ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2012
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 18.06.11
SEP-2012

O alegere inspirata!

Nikos Oikonomopoulos-Avito to asteri (GREECE )

Am ales statiunea Agios Gordios, pentru ca prefer plajele cu nisip. A fost simplu de ales, facand sapaturi pe internet inainte, mi-am dat seama ca e exact ce ne dorim. Soseaua care duce spre Agios Gordios dinspre Sinarades se onduleaza usor printre munti, printre padurile vesnic verzi de conifere, la un moment dat oferind o panorama extraordinar de frumoasa asupra statiunii si plajei. De acolo, de sus, te simti neinsemnat inaintea naturii, care iti ofera atat de des motive sa ti se faca goluri in stomac. Recunosc ca inaintand spre statiune, si vazand reactiile celorlati turisti din autocar care se indreptau spre alte statiuni, am avut un moment de mandrie pentru alegrea facuta.

Agios Gordios, sau Sfantul Gheorghe, mai pe romaneste, e un sat de munte fermecator. E un urcus si un coboras continuu, de la hoteluri spre magazine, de la taverne spre plaja. Nu e mare, dar nu in marime consta frumusetea unui loc. E marginit de stanci si de verdeata, oriunde ai privi observi fel si fel de arbori si arbusti, o multitudine de flori, care mai de care mai interesant agatate, multi fluturasi, si aer curat. Respiri un aer relaxant oriunde te-ai afla, oferit de viata verde din jur sau de briza marii.

Sunt multe variante de cazare, de la cele mai simple vile pana la hoteluri de 4-5 stele, multe taverne cu diferite specifice, fast-food-uri, patiserii, magazine universale si bineinteles magazine de suveniruri. Este si o agentie de turism (Sinadares Travel), cu oferte bune pentru excursii optionale la care am apelat si noi si am fost multumiti de serviciile lor. Este si un centru de inchirieri masini sau moto-scootere, pe plaja aflandu-se de asemnea si un centru pentru inchirieri barci.

Sunt multi romani in Agios Gordios, dar si italieni, nemti, sarbi, portughezi si multe alte natii. E adevarat ca noaptea e liniste, cele 3-4 baruri isi asteapta in zadar clientii, noi am trecut mereu pe langa ele si erau pustii. Dar in timpul zilei e agitatie mare, pe sosea mereu trebuie sa fi atent la vehicule, neexistand trotuare. Multa lume si pe strazi, in magazine, la taverne dar si pe plaja. Imi imaginam o statiune cu strazi mai pustii, dar m-am inselat spre bucuria mea, fiind destul de animata.

La hotelul unde am fost cazati am avut micul dejun inclus dar pentru celelalte mese am fost nevoiti sa cautam o taverna buna. Si nu am cautat prea mult pentru ca citisem pe acest site de Taverna Thalassa, care se afla pe malul marii, in partea stanga a plajei. Am fost in prima seara, si am fost atat de incantati, ca am revenit mereu doar acolo. E si o atmosfera placuta sa privesti marea, si de multe ori si apusul cand servesti cina. Patronul tavernei e un om foarte modest, foarte amabil, el vine sa te inampine cand ajungi si la plecare la fel, sa iti ureze o seara placuta. Mesele sunt mai mereu ocupate, multi turisti o aleg, pentru ca ei se recomanda singuri prin preparatele lor. Preturile sunt cam ca la celelalte taverne, pentru ca am consultat si noi mai multe meniuri care erau expuse afara. Pastele intre 6-9 euro, pizza 6-8.5 euro, preparate specific grecesti intre 8-10 euro, cele la gratar la fel, pestele si fructele de mare 10-14 euro, la portie sau mix (la platou), supa de peste, tomate, pui 6 euro. Bauturile... apa 1,5 l la 1,5 euro, suc 2 euro, berea locala Mithos 2,5 euro, vinul 8 euro la 1l, la carafa. Cam atat am retinut. Noi am incercat specialitati grecesti adica sofrito, stifado, pastisada, kokkinutso with chesses (preparate din carne de vita, cu diferite sosuri si garnituri), mousaka, kemri meze (un fel de tocanita de porc, cu ciuperci, foarte picanta) dar si calamari si in ultima seara pizza Thalassa care a fost cea mai gustoasa pizza pe care am incercat-o vreodata. E adevarat caAgios Gordios si Paleokastritsa sunt cele mai scumpe statiuni din Corfu, explicatia ghidului fiind ca sunt cele mai frumoase si cautate.

La pranz de regula mergeam la un fast-food care se numeste Creperie Masa, se afla in drum spre plaja, la soseaua principala pe partea dreapta. Un fel de Mc Donalds, burgeri, cheeseburgeri, pita gyros sau pita chicken, hot-dog (in jur de 2,5-3 euro), dar si alte preparate cu garnitura de cartofi prajiti, sau alaturi de racoritorul sos tzatziki. Servirea e impecabila, se ocupa de afacere un baiat si tatal lui, e mereu curat locul, si accesibil la pret. Noua ne-a placut, il recomandam.

Este si o biserica foarte mica in statiune, e cea mai mica biserica in care am intrat vreodata, dar frumoasa prin simplitatea ei, inconjurata de flori si diferiti arbori. Soseaua care duce spre plaja e marginita de lamai, portocali, smochini, cactusi, nuci si multe flori, leandri in toate nunatele, sau alte flori marunte. Fiind atatea flori sunt de asemenea si multe albine, care vin si pe plaja, sau la taverne cand luati masa, pe mine m-a intepat una pe plaja dar nu am patit nimic, nu sunt alergica. Tantarii vin si ei seara, dar daca va inarmati cu spray-uri impotriva lor sau aparate de bagat in priza, nu au nici o sansa.

Apa a fost calda, chiar daca am fost in septembrie si nu am prins nici o zi de ploaie sau nori, am avut un sejur superb.

Despre plaja pot sa spun ca ne-a placut la maxim. Nisipul e foarte fin in cele mai multe portiuni (plaja e foarte intinsa si lata), dar e adevarat ca se gasesc si pietricele pe plaja in unele locuri. Intrarea in apa e foarte lina, apa e limpede, si la intrarea in apa te intalnesti cu o bariera de pietre destul de incomoda, in care unii se impiedica si cad atunci cand vin valurile. Tocmai de aceea, am ales sa facem plaja in partea stanga, catre stanci, pentru ca acolo e doar nisip si pe plaja si in apa. Trebuie doar sa cauti locul care iti place. Sunt multe sezlonguri cu umbrelute, de care beneficiezi gratis daca comanzi ceva de la terasa in dreptul carora se afla. Dar sunt si unele contra cost, asa ca atentie ce alegeti. Sunt portiuni mari in care oamenii stau pe prosop de asemenea. Mai vin pestisori si la mal, pe care ii vezi pentru ca apa e foarte transparenta si care te ciupesc usor de picior. In partea stanga a plajei, langa stanci se practica snorkeling-ul, sunt pesti mai mari acolo, un prieten a gasit si o stea de mare, se gasesc si arici de mare de asemenea, insa cu ei nu prea multa lume vrea sa se intalneasca :)

Plaja e curata, nu sunt alge, si ce imi place cel mai mult e faptul ca sunt valuri. Ele nu te lasa sa te plictisesti in apa, pentru ca sunt mari si vin cand nu te astepti. Tot sejurul nostru au fost valuri spre incantarea noastra, mie imi place mai mult marea cand e agitata. Pana si noaptea le auzeam, pentru ca hotelul se afla aproape si aveam si vedere la mare.

Soarele rasare de dupa munti si apune in mare. Putine statiuni in Corfu se bucura de apus in mare asa ca acesta e un alt plus al Agios Gordios-ului. In fiecare seara apusul a fost mai spectaculos, si am savurat fiecare miscare a soarelui pana se ascundea de tot in mare. E foarte romantica o plimbare la apus, asa ca multi indragostiti profitau de el. Si noi la fel, pentru ca a fost luna noastra de miere...

Trimis de noi doi in 12.09.12 00:58:52
Validat / Publicat: 12.09.12 06:45:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 7600 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (noi doi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Se observa nisipul fin care iti mangaie talpile :)

sandu.53 CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[12.09.12 08:15:29]

frumos loc, frumoase fotografiile... am redescoperit acest loc pe care l-am admirat si eu acum un an... Casa de piatra si cat mai multe calatorii frumoase!

[12.09.12 08:30:27]

Mi-a placut review-ul asa ca l-am selectat ca minighid!

[12.09.12 08:56:11]

[12.09.12 13:29:35]

@sandu. 53: Multumim frumos! si noi va dorim calatorii frumoase si... cat mai multe!

[12.09.12 13:32:49]

@webmaster22: Multumesc

[12.09.12 13:36:05]

@webmaster13: E ok melodia, nu prefer alta!

Gabise
[12.09.12 15:54:15]

Casa de piatra si multe vacante frumoase! Te rog spune- mi daca se poate numele hotelului la care ați stat. Spuneai ca e foarte aproape de mare si marea e cu valuri si e ceea ce caut in acest moment pentru eficiența aerosolilor marini.

georgiana
[12.09.12 20:15:25]

Despre apusul spectaculos de la Agios Gordis, pot confirma si eu! Anul trecut, cu toate ca am avut cazarea la rasarit, adica in Moraitica, in estul insulei Corfu, intr-o seara am tinut neaparat sa venim aici ca sa ne bucuram macar odata de un apus, in aceasta insula minunata.

Chiar eram undeva mai la nord-vest, am trecut de Paleokastrita si ne indreptam spre aceasta plaja, pe soseaua paralela cu marea, urmaream cat de sus este soarele si daca vom putea sa ajungem la timp aici, ca sa putem vedea apusul.

Si am ajuns la timp, inca l-am si mai si asteptat cu emotie cateva minute.

Ne-au ramas amintirile si cateva fotografii...

Va doresc si eu casa de piatra si sa dea Domnul ca in fiecare an ''sa fiti pe valuri'' in Grecia!

[12.09.12 22:42:45]

@georgiana: Ma bucur ca ati ajuns la timp, e foarte emotionant apusul si e adevarat ca multi turisti din alte statiuni veneau pentru superbul moment! Multumim pentru urari!

[12.09.12 22:46:55]

@Gabise: Multumim, numele hotelului e Golden Nest, dar nu il recomand, voi scrie un review mai detaliat si voi explica de ce

Gabise
[12.09.12 23:23:28]