ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2012
OCT-2011

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Cazare centrală şi confortabilă

Am vrut pentru un citybreak în Roma o cazare cât mai centrală ca să nu pierdem vremea prin mijloace de transport. Timpul era limitat şi voiam să-l folosim la maximum pentru a bate la pas frumosul oraş. Aşadar, după multe rezervări şi anulări, entuziasmări şi răzgândiri, am ales din oferta booking, Stanze di Nico. Apartamentul lui Nico.

Preţul a fost unul destul de piperat după părerea mea, însă înţeleg că asta e oferta de cazare a Romei: scump şi foarte scump. Aşa că 80eur/noapte am dat şi nu ne-a părut rău.

Pe Nico nu l-am întâlnit. La adresă ne-a primit o doamnă simpatică de naţionalitate rusă, administratoră sau aşa ceva, care locuia şi ea pe undeva printr-o cameră a vastului apartament, însă ne-am intersectat foarte puţin şi deloc deranjant. Efectiv se făcea nevăzută când nu mai aveam nevoie de ea. Ne-a explicat foarte amabilă orice am întrebat-o, însă dialogurile erau destul de caraghioase - ea în italiana uşor pestriţă, cu accent rusesc, noi în engleză, română, italiană după ureche... Per total ne-am înţeles bine. Ne oferea un espresso zdravăn dimineaţa şi ne lăsa să ne facem sandviciurile din proviziile achiziţionate la supermercato din apropiere, să ne facem planul de bătaie pentru ziua în curs. În fiecare zi, când ne întorceam, camera era dereticată, aerisită şi signora ne aştepta cu un zâmbet şi-o cafea. Cam asta a fost atmosfera.

Acum câteva cuvinte despre apartament. Locaţia era una imbatabilă, la două străzi de Vatican, într-un cartier rezidenţial liniştit şi destul de select. Străzile sunt largi, cu bretele speciale pentru scutere şi biciclete. Clădirile, după părerea mea, adevărate monumente, sunt în majoritate condominium-uri elegante, cu intrări serioase şi supravegheate care ascund curţile interioare luminoase, rupte de tumultul bulevardelor. Apartamentul lui Nico e la primul etaj, ceea ce ne-a lipsit de plăcerea de-a folosi liftul incredibil, desprins parcă din filmele americane, cu uşi de fier şi grilaje, vizibil printre scările largi, cu aer interbelic. N-am aflat câte camere avea apartamentul, cel puţin 3-4, dar posibil mai multe, plus tot soiul de anexe. Un apartament generos, cu tavane înalte, după moda veche anii '30-'40, cu mobilier tot vechi dar impecabil recondiţionat, plus toate facilităţile moderne necesare - AC, maşini de spălat, etc. Holul larg, folosit drept living comun era dotat cu fotolii şi o bibliotecă impresionantă din lemn masiv în care am găsit o mulţime de albume de artă, ghiduri ale Romei sau hărţi. Bucătăria avea toate cele necesare pentru a găti de-a binelea.

Camera noastră a fost mare, dotată cu un pat kingsize, şifonier, comodă, o canapea, măsuţă şi un birouaş. Baia proprie - la nivelul oricărui hotel de 3-4 stele.

Recomand cu plăcere!

Trimis de vasilica in 11.09.12 16:14:12
    Validat / Publicat: 11.09.12 18:20:11
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 1643 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vasilica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 curtea interioară a blocului

[11.09.12 18:19:20]

Mutat la rubrica "Le Stanze di Nico" (nou-creata pe site)

[11.09.12 20:52:05]

@webmaster77: Am o nelămurire visavis de această mutare, întrucât postez de puţin timp review-uri. Şi anume: am postat un rw la un ap în regim hotelier în Braşov, ca impresie separată, creând o rubrică nouă pentru cazarea respectivă pentru că nu o găsisem în listă. mi-a fost mutată în cadrul rubricii " apartamente în regim hotelier în Braşov". Am crezut că am înţeles regula şi am venit să postez impresii despre o cazare în Roma, pe care credeam că am încadrat-o bine, la "apartamente", dar mi se spune că trebuia să-i fac rubrică separată.

cum e corect? care e regula?

Nu mă deranjează câtuşi de puţin că adminul îmi mută impresiile pe unde consideră că se potrivesc mai bine, doar aş fi vrut să anticipez corect şi să vă scutesc de o muncă în plus.

Sper că nu a sunat ca un reproş sau ca o indignare. E doar încercarea mea de fi... cât mai "perfectă"

[12.09.12 08:57:04]

Am setat in program coordonatele GPS ale acestei destinatii, rezultand urmatoarea pozitionare pe harta click aici. Ne poti spune daca-i ok?

Multumesc.

[12.09.12 09:28:49]

@webmaster26: da, confirm pozitia.

[12.09.12 09:39:30]

@vasilica:

cum e corect? care e regula?

'Regula' generala: e preferabil ca fiecare cazare sa aiba rubrica separata. Media rezultata din notele acordate e mai reprezentativa in acest caz; pe de alta parte, cine cauta 'apartamentele X' le gaseste mai usor ca rubrici decat in titluri (in cel mai bun caz).

In cazul Romaniei, insa, am adoptat o exceptie - apartamentele NU au rubrica distincta, ci una generica 'apartamente diverse din zona X'. In principal datorita nenumaratelor tentative de reclama prin impresii false incarcate de proprietarii acestor apartamente, dar si pentru ca relevanta unor asemenea rubrici este mai scazuta decat in cazul celor din strainatate.

[12.09.12 09:48:39]

@webmaster: bon, deci toată lumea are dreptate

ce am înţeles eu acuma: în Ro, caut rubrica de Ap. în oraşul X, chiar dacă nu există, o creez şi apoi pun impresia respectivă, menţionând eventual numele locaţiei în titlu. în străinezia, creez rubricuţă nouă pentru fiece loc de cazare testat.

PS. pfii, nu m-aş fi gândit că se încearcă un astfel de soi de reclamă clandestină în cazul apart. ! dar bănuiesc că voi, după ceva experienţă ştiţi tot felul de tertipuri şi mânării la care se dedau oamenii.

vasilica

• pagină generată în 0.68585896492004 sec