SUS

înscris/ă în 08.01.12
AUG-2012

TIPĂREȘTE [doar articolul] SAU [articol + ecouri]

Bosnia, o surpriza placuta

Ilustrație muzicală - fond sonor/video consultare impresii:
EMIR KUSTURICA & TNSO - Karakaj

In vacanta noastra de 2 saptamani, din care 12 zile in Croatia si 2 in Bosnia, putem afirma ca aceasta tara este o adevarata pasare Phoenix, renascuta din propria cenusa. Sotul meu a insistat sa vada Bosnia si urmele lasate de razboi, prin natura profesiei sale, chit ca eu aveam ceva retineri. Fac aici o mica paranteza - razboi care a lovit vestigiile civilizatiilor trecute, in special Mostar-ul.

Am intrat in Bosnia pe la Metkovic, stand in vama 2 ore pe vreo 2 km si pe o caldura insuportabila. O experienta pe care nu as mai repeta-o. Am hotarat sa vizitam Medjugorje, dar am fost dezamagiti pentru ca totul ni s-a parut de un mercantilism ieftin- banul se implica prea mult in cele sfinte, parerea mea. Dar a compensat Mostar-ul, cu bazarul sau in care pe aproape fiecare taraba gaseai urmele razboiului ce i-a mutilat.

Preturile suvenirurilor erau destul de piperate, incepand cu 5 euro o cana, dar mai poti negocia, daca iei mai multe lucruri. Am mancat la un restaurant pe malul raului cu apa de smarald ieftin si delicios. Dar gandul la un miel la protap nu ne-a dat pace si am hotarat sa innoptam pe malul lacului Jablanica la Motel Palma.

Multumesc celor ce au postat pe acest site, informatiile lor m-au ajutat enorm. Camere triple nu aveau, asa ca mi-au oferit 2 camere cu 2 paturi la 50 euro, ambele. Mi s-a parut ieftin, chiar daca motelul nu este ceva luxos, dar nu ne-a lipsit chiar nimic. Mielul a fost delicios, excelent pregatit cu cartofi la cuptor si o salata enorm. Totul a fost bine pregatit si am platit 40 euro, in care au intrat mielul, portia copilului, 2 cafele, inghetata, apa minerala si vreo 8 beri baute asa in vreo 5 ore pe malul lacului. Am facut o baie buna, iar a doua zi ne-am continuat drumul prin Sarajevo.

Amintirile razboiului sunt peste tot, dar sincer pe fetele oamenilor nu am vazut aceeasi inchistare pe care o observi la majoritatea romanilor. Mai avem multe de invatat. Infrastructura foarte bine pusa la punct, totul bine semnalizat. Am ramas cu amintiri foarte placute, dar si cu regretul ca vacantele trec foarte repede.

Impresii încărcate de coltalb in 07.09.2012 21:47:19

Review-ul a fost validat (publicat pe site) in 07.09.12 / 22:44:25

VIZUALIZARI: 4177

A fost prima sa vizită/vacanţă în BOSNIA-HERZEGOVINA

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (coltalb); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  6300 PMA (din 8 voturi) nota2

[08.09.12 08:43:07]

Articolul a "primit" o ilustratie muzicala sau video-muzicala - vezi mai sus, imediat sub titlu.

Daca autorul prefera o alta melodie, este rugat sa ne scrie (aci, ca ecou, ori pe PM)

• Calator prin Bosnia 2011 (Jul.2011) - punctaj satisfactie: 10.00 (scris in 24.07.11 de vgaby din CLUJ) - RECOMANDĂ

Vezi fotografiile în versiunea ptr telefon sau tabletă

[14] foto. Click pe poze pentru a le mări

P01 [AUG-2012] Spre vama Metkovic