ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2012

Hotel Helen - un loc primitor langa malul marii

Localizare:

Coordonate GPS N: 40,149116 E: 26,403472

adresa: Kemalpasa Mah. Cumhuriyet Meydani. No 57,17100 Canakkale Merkez

Anul trecut cand am sosit pentru prima data la Canakkale am poposit la un hotel tot aproape de port, Anzac vezi impresii unde a fost bine, mai putin mi-a placut locul de parcare si acel orologiu de la Turnul cu Ceas aflat chiar langa hotel, orologiu pe care l-am auzit la ore fixe in miez de noapte. Asta deoarece neavand nici somnul mai adanc (si cum mai sforaiau ceilalti) si fiind si emotionata de tot si de toate, cum puteam dormi cand visul meu s-a implinit si am ajuns pt. prima data acolo, in Turcia? Si mai tin minte ca in acea noapte cand am auzit vocea muezinului pt. prima data in viata mea, acea voce melodioasa care se auzea de la moscheea din apropiere, m-au trecut fiorii. Dar nu erau din aceia de frica, dimpotriva, atunci am simtit cu adevarat ca da, sunt acolo.

A fost extraordinar pentru mine sa aud acea voce melodioasa in miez de noapte, as fi auzit-o la infinit, dar el canta putin cu vocea lui puternica, o voce care iti patrunde pana in suflet si te face sa simti cu adevarat credinta acestui popor.

Apoi dimineata devreme ne-am trezit si am luat micul dejun la restaurantul hotelului Anzac. Atunci, privind pe fereastra prin acel vitraliu frumos pe care parca il vad si acum,

am vazut cu invidie locul incapator de parcare al hotelului vecin cu el -Helen -si atunci mi-am promis ca pt. locul de parcare in anul urmator vom schimba hotelul si ne vom caza acolo, la hotelul Helen.

Iata-ne acum dupa mai bine de un an pasind cu aceeasi emotie in tara lui Ali-Baba, lasand in urma noastra Europa si toate grijile si nevoile si revenind pe aceste meleaguri straine dar f. dragi, fiind si la inceput de vacanta care se promitea inca de pe atunci a fi una f. reusita dar si f. frumoasa.

Hotelul Helen este o cladire cu 4 etaje, se afla la 100 m de port, este situat chiar la strada pe partea dreapta mergand tot inainte de la vapor. Am vazut ca este un hotel f. cunoscut si apreciat de romani. La hotel noi am ajuns la ora 15,30, exact dupa 12 ore de mers din Bucuresti, cu opririle necesare pe traseu, dintre care 40 min. a durat asteptarea la coada la vapor in Eceabat si 30 min. a durat traversarea stramtorii Dardanele cu vaporul.

Imediat dupa ce se trece prin fata hotelului se merge pe prima strada la dreapta pt. parcare.

Aici mergand pe acea straduta destul de ingusta si aglomerata se intra in dreapta intr-o parcare destul de spatioasa, parcare aflata chiar in curtea interioara a hotelului. Noi cand am ajuns am oprit in fata hotelului, eu am intrat la receptie, am prezentat primul voucher si imediat ni s-a trimis un baiat care sa ne indrume spre parcare. Acesta a urcat in masina si cu ajutorul lui am parcat relativ repede. Este bine ca ne-a ajutat deoarece nu se poate intra in parcare, este un lant cu lacat. Daca totusi sositi in fata parcarii, veti astepta putin pana va veni cineva sa va deschida, asta deoarece locul este supravegheat video si se va sti imediat de prezenta voastra.

Despre rezervare si pretul cazarii

Rezervarea am facut-o inca din ianuarie 2012, dupa ce am facut rezervarea la Kusadasi, tot in ianuarie si pot sa va spun ca am solicitat un pret la mai multe agentii, dorind sa avem demipensiune. Asta deoarece nu am vrut sa repetam povestea de anul trecut si sa cautam obositi un loc unde sa mancam. Nu sunt peste tot preturi accesibile, nu sunt peste tot locuri libere la mese, nu sunt peste tot mancaruri pe care tu sa le cunosti si sa stii ce mananci, etc. Pana la urma am gasit restaurantul Cafeeka unde am mancat f. bine.

Interesant a fost ca agentia cu care ne-am cazat la Kusadasi ne-a dat un pret mare pt. hotel Helen, ceea ce ne-a nemultumit si m-a determinat sa caut alte agentii. Asa am gasit o alta care, noi fiind 4 persoane, ne-a rezervat 2 camere-una cu 2 paturi si alta cu pat matrimonial si care au costat fiecare pe noapte 62 E, pt. 2 persoane cu demipensiune.

Deci pe toti 4 ne-a costat o noapte la hotel 124 E, 2 camere, demipensiune.

La hotelul Helen am poposit atat la dus cat si cand ne-am intors de la Kusadasi, deci am stat 2 nopti.

Camerele noastre

Cand am sosit acolo in prima noapte am avut camerele 304 si 305 (aceasta cu pat matrimonial). Cele 2 camere au avut vedere spre curtea interioara a hotelului, spre parcare si am putut sa ne vedem tot timpul masina. Nu am avut deloc probleme de niciun fel, a fost liniste si am putut dormi cu geamul deschis. Camerele sunt la etajul 3 si se poate urca cu unul dintre cele 2 lifturi. Camerele nu au plase de tantari la geamuri dar nici nu am avut tantari.

Imi amintesc acum de acele usi ale camerelor, am primit niste chei cu cartele care se fixau in suport si cu ajutorul carora pornea lumina inauntru. Aveam grija daca ieseam din camera sa luam cartela, asta deoarece usa se bloca pe dinafara si nu mai puteam intra inapoi in camera. Pe hol am vazut ca totul este supravegheat video.

La intoarcere de la Kusadasi am primit camerele 301 si 302 (aceasta cu pat matrimonial). Camerele avand vedere chiar spre bulevard, am avut in fata noastra o priveliste frumoasa si in stanga se vedea portul, vapoarele si marea. Chiar in fata hotelului, peste drum se afla hotelul Artur, restaurantul Cafeeka unde anul trecut seara tarziu am mancat noi si am fost f. multumiti. Putin in dreapta privind de sus de la fereastra am zarit acel tun aflat ca decor in mijlocul bulevardului intr-un mic parculet.

Aici cand am stat era destula galagie, claxoane, muzica, circulatie pana tarziu in noapte, destul de greu ne-am obisnuit. Tin minte ca a trebuit sa inchidem geamul ca sa putem cat de cat dormi. Pe aceasta parte a cladirii nici muezinul nu l-am mai auzit, dar cand am avut camerele spre parcare am putut zari o minareta a moscheii situata aproape de noi, de port, noaptea era luminata in verde si am auzit dimineata la ora 5,30 fix vocea lui. Stiu ca dormeam cand m-a trezit acea voce si m-am uitat imediat la ceas. Ma bucuram atunci ca m-a trezit, era pacat sa nu o aud.

Si daca vreti sa stiti si parerea mea despre camere, ele au fost obisnuite. Fata de hotelul Anzac nu erau mai bune nici mai rele, doar ca in baie am vazut in plus ca exista uscator de par, lucru oricum neimportant pt. noi.

Despre dotari

Camerele noastre au avut LCD pe perete, programe prin satelit, dar televizorul nici nu

l-am deschis. Mai erau in camere telefon, cate un dulap mic in care erau papuci de baie sigilati, umerase si o perna curata de rezerva, frigider mic prevazut cu minibar (erau doar 2 sticlute de apa plata de 0,5 l), o toaleta cu sertare si oglinda, aer conditionat, internet gratuit, iar baile aveau cada, e drept ca era din aceea f. mica, exista perdea la cada si uscator de par. Apa calda am avut permanent. Lenjeriile de pat au fost albe, curate, iar prosoapele din baie, cate 2 la fiecare, erau tot asa. Hotelul si in special camerele si baile nu exceleaza prin lux, sunt conditii normale si decente de 3 *, iar unii mai pretentiosi ar fi deranjati de calcarul depus pe bateria de la cada sau de f. ca unul dintre vasele de toaleta si chiuveta erau crapate, ca un sifon de la chiuveta era destul de infundat si apa se scurgea mai greu, ii deranjau si f. ca nici usile la camere nu aratau prea grozav, necesitau mici imbunatatiri.

Dar pt. noi a fost bine, le-am considerat niste conditii bune pentru 3 * iar mai ales pentru tranzit ramane un hotel f. bun.

Parcarea este gratuita. Cand am sosit noi era destul de aglomerata parcarea, erau plin de masini si multe, aproape jumatate dintre ele erau din Romania. Oricum sa stiti ca in parcare, oricat de aglomerata ar fi ea, veti avea si voi locul vostru de parcare asigurat. Pe jos in parcare este pamant, deci aveti grija cu valizele sa nu le tavaliti si mai ales cu hainele cand le coborati din masina, sa nu le scapati pe jos, este praf.

Si ca sa va vand un pont, la intoarcerea din Kusadasi, fiindca bagajele noastre s-au marit substantial datorita cumparaturilor facute, ca sa nu mai rascolim in valize si sa nu le mai caram de la masina, aveam si cadouri cumparate fragile si nu doream sa stricam nimic, am pus separat intr-o sacosa doar strictul necesar pt. fiecare, pijamalele, schimburi pt. ziua urmatoare si ce ne trebuia la baie. Doar atat am dus la camere si a fost f. bine.

Despre restaurant si cum am luat masa:

Cand am sosit acolo de la Bucuresti si am prezentat unul dintre vouchere, primul, pt. noaptea 27-28 august, cel de la receptie a ramas oarecum surprins sa vada ca noi avem demipensiune. S-a uitat cu mare atentie pe voucher si mi-am dat seama ca ei nu erau pregatiti cu masa de seara pt. noi. Imediat a luat legatura cu un sef, un om simpatic dealtfel, minion si subtirel care isi are biroul aproape de lifturi si receptie. Acesta a venit zambind spre noi si dupa ce ne-a zis un ,,bine ati venit’’stalcit dar in limba noastra de bastina am discutat putin in engleza. Fiindca sosisem la ora 15,30, am stabilit impreuna ca la ora 18 sa luam masa.

Afara tin minte ca era f. cald, cca 35 grade, ne era mai mult sete decat foame, apa din masina se incalzise si asteptam cina mai mult ca sa bem ceva. Plimbarea facuta atunci pe malul marii a fost si de aceea binevenita. Dar mai stiu ca ne bucuram atunci de fiecare umbra. Si strada era f. aglomerata la acea ora, agitatie, claxoane, balamuc, masini, etc. Am avut aceeasi grija cand traversam pe zebra, ne era mai mult frica de scutere decat de masini. Circulatia in Canakkale lasa in continuare mult de dorit.

Asadar aveam timp berechet acum sa ne plimbam si inainte dar si dupa cina, asta deoarece magazinele sunt deschise seara pana la orele 21, asta va spun acum ca sa stiti. Am iesit din hotel si am luat orasul la pas. Intai si intai am schimbat Euro in Lire turcesti exact langa hotelul Helen unde am intrat la o casa de schimb si unde am schimbat 100 E in 220 Lire. Iar despre oras si despre plimbarea noastra am sa va vorbesc separat. La ora 18 ne-am intors la restaurant unde ne asteptau deja farfuriile puse pe masa.

Restaurantul si masa de seara

Restaurantul se afla la parter, mergand pe langa receptie si lifturi si facand dreapta. Incaperea este draguta, doar in culorile alb si negru care alterneaza elegant. Erau niste canapele albe, paroase, care aveau spatarele oarecum in forma de pian, un tablou mare dar ce le-a placut mult fetelor mele a fost muzica pusa la acel LCD, erau numai noutati, multe piese romanesti ale tinerelor noastre talente si cu greu fetele mele isi puteau dezlipi ochii de la ecranul televizorului ca sa manance ceva. Am observat ca si pe altii ii acapara micul ecran.

Acolo in capat spre fereastra am servit supa crema de rosii, un cos cu paine proaspata, iar felul doi am avut fiecare cate 2 bucati mari de hamburgher din pui facuti pane, cu garnitura de macaroane si cativa cartofi prajiti. Am avut fiecare si un bol cu salata de rosii, ketchup, maioneza, ardei si castraveti, dar si cativa ardei iuti taiati marunt si pusi in salata si amestecati, pe care i-am dat cu grija la o parte mai ales copilele. Am mai primit fiecare cate 3 rulouri din foitaj, era ceva specific de-al lor, foitaje umplute cu branza, destul de bune au fost. La desert am avut o sticla de apa rece si am primit fiecare cate o portie de pepene rosu dulce si f. rece, asa cum ni-l doream.

Mancarea a fost satisfacatoare atunci in prima seara, tin minte ca nu prea am fost multumiti, nici de f. ca stiam ca micul dejun e tip bufet si ne asteptam ca si masa de seara sa fie tot asa.

La intoarcere de la Kusadasi pe 5 sept. 2012, am ajuns mai tarziu la hotel, la ora 17, asta deoarece vizitasem in acea zi cateva locuri si vrand-nevrand am pierdut timp. Am prezentat al doilea voucher si tot asa surprinsi ne-au primit, nu erau pregatiti cu masa de seara pt. noi. Am stabilit din nou sa luam cina la ora 19 si tot asa am avut timp suficient pt. odihna sau plimbare.

De data aceasta cina a fost ceva mai buna, supa nu am mai avut deloc dar pe farfurie ne asteptau cate o portie de budinca de taitei cu branza, cartofi prajiti si piept de pui maruntit si f. gustos. Ardeii iuti erau iar nelipsiti si i-am dat frumos la o parte. Am mai primit si cate o portie de salata din aceea cu rosii, ardei si castraveti, iar de data asta ardeii iuti si maruntiti lipseau, spre bucuria noastra. Ca desert am primit iar pepene rosu, rece si bun si o sticla de apa rece.

Va spun ca cina am luat-o doar noi 4, am fost singurii in restaurant care am avut demipensiune... Nu acelasi lucru s-a intamplat dimineata, cand la micul dejun incet incet restaurantul s-a umplut de lume, deci a fost oarecum o exceptie sa avem demipensiune aici. Iar pt. la anul daca suntem sanatosi si vom merge iar acolo, vom alege doar mic dejun si vom merge la o terasa sa mancam ceva.

Micul dejun:

Tin minte ca apoi am fost mai multumiti dimineata la micul dejun cand am mancat mai bine, stiind ca porneam din nou la drum si daca mai opream si pe traseu nu stiam la ce ora vom mai manca.

Micul dejun este tip bufet si este destul de diversificat-cateva feluri de mezeluri, cascaval, telemea, un alt fel de telemea cu verdeata, era prajitor de paine, aveam chec, paine alba, paine neagra, ceai, cafea-a fost f. buna, lapte, cereale, diverse gemuri, crema de ciocolata, miere, pepene rosu, oua fierte, diverse feluri de masline, suc de piersici si cirese, rosii, castraveti, etc, sper sa nu fi uitat ceva. Oricum va atasez si poze, ca sa va faceti o idee.

In general noi am fost multumiti de cazare si masa, nu doream conditii mai bune, a fost bine si recomand hotelul acesta tuturor. Iar noi, daca suntem sanatosi si la anul vom merge iar in Turcia cu siguranta ne vom caza tot aici.

Iar acum in incheiere cu speranta ca voi fi cat de cat de ajutor celor care se vor caza aici, va doresc o vacanta reusita si distractie la maxim!

Trimis de adryana in 12.09.12 10:56:57
Validat / Publicat: 12.09.12 12:55:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi

VIZUALIZĂRI: 2991 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 camera 304

RelyaV [27.03.13 12:00:20] »

Am stat o noapte la Hotel Helen, tot in tranzit fiind si pot spune ca a fost super ok. Cazarea s-a facut imediat. Camera mare, curata, baia la fel, mare si curata. Caldura in camera. M-am mirat ca la un hotel de 3* am gasit papuci noi sigilati in pungute si halate de baie. Micul dejun foarte ok, cafeaua foarte buna. Un mare plus pentru amplasarea hotelului, aproape de faleza si calul Troian. Noaptea faleza este superba, cu baruri si muzica turceasca. Foarte frumos.

RelyaV
Alte impresii din această RUBRICĂHelen Hotel: