ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.09.2012
DIN: iasi
ÎNSCRIS: 09.09.12
SEP-2012

Romantism si relaxare pe malul marii

Inainte de a ne alege cazarea ne-am documentat meticulos cu privire la hotelurile din Thassos pentru ca in fiecare an neglijam acest aspect si nimeream la cele mai proaste cazari. Principiile dupa care ne-a ghidat au fost distanta fata de mare si locatia in general, calitatea serviciilor, regimul de masa oferit, amabilitatea proprietarului si, bineinteles, pretul. Dintre toate ofertele hotelul Agelika a reprezentat cel mai bun raport calitate pret. La numai 25 de euro pe noapte, de persoana, am avut parte de cea mai buna cazare din Limenas.

Hotelul este amplasat chiar pe malul apei (doar o strada de 4 m latime il desparte de mare) si este singurul care are vedere la mare din toate camerele disponibile. Intr-adevar este in apropierea portului vechi dar aici acosteaza doar ambarcatiuni de mici dimensiuni, iahturi sau salupe de pescari care nu creaza niciun discomfort, din contra ofera un peisaj tipic marin, romantic. In spatele hotelului incepe straduta comerciala plina de magazine de suveniruri care ofera un prilej perfect de plimbare. In imediata apropiere este un dig cu bancute care ofera o priveliste panoramica asupra portului. De asemenea, vizavi de hotel este mini parcul de distractie destinat picilor. Din fericire nu urla muzica/manele astfel incat sa fie deranjant. Din pacate aveau niste masinute care cantau "oh chihuaua" si "asereje" de fiecare data cand erau pornite si, desi de auzeau destul de incet, incepuse sa ne enerveze aceleasi melodii zilnic. Oricum la 11:30 seara le strangeau. In imediata apropiere era si un mini market cu preturi acceptabile raportat la nivelul grecilor, insa cam mari pentru romani (1,4 euro o cola la 1,5 L, 0,7 euro o apa, intre 0,8 si 1,5 euro o bere la doza).

Pentru plaja mergeam cam 5-10 minute pe faleza, drum pe care il faceam in pas de plimbare admirand portul cu barcutele cochete. De asemenea, plaja era foarte curata si apa limpede, transparenta si plina de pesti ca un acvariu. Pe plaja aveai posibilitatea sa stai pe sezlong contra a 2,5 sau 3 euro, pret care includea si o bere sau un frappe sau puteai sta pe prosop pentru ca spatiu era suficiet pentru oricine.

Camerele sunt destul de mici dar sunt foarte curate (singurul hotel unde s-a sters praful in dulap si in sertare). La fel este si baia, mica dar sclipeste de curatenie. Aerul conditionat este inclus in pret, iar geamurile sunt prevazute cu marchize si storuri deci, caldura nu a fost o problema. De asemenea, se face curatenie in fiecare zi (se schimba prosoapele, se igenizeaza sanitarele, se fac paturile si se spala pe jos). O data pe sejur ni s-a schimbat si asternutul. Curentul in camera nu merge decat daca este introdus brelocul de la cheie intr-un dispozitiv special, lucru destul de deranjant daca vrei sa lasi la incarcat un telefon sau bateriile de la camera (frigiderul functioneaza oricum). La televizor nu sunt decat posturi grecesti deci, e total inutil, dar oricum in concediu nu vii sa te uiti la tv.

Micul dejun inclus in pret (dar care costa 5 euro de persoana) pare la prima vedere saracacios insa mi-am dat seama ca nu lipsea absolut nimic. Ne ofereau 2 tipuri de mezeluri, cascaval, unt, 3 tipuri de gem, numeroase tipuri de paine, placinte cu diverse arome dulci sau sarate, cereale, lapte/iaurt traditional, oua, cafea, suc, fructe proaspete sau confiate, budinca, cornuri. In fiecare zi am facut alte combinatii astfel inca nu m-am plictisit. Un mare plus este si locul de luat masa pentru ca are vedere la mare si de pe scaun nici nu se observa strada creand iluzia ca te afli pe un vapor.

Angelika, proprietara hotelului omonim este o femeie foarte amabila si serviabila la fel ca intreg personalul. Bineinteles, toti au ritmul domol tipic grecilor insa sunt foarte serviabili si rezolva orice cerinta fara obiectii.

Intr-adevar pretul platit pentru acest pachet a fost cu cel putin 100 de euro mai mult decat pentru alte oferte insa a meritat din plin fiecare eurocent. Alti prieteni de-ai nostri au fost cazati la o viluta si zilnic erau nervosi pentru ca nu se puteau odihni din cauza galagiei, a mirosurilor care veneau de la bucatarie, a mizeriei sau pentru ca si-au tocit slapii de cat au mers pana la plaja. In schimb, noi nu am avut niciun stres sau disconfort cauzat de conditiile de cazare, in plus a fost un cadru foarte romantic si linistit, perfect pentru un concediu in doi.

Trimis de silvermoon89 in 10.09.12 01:09:58
Validat / Publicat: 10.09.12 07:40:02
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 2781 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (silvermoon89); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[10.09.12 01:28:01]

Un review de debut ce merita remarcat.

@silvermoon89: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

bebedoru
[08.08.13 20:07:21]

Buna ziua,

Am ales acest hotel pentru un sejur la inceputul lui septembrie 2013. AM citit cu interes impresiile postate si pozele atasate, dar nu m-am dumirit in legatura cu plaja cea mai apropiata de acest hotelN am vazut nici poze cu plaja. Va rog frumos daca ati putea sa imi dati cateva informatii si poze cu plaja. Va multumesc anticipat!

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[08.08.13 23:05:06]

@bebedoru: Din hotel ieși direct în faleză, iar de acolo ai maxim 300 metri până la plajă (mergi exact pe lângă tavernele de pe malul mării).

bebedoru
Alte impresii din această RUBRICĂAngelica Hotel: