ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2012
ÎNSCRIS: 02.09.09
STATUS: CONSUL
JUL-2012

Pensiunea Lunczer

Pentru drumul cu maşina până la Köln, despre care am scris aici: vezi impresii, cum drumul nu putea fi făcut fără măcar o oprire, am căutat o cazare în Ungaria, cât mai aproape de graniţa cu Austria. Căutarea pe booking.com mi-a oferit o soluţie care s-a dovedit excelentă şi pe care o recomand oricui. E drept, localitatea Mosonmagyaróvár nu reprezintă o destinaţie turistică în sine, dar ca popas pentru o noapte, pensiunea Lunczer (Lunczer Vendégház), la doar 15 km de graniţa cu Austria este locul ideal.

Folosind GPS-ul am ajuns fără nicio problemă pe strada pe care se găseşte pensiunea şi, văzând o staţie de benzină, am oprit acolo să fac plinul. Cu această ocazie l-am întrebat pe băiatul de la pompă dacă ştie unde este pensiunea. Nu ştia, dar uitându-se la adresă mi-a spus că trebuie să fie foarte aproape, pe cealaltă parte a străzii.

La vreo 50 de metri mai departe se află o alveolă cu locuri de parcare, unde am oprit să caut pensiunea. Dându-mă jos din maşină, am constatat că ea se afla chiar acolo. E drept, nu are o firmă ţipătoare, care să-ţi sară în ochi, doar un panou pe care scrie Panzio şi pe care o săgeată arată spre poarta masivă, de lemn.

Am sunat şi imediat a venit o doamnă, care s-a dovedit a fi gazda, cea care ţine practic toată pensiunea (domnul s-a zărit doar câteva minute prin curte, iar cei doi băieţi sunt prea mici, 8-10 ani, pentru a putea ajuta la treburi).

Ne-a deschis poarta şi am intrat cu maşina în curtea mare, unde dimineaţa am constatat că mai poposiseră alte două maşini, una cu număr francez şi cealaltă ceh, semn că pensiunea nu duce lipsă de clienţi.

Gazda ne-a condus la camera aflată la etaj (sunt cinci camere, în total), după care ne-a lăsat să scoatem ceva bagaje şi să ne tragem răsuflarea.

Aşa cum se vede şi în fotografii, camera, nu foarte mare şi nu foarte pretenţioasă, dispune însă de tot ce este necesar pentru confort: aer condiţionat, televizor, minifrigider, acces gratuit la internet wireless, grup sanitar propriu, cu duş şi uscător de păr.

Interesant este că pe jos, în loc de covoare, erau preşuri, aşa cum ţesea cândva bunica din cârpe tăiate în fâşii lungi şi înguste. Evident, ele nu reprezintă extrema eleganţă, dar se potrivesc foarte bine în contextul rustic al pensiunii.

Etajul I, la care se află camera în care am stat este, de fapt, o mansardă, dar asta se vede doar după tavanul parţial înclinat din baie. Accesul în cameră se face din verandă, unde se ajunge pe nişte scări de lemn. Uşa camerei este complet din sticlă, cu ramă termopan, dar privirile indiscrete nu pot pătrunde în cameră, datorită perdelei şi draperiei.

După ce ne-am odihnit câteva minute, am coborât în curte şi am aruncat o privire mai atentă. Curtea interioară este plină de verdeaţă, cu excepţia locurilor de parcare şi a porţiunilor circulate. Mai spre fundul curţii se află şi locuri de joacă pentru copii, iar undeva, pe la mijloc, o terasă din lemn, cu mese, acoperită, ce constituie locul de fumat, pentru că trebuie să vă spun, în toată locaţia, cu această excepţie, fumatul este strict interzis, lucru ce mi-a plăcut în mod deosebit.

Întreaga locaţie este supraveghetă cu camere de luat vederi, lucru pe care l-am constatat când, puţin mai târziu, m-am dus în camera ce ţine loc de recepţie, unde am şi plătit, cu cardul şi unde am văzut ecranul sistemului de spraveghere.

Cum încă era devreme, am rugat-o pe gazdă să ne îndrume unde am putea să ne plimbăm. Cu engleza nu se descurcă prea bine, în schimb vorbeşte germana fluent, aşa că am făcut noi efortul de a o înţelege vorbind în germană şi astfel am aflat că suntem pe strada principală a localităţii şi că mergând de-a lungul ei vom descoperi cele câteva lucruri interesante de aici.

Am vizitat biserica Sf. Ioan, construită în stil baroc la 1757, aşa cum scrie pe placa fixată pe faţada ei şi am mers până la parcul unde se găseşte un monument şi o altă biserică, pe care am găsit-o închisă.

Ne-am întors apoi prin oraşul cam pustiu, animat doar ici-colo, de grupuri de localnici coloraţi. Singurul loc unde era mai multă lume era supermarketul, unde ne-am oprit şi noi să ne cumpărăm câte ceva de mâncare şi o bere din frigider, binevenită pe căldurile de miez de vară.

După odihna de peste noapte ne-am trezit cu forţe proaspete, pregătiţi pentru încă 1000 km de parcurs.

Nu ştiu cum (de fapt, ştiu, ne-a văzut pe monitor), dar gazda noastră a prins imediat de veste, a ieşit şi ne-a poftit în sala de mese, unde micul dejun era deja pregătit. Nu a fost unul foarte diversificat şi nici măcar tip bufet, dar aveam în farfurii două feluri de salam, caşcaval, roşii, castraveţi, ouă fierte, unt şi gem, ceai şi cafea. Şi asta pentru doar 3 € de persoană. Micul dejun nu este obligatoriu, dar la preţul ăsta, merită să-l luaţi aici. Fără mic dejun, preţul pentru o noapte al unei camere este de 26 €!

Nu am mai întârziat prea mult şi, luându-ne rămas bun de la gazdă, am pornit la drum, pentru că aveam o cale lungă de mers.

Însă impresia lăsată de locul unde am poposit pentru o noapte a fost una deosebită. De altfel şi impresiile de pe booking.com sunt în concordanţă cu ale noastre, calificativul fiind Fabulos şi media notelor 8,8.

Vă recomand să folosiţi cu încredere acest loc de popas în drumurile voastre cu maşina spre vestul Europei, pentru curăţenia şi dotările locaţiei, pentru amabilitatea gazdei şi nu în ultimul rând pentru preţul foarte convenabil.

În ce ne priveşte, doar dorinţa de a vizita şi oraşul Győr ne-a făcut ca la întoarcere să nu rezervăm o cazare de o noapte tot aici.

Trimis de Costi in 09.09.12 11:11:50
Validat / Publicat: 09.09.12 12:21:29

VIZUALIZĂRI: 1781 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Intrarea la Lunczer Vendeghaz, din Mosonmagyaróvár
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 20.00 EUR pe cameră

[10.09.12 20:00:10]

@@daniel

Pentru că nu ai activată opţiunea de primire de mesaje personale, mă văd nevoit să îţi adresez câteva cuvinte pe această cale.

Este evident că fiecare are dreptul la o părere personală, aşa că faptul că m-ai votat negativ la ultimele trei review-uri nu reprezintă în sine ceva deosebit, deşi îţi atrag atenţia că ai uitat să votezi negativ cele trei ecouri ale mele de la review-ul despre Germania, ceea ce nu s-a întâmplat la cele două ecouri de la review-ul despre Balcani (sau poate abia acum ai descoperit că se pot vota şi ecourile!).

Cum spuneam, pentru că, cel puţin aici, opiniile sunt libere, nu am nicio obiecţie cu privire la acest lucru.

Am însă o nelămurire, o curiozitate şi, în consecinţă, o rugăminte.

Te rog, în spiritul aceleiaşi libertăţi de opinii, să-mi spui şi mie ce nu ţi-a plăcut la review-urile şi ecourile mele.

Poate în acest fel voi reuşi să mă corectez!

S-auzim de bine!

dorgo
    [11.09.12 07:56:20]

@Costi... Daniel are dreptate, ai un talent deosebit in a scrie detailat si exact si in a fotografia, esti dascal, profesor de limba romana, respectat la tine acasa, cred ca "negativele" si articolele denigratoare de pe "facebook" la adresa colegilor si colegelor, ar trebui sa inceteze, fac rau saitului, lumea, zau se satura si pleaca pe altele, cred ca e mai bine ca omul sa-si foloseasca energiile in scop pozitiv...

Cu stima

[11.09.12 12:58:27]

@@daniel

Mulţumesc pentru răspuns.

Votul tău (negativ) la ecoul anterior m-a edificat complet.

Altceva mai ştii?

...

Pentru alţii care ar putea citi ecourile anterioare: nu sunt profesor de limba română!

[11.08.14 13:02:41]

Anul acesta am făcut cu mașina un traseu mai lung, până la Atlantic și, la ducere, primul popas peste noapte l-am făcut tot aici, la Lunczer Vendeghaz, din Mosonmagyarovar, la granița cu Austria.

Nu am să scriu un nou review, deși poate că ar merita, vreau doar să precizez că, după doi ani, nu s-a schimbat aproape nimic. Aceeași impresie, foarte bună, ne-am păstrat-o și după a doua trecere, observațiile din review fiind perfect valabile și acum, mai ales că am stat în aceeași cameră.

Singurele deosebiri: prețul a crescut la 30 €, iar acum de cazare se ocupa în special partea masculină a familiei.

În rest, full house și curtea plină cu mașini: olandezi, austrieci, unguri, români și tot ce mai ”mișună” prin părțile acelea...

Costi, dorgo
    Alte impresii din această RUBRICĂLunczer Vendeghaz [Mosonmagyarovar]: