ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.09.2012
DIN: Resita
ÎNSCRIS: 20.07.10
SEP-2012

Thassos - impresii generale

Inainte de a incepe prezentarea generala, vreau sa multumesc tuturor care au publicat pe acest site despre aceasta destinatie, pentru ca sunt informatii utile in mare parte!

Tocmai m-am intors din Limenas, capitala insula Thassos, unde am stat 7 zile, si cu toate ca a fost prima saptamana din septembrie, vremea a fost superba (circa 30 de grade aerul si 24 de grade apa). Am fost cazata la vila Poppi, o vila despre care nu stiam mai nimic inainte de a pleca, dar care m-a surprins placut prin calitatea cazarii la un pret acceptabil (cam 140 euro cu transportul de persoana). Camera in care am stat a fost pe colt si de aceea a avut doua balcoane, se facea curat in camera in fiecare zi (am atasat fotografii cu ea).

Fiind la capitolul cazare as vrea sa fac unele observatii despre vilele in care au fost cazate prietenele mele: vila Pipinii (sau Dimitrios - are doua nume!) - are o gradina superba, cu piscina, palmieri si trandafiri, dar prietenele mele au fost cazate in partea nerenovata a vilei, la parter (desi au cerut la agentie la etaj), iar distanta dintre pat si peretii camerei nu depaseste 1,5 m. Vila Diamantes - aproape de vila Poppi, dar camerele desi un pic mai mari decat la Pipinii, dotate cu internet wireless, mi s-au parut mici comparativ cu a mea. La noi la vila Poppi nu stiu sa fi fost internet wireless, dar pentru mine n-a contat. Apa calda a fost in permanenta la toate vilele. Peste drum de vila Pipinii, se afla o vila superba, Fotinii, dar acolo nu am vazut romani cazati. Cei din grupul nostru, care au avut cazari la vila Conti, au fost multumiti de cazare.

In ceea ce priveste calatoriile optionale, eu am cumparat prin firma sugerata de ghida noastra; turul insulei - 30 euro, cu ghid roman - il recomand, ramai cu niste impresii frumoase si in plus explicatiile sunt in limba romana; croaziera prin golfuri - 30 de euro - nu o recomand - in port, dar cu alt vas, aceiasi excursie e pe 25 de euro, in plus - in aceasta excursie nu pot participa ghizii din statiune, deci eram amestecati unguri, sarbi si romani, iar excursia tine de inspiratia capitanului, sub motivatia ca sunt valuri mari sau nu. Ceea ce m-a surprins placut la aceasta excursie a fost cele doua ore petrecute pe o plaja (imediat dupa marble beach) aproape parasita, cu un nisip alb, superb. În rest, nimic (si nu a fost doar parerea mea). Recomand mai bine o excursie, turul insulei cu vaporul, excursie care se cumpara din port, tot pe 30 de euro.

Am mai fost la Marble beach- 10 euro excursie cu vaporasul. Desi valurile au fost foarte mari, pana am ajuns acolo (unora le-a fost chiar rau de mare si au preferat sa se intoarca pe drumul forestier -circa o ora si jumatate de mers, pana in Limenas) din punctul meu de vedere, merita sa mergeti, nu cred ca mai gasiti o plaja la fel, in totalitate din pietris de marmura cu o apa turcoaz splendida, dar sa nu uitati papucii de plaja cu pietre pentru ca va raniti picioarele. Mai vreau sa adaug ca aici un sezlong se primeste doar contra unei consumatii obligatorii de 3,5 euro.

Plaja din Limenas nu m-a incantat, e mica, ingrijita doar in portiunea cu sezlonguri (2,5 euro consumatie obligatorie), desi are blue flag. Atentie: sa nu va tenteze sa intrati in apa in partea de pe langa feriboturi, unde sunt pietre multe in apa, iar plaja e neingrijita; sunt arici de mare si alge care inteapa - unei fetite i-au scos din picior peste 20 de tepi fara anestezie (mi s-a spus ca nu se face anestezie la asa ceva!). Daca nu vreti sa platiti un sezlong, langa portul vechi, in drumul spre bisericuta, e o portiune mica de plaja, cu dus si cabina de schimb, unde se poate intra in apa acceptabil (sunt pietre mici la intrare dar nu sunt arici).

Preturi: 1 kg struguri - 1 euro de la vanzatori ambulanti, 1,30 euro-2,30 euro la supermarket; piersici cu 50 de centi mai scumpe peste tot decat strugurii, berea si sucurile din taverne- circa 2 euro (un euro pepsi sau fanta 1,5 in magazin, la promotie), rosii 1 kg, circa 2 euro si 50 centi. Mancare: pizza - 2 euro o portie, ghyros - 2,5 euro, musaca de cartofi - (buna langa bazar) -6,5 euro; pasticio- 6,5 euro, scoici - tocanita- circa 8 euro cu paine, peste dorada cu garnitura - 9 euro fara paine.

In ansamblu eu am fost multumita de acest concediu in Thassos, dar sincer sa va spun, nu cred ca m-as intoarce prea curand. Comparativ cu Corfu, acolo mi-a placut mai mult. Oricum, sper ca aceste informatii sa va fie de folos!

Trimis de ipmina in 10.09.12 15:08:35
Validat / Publicat: 10.09.12 16:20:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia, Aghios Georgeos-Corfu

VIZUALIZĂRI: 7246 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ipmina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 Pin de langa mare
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 14 voturi)

webmaster [10.09.12 16:19:03] »

@ipmina: multumim pentru impresii.

Ne-am bucura si mai mult daca ai gasi timp sa scrii un review separat dedicat cazarii la Vila Poppi - ai mai jos linkul direct pentru adaugare review nou: amfostacolo.ro/rev_add.php?id=12692

Rubrica vilei a fost adaugata de mine in urma cu cateva minute pe site; rog retineti ca daca vila/hotelul/etc in care ati fost cazati nu exista inca pe site, ii puteti crea o asemenea rubrica in mai putin de 1 minut - folosind linkul 'adauga hotel/vila/pensiune sau calatorie', afisat la finalul listei cu destinatii din fiecare sectiune geografica a site-ului.

tirol [15.04.13 15:43:22] »

@ipmina: Va felicit pt review si permiteti-mi sa va adresez o intrebare:

Va trimit rugamintea sa imi spuneti daca exista vreo posibilitate de croaziera/excursie spre Agion Oros, pornind din insula Thassos.

Chiar daca nu voi fi stationat in Halkidiki, ci in Skala Potamia, imi doresc, daca exista oportunitati, o excursie spre Muntele Athos.

Astept din partea Dvs recomandari si informatii despre tarife, daca este cazul.

Va multumesc si va doresc vacante cat mnai reusite!

tirol
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thassos: