ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.09.2012
DIN: Vaslui
ÎNSCRIS: 07.07.08
AUG-2012

Super...

Acest hotel super nou si intim la marginea Paraliei pare la inceput ceva obisnuit pentru zona respectiva, dar in momentul in care ai stat un sejur acolo iti pare rau ca nu mai stai vreo citeva zile suplimentar.

Hotel super curat, zona spa- mica, dar de efect, piscina asezata oarecum sub hotel dar fff curata si intretinuta in fiecare zi, sistemul demipensiune mie mi a creat numai bucurii, pnetru ca aveam numai prinzul care nu era inclus si era mincare din belsug. foarte multi rusi, dar mai spilcuiti, ordonati, civilizati, chiar m am mirat, sirbi, destui, chiar am observat anul acesta ca in Paralia nu se mai vorbeste decit foarte putin romaneste, predomina de departe sirba si rusa, ceea ce e mai bine, zic eu...

Cit despre curatenie si camere: sa fiu sincer cel mai mare stres l-am avut cu marimea camerei, dar sa stiti ca desi nu eram la etaj cu balcon ci la un demisol cu muuuulta umbra, camera era mare de tot cu un pat matrimonial mare si o canapea in care au incaput foarte bine copiii. Internetul este problema lor mare, au dat numai impresia ca se ocupa de asta timp de 7 zile cit am stat noi acolo, este net numai in zona de receptie -hol, in rest 4 stele meritate.

Si pretul care l-am platit a fost bun pentru ce am primit. Plaja am preferat sa facem intre Paralia si Olympic beach pentru a nu ne inghesui cu ceilalti in Paralia. marea super curata si la fel si plaja... drum bun si petrecere frumoasa.

Trimis de dixxl in 10.09.12 10:10:36
Validat / Publicat: 10.09.12 12:10:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5865 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dixxl); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[02.05.13 15:45:47]

@dixxl: Buna! Mergem si noi in iunie la acest hotel, am fost incantati de pozele de pe site, sper sa ne placa. Avem tot demi-pensiune fara bautura, ai idee daca este voie sa ne facem provizii din alta parte? ca am inteles ca e foarte scumpa bautura la ei. De bacsisuri ce ne poti spune? Multumesc, Dana

Andox CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [02.05.13 22:41:22]

@drew122: Ce intelegi prin provizii din alta parte? Daca te referi sa cumperi de la market si sa bei la cina nu se poate, daca te referi sa cumperi de la market si sa bei in camera este OK, nu ai nici o problema.

Sper sa am timp maine si pun niste poze de la Cosmopolitan facute saptamana trecuta.

[02.05.13 23:23:25]

Are dreptate andox.

Eu n am pus foto pt k le am facut mai mult cu familia şi nu prea mi place să i prezint lumii.

Exact aşa se poate: ai la marginea staţiunii către hotel vreo 4 magazine mai mărişoare de la care poţi lua ce vrei în cameră şi doar în cameră.

Dar să ştii că parcă nu faceau mare zarvă pe la piscină dacă mai aveai şi câte ceva de prin cameră. Oricum jale de scumpă băutura la barul hotelului.

vreme mişto şi concediu plăcut. Aşteptăm impresii de acolo. Şi poze.

[03.05.13 12:26:27]

Salut! Multumesc frumos pentru raspuns, pentru in camera am intrebat si eu, clar ca la restaurant trebuie sa iei de la ei, e foarte bine si asa. Dar nu mi-ati zis nimic de bacsisuri, se dau? cat? Parcare este?

Voi pune poze cu siguranta, ca am vazut ca nu prea sunt pentru acest hotel.

[18.05.13 12:22:54]

[18.05.13 14:24:03]

@dixxl: Salut. Imi poti spune te rog cat de departe este centrul statiunii, se poate ajunge cu bus ceva sau e ok pe jos?

Avem si noi un sejur din 1 iunie, 7 nopti cu demipensiune si vrem sa aflam cat mai multe detalii.

Dorim sa facem si cateva excursii optionale... cunosti detalii... etc?

[19.05.13 20:00:01]

@bogdanbv: @bogdanbv: in 10 min. de mers normal ajungi in centru, cit despre excursii, sunt mai multe agentii care fac o groaza de excursii si numai sa le cauti pe stradutele alea paralele ale statiunii si le gasesti... sunt si romance care lucreaza si ti explica tot... hotelul, au, mi e dor deja de vacanta, arata exact asa ca n pozele prezentate aici... cum vad si in poze, au fost facut la demisol, sau subsol, unde am stat si noi, numai ca nu ai balcon dar e spatiu destullll... si racoare ceea ce o sa vedeti ca merita... drum bun si vreme buna

[19.05.13 20:05:12]

@dixxl: merci frumos de info... preturile la magazine? am inteles ca au si Lidl... merita sa luam apa, suc de la noi sau gasim acolo la preturi accesibile?

[19.05.13 20:10:30]

@bogdanbv: n are rost, zic eu, retineti, doar parerea mea, nu vreau injuraturi... daca ai loc in masina, clar ca poti sa ti iei apa de acasa ca e mai ok decit acolo ca preturi, dar nu s de speriat... si mai sunt si alte magazine, cel putin, in zona in care era hotelul nostru, in care gasesti preturi normale pentru Grecia si daca le calculezi putin, normale si uneori mai bune ca n Romania... dar mai intra pe alte forumuri sa verfici... succes

[19.05.13 20:14:50]

@dixxl: Am inteles... pe 31 mai plecam la acest hotel si o sa revenim cu impresii si poze pe acest forum. Multumesc inca odata. Stima!

[19.05.13 20:25:33]

Apa plata e mult mai ieftina acolo decat la noi, apa gazoasa, adica sifonul, apa cu bule e foarte rara si scumpa.

Berea e mai scumpa, minim 1 euro doza, dar daca iei de la noi nu e greceasca, iar la Lidl au ca la noi porcarii nemtesti ieftine, in final orice e mai scump la Greci, au alt nivel de trai, mai ridicat ca al nostru.

[20.05.13 09:21:28]

@bogdanbv: ca sa-ti faci o parere, iata cateva preturi de saptamana trecuta:

-apa plata 1,5l/bax/6buc. =1,39-1,50/e

-apa plata0,5 =0,13-0,20/e

-coca-cola 1l= =1/e

-bere doza 0,5 0,65-1,2/e marca no n.

-pepene rosu =3,2/e/kg. -se vindea si la felie

- pepene galben =1,6-1,8/kg.

-oua =1,26-1,4-1,6/e-cas. de 6buc.

castraveti =0,39/e/buc.

-rosii =1,19-1,40/e/kg

Si lista poate continua... daca sunteti interesati!

[20.05.13 09:28:26]

@maria55: Multumesc frumos Maria, in concluzie nu luam din tara, vad ca apa plata e mai ieftina decat la noi. Ai idee de excursii optionale, preturi, agentii... etc?

[20.05.13 09:29:28]

@maria55: preturile in zona Paralia katerini sunt mai mici decat in Halkidiki, excursiile sunt cam altele...

[20.05.13 09:33:26]

@bogdanbv: da, exact cum spunea si @ionescunic nu este necesar sa va aglomerati carand apa din tara... asta a ramas un mit...

Excursii optionale se fac prin toate agentiile existente in statiuni, pretul lor in acest moment in Sithonia, Sarti erau urmatoarele:

Athos-croaziera-25/e

Meteora-38/e

Laguna Albastra -24/e

Salonic- 25/e

@ionescunic, buna! Tocmai de aceea am specificat locatia! Data viitoare am sa merg si in Paralia mai ales ca este mai ieftin....

[20.05.13 09:37:31]

@maria55: Va multumesc amandurora pt info, sper sa fie asa cum ne asteptam , revin dupa concediu... Zile insorite!

[20.05.13 10:10:58]

@maria55: te sfatuiesc sa mergi spre sfarsitul lunii mai sau chiar inceputul lunii iunie, acum erau ffff putini turisti acolo, m-am intors saptamana trecuta, am trecut si pe langa Sarti, dar pe partea cealalta a bratului, apa a fost chiar foarte buna, sper ca ai facut baie, eu am facut, dar a si plouat destul de mult.

[20.05.13 10:12:17]

@ionescunic: Pe 31 mai plecam... avem 7 nopti cu demipensiune la hotel Cosmopolitan.

[20.05.13 10:36:16]

@ionescunic: da, asa este... urmatorul sejur v-a fi la sfarsitul lunii mai!

Desi timpul in Sarti a fost bun, putini nori si atat, nu a ploat dar nici de plaja nu era wow! Cateva ore dupa pranz, pana seara la 19 insa era perfect! Ne si distram pe tema asta, noi fiind obisnuiti cu plaja si dimineata... Oricum a fost minunat, relaxant, iar cei care au intrat din 18/mai sunt convinsa ca au temperaturi ridicate dupa cum se prezenta vremea in ziua plecarii noastre din Sarti!

A fost o experienta placuta!

[20.05.13 21:05:33]

@webmaster22: e perfect... sorry k n am vazut mai devreme...

[03.06.13 14:12:01]

Buna! De mancare ce ne puteti spune? dar de viata de noapte?

Multumesc,

diana.firescu*
    [29.06.13 13:52:12]

salut,

nu a mai fost nimeni anul acesta la acest hotel, noi mergem in spetembrie si am vrea sa mai aflam pareri daca a mai fost cineva?

multumesc frumos

bogdanbv, diana.firescu*, dixxl, drew122, maria55