ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2012
DIN: Petrosani
ÎNSCRIS: 12.09.08
SEP-2012
2 AD. + 2 COPII

Un sejur placut pentru intreaga familie

Dupa ce timp de cateva saptamani am citit impresiile altora care au calatorit prin aceasta parte de lume, iata-ne si pe noi porniti intr-o noua aventura spre insorita Grecie. Dupa ce am trecut Dunarea la Bechet cu bacul, am strabatut Bulgaria respectand cu mare strictete limitele de viteza, ocolind Sofia pe soseaua de centura, admirand cu incantare peisajele care ne treceau prin fata ochilor in viteza masinii care ni s-au dezvaluit imediat ce am trecut frontiera in Grecia, ne-am indreptat spre Peninsula Halkidiki, braţul Kassandra, staţiunea Pefkohori, hotel Atrium.

Am fost încântaţi din primul moment de locatia acestui hotel, pe un deal, in apropierea unei livezi de maslini si inconjurat de o padure de pini. Camera in care am fost cazaţi, chiar in cladirea aflata pe partea stanga la intare a fost spatioasa, cu un pat matrimonial si doua paturi simple, baia mare, cu cada, iar de pe balcon se vedeau in departare marea, insula Broastei Ţestoase si o parte a braţului Sithonia. Zilnic se facea curatenie in camera, iar prosoapele se schimbau la cerere.

In ceea ce priveste mancarea, aceasta a fost variata, cu meniuri internationale. Orice mofturos avea din ce alege! Eu, personal m-am delectat cu peste si fructe de mare, dar se gaseau si tocanite, fripturi de porc, pui, miel, cu sos, paste de toate felurile, salate foarte variate, nelipsitul sos ţaţichi si branza feta, fructe si bineinteles prajituri foarte insiropate si dulci. Chelnerii serveau la mese băuturi locale.

Piscina era foarte mare si curata, inconjurata de palmieri si cu un bar la care se puteau servi bauturi locale, sucuri, iar intre orele 15-17 cafele si inghetata. Cei doi animatori se ocupau cu mult interes de copii, atat in cadrul miniclubului, cat si la discoteca seara. Pe fetele noastre le-a încântat vânătoarea de comori, pe baza unor indicii ascunse prin tot hotelul. In schimb, pentru adulti nu erau oragnizate seara niciun fel de programe de animatie, desi exista o scena si spatiul ar fi fost suficient.

Dar cel mai mult ne-a incântat marea. Oricâte fotografii sau filmări am văzut înainte, niciuna nu a reuşit să surprindă culoarea incredibila, puritatea ca de cristal, nuanţele de turqoise, bleu, spre acel albastru egee de neegalat si de nedescris în cuvinte! De aceea trebuie neaparat sa viztati Grecia ca să vă convingeţi şi singuri.

Fiind cu maşina personală, am vizitat mai multe staţiuni, atât de pe partea estică, cât şi de pe cea vestică a braţului Kassandra, Fiecare are farmecul ei, care asteapta sa fie dezvăluit. De asemenea, trebuie să amintesc că de fiecare dată am făcut plajă în alt loc, descoperind privelişti minunate de fiecare dată, nu numai pe pământ, ci şi sub apă, descoperind lumea fantastică de colo, practicând snorkelingul, iar cei mai curajoşi (soţul şi fiica cea mare) făcând scubadiving.

Dintre excursiile organizate am ales o zi la parcul acvatic din Salonic, frumos, dar nu atât de spectaculos ca Adalandul din Kusadasi (Turcia) şi o croazieră relaxantă pe braţul Sithonia.

Drumul de întoarcere a fost prim Macedonia, pe autostrada Alexandru Macedon, unde am admirat peisaje superbe scaldate de un soare binefăcător şi prin Serbia, unde o mare parte a autostrăzii era în construcţie. Intarea în ţară era să o ratăm pentru că nu era niciun marcaj la Porţile de Fier 2, dar nu mi-ar fi părut rău să revăd frumuseţile Greciei.

Trimis de aurel245 in 11.09.12 16:12:34
Validat / Publicat: 11.09.12 18:16:31
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 4256 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aurel245); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera

[12.09.12 09:02:27]

Am setat in program coordonatele GPS ale acestei destinatii, rezultand urmatoarea pozitionare pe harta click aici. Ne poti spune daca-i ok?

Multumesc.

aurel245AUTOR REVIEW
    [12.09.12 09:18:21]

@webmaster26: Pozitionarea este corecta. Dupa ce se ajunge in centru, la sensul giratoriu, spre dreapta se intalnesc mai multe indicatoare catre hotel.

resita2009
    [05.10.12 21:09:35]