ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2012
DIN: Satu Mare
ÎNSCRIS: 09.03.09
AUG-2012

Ce trebuie sa ai la tine neaparat in Suedia!

Nu doresc sa scriu despre Stockholm, pentru ca multi altii au facut-o inaintea mea atat de bine. Insa doresc sa fac o mica lista cu lucrurile pe ar fi fost bine sa le gasesc pe net ca bagaj obligatoriu inainte de plecare.

1. In primul rand un bagaj de cala de bautura! : -))) Mai in gluma, mai in serios, ca roman e greu sa platesti note de plata la restaurante si baruri.

2. PELERINA DE PLOAIE!!! Indiferent de anotimp si de ce vedeti pe net la vreme duceti-va cu voi pelerina!!! acolo ploua de 4-5 ori pe zi si vara, iar daca vezi 20 grade pe net, un roman care traieste pe meleagurile noastre simte mult mai putin din cauza vantului.

3. Pantaloni impermeabili de ploaie. Chiar daca iei umbrela sau pelerina de ploaie s-ar putea sa ploaie zile in sir iar pantalonii tai vor fi buni de stors. Noi asa am patit: - (

4. Pantofi impermeabili, daca ai din aceia de munte de escaladat sunt super ok. Indiferent cat de buni sunt pantofii tai de piele, daca ploua vei fi ud si la picioare, si s-a cam zis cu confortul tau termic si cheful de vizitat muzee.

5. Rucsace in care sa poti pune sandvichuri. Fiind atat de scump totul, cred ca vei prefera ca 2 mese pe zi sa mananci ceva mai ieftin.

6. Cumpara Stockholm City Card! Nu aici vei economisii bani. Daca ploua atunci iti ramane varianta de a vizita muzeele in sir. Cu acest card ai acces la 80 de muzee gratuit si la toate mijloacele de transport in comun. De asemenea poti sa te plimbi cu vaporasul pe unul din cele mai vizitate canale.

7. In weekend metroul circula non stop. Deci te poti caza mai ieftin decat in centru si nu trebuie sa circuli cu taxi-ul.

8. In general ia cu tine haine groase. Adauga bagajului tau polarul si nu uita de FULAR! Primul lucru care l-am cumparat la o ora dupa ce am ajuns in oras a fost un fular. Efectiv bate vant rece acolo, nu e Romania. Oricum daca uiti ceva poti intra la H&M (cam la toate colturile de strada din centru e unul) si aici preturile sunt identice cu cele de acasa.

9. Nu te stresa cu dictionarul de suedeza: toti vorbesc engleza acolo.

10. Nu te chinui sa schimbi coroane suedeze ca nu ai nevoie nici de euro, nici de coroane. Totul se poate plati cu cardul, inclusiv biletele de metrou, etc. Max banuti pt WC public, insa gasesti toalete la oricare dintre muzee si aici intri cu cardul mai sus mentionat.

Si acum sa inchei cu o gluma suedeza:

"-Cum recunosti vizitatorii de localnici?

-Pai mereu se aseaza la urcarile din metrou pe partea proasta si se imbraca aiurea. ": -))

(la metrou stau pe 2 randuri: cel din dreapta e cel lent, cel din stanga e cel rapid.)

Sa aveti parte de vreme buna si sper sa va fie cu folos articolul meu.

Trimis de karma in 09.09.12 23:03:28
Validat / Publicat: 10.09.12 07:37:00
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ȚĂRILE SCANDINAVE

VIZUALIZĂRI: 10548 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (karma); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[10.09.12 07:36:31]

Un articol pe care il apreciez ca foarte util.

Mutat la rubrica "La pas prin Stockholm" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

nicoletass
[10.09.12 15:20:06]

@karma:

Util si bun review-ul tau, mi-a placut!

Dar eventualii doritori de vizite in Stockholm, nu trebiue sa se sperie, privitor la frig si ploi. Baiatul meu a fost in august 2011 in Stockholm si nu a prins nici o ploaie si nici frig. In toate pozele era zambaret si imbracat doar in tricou.

Asa ca fiti doar pregatiti cu cele recomandate in review-ul de mai sus.

cristinacraiova
[30.11.12 09:33:04]

Mi-a placut reviw-ul tau! Sa ne mai scrii! Votat!

cristinacraiova, nicoletass
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Stockholm și împrejurimile: