ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2012
ÎNSCRIS: 08.07.11
AUG-2012

Un oras dragut

Am citit multe impresii despre aceasta destinatie, Lisabona, si mi-am zis sa incerc.

Din cele citite ma asteptam la mai mult, dar nu pot spune decat un oras dragut, curat, micut, cred ca supraevaluat de multi (din ceea ce am citit eu), destul de scump si cu o mancare foarte proasta. Nu as merge a doua oara, am bifat-o ca destinatie, daca nu mergeam ramaneam cu regretul ca am ratat-o.

Partea cu mancarea mi-a creat un disconfort total, noroc cu micul dejun de la hotel care a fost bun cu obiectia ca nu aveau nici un fel de leguma in plina vara. Micul dejun era tip bufet, cateva feluri de paine (foarte buna painea), salam, sunca, cascaval, omleta, bacon prajit, unt, gemuri, fructe, compoturi, lapte, iaurt, cafea, ceai si multe produse de patiserie. Era mai mult decat indestulator, imposibil sa nu gasesti ceva pe gustul tau. La pranz si seara am mancat in oras la diverse terase, meniul este acelasi, si peste tot am mancat prost, nu stiu sa faca nici macar banala friptura.

La anul o sa imi aleg mai cu grija destinatia, chestie de gust cred, altii am vazut ca au fost f. incantati si s-au mai dus de cateva ori la Lisabona.

continuare din ecou

Hotelul este f. bun, arata la fel ca pe site, este o camera mare cu mobilier clasic, un pat, dressing, o masuta cu 2 scaune tapitate, minibar in castrat intr-o comoda pe care se afla televizorul, o cana electrica de fiert apa pt. ceai sau cafea.

Patul foarte bun, televizorul prinde si BBC, CNN, AXN, daca doriti sa aflati ce se mai intampla in lume sau sa vizionati un film.

Aveti internet wireless in camera, intra in costul camerei, baia de asemea mare, cu cada si dus, articole de toaleta bune, gel de dus, sampon, lapte de corp. Pentru cei interesati (sau fumatori) va pot spune ca la ultimul etaj, 7, camerele au balcon.

Cand am facut rezervarea i-am rugat pentru o camera cu balcon si au fost f. draguti, mi-au raspuns imediat ca voi avea o camera cu balcon si asa a si fost, desi nu aveam prea mari sperante.

Hotelul se afla la 5 minute de mers pe jos de 2 statii de metrou, si statia de autobuz. Pana in centrul istoric sunt 4 statii de autobuz sau metrou, statiile de metrou sunt la fel de scurte ca si cele de autobuz.

De la aeroport puteti ajunge cu metroul, trebuie sa luati cartela de la automat, o calatorie costa 1,25 euro, cartela 0,5 euro, dar o reincarcati de cate ori aveti nevoie.

Puteti lua si autobuzul aerocentre, costa 3,5 euro biletul, dar il folositi 24h pe toate autobuzele si tramvaiele Carris (echivalent RATB in Bucuresti). Taxi nu am folosit, nu stiu cat costa.

Trimis de Cornelyu in 09.09.12 14:12:49
Validat / Publicat: 09.09.12 15:17:15
  • A fost prima sa vizită/vacanță în PORTUGALIA

VIZUALIZĂRI: 3224 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cornelyu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 67.00 EUR pe cameră

[09.09.12 14:44:48]

@Cornelyu, pe viitor n-ar fi rau sa desparti recomandarile de cazare de cele referitoare la zona vizitata.

S-ar obtine astfel o structurare mai buna a informatiei - despre cazare si despre zona/imprejurimi (cine cauta doar info despre cazare o gaseste mai eficient) si, nu in ultimul rand, notele acordate ar reflecta mai bine recomandarile despre cele doua "obiective" distincte (se intampla cateodata sa stai intr-un hotel pe care nu doresti sa-l recomanzi, dar zona sau orasul in sine ar merita cu totul alte note - sau viceversa).

In alta ordine de idei, ne poti spune daca hotelturimlisboa.com e pagina hotelului? Fiind primul review pe site de la acest hotel, ne-am bucura daca ai putea sa ne oferi mai multe detalii despre, locatie, camera; servicii; mancare etc. O poti face apasand butonul Edit Impresii, sau adaugand informatiile ca ecou. Mutumim.

[10.09.12 11:05:48]

@webmaster69: scuze, nu reusesc sa folosesc site-ul. unde gasesc butonul "edit impresii"?

[10.09.12 11:11:06]

@Cornelyu

Nici o problema, te vei obisnui in timp. Butonul "Edit Impresii", apare imediat ce ai publicat reviewul, inaintea validarii. Pana la validare poti face corectari sau modificari la text. Dupa ce un review a fost validat, nu se mai pot aduce modificari de catre user. Acum nu mai poti vedea butonul "Edit Impresii".

Poti insa sa scrii intr-un ecou, orice detalii vrei sa adaugam la review si un moderator se va ocupa de atasarea acestui text la impresie.

Multumim.

[10.09.12 11:35:00]

Hotelul este f. bun, arata la fel ca si site, este o camera mare cu mobilier clasic, un pat, dressing, o masuta cu 2 scaune tapitate [...]

nota webmaster: am adaugat continuarea la review

[10.09.12 11:40:32]

@webmaster69: multumesc si eu, am trimis deja un ecou.

cora80
    [13.07.14 17:50:09]

dar cum se numeste hotelul?

[14.07.14 10:56:45]

@cora80: TURIM LISBOA HOTEL. Cand am fost eu a avut un pret foarte bun, 450 Euro camera dubla / 8 nopti cu mic dejun in luna august. La ultimul etaj au camere cu balcon, eu le-am scris sa imi rezerve o camera cu balcon si au fost foarte amabili si mi-au raspuns ca imi rezerva camera cu balcon si asa a fost. Rezervarea nu o facusem pe site-ul hotelului, am facut-o printr-o agentie, a avut un pret mai bun decat pe site-urile accesibile noua, booking... etc.

cora80
    [17.07.14 08:23:34]