ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2012
DIN: Wiener Neustadt
ÎNSCRIS: 01.06.10
AUG-2012

Ospitalitate tiroleza la standarde inalte

Serfaus, Tirolul inalt peisajul pe care il visezi si il tii mult timp minte, locatii de care te desparti cu regret si cu gandul ca vom revenii cu siguranta. O mini vacanta de 5 zile care a inclus trei tari (Austria, Elvetia, Italia) dar nu mai mult de 200km intre Serfaus (A) St. Moritz (CH) si Bormio (I). Dar sa incep cu locatia unde am stat in Austria, Tirol.

Am ales o localitate care sa fie cat mai aproape de granitele cu Elvetia si Italia respectiv Serfaus aprox 20km de acestea. Hotelul l-am ales tinand cont de recomandari si pret plus sa aiba obligatoriu card de vara cu atractiile turistice importante incluse in pret.

Hotelul de patru stele Garni Zerzer situat in localitate la o altitudine de cca. 1500metri chiar de la statia de plecare a telöecabinelor, 9 instalatii vara respectiv 54 iarna!!

Garni este un concept de lanturi hoteliere condus in mare parte de familii care ofera la standarde mai inalte decat pensiunile cazare si mic dejun, bauturi dar fara posibilitate de a avea demi sau pensiune completa, restaurantul este destinat doar servirii mesei de dimineata

dupa scurtele formalitati de cazare am facut cunostinta cu patronul hotelului dl. Zerzer un om foarte jovial care ne-a aratat garajul subteran si cum comunica cu hotelul codul de acces etc. Receptia un bar foarte sic sala de mese si un lobby cu nelipsitul semineu se afla la parter.

Camerele le-am avut la etajul 1. Camerele ne-au uimit foarte spatioase in jur de 40m2, compuse din dormitor cu on pat urias LED tv un dulap cu usa glisanta birou masa cu oglinda ptr. doamne si doua fotolii mari de aici intram intr-o incapere ceva mai mica unde se afla un pat extensibil, masuta si un fotoliu plus tv. din aceasta camera se iesea pe balcon inde erau 2 scaune rabatabile si o masuta. Baia uriasa foarte moderna avea tot ce trebuie (prosoape, sampon, sapun, halate si papuci de casa) hotlul dispune de 14 camere acestea unde am stat noi erau doar cele standard. Totul stralucea de curatenie iar privelistea de pe balcon era chiar spre munte respectiv telecabine urcau la mai putin de 100metri de locul unde eram noi.

Am discutat destul de mult cu patronul care ne-a indrumat spre ceea ce avem de vazut mai important in 3 zile dar cu parere de rau ne ar fii trebuit cu siguranta cel putin una sapatamana s a vedem toate minunatiile din aceasta zona de. a dreptul minunata.

In jurul hotelului se intindea o terasa panoramica unde se puteau servi cafe si specialitati de la bar intr-un cadru de vis. sala de mese era cu pereti exteriori doar din sticla prin care se zareau grupul de munti Samnaun care apartin de Elvetia.

Mesele erau cu fete de masa albe si servete galben pal in ton cu mobilierul pe fiecare masa vaze cu flori de munte proaspete si totul foarte luminos. Mancarea de o varietate mare si ptr. toate gusturile (sunca, salamuri, pateuri, fulgi lapte proaspat, ceai cafea, oua pregatite la comanda in functie de pretentiile turistului. La demisol se gaseau sauna, baie cu aburi si cabine cu infrarosu si solarii pe care din cauza programului incarcat si a vremii superbe de afara 27 de grade la 2700 de metri nu le-am incercat.

Pretul a fost de 35€ptr. o noapte a fost cu totul indreptatit avand in vedere conditiile ce le ofera din pacate iarna pretul sare de 100€ ceea ce este valabil pentru toate locatiile din zona.

Foarte multi italieni, francezi, olandezi si turisti din Israel isi fac concediile aici.

Recomand cu incredere acest hotel si zona voi reveni cu un mai amplu review despre Serfaus Fiss Ladis - un paradis alpin neaparat de vazut.

Trimis de claudiu 71 in 08.09.12 21:37:57
Validat / Publicat: 08.09.12 23:12:19

VIZUALIZĂRI: 1795 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (claudiu 71); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Hotel Garni Zerzer
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com