ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2012
DIN: Romania
ÎNSCRIS: 09.09.12
SEP-2012

Sejur placut si de recomandat

Fiindca am ales acest hotel dupa impesiile de pe "am fost acolo" m-am hotarit sa devin membru si sa postez si eu citeva pareri personale despre Hotel Kristal din Nisipurile de Aur...

... asa ca ascultati: marturisesc ca fiind vorba de bulgari, si fiindca nu aveam prea mare incredere in ce se poate face acolo am ajuns cu stringere de inima in Nisipurile de Aur la Hotel Kristal (sejur de 5 nopti, regim de AI - singurul pe care hotelul il ofera). Cazarea simpla si rapida, citeva info primite de la receptie, camerele usor inghesuite, vedere doar spre gradina (hotelul este destul de departe de mare si doar etajele superioare pot avea vedere la mare). Parcarea ridica oarecare probleme si atunci cind nu au locuri esti parcat in spatele hotelului pe o strada infundata, dar care iti ridica semne de intrebare pentru prima seara (anulate deoarece totul a fost OK). Taxa de parcare solicitat este de 6 leva/zi dar pe care daca nu o platesti pe loc nu ti se mai solicita (cred ca in mod normal hotelul trebuie sa iti asigure parcarea).

Curatenia in hotel este OK, in timpul sejurului o singura problema depistata: nu se pun sapunuri, sampoane sau celelalte asimilate la baie atunci cind ele se consuma.

Mincarea: hotelul are o echipa la bucatarie si la servire extraordinara. Mincarea este delicioasa, proaspata, variata (exista seara bulgareasca, meditareeana, balcanica etc) in multe cazuri facuta pe loc (clatite, omlete, ochiuri, fripturi...). Salatele sunt absolut proaspete, piine de mai multe feluri, prajituri variate si bine facute. Nu recomand cina a la carte. Exista in permanenta ceva de mincare intre orele 7.30 - 23.00

Bautura: alcoolicele sunt groaznice (recomand doar vinul rosu si acesta nu cu caldura sau poate berea dar numai pentru sete) in schimb non alcoolice sunt foarte OK: ceaiuri, cafele, ciocolata calda, capucino, sucuri de tot felul (cereti spetzi cu gheata la bar si o sa fiti multumiti)

Personalul: extrem de amabil, vorbitor de engleza si germana, fara fite, atent. In permanenta sunt atenti atit la masa si bar, cit si la curatenie.

Gradina si piscina: curate, ingrijite (poate un pic rece apa din piscina)

Sporturi: se fac zilnic partide de volei, fotbal, tenis de masa, boccia, polo

Animatia: destul de slaba; doarr un minidisco pentru copii ce mai iase in evidenta in rest nimic (in afara de sporturi)

Distanta fata de mare: 12-15 minute de mers pe jos pe un traseu obositor cu zone de comert stradal neatractiv (foarte multe kitch-uri)

Plaja, marea: plaja buna, apa foarte adinca de la intrare. In captul de sud exista un golfulet unde conditiile sunt mai bune. In general bate vintul si sunt valuri

Statiunea: usor desueta (o copie fara rost a turnului Eifel in centru, sau hoteluri aruncate peste tot fara o anumita sistematizare) cu multe incercari de a "lua " banii turistilor: terase, multe magazine de haine (chinezarii, calitate slaba) ,,oferta multa pentru tatuaje, foto, portrete, amintiri (obositoare si plictisitoare). Curatenie si multe informatii in cel putin patru limbi.

Biserica: exista o mica capela in spatele hotelului Admiral unde se tin slujbe religioase

Preturi: motorina 2.75 leva, struguri 4.5 leva, portret 25 leva, inghetata 1-2 leva, o portie de felul doi - max 15 leva, portie scoici 8-10 leva.

Drumuri: destul de proaste. Iesirea spre Varna nesemnalizata toatal se termina cu o starda infundata (tet trezesti cu o balustrada trasa pe latimea drumului fara sa fie ceva semnalizat - asta este des intilnit la bulgari). Hotelurile sunt prost semnalizate dar te poti informa.

Concluzii: hotelul este foarte OK si il recomand, statiunea in sine nu are cine stie ce valoare, imprejurimile la fel. Recomand ruta prin Constanta - Mangalia - Nisipuri deoarece prin Ruse drumul este unul "preistoric" - prost, nesemnalizat, o autostrada in apropiere de Varna plina de petice si de devieri, etc. Deci ocoliti drumurile bulgaresti cit mai mult posibil.

Vacanta placuta!

Trimis de cristipost in 09.09.12 19:07:28
Validat / Publicat: 09.09.12 20:08:30
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 3906 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristipost); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[09.09.12 20:07:41]

@cristipost: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

RelyaV
    [28.02.13 10:26:20]

As vrea sa fac rezervarea la acest hotel pentru Paste 2013. Mi-e frica sa nu iau vreo teapa. A mai fost cineva? Vad pareri si pro si contra. Ce ma sfatuiti? Am incercat sa fac rezervare la Atlas dar numai sunt locuri.

RelyaV
    Alte impresii din această RUBRICĂKristal Hotel: