ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2012
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 28.06.08
AUG-2012

Imperial sau (vs) Palace

Am plecat din Bucuresti pe data de 16.08.2012 cu masina cu destinatia Antalya, Delphin Palace, cu oprire 2 nopti prima la Istanbul si a doua la Isparta,

cazarea la Palace a fost rapida in ciuda faptului ca am ajuns la ora 10 dimineata, la receptie o fata din Moldova pe nume Marina super draguta, ea a fost cea care ne-a ajutat cu tot ce a urmat sa se intample.

Platisem vedere la uscat ca toata lumea sau aproape toata lumea si am incercat sa schimbam la receptie camera cu una cu vedere la mare, camerele cu vedere la uscat sau cu vedere la mare sunt mult mai mari decat cele cu vedere partiala la mare, noi nu am reusit sa luam camera cu vedere la mare si am avut vedere partiala la mare, camerele sunt ok, mobila este pe stil vechi.

Hotelul este vechi dar bine intretinut ca si plusuri avem, vegetatie foarte multa, bautura la sticla (bere / pepsi) ca si minusuri avem aglomeratie, sezlonguri ocupate de la 7 dimineata, personal neprietenos, parcarea in afara hotelului pe un teren aproape neingradit.

In ziua in care ne-am cazat am tot incercat sa luam o camera cu vedere la mare, si am rugat-o pe Marina daca poate in urmatoarele zile sa ne mute intr-o camera cu vedere la mare, problema era ca noi eram 3 camere si nu gasea sa ne mute pe toti, si tot vorbind de camera spunandu-i ca nu ne place a deschis subiectul despre Delphin Imperial si daca nu vrem sa-l vedem cum arata, ne- am programat la o vizionare si am primit o cartela de acces la Imperial, vizita intre orele 17-18 ca sa vedem cum arata hotelul.

Nu va povestesc acum despre Imperial; ajunsi inapoi la Marina am discutat cu ea despre posibilitatea de a ne muta la Imperial. A cautat in sistem si ne-a spus ca ne poate muta de luni adica peste 2 zile (toate cele 3 camere la Imperial) fara costuri.

Luni dimineata la prima ora bagajele facute si am plecat spre Imperial (la plecare Marina ne-a dat o cartela cu care puteam sa intram oricand si sa mancam sau sa ne petrecem ziua la Palace), cazare la ora 14 camere vedere la uscat, nu am putut aranja nimic, hotelul era plin si nu erau camere libere.

Diferenta majora intre Palace si Imperial la toate capitolele, ca si plusuri, hotel nou, restaurant mare, sezlonguri libere si la ora 9, servicii peste Palace, angajati vorbitori de limba Romana, prietenosi, ca si minusuri lipsa totala de vegetatie, bauturi la sticla nu gaseai decat in minibar, mancare cam aceeasi in toate cele 8 zile cat am stat acolo, multa, buna dar fara variatii.

Piscinele de copii sunt cam asa: la Palace acoperite de vegetatie copii nu stau in soare dar apa este cam rece iar pozitionarea este proasta, piscinele fiind undeva in stanga aproape de mare, la Imperial piscina de copii in soare, apa calda, pozitionata in dreapta la mijlocul distantei dintre hotel si mare, usor accesibila dar fara umbra.

Delphin Imperial este un hotel nou, aparent luxos, fara sa aiba materiale de calitate, este terminat in proportie de 98%, mici retusuri se fac pe ici pe colo, foarte mult MDF (un fel de pal) si plexiglass, dar una peste alta arata super bine, curat, mare, design modern.

Curatenia in camera se face zilnic si spre bucuria noastra daca camerista vede ca este pus pe clanta semnul cu nu deranja sau ca doarme copilul este atenta si cand te intalneste iti spune ca nu a putut face curatenie si ne roaga sa-i spunem cand poate intra sa faca curat in camera, intrase putin in panica ca nu aputut sa intre in camera 2 zile la rand si am conventi sa vina pana in ora 14 sa faca curat.

Am inteles ca au fost luati cei mai buni angajati de la toate hotelurile din lantul Delphin si adusi la Imperial.

Pentru cine nu a mai fost in Turcia vreau sa le spun ca sunt diferente foarte mari intre hotelurile vechi si cele construite recent,chiar daca toate sunt de 5 stele sau aproape toate, terenurile pe care sunt construite cele noi sunt mult mai mari, hotelurile sunt opulente, mari, luxoase, au tot felul de zone recreative pentru copii, sunt gandite altfel.

Ca si nota de final Imperial este mult peste Palace inca de acum iar in urmatorii ani poate ajunge unul dintre primele hoteluri din zona Lara, diferenta majora o fac serviciile, la Imperial toata lumea te baga in seama iti zambeste si incearca sa se faca util, managerul general pe servicii este un Domn Camil care este omniprezent se saluta cu toata lumea, culege discret informatii si care tot timpul este gata sa te ajute.

As avea multe de spus dar timpul nu-mi permite sa scriu va stau la dispozitie daca doriti sa aflati si alte detalii depsre Turcia tinand cont ca de multi ani mergem in Turcia iar in ultimii ani cu masina.

Trimis de simionres in 08.09.12 15:08:53
Validat / Publicat: 08.09.12 16:22:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Titanic, Royal Wings, Delphin Palace, Su Sesi, Cornelia Diamond, Calista

VIZUALIZĂRI: 5338 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (simionres); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 lobby-ul vazut inspre iesire, lifturi pe stanga si dreapta
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 138.35 EUR pe cameră

[08.09.12 16:27:27]

Unul dintre cei mai mai vechi membri ai comunitatii, in acelasi timp unul dintre cei mai noi - autori -

Articol de debut remarcabil - @simionres: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

[08.09.12 16:46:50]

@webmaster: a trebuit sa treaca 4 ani, 4 ani in care amfostacolo.ro a fost consilierul meu in alegerea vacantelor. Multumesc amfostacolo.ro pentru informatiile corect furnizate si de acum promit sa pun umarul la completarea informatiilor pentru a folosii si altor persoane asa cum mi-au fost de folos si mie.

ionut_tuta
    [08.09.12 17:22:55]

Un concediu sublim

Acum ma aflu chiar in camera de la delphin imperial

Pentru toti cei care nu au fost sau cei care vor dori sa ajunga: - nu ratati ocazia, este superb.

Sintetizez putin:

Dupa un zbor perfect, o organizare si o primire ca la carte la sosirea in Abtalya si la Delphin, pot spune ca a fost continuarea unui vis perfect din care nu vrei sa te trezesti.

La sosire in hotel, primirea a fost cu sampanie si dulciuri, cazarea facindu-ni-sw (in timp ce noi beam in turchish cafe si serveam cina), intr-o suite cu toate ca noi aveam rezervata o ssw din tara.

Ce pot sa spun despre camera: de fapt ap 2 camere cu jacuzzi pe balcon la etajul 7... peisaj superb, spatiu enorm, paturi gigant, aer, etc...

Pe scurt, pina acum totul este la superlativ, din punctul meu de vedere.

Trebuie sa fii prea carcotas sau chitibusar sa gasesti nod in papura.

Dar pentru noi este un concediu superb

O sa mai revin cu detalii la intoarcerea acasa...

Va urez tuturor concedii cel putin la fel. de placute ca al nostru.

[08.09.12 22:34:16]

@simionres:

Sunt curioasă cât v-a costat schimbarea camerei, respectiv a hotelului.

[08.09.12 23:08:17]

@nicole33: nimic, este vorba din cate am inteles de faptul ca doresc sa promoveze hotelul,

noi am avut de ales intre Palace si Imperial, diferenta de pret in tara 300 euro pe concediu de 9 nopti, am fost sfatuiti sa nu alegem Imperial pentru ca este primul an si ca lucrurile pot sa nu fie foarte aranjate si am optat pentru Palace,

sunt foarte bucuros ca am reusit sa schimb acolo, si ca idee, propunerea a venit din parte lor, seful de receptie mi-a spus ca el primeste o bonificatie daca poate sa multumeasca un client.

[08.09.12 23:14:33]

@simionres:

Că oficial nu ai plătit nimic pentru schimbare am înțeles din cuprinsul review-ului. Știu și care ar fi fost diferența de preț dacă ai fi rezervat de la bun început la Imperial. Mă interesa cât i-ai dat Marinei sau altcuiva la recepție pentru a obține side sea view în loc de land view și apoi pentru a schimba hotelul.

[08.09.12 23:21:35]

@nicole33: [cate] 20 euro de fiecare camera pentru schimbarea camerelor din land view in sea view,

pentru schimbare hotelului nu am dat bani, dar totul multumita Marinei, fara ea nu puteam face nimic.

[08.09.12 23:26:37]

Mulțumesc mult

Corina70
    [12.09.12 12:59:30]

n-am sa pot intelege de ce unii practica acest obicei: platesc cea mai ieftina camera si pe urma baga spaga in pasaport, la receptie, dorind o camera superioara celei platite. poate camera aceea era destinata altui turist, poate era o camera "de rezerva", pe care hotelul s-o poata folosi in situatii exceptionale, samd. este si vina receptionerilor, ca accepta astfel de aranjamente. daca ar avea in permanenta langa ei un manager, nu cred ca s-ar mai putea rezolva atat de simplu/usor aceste up-gradari de camere, pentru care turistul de fapt nu a platit in momentul achizitionarii sejurului. una este sa nu primesti ce ai platit, sau sa ti se ofere din start o camera superioara/apartament, fara sa soliciti, alta e sa incerci sa obtii favoruri cu ajutorul "bacsisului". mi se pare un gest de-a dreptul nepoliticos, ca sa fiu diplomata in exprimare.

[12.09.12 16:57:25]

@Corina70: de obicei aceasta schimbare se face cu acordul managerului, ei au un grafic si daca pot sa-ti schimbe iti schimba daca nu, nu, nu iei camera nimanui cu forta

Talibanu
    [19.09.12 15:51:20]

@simionres: Nu o iei cu forta, dar o iei. Asa cum a fost cazul prietenului meu cu care am fost.

Acestuia (desi a marcat 20 E, si avea luat pachet sea view) i-a fost data o camera din care abia vedeai un colt de mare, f. putin, in rest vedeai ditamai Diva.

O familie de clujeni mutati din Pallace in aceiasi zi, in care ne-am cazat, a avut parte de o camera cu seaview din prima. (nu stiu daca au dat ceva sau nu), cert e ca veneau de la pallace unde nu au stat o zi macar. Nu e vina lor, ci a nesimtitilor de la Imperial care trebuiau sa aiba grija intai de cei cu bilet la Imperial, si dupa de restul. Halal promovare.

Grafic ori nu au, ori sunt prea prosti sa-l foloseasca corect, ori nu vor.

[19.09.12 17:12:06]

@Talibanu: nu o iau, o primesc , iar ce-i primit, primit sa fie, lasand gluma la o parte au fost si cazuri cand am ajuns si in loc sa primesc sea view am primit ceva mult mai bun, ideea este ca daca prietenul tau a primit altceva decat a platit (adica mai prost) trebuia sa discute cu receptia sau cu managerul de la receptie si se rezolva problema, trebuie sa iti aperi drepturile.

[26.01.14 15:46:31]

@simionres: salut. noi vrem sa mergem anul acesta in August la Imperial (mentionez ca am mai fost la Palace si De Luxe Collection din lantul lor). Vroiam sa te intreb daca apa piscinelor este calda. La Palace apa era rece indifferent de piscina.

[26.01.14 15:48:34]

@stefanbuzatu:

mentionez ca am mai fost la [Delphin ] Palace

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acelei destinaţii.

[26.01.14 16:01:24]

@stefanbuzatu: la Palace era rece din cauza vegetatiei la Imperial nu este cazul.

Acum depinde si de perioada, dar in general apa este calda.

[27.01.14 19:41:59]

@simionres: mersi mult. ca m-ai ajutat sa ma decid.

[27.01.14 19:45:21]

@webmaster26: mea culpa. ai dreptate. dar ieri m-am ambitionat si am scris chiar 2 review-uri

[27.01.14 20:18:32]

@stefanbuzatu: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației noastre de a scrie propriul set de impresii din acea/acele vacanță(e).

Corina70, nicole33, simionres, stefanbuzatu, Talibanu
    Alte impresii din această RUBRICĂDelphin Imperial Hotel: