ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2012
DE mnn
ÎNSCRIS: 08.09.12
AUG-2012

Concediu la Roubin

In cele ce urmeaza am sa fac o prezentare a sejurului petrecut la Roubin la sfarsitul lui august. Este un hotel la care am avut anumite obiectii, considerand ca nu merita 4 stele, ci maxim 3. Am primit o camera la etajul 8.

Plusuri:

- mancarea - cele 3 mese, posibilitatea optiunii pentru restaurantele tematice, barul de la piscina, cel de inghetata, restaurantele de pe plaja incluse in pret. Felurile de mancare erau de buna calitate, consider ca pentru toate gusturile dar nu pentru pretentiosi. Ceea ce nu servesc de obicei nu imi luam nici acolo. Am prins o varietate de salate delicioase, paste, mancaruri cu legume, carne de pui si porc, peste, supe, branzeturi, omleta etc., ca desert fructe si anumite prajituri si fursecuri. Aveam posibilitatea de a le servi in restaurant sau la terasa. Nu am avut nicio problema din cauza mancarii. Ca restaurante tematice, am prins o cina la cel mediteranean si un pranz la Barbeque. De ambele am fost multumiti de servire si de masa. Barul de la piscina era ok pentru ca aveam acces la el pe plaja, la fel si restaurantul la care se serveau burgeri si cartofi prajiti.

- anumite servicii: faptul ca aveam dreptul la 2 sezlonguri si o umbrela si la piscina, dar si pe plaja, posibilitatea schimbarii o data pe zi a prosoapelor de plaja.

- piscina mare si curata;

- animatia de la piscina - am participat o data la aqua-gym.

- vederea la mare si a peisajului, parcul complexului care era foarte bine intretinut si prin care era o placere sa ma plimb.

Minusuri:

- camera primita a fost cel mai mare minus al acestui sejur - va recomand sa refuzati din start camera 816 - la prima vedere pare ok, intrucat are un balcon mare prin care se vede frumos privelistea, dar are de fapt multe defecte: pare a fi o improvizatie, cu plinte lipsa, mobila umflata, usile dulapului cam defecte, lampile de la capul patului diferite, economie la prize, dus rupt care stropeste in toate partile, usa de la intrare mucegaita intr-un colt - lucruri inacceptabile pentru o camera a unui hotel de 4 stele (unele detalii le puteti vedea in pozele atasate); am prins si o noapte cu vant puternic, in urma caruia a zburat placa despartitoare de la balcon si vantul se auzea de parca batea in camera;

- curatenia in hotel este facuta de ochii lumii (foarte curat la receptie si pe holuri), in rest in detaliu pot fi vazute geamurile nespalate, panze de paianjen, mizerie pe la unele colturi;

- curatenia in camera - a fost destul de curat la primirea camerei, lenjerie de pat ok, prosoape ok, dar a fost facuta mai in detaliu dupa ce am lasat o mica atentie cameristei - dupa aceea am gasit in fiecare zi camera mai curata decat in prima zi, dar consider ca acest lucru trebuia facut si fara atentii din partea noastra; am avut a doua zi o invazie de furnici in camera - s-a rezolvat numai dupa ce am anuntat la receptie, cred ca daca nu anuntam ramaneam cu furnicile tot sejurul;

- faptul ca la piscina hotelului aveau acces si clientii de la hotelurile Dolphin si Lebed, tot de 4 stele, dar mai ieftine, care isi facusera un obicei de a ocupa mare parte din sezlongurile de aici aruncand prosoapele pe ele si revenind dupa 3 ore, in acest timp noi, clientii hotelului cautand destul de mult pentru sezlonguri intr-o pozitie buna. Angajatii de pe plaja nu luau nicio masura, stateau degeaba si nu atrageau atentia turistilor nesimtiti.

- desi era anunt si semn ca sariturile in piscina sunt interzise, erau multe persoane care faceau acest lucru si udau tot in jurul lor; multi romani nesimtiti si la piscina, si la restaurant, care le permiteau copiilor lor sa vorbeasca tare si sa urle, creandu-se astfel o permanenta rumoare.

- modul de rezervare a cinei la restaurantele tematice - un chiosc situat in parcul complexului, care se deschidea de la ora 9 dimineata, si bineinteles ca la acea ora era o coada interminabila la care am stat cel putin 45 de minute.

In final, pot spune ca trecand prin hotel am vazut ca existau si camere aparent mai bune - cu mocheta pe jos, mobilier mai ok, dar probabil si acestea aveau defecte, vazand cate imperfectiuni avea hotelul.

In penultima zi am primit un voucher prin care mai puteam sta o noapte la jumatate de pret la unul din hotelurile Dolphin, Dolphin Marina sau Lebed. Am fost in momentul respectiv sa vorbim la receptie, dar nu stia nimic, ne-a spus sa mergem sa discutam a doua zi la Grand Hotel Varna. Nu am mai fost, banuiesc ca era o mare pierdere de timp, si nu am fi acceptat sa mai stam decat ori aici dar intr-o camera ok sau la Grand Hotel Varna.

Atat la check-in, cat si la check -out, ne-au oferit posibilitatea de a servi pranzul.

Nu am avut altercatii cu personalul, erau amabili, vorbeau engleza, dar nu intelegeau chiar tot.

Acest hotel are potential, dar ar trebui intretinut mai bine.

Din complexul hotelier Varna, as mai vrea sa incerc doar Grand Hotel Varna.

Trimis de mnn in 09.09.12 22:59:26
Validat / Publicat: 10.09.12 06:56:44

VIZUALIZĂRI: 4296 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mnn); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Terasa de la iesirea din restaurant.

webmaster33 [10.09.12 05:31:19] »

@mnn: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

Multumim pentru acest foarte bun review de debut, te asteptam si cu alte recomandari din vacantele tale trecute sau viitoare

Clau79 [15.06.13 01:00:21] »

@mnn: Doamne... ! cand vad toate pozele voastre, realizez ca ai avut o camera 'dezastru'! sper sa nu o gasesc eu cu sotul si fetele mele, ca fac infarct acolo... o sa mergem la sf. lunii iunie, acum...

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [15.06.13 12:52:32] »

@Clau79: cred ca ai ales pana ai cules unul din cele mai slabe hoteluri, in cea mai slaba si monotona statiune posibila din Bulgaria, te rog in timpul si dupa acest concediu sa nu apreciezi intreaga Bulgarie si intreg litoralul lor dupa acest hotel si aceasta statiune, nu au legatura cu restul mai deloc.

Clau79 [15.06.13 13:27:23] »

@ionescunic: pentru ca am 2 fetite si nu f multi bani, pana in 700 e, am gasit aici cu multe jocuri, piscine, etc... ptr copii; la acesti bani nu am gasit nici in eforie nord, cu toate mesele si spatii de joaca ptr copii... deci... ? Nu o sa plec acum suparata, doar am inteles k 4* inseamna 3*, nu i problema la acesti bani; puteti sa mi scrieti aici un hotel care v a placut, chiar 2-3 in Bulgaria? Sa stiu ptr anul viitor...

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [15.06.13 13:57:21] »

@Clau79: asta trebuie sa faci sa nu pleci cu asteptari prea mari, poate iti va place, eu am un prieten care a mers ani buni aici si ii placea mult, acum dupa ce a gustat si altceva nu il mai convinge nimeni sa calce prin Rubin.

La anul cauta in Albena, insa mai din timp, un hotel bun la banii de care dispui, sunt cateva dragute, iar statiunea e ceva mai mare si mai aerisita cu mai multe posibilitati si plaja imensa superba, apoi cand fetele vor creste, poate mergeti si prin alte zari mai minunate.

Vacanta frumoasa va doresc!

Clau79 [15.06.13 14:27:14] »

@ionescunic: multumesc! e normal ca daca o sa am mai multi bani, incerc si Albena .

Ma bucur ca ai un prieten care mergea la Rubin si era multumit, probabil are si copii mai mici .

Anul acesta unde mergi?

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [15.06.13 14:40:12] »

@Clau79: in Grecia, eu merg mereu in concediu in Grecia, de cand am fost prima data m-am indragostit de aceste meleaguri si le tot explorez, poate nu sunt conditiile cele mai bune acolo dar peisajele, marea, muntele si oamenii sunt superbi si ma fac sa revin de 2-3 ori pe an , mereu.

Mai merg si in Bulgaria cand nu sunt bani , dar prefer zonele din sud, Obzorul sau Nessebarul ori Sunny Beach , in cel mai rau caz.

In Obzor sunt niste apartamente dragute cu conditii bunicele: amfostacolo.ro/hotel.php? ... -obzor&id=12245, te rog sa le iei in seama pentru la anul, un apartament e cu totul altceva decat o dubla in care sa stati toti 4...

fanespoitorul [15.06.13 19:51:05] »

@Clau79: In Albena cu 700 euro cat ai dat la Rubin cred ca puteai sa stai la Laguna Garden care este de 4* bulgaresti dar net superior Rubin. Ai fi putut sa alegi si Sandy beach, Dobrotitsa, Nona sau Slavuna. Ultimele 4 sunt de 3 stele, dar dupa mine ai avea satisfactie mai mare decat la Rubin. Oricum iti doresc concediu placut, nu pleca cu inima incarcata si gandeste-te ca ai asteptat concediul prea mult ca sa vezi partea goala a paharului.

Clau79 [16.06.13 01:33:11] »

@fanespoitorul: 665 e mai exact; multumesc, o sa tin cont anul viitor...

Clau79, fanespoitorul
Alte impresii din această RUBRICĂRubin (Roubin) Hotel: