ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2012
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 19.01.11
AUG-2012

Vacanta roiala

Am fost un cuplu, in per 27 august-3 sept, a fost super frumos, nu e prima vacanta in Turcia, si nici in Lara. Hotelul a fost conform asteptarilor, o sa incerc s apunctez fiecare aspect in parte.

Locatie: 15 min de la aeroport, pe plaja

Hotelul: mare, spatios, curat, frumos, noua ne-a placut foarte mult

Camera: mare, 2 paturi imense ce se puteau lipi, baie cu cada, balcon maricel, noi am avut vedere la mare, curatenie zilnic, nu am avut probleme cum am mai citit cu nerespectarea semnului de "do not disturb"

Plaja si piscinele: plaja mare, curata cu nisip fin, cateva pietricele la intrarea in mare. Marea cu intrare lina, apa calda, am prins si valuri intr-o seara. Piscinele: una imensa ce se intinde pe tot teritoriul hotelului, multe podulete ca sa poti ajunge la plaja, la barurui, piscina pt copii, water park cu multe tobogane pt toate varstele, piscina cu valuri (cred ca aceasta consuma mult deoarece mergea cam o ora pe zi), lazy river cu barcute. La plaja si la piscina multe sezlonguri, gaseai loc mereu, desi la piscina nu aveai voie sa rezervi sezlong mai devreme de ora 9, iti strangeau lucrurile si iti lasau un biletel prin care te rugau sa nu rezervi sezlong mai devreme de 9 (sa aiba si somnorosii o sansa probabil).

Entartainment: punctul forte, nu te plictiseai niciodata, mereu se organizau o gramada de activitati, si pe plaja si la psicina si in spatiile verzi, seara partym concurs de miss mister... artificii, foarte frumos si amuzant.

Mancarea: sa iti pui si in cap, foarte multa, diversificata si buna, in fiecare seara aveau cate o tematica: seara italiana, mexicana, turceasca, fish night... din punctul meu de vedere si cel mai mofturos om ar fi multumit (si eu sunt o mofturoasa la mancare si am fost multumita sin plin), carnita pe gratar, paste, peste, piure, orez, fructe de mare, salate, dulciuri, mancaruri gatite cu sos, ciorbe, macare dietetica, burta sa ai. Servirea in restaurant ireprosabila, mi-era mila de bietii ospatari, fugeau de colo colo sa stranga mese sa aduca bauturi, sa curete, sa schimbe fetele de masa, si cu toate astea aveau mereu zambetul pe buze si erau amabili si pusi pe glume.

Barurile: multe, cu tot felul de bauturi, cocktailuri de toate felurile, ice coffe, ice chocolate, milk shake, sucuri, bere... Erau si baruri ce serveau mancare de la kebab, shaorma, fructe, legume, gogosi, prajituri, wafles, pizza si un turkish tent cu tot felul de mancare specifica, bar pe plaja cu mancare deliciosa.

Turistii: muuuulti romani, nu stiu unde e criza, era plin de romani la hotel, mai erau cativa rusi, francezi, si alte natii. Extrem de multi copii, cata frunza si iarba.

Altceva nu imi vine in cap acum, daca aveti intrebari va raspund cu drag.

Trimis de lalely in 09.09.12 19:16:44
Validat / Publicat: 09.09.12 20:35:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 3422 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lalely); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

sanis* [10.09.12 15:44:35] »

Criza in Romania? Cine zice asa ceva? In vara asta, pe Litoralul romanesc, s-au cheltuit 280 mil. RON! Per total, nu m-ar mira sa aflu ca romanii au dat peste jumatate de miliar pe vacanta de vara: -) Si daca adaugi sumele (mai mici) pt Revelion, sky, iesiri de weekend si mai stiu eu ce, "saracii" romani cheltuiesc, probabil, vreo jumatate de miliard de euro pe an! In restul timpului, murim de foame...

carmen_22_09 [26.09.12 22:16:31] »

@lalely: Si noi am fost din 8 septembrie pana in 15. Inca nu m-am invrednicit sa scriu impresiile, sunt in mare parte de acord cu ceea ce ai scris. Cu exceptia faptului ca in urmatoarea dimineata, a dat buzna peste noi, inainte de ora 9 cu aprovizionarea barului... partial a fost vina noastra ca nu lasasem pe usa "nu deranjati" si nici nu incuiasem camera...

Cum lumea se pregatea de scoli si gradinite noi am avut parte doar de copilasi multi, "pamperisti" dar au fost de admirat cum rezistau prin calduri, nu foarte multi romani mai multi englezi, belgieni, suedezi... cativa rusi care s-au remarcat prin mancatul pe marginea bazinului, aruncatul cu fructe de palmier in apa si voci ridicate de aveai impresia ca se certau in continuu...

Am avut o tentativa sa ne mutam la Royal Wings Holiday, conform invitatiei care a sosit ulterior cazarii dar am fost si am vizitat si nu ne-a determinat nimic in plus sa ne impachetam. Holul este oriental mobilat -luxos-auriu, opulent si-n camera era un incalzitor de apa in plus si cafea si ceai.

carmen_22_09, sanis*
    Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Wings Hotel: