Vacanța în Corfu

30.05.2008
Avatar alba*
înscris/ă în 14.03.08
AUG-2007

Cea mai frumoasa parte a Greciei vazuta de mine pana acuma

Excursia de la Paxos: un port foarte frumos in care merita sa ajungi, sa-l vezi si sa faci poze. E un sat pitoresc, animat, cu o atmosfera cumva diferita de cea a Insulei Corfu; parea un sat preferat de oameni cu foarte multi bani, luind in considerare nr. mare de masini foarte scupme, casele foarte frumoase si costul mesei de prinz. Croaziera in sine, poate sa fie destul de plictisitoare, in ciuda unor portiuni de drum cu peisaje spectaculoase mai ales daca ai ghinionul sa mergi cu un vas "lenes" care ajunge la renumitele Blue Caves dupa ce au fost "ocupate de altii care au fost inspirati si au ajuns acolo mai devreme. Asadar cel mai mult ne-a placut Paxos insa din pacate am stat foarte putin si faptul ca am avut norocul sa vedem delfini

Acharavi are una dintre cele mai frumoase plaje din Corfu, plaja lunga, foarte lunga de nisip si culoarea apei este incredibila, exact asa ca in pliantele turistice. Impactul vizual este incredibil!

Paleokastritsa mi-a placut mai mult decit croaziera la Paxos, ideea de a avea o plaja intreaga doar pentru tine atit cit vrei tu este colosala!

Barbati este un sat mic si foarte cochet, pare a fi nou totul, vilele, tavernele... Este coplesitor faptul ca iti da senzatia ca muntele va cadea peste tine pe plaja, distanta parind foarte mica intre munte si plaja propriu-zisa

Sidari este o statiune despre care toata lumea stie ca este preferata de englezi, pare foarte ieftina din toate punctele de vedere - cazare, mincare, excursii. Plajele care sint propriu-zis golfuri sint mici si in loc de nisip au ceea ce pare a fi un fel de lut permanent umed (cred ca asta si este), in apropiere de mal apa este tulbure, insa ai posibilitatea sa vezi iarasi peisaje spectaculoase, sa te arunci in mare de pe stinci, deci sa ai parte si de putina adrenalina.

Corfu pentru mine a fost spectaculos, cel mai frumos loc al Greciei pe care l-am vazut pina acum. Anul acesta nu stiu unde vom merge, probabil in Zakynthos...

Impresii încărcate de alba* in 30.05.2008 12:07:11

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (alba*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  200 PMA (din 1 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii DE CĂLĂTORIE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de alba*? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

- bogdan
[10.01.09 13:10:57]

daca mai citeste cineva p-aici si are habar, il rog sa-mi spuna si mie CARE SE MERITA MAI MULT CORFU SAU THASSOS? multumesc

Publicitate    [16.12.19 07:50:36]

pagină generată in 0.0789082050323 sec