotel si am mancat si baut gratis 7 zile.

Ghizii – si cel din autocar si cel de la hotel (au fost 2 diferiti – de cele mai multe ori e unul si acelasi) romani moldoveni de la TT. Amandoi foarte superficiali – cel din autocar nu avea chef de nimic, era doborat de caldura si ne-a dat un mimimum de info, cel de la hotel interesat doar sa-si vanda excursii – cu toate ca i-am spus ca nu ne intereseaza nimic decat odihna si stat acolo, in resort, si info despre plecare - a insistat sa ascultam tot, apoi ne-a luat datele personale pt evidenta lui pt plecare (putea sa o faca la inceputul intrevederii, nu la final) – era in timpul mesei de dimineata – voiam sa merem sa mancam si nu a fost ok. La plecare, o fata Olga, mult-mult mai omenoasa si mai profesionista, ghid adevarat, ne-a condus in aeroport si si-a facut treaba f ok pt noi.

Mancarea fff buna si indestulatoare, f proaspata, f frumos aranjata, nota 10 pt ei la capitolul acesta. Ceva deosebit – mult mai bine decat la “ultra all inclusive”, avand in vedere ca hotelul are doar “all-inclusive”. Toate bauturile la dozator – chelnerii sunt binevoitori dar fff obositi – solicitati fizic la maximum – se vede cu ochiul liber ca sunt la limita oboselii, si uneori nu aud ce le ceri, ceri de doua ori, si iti mai arunca cate o privire pe care o poti interpreta ca fiind nelalocul ei – dar sincer incearca sa faca tot posibilul sa te serveasca – doar ca in sezon (1-8 august) – asta e – superaglomeratie si nu fac sincer fatza.

Piscina f curata si mare (cea principala), mai erau inca 2 mai micute, una cu 4 topogane pe care te puteai da 2 ore ore la pranz si 2 ore pe seara – muzica faina – si moderna si retro hituri – disco cu Dj, pe plaja in fiecare seara de la 23.30, “spectacol” la amfiteatru in fiecare seara de la 21.30 – se termina la 22.30 – o ora pauza pana la disco, timp in care te cam ia somnul…spectacolele slabutze adresate in special copiilor, dar se vede ca se starduiesc entertainerii: bingo, miss, un pic de circ, un claun, o coarda – o trupa din Mongolia, muzica etc.

Intrarea in mare pe pietre (tb tenisi de apa), apa creste relativ brusc, dar apa fff curata, limpede, va vedeti degetele de la picioare f clar, dimineata nici un val, apa lac, dupa amiaza valuri f mici, niste unde, f placuta. Un ponton “chel”, fara nimic pe el, fara scaune de plaja, fara bar, fara umbrele – poti inainta pe el - ziua sa plonjezi in apa la capatul lui – noaptea sunt cateva becuri si poti inainta pe el – nu mai vezi lipsurile…luna face ca totul sa para romantic! La plaja se ajunge printr-un pasaj, pe deasupra trece autostrada, dar nu e departe deloc, e ok – nu e nimic deranjant, tunelul nu e lung si e placut imbracat la intrare si iesire in plante frumoase specifice zonei, pare ca intri intr-o pestera…

Restaurantele comune sunt f ok, Acaccia (dimineata si seara) si Gardenia (la pranz) au de toate, bogate in sortimente, am zis si mai sus de mancare, e curat, e frumos, bine aranjat totul. La cele a la carte faceti rezervare daca vreti de la automatele aflate langa receptie – f usor, intuitiv, va trebuie nr camera si atat. Am mancat la ele seara – la cel de pe plaja (Oleander) ne-a placut cel mai mult (foarte romantic), serviciul a fost ireprosabil, specific “de mare”, cu marea alaturi, fructe de mare, vin bun – a fost de neuitat. La cel turcesc (otoman - Tulip) si la cel chinezesc (Bonsai) totul s-a petrecut repede, superficial, chelneri obositi, serviciu rapid, au scapat repede de noi…la cel otoman am apreciat ca ne-au dat totusi sa gustam tot ce aveau ei specific…ne-au dat fara sa ne intrebe – ca oricum nu am fi stiut ce sa cerem dupa nume. La cel chinezesc insa ne-au intrebat ce vrem…nu am cerut mare lucru – nici ei nu ne-au propus nimic, ceea ce am cerut era ceva de la finalul meniului si ne-au adus odata cu cei care au cerut de toate…am asteptat o ora si jumatate felul nostru…nu ne-am priceput sa cerem, dar nici ei nu ne-au propus nimic. La cel italienesc nu am fost…am fost cascati si am ratat dimineata programarea (dimineata trb facute, ca dispar mesele – se ocupa).

La baruri – e totul gratuit intre orele 10-24. Inainte de 10 dimineata, daca vrei ceva – e cu bani. Noaptea, dupa 24, iar e cu bani. Coctailurile sunt fara nume, nu exista o lista de nume, retete sau meniu de bauturi. Ceri ceva ce vezi, ce te pricepi, nu inteleg engleza aproape deloc (vb un pic de germana toti), orice ceri e un amestec de 5-7 arome si culori – placute la ochi dar prea dulci de regula, daca la final intrebi ce ti-a facut acolo, raspunsul e unic: “Amelia coktail! ”  e ok, dar diferit de fiecare data…probabil se gandesc ca esti multumit daca iti pune din multe sticle (alcool – daca nu specifici clar si tare, sa te auda, “non-alcohol”). Bineinteles sucurile tip cola sunt standard (dozator, desigur – totul e la dozator) – si au si un sortiment la dozator fara acid, cu gust sintetic de fructe, f dulci toate. Vinurile bune – defel – sunt totusi diferentiate: la bar sunt tot la un dozator in forma de butoias, frumos – dar mai putin bune decat la sticla – la sticla esti servit doar la restaurantele a la carte. De-asta recomand sa rezervati - nu ca nu ar fi mancare destula la restaurantele comune (si e f buna, repet), dar acolo nu e vin la sticla…

Am uitat sa spun de prajituri si torturi: delicioase si multe ca sortimente…arata bine, iar daca gusti, nu te poti opri, mananci pana ti se face rau. Am avut si o seara de “Gala” – intr-o zi de joi seara (am sosit intr-o miercuri) – si a doua zi seara – rasfatz! Ceva deosebit, f bine organizat, o maretie greu de descris, un spectacol superb, mancare buna, muzica live, un decor ca in povesti…ce mai, parca eram la o nunta de printi!  ne-am simtit bine-bine. Nu stiam daca vom avea o astfel de seara, pt ca aflasem de pe site-uri ca e o data la 2 saptamani…nu stiu daca e adevarat, poate ca se face saptamanal, oricum – noi am avut-o si ne-a placut f mult.

Punct slab la Amelia: curatenia in camere. Oricum, am fost un cuplu de adulti, nu faceam nu stiu ce mizerie, in concluzie nu aveam nevoie de vreo curatenie speciala, dar ne intorceam in camera pe la 14.30 si in nici o zi nu trecuse nimeni pe acolo. Sa ne schimbe prosopul ud din baie de pe jos si sa ne puna sampon, balsam si gel de dush. De cateva ori a intrat peste noi pe la 15.30 – bate o data si in urmatoarea secunda a si intrat si te intreaba daca vrei ceva. Te gaseste dezbracat, ud, in baie sau poate dormi… (ca vorba aia, vii de la plaja si esti toropit de caldura si de soare) engleza nu intelege, si daca nu insisti nu iti lasa nimic sa te speli – si nici apa sau suc nu iti pune in frigider. Daca ii ceri – iti da 1 recipient cu sampon, 2 maxim, cand de fapt trebuie sa lase un set complet cu de toate…te gaseste dormind sau dezbracat – pana te dezmeticesti a si plecat si te-a lasat fara nimic…asternutul si fetele de perna nu ne-au fost schimbate nici macar o data in 7 zile, cearsaful cu care ne inveleam o singura data – dar ne-am descurcat – poate nici acasa nu schimbam mai des, dar cu samponul si gelul de dus a fost mai greu, ca nu am luat de acasa – ne-am gandit ca e hotel de 5 stele…dar la capitolul asta – nu e deloc!!!

Magazine mici pt suveniruri sunt la parter, pe nivelul piscinei, preturi rezonabile la orice, mai ieftin decat in bazar: 1 euro -1 breloc, 5 euro incaltaminte usoara de plaja sau pantofiori usori, fara pretentii (daca uitati sa va luati de acasa si vreti totusi sa fiti elegante seara), 5 euro tricouri la promotzii (dragutze) – am luat pt cei de acasa de aici. Tot la parter se gaseste si Spa-ul, cu masaj si baie turceasca – nu stim ce e gratuit si ce nu, totul pare cu plata acolo, chiar daca in oferta intra si ceva in pachetul deja platit. De acolo luati prosoapele – cu doua carduri luate de la receptie cand va cazati – si atunci incearca sa va fac asa cumparati ceva-ceva-orice…noi nu am luat, dar puteti incerca. Am stabilit cu ghidul alocat in prima zi o excursie intr-un bazar in orasul langa care eram, am facut trei sferturi de ora pana acolo si totul era scump si nimic deosebit…treninguri supraelastice, marfa proasta calitativ, ceva gen complex Europa, inghesuite toate si la preturi pt turisti (mari). Ne-au dus gratis de la hotel – prin tour-operatorul nostru – probabil au intelegere cu locurile astea…dar nu sunt bazare practic – bazarul e mult mai mult decat atat…am fost odata intr-un bazar langa hotel Titanic, in Lara, si mi-a placut f mult – era un bazar adevarat – mare, curat, placut, frumos aranjat, cu de toate.

Perioada aleasa a fost super-fierbinte, nu recomand, e groaznic de cald, aerul fierbinte, apa calda (asta e bine), luminozitatea mare, chiar si cu ochelari de soare tzii privirea in pamant cand te deplasezi de la hotel la plaja, de la plaja la restaurant etc. la plaja am gasit 2 scaune libere zilnic…nu erau multe libere, dar 2 am gasit zilnic. Majoritatea erau marcate cu prosoape si nu era nimeni pe ele, dar tot gaseam – preferam in primul rand, sa privim marea direct, dar nu am gasit mereu. Asta nu imi placea, la piscina nu gaseai scaune libere niciodata, se trezeau de cu noaptea si puneau prosoape pe ele, chiar daca treceau pe acolo o singura ora cine stie cand…dar ocupau scaune peste tot…si cand te gandesti ca nu erau aproape deloc rusi, erau aproape toti nemti – dar nemti cumva din patura lor de jos, la fel de [***] ca si rusii in complexele in care sunt majoritari…probabil nemtii educati sau cu bani mai multi aleg altceva…alt nivel de hotel.

Una peste alta, raportul calitate/pret a fost ok. La banii pe care i-am alocat pt acest concediu – a fost ok. Normal ca omu’ vrea sa fie totul perfect si vede ca e loc de mai bine, dar sa fim seriosi! – daca eram gata sa dam bani mai multi, probabil si calitatea era mai sus. Dar macar mancarea a fost excelenta si totul – gradina si imprejurimile - arata in realitate exact ca in poze – e f frumos. Aaa…am uitat, in gradina sunt multi banani, maslini, flori superbe (specii de leandri si alte floricele care traiesc pt ca sunt udate zilnic), e prima oara cand vad pomi plini cu banane grupate in ciorchini…. Intr-un colt al resortului e o mini-ferma, cu pasari (curcani imensi, gaini, rate, gaste), animale (magarus, catel) si o “cultura” de vinete. in rest, totul a depins de dispozitia noastra, care a fost buna, pt ca suntem tineri si voiosi – v-am spus si lucruri mai putin placute pt ca pur si simplu sunt de spus, ele exista, le-am constatat! Ca nu eram orbi…dar sejurul a fost per total unul placut! Bucurati-va de Turcia in concedii – indiferent ce buget aveti – ceea ce am scris eu in acest review sper sa va ajute sa alegeti!

Cu drag :)

Adrian si Adriana.

Trimis de adrianaaa in 12.09.12 13:45:53
Validat / Publicat: 12.09.12 15:10:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Lara, Belek

VIZUALIZĂRI: 4940 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrianaaa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

claudiu 71
[12.09.12 22:42:45]

Buna am fost si noi la inceputul lui iulie ptr. 2 saptamani la Amelia a fost ok, nu am avut nici o problema cu curatenia nu lipseau prosoape zilnic barul din camera era permanent plin gel de dus etc.

Am lasat 5€ pe pat in primele zile si totul a fost ok.

Spa era gratis hamam, sauna precum si un masaj de 30 min. dupa aceea urmau negocierile daca te mai interesa. zilnic se mergea cu busul gratis pe la 20 la un mall Lyra.

Chestia urata cu ocupatul sezlongurilor este generalizata in special in sezonul de varf!

Bun si la obiect review-ul reflecta realitatea de moment. Felicitari.

claudiu 71
Alte impresii din această RUBRICĂAmelia Beach & Spa Hotel [Kizilot]: