ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.09.2012
ÎNSCRIS: 05.05.12
AUG-2012

O experienta interesanta

Am ajuns la Sharm & Cleopatra printr-o oferta last minute. Nu stiam prea multe despre Egipt dar cum agentiile nu aveau oferte avantajoase pt Grecia, prima noastra optiune, am aterizat in Sharm.

Prima impresie: o caldura aproape insuportabila la coborarea din avion... as recomanda alegerea unei alte perioade, in niciun caz august. Am urcat in autocar si in cateva minute am ajuns la Cleopatra (este f aproape de aeroport, la maxim 10 minute de mers cu masina).

Hotelul arata impunator, cu o intrare spectaculoasa, o curte plina de palmieri (ca mai toate resorturile de 5 stele din zona). Am ajuns la receptie, am dat 30 de dolari ca sa ne ofere o camera cu o priveliste frumoasa si chiar am primit-o :). Ceilalti care nu au dat bacsis au primit camere nu f ok, adica pe la marginea resortului. Veti vedea in poze privelistea catre insula TIran din camera noastra. Partea proasta e ca am ajuns la 9 si ceva seara si la 10 se inchide restaurantul. Am ajuns la 10 fix la restaurant si ne-au spus sa ne adresam receptiei ca sa primim cina... zis si facut... doar ca ne-am adresat receptiei de nenumarate ori in acea seara degeaba... cu toate ca ne-au promis ca ne vor aduce cina in camera, nu am mai primit nimic in acea seara si am adormit nemancati. Prin urmare, nu uitati niste biscuiti de acasa, sau pregatiti un bacsis gras, altfel veti ramane cu stomacul gol.

A doua zi am fost pe plaja... mica, dar dragutza... apa: o portiune destul de mare cu apa pana la glezne, iar apoi urmeaza peretele de corali unde adancimea e de aprox. 14 metri... noi am prins numai dimineti cu vant si am avut voie in apa doar dupa-amiaza. Pana atunci ne-am balacit in piscina, ignorand femeile musulmane ce fac baie imbracate.

Si daca tot veni vorba de piscine, hotelul are doua, cu adancime de 1,40 metri, una cu bar si alta fara. Barul se deschide la 10 dimineata, muzica se aude incepand cu ora 12. Am petrecut cateva zile destul de ok la piscina. Entertainment: doar pt italieni si doar in italiana :)... inclusiv gimnastica in piscina.

Camerele arata f ok, curatenie se face zilnic... cu toate ca e hotel de 5 stele, nu va asteptati la papuci de casa sau halat; nu ofera asa ceva si sunt probleme pana si cu apa. Ar fi trebuit sa aduca zilnic cate 2 ape de 0.7az in camera dar nu intotdeauna reuseau aceasta performanta.

Mancarea la AI: satisfacatoare. Cu toate ca era variata, nu a prea coincis cu gusturile noastre. Se simtea o anumita nota a bucatariei locale. Noi nu suntem prea pretentiosi si putem manca pui&cartofi mai multe zile la rand, asa ca a fost ok. Ceilalti romani au fost complet dezamagiti si au criticat asupru bucataria.

Ce ar trb sa retineti e ca in Egipt exista o bacterie care se poate lua din apa lor, de aceea trb sa aveti grija sa va spalati pe dinti cu apa imbuteliata, sa refuzati gheata in bauturi mai ales daca stiti ca sunteti sensibili. Eu am avut grija, dar intr-o zi am luat la bord putina apa din piscina si m-am trezit cu o gastroenterocolita nu f placuta. Partea buna e ca au la farmacia de langa hotel niste pastile pt bacterii care va rezolva problema, chiar daca mai aveti mici dureri stomacale.

Revenind la mancare, chiar daca mesele au fost oarecum ok pt noi, pot sa spun ca am fost complet dezamagiti de breakfeast box (se da daca plecati f de dimineata in excursii si il comandati cu o seara inainte)... am putut manca doar fructele, deoarece sadvisul era groaznic... absolut necomestibil.

La barul de la piscina veti gasi bauturi f ok, dar toate au gheata :).

Cum nu sunt prea multe de facut la resort, noi am ales mai multe excursii pe care va recomand sa le luati din Naama Bay si nu prin agentia de la hotel.

In concluzie, recomand acest resort daca mancarea nu este prioritara pe lista voastra. In cazul in care nu va luati AI, gasiti taxiuri in fata hotelului care va duc in piete unde probabil veti gasi restaurante cu mancare mai ok. Totodata, si in hotel mai exista un restaurant italian unde puteti manca contra-cost.

Trimis de parulea in 10.09.12 20:28:53
Validat / Publicat: 10.09.12 21:36:44
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 8079 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (parulea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[19.01.13 18:58:33]

miha: ne gandeam sa alegem acest hotel pt luna de miere... dar review-ul tau nu pare fff incurajator ...

deci mancarea nu e gustoasa pt ca e cu specific egiptean sau din alte considerente?...

iar apa marii chiar asa de mica e?... si se poate intra in ea sau e plina cu resturi de la corali si alte cele?

Thanks

[19.01.13 23:38:46]

@mihanagy: @mihanagy: Resortul e frumos, de asta sa nu va faceti probleme... ref mancare, depinde f mult de persoana... noi mancam mai sanatos (gratar, salate simple fara uleuri si altele, mancare cu cat mai putine grasimi)... ce am gasit acolo: o varietate destul de mare, dar continea condimente specifice tarii cam greu de digerat + multe grasimi + verdeturi fara gust + prajituri facute din prafuri... aratau f f bine toate dar dupa ce le gustam, nu erau deloc cum ne asteptam (unele nu aveau gust, altele aveau un gust prea ciudat)... noi am ales cam de fiecare data pui+paste cu diverse chestii (existau vreo 3 bucatari acolo care iti faceau pastele pe loc cu tot ce vroiai tu... paste simple in niciun caz integrale sau alte nebunii)... prin urmare, pe noi nu ne-a satisfacut si pe niciun roman de acolo care a avut de a face cu un AI din Turcia, de exemplu ... daca nu sunteti mancaciosi sau asa pretentiosi, atunci go for it.

Ref apa: exista o portiune de 50 m unde apa este pana la genunchi iar apoi urmeaza o gaura f mare unde apa este este cel putin 14 m si unde puteti inota. La mal sunt resturi de corali morti dar nu deranjeaza si puteti sa va bagati in apa cu toate ca nu va va satisface deloc... mai incolo, unde apa este f adanca exista un perete mare de corali si multi pesti asa ca aveti ce admira (doar sa stiti sa inotati si sa aveti echipament de snorkeling).

Daca nu stiti sa inotati e cam aiurea si ar fi bine sa va alegeti alta statiune sau alta tara... banuiesc ca nu vreti sa va petreceti concediul la piscina .

Cam asta ar fi, asteptam alte intrebari ...

[19.01.13 23:53:20]

aiurea pt mine (eu nu stiu sa inot)... dar bine pt viitorul meu sot ...

si nu exista alte locuri sau plaje publice unde marea sa nu aibe resturi de corali, alge, etc si sa aibe 1 metru adancime? ... ca sa ma pot bucura si eu de mare nu doar viitorul sot

Multumesc pt lamuriri,

Miha

[20.01.13 15:37:10]

@mihanagy: exista excursii organizate care va duc in locuri superbe si unde vei putea inota cu vesta de salvare... merita din plin si sa nu ratati asa ceva! este cea mai frumoasa imagine a marii rosii... de la corali superbi de diferite forme si marimi la pesti muticolori fascinanti, pisici de mare si broaste testoase... noi am luat excursia asta cu vaporul in penultima zi si ne-a parut enorm de rau ca nu am ales-o in primele zile si de mai multe ori ... daca stiam faceam numai lucrul asta tot sejurul! ideea e sa depasesti blocajul mental cu apa adanca... oricum vei avea vesta de salvare asa ca nu ti se va intampla absolut nimic si te vei putea bucura din plin atat de apa cat si de minunatiile subacvatice... subliniez faza cu blocajul mental si frica de apa deoarece au fost mai multe persoane care au renuntat cand s-au confruntat cu apa asa adanca... cu toate ca nu era niciun pericol...

in leg cu plajele publice... intr-adevar sunt cateva dar nu iti pot da mai multe info deoarece noi nu le-am incercat... am fost doar la cea de la daham si nu pot sa spun ca am fost impresionati... apa era mai ok, ce-i drept, mai mare la mal doar in unele portiuni si puteai sa te balacesti dar f putin ca tot urma o gaura mare si adanca... ... dar si in aceasta situatie exista optiuni... iti iei vesta de salvare si aia e. o poti inchiria de la magazine.

nu stiu sa fi existat veste de salvare la hotel, dar oricum nu stati numai in resort! daca va duceti intr-o astfel de excursie cu vaporul veti realiza ca nu se compara locurile pe care le veti vedea cu plaja sau portiunea de apa de la hotel .

[20.01.13 23:52:58]

Multumesc pt incurajari ... n-am mari probl cu apa adanca doar ca era sa ma inec de cateva ori ... mai avem maxim 2 zile de gandire pana sa ne facem rezervarea... dar sunt mari sanse sa mergem aici in fata Antalyei ... nu stim sigur daca alegem hotelul asta dar e una dintre variantele noastre... cealalta e Xperience Sea Breeze Resort care pare faina in poze si are rating-uri bune. Ai cumva poze cu camera in care ati stat? ... sunt tare curioasa daca seamana cu ceea ce am vazut eu in poze.

Daca o sa ne alegem hotelul asta nu stiu daca ne alegem all inclusive, poate mai degraba half board ca sa putem merge si la alte restaurante in cazul in care nu ne place mancarea.

Apropo stii cumva cam ce preturi sunt pe la restaurantele de acolo?! Si daca nu iti cer prea mult ai putea sa-mi spui cam cat a costat transportul de la aeroport la hotel, cat costa in medie pana in Naama Bay si daca iti mai amintesti cat ati platit pentru excursia cu vaporasul ar fi minunat.

Ah si e de preferat sa platim mese, transport si excursii pe acolo in dolari americani sau moneda laocala?!

Mii de multumiri pt raspunsurile prompte,

Miha

[21.01.13 20:33:04]

@mihanagy: din pacate nu avem poze cu camera, dar pot sa va spun ca arata f bine, la fel cum ai vazut in poze. doar sa aveti grija de bacsisul ala de care vb in review cand luati camera, ca sa aveti si un view superb din camera... altfel exista sansa sa va dea o camera mai in spate cu un view nu prea spectaculos...

Nu prea stim preturile la restaurante dar am impresia ca sunt maricele (se practica si un bacsis de vreo 16%, daca imi amintesc bine)... daca vb de value, intr-adevar iesiti mai bine cu AI... daca vb de sanatate si alte chestii, e mai bine sa mancati la restaurante dar va fi mai costisitor...

DAR, partea nasoala e ca nu prea sunt... exista un restaurant italian in hotel si mai exista un lant de magazine la ceva distanta de hotel. restul (pana si carrefour si KFC si pizza hut) se gasesc in naama bay unde puteti ajunge numai cu taxiul...

Cat priveste transportul, noi am mers prin agentie care a trimis un autocar si transp de la aeroport la hotel si invers a fost gratuit.

Pana in Naama Bay am dat 10 dolari cu taxiul... dar tineti minte ca acolo TOTUL se negociaza!!! Nu cumva sa dati cat vi se cere ci negociati de fiecare data!

Excursia cu vaporul a fost 40 dolari de om, daca va luati din Naama Bay. Daca va luati prin agentie, plata se va face in Euro si pretul va fi mai mare.

Cat priveste banii, clar e mai bine sa aveti dolari (cat mai marunti, bacnote de 1,5 si 10) dar si mai bine ar fi sa aveti banii schimbati in moneda locala (e mai greu sa faceti conversia in lei in minte dar dupa 2 zile va obisnuiti). Puteti schimba in aeroport.

p. s. din naama bay puteti sa va luati si excursia cu avionul la piramide care costa intre 150-170 dolari de om si chiar merita. Prin agentie costa 190 euro...

Daca nu mi se va sterge comentariul, agentia prin care am luat noi din Naama Bay se numeste e-sharm iar emailul este adrysharm@hotmail.com. Puteti trimite email si cere atat oferte de excursii cat si detalii despre cum sa ajungeti la ei.

mihanagy, parulea