ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.09.2012
DIN: Gura Humorului
ÎNSCRIS: 09.06.10
AUG-2012

Thassos - Trypiti Bungalows

Vreau sa specific ca aceasta a fost prima noastra iesire din tara, astfel incat nu pot sa compar cazarea si serviciile decat cu cele de pe litoralul romanesc unde am mai fost pana acum, comparatie care aduce un mare plus grecilor.

Perioada a fost 25 august - 1 sept, adica 7 nopti, 2 pers si un copil - demipensiune la pretul total de 420 de euro - un pret bun zic eu pentru o vacanta in Grecia insulara.

Cazarea: am fost cazati la camera 2 sute si ceva... nu mai retin numarul, oricum apropate de de receptie, la etaj - din balcon avand o minunata priveliste asupra marii. Camera minimalista - cu mobilierul turnat din ciment (sau ce o fi fost), cu pat suplimentar pentru copil, frigider, TV (numai cu TVR international in romaneste), dulap mare si incapator pe hol, AC centralizat, baie incapatoare cu cabina de dus, fereastra si apa calda non stop.

Dimensiunea camerei cred ca este de aprox. 18 mp - suficient pentru 3 oameni, terasa incapatoare cu o masa si 2 scaune de plastic, plasa de insecte la usa, cate 2 prosoape pentru fiecare persoana, sapunele, pahare... lenjerii albe si curate. Nu este o locatie pt cei care prefera lux-ul, poate nu se incadreaza chiar la 3 stele - insa pentru noi a fost foarte bine - curatenie zilnica, lenjeria si prosoapele se schimbau la 2 zile si liniste deplina... cred ca este singurul concediu in care nu m-au trezit usile trantite sau zgomotul de la celelalte camere.

Locatia: noi am avut noroc pt ca am fost cazati relativ apropate de receptie/restaurant/piscina si pana la plaja faceam aprox. 5 minute. Nu stiu cum e mai sus, insa in zona receptiei gradina e ingrijita, palmierii sunt superbi, pini, oleandri, smochini, nelipsitii maslini... si alte plante pe care nu le cunosc.

Masa: putin diversificata, insa buna. Dimineata aceleasi oua fierte, omleta, foietaj cu branza sarata, iaurt, lapte, suc, ceai, lamai, portocale, 2-3 feluri de cereale, compot, unt, margarina, finetti, miere si alte 2 feluri de gem, cascaval - bunut, sunca, cremvusti, bacon... cam slabe calitativ dar prospete, 2 feluri de checuri si 2-3 feluri de fursecuri.

Referitor la pranz sau cina - a fost super pt ca puteam alege in fiecare zi la care din cele 2 dorim sa venim - aici erau 4 feluri de mancare gatita - din care 2 cu carne - peste si inca ceva, o supa - ciorba care nu stiu daca varia pt ca nu am incercat decat intr-o zi - si ce mi-a placut cel mai mult: cam 10 feluri de salata - printre care si niste minunate masline verzi, fructe: pepene rosu si galben si de 2 ori au schimbat cu nectarine, seara cred ca era si cate o prajiturica destul de buna. Poate nu erau toate mancarurile chiar pe gustul nostru - insa din cele 4 - una tot se nimerea foarte buna, astfel incat nu a fost nici o problema... pacat ca nu diversifica mai mult meniul.

Per ansamblu locatia mi se pare ok... asa cum sunt ele bungalow-uri - se potrivesc cu insula rustica si linstita, de parca un hotel grandios de "x" stele nu si-ar avea locul aici. Acum depinde de fiecar ce isi doreste - insa mie mi-a placut atat de mult insula per ansamblu, incat nu a contat ca nu aveam pat moale, ca mai era ceva ruginit sau ca mobilierul era din ciment. Chiar si la noi in baie a intrat o soparla mica - insa copilul a fost incantat sa o vada si sa o studieze.

Plaja complexului este relativ aprope, este liniste, sezlonguri gratuite la distana foate mare unele de altele, plaja cu nisip si petricele, intrarea in apa cu placi mari de pietre - trebuiesc papucei de apa, insa era si o portiune mai nisipoasa in care se putea intra fara grija. Nu mai vorbesc de claritatea apei, de minunatiile de pestisori, arici si alte vietuitoare pe care le vedeai chiar si la 10 metri in adanc, de altfel peste tot pe unde am fost apa a fost extraordinara.

Noi am mers in fiecare zi pe alta plaja, iar cele 6 zile ne-au ajuns sa vedem probabil doar 10% din cate plaje si locuri sunt de vazut - oricum si un simplu tur al insulei cu masina este o incantare pentru ochi si suflet.

Seara mergeam in Limenaria la 3 km sau un pic mai departe in Potos unde ne plimbam pe aleile cu tarabe si pe faleza plina de terase unde luam masa (cu portii imense) sau stateam la un pahar in briza marii.

Ce sa mai zic... minunat, minunat si iar minunat... as face oricand din nou cei 1300 de km pana acolo pt ca merita. recomand in primul rand insula si in al doilea rand locatia doar pt nepretentiosi - o cazare decenta la un pret decent, desi ar fi fost frumos si numai cu mic dejun, dar acolo nu se poate decat DM sau AI (ceea ce nu se merita)

Trimis de georgy in 10.09.12 15:29:28
Validat / Publicat: 10.09.12 16:49:42
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 6442 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (georgy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂTrypiti Bungalows Hotel [Trypiti]: