ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.09.2012
ÎNSCRIS: 09.09.08
AUG-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 5,9 ani

Cea mai frumoasa vacanta

Ne-am intors de cateva zile de la Didim Beach si cred ca niciodata nu am regretat atat de mult ca s-a terminat vacanta. Hotelul este splendid si chiar ofera mai multe decat m-am asteptat pentru pretul platit. Mentionez ca NU este un hotel de 5 stele, desi asa pretinde. Pe voucherul nostru, sosit de la un touroperator german cu care lucreaza agentia. scria mare 4 stele. Si nici regimul nu este UAI, ci AI. Asta ca sa stiti la ce sa va asteptati si sa nu comparati cu super-resorturile din Antalya.

Drumul a fost obositor, noi l-am facut fara cazare intermediara, ceea ce nu as recomanda cuiva care merge pentru prima data in Turcia. Pt veterani insa, nu este ceva de speriat. Am mers destul de mult noaptea, copilul a dormit, am avut si niste desene animate pe telefon ca sa-l tina ocupat, jucarii, carti, cd-uri cu povesti, deh, stiti cum e cu copiii. Ne-am odihnit vreo 3 ore in parcarea unei benzinarii de dupa Cannakale, unde mai erau cateva masini de Romania. Eu am condus f putin, la dus, prin Bulgaria. Recomand un GPS, ne-a salvat de cateva ori, de ex in Izmir unde este posibil sa ratati intrarea pe centura daca nu sunteti atenti. Drumul prin Bulgaria - varianta Targoviste-Omurtag - este suportabil, asta daca nu va rataciti cum am facut noi la intoarcere prin niste coclauri pe langa Popovo. Deci, ochii pe GPS cand aveti cel mai mic dubiu.

Am ajuns la hotel la ora 13:00, ne-au pus imediat bratarile si ne-au invitat la masa. Camera, dupa ora 14:00. A urmat o surpriza neplacuta, ne-au repartizat o camera la ultimul etaj, f mica, fara pat suplimentar pt copil, cumva ca o mansarda, cu tavanul f jos. Ne-am intors la receptie si dupa cateva contre cu o blonda cam obraznica (nici n-am mai vazut-o apoi) am capatat o camera decenta, la etajul 2, cu un balcon f mare (era pe colt) si o vedere laterala minunata la Mareea Egee, spre hotelul Venosa. Camera cat de cat OK, n-am stat sa ma plang ca nu era perfect lipit tapetul, ca nu venisem acolo in inspectie. M-a iritat un pic dulapul, de-a dreptul meschin, fara rafturi pt tricouri, si cu un singur umeras. Televizorul un LCD micut, nu prea ne-a interesat, ne-am uitat un pic la BBC si copilul la un program cu desene in limba turca. Minibarul cu cateva doze de sucuri, pe parcurs au mai aparut inca vreo 2, in rest doar apa. Doar ca fiul meu era sub tratament cu antibiotic si ne trebuia un frigider, iar minibarul nostru, pe langa ca nu mergea, se mai si oprea cand ieseai din camera, pt ca curentul mergea doar cu cartela camerei. Am incercat noi cu alte card-uri, ca prin alte parti, inclusiv cu cele de prosoape, dar nu a vrut. M-am harait iar cu blonda de la receptie, habar n-am daca l-a reparat pana la urma, treaba este ca la un moment dat a inceput sa raceasca cat de cat, doar cat stateam noi in camera. In rest, umblam cu sticluta de medicament pe la baruri si ma rugam de baietii de acolo sa mi-o bage in frigiderele lor. Cum acestea erau suprasolicitate in timpul zilei, ma tem ca medicamentul nu si-a facut efectul scontat, pt ca otita cu care plecase baiatul de acasa a recidivat.

Revenind la camera, probabil va intereseaza aerul conditionat, individual, mergea f bine, doar ca noi l-am folosit f f putin, in primele zile. Camera noastra era pe nord, si cum in Didim cam bate vantul, chiar nu a fost nevoie, nici macar in timpul somnului de la pranz.

Am avut mare noroc cu etajul 2, pt ca cele 4 lifturi sunt un cosmar. Permanent este macar unul stricat, iar celelalte de-a dreptul suprasolicitate. In corpul Elegance cred ca sunt cazati doar turistii englezi, oricum pare sa fie destul de putin populat.

F putini romani in hotel, oaspetii era in general turci si englezi. Am avut noroc totusi ca din prima zi baiatul meu si-a gasit un prieten roman, au fost nedespartiti tot sejurul. Spre final insa, chiar nu mai era nici un conational pe acolo. Pentru cei cu copii, care nu vorbesc engleza si isi doresc tovarasi de joaca, poate fi un dezavantaj. Am inteles ca in iulie afluxul de romani a fost destul de serios, deh, cum nimeresti pesemne.

Ce mi-a placut cel mai mult aici este peisajul, de vis. De pe terasa, de pe plaja, de pe balcon, de la piscine de relaxare, cam de peste tot, o incantare. Hotelul este intr-o margine a statiunii, nu izolat pe vreun maidan, asa ca poti iesi seara la plimbare spre vanzoleala de pe faleza, sau spre Luna Park (max 5 min pe jos), spre Didim Marina (f aproape, cica ar fi cel mai mare port al turcilor pt ambarcatiuni mici de la Marea Egee). Asta daca ai timp de plimbari, pt ca programul de seara din amfiteatru este chiar f bun. Mini-disco i-a placut lui fi-miu, mare minune, niciodata pana acum n-a mai fost atras, nu prea e el cu dansul. Ei, aici n-a ratat decat prima seara, cand nu l-am dus pt ca nu m-am asteptat sa-l intereseze. Apoi spectacolele, chiar f bune, aveau invitati excelenti, trupe de dans din Brazilia, Ucraina, trupe locale etc. Este cel mai mare hotel in care am stat pana acum, cu peste 350 de camere, probabil de asta isi permiteau sa aduca invitati valorosi.

Exista si un mini-club, pe copil nu l-a interesat, nu pot sa ma pronunt.

Toboganele au fost f tari, nu mi s-au parut periculoase cum s-a mai spus, copilul meu de nici 6 ani s-a dat de zeci de ori, inclusive pe cele de viteza. E drept ca inoata f bine, dar se descurcau si cei mai neinotatori cu aripioare sau colace. Apa la aterizare are 115 cm, deci copiii mai mititei se scufunda. Mai erau pt pitici si niste toboganase la piscine pt copii.

Piscina mare, in forma de delfin, avea si ea o sectiune pt copii. Am fost stresati cu sezlongurile, se plangea lumea pe tripadvisors ca trebuie sa te trezesti de la 5. N-a fost cazul in perioada in care am fost noi. Ne trezeam la 7 si sotul meu gasea mereu, nu in primul rand, dar gasea. Apoi mergeam la masa. Micul dejun OK, f multe feluri de branza, unele chiar bune. Nasol e ca le schimbau locul si a doua zi trebuia sa ma chinui iar sa identific ce imi place si ce nu. Oua ochiuri, clatite, ceva mezeluri comestibile, niste carnaciori. Englezii mancau fasole si supe dimineata, sa fie la ei acolo, cahh…Omleta au facut intr-o singura zi, nu stiu ce aveau impotriva ei, sau poate faceau la alte ore. Dovlecei, vinete, ciuperci, prajite in cam mult ulei, dar ok. Iaurtul f bun, dar feriti-va de cel cu fructe, sigur e facut cu niste prafuri infecte. Ceva compot, niste fructe, multe cereale, chiar gaseai ce sa mananci, pt toate gusturile.

Pranzul OK si el, cina de multe ori o incantare. E drept ca n-am gasit porc, ca se plangeau niste conationali, dar zau…aveai pui si curcan permanent, vita, oaia am regasit-o mai mult sub forma de tocaturi – chiftelute, mititei. La inceput am incercat sa evitam tocaturile, mai ales pt copil, dar curand ne-am decis ca mancarea este atat de proaspata si de gustoasa incat nu are cum sa se intample nimic rau.

Bauturile mai slabute decat in Bulgaria, deh, tara musulmana. Nu ne-au rasfatat cu cockteilurile ca la Duni, dar aveau un vin bunicel, la sticla, alb, rose si rosu. Sucurile - acceptabile, noi am mers mai multe pe Pepsi si pe cel de visine de la dozator, era mai reusit la gust 

Cum spuneam, multi turci, dar putine femei imbracate prin piscine – 2-3 exemplare maxim pe zi. In rest, mai erau unele care purtau costume de baie intregi, poate si cu un pic de fustita, sau se acopereau rapid cu un sal lejer la iesirea din piscina. Nimic din cale afara. Lumea mi s-a parut civilizata, eu n-am vazut pe nimeni beat, sau nesimtit, sau prea galagios. Nu m-a improscat nimeni cu apa, nu mi-a aruncat prosopul in piscina chiar daca am lipsit cateva ore, nu mi-a zbierat nimeni in urechi, nici copiii englezi nu mi s-au parut mai smuciti decat copiii normali. E drept, pt cine vrea sa se relaxeze, la piscine de relaxare sunt NUMAI copii, deci ii recomand un alt loc. Sau un hotel unde copiii nu sunt primiti gratuit, deci se mai imputineaza. Erau multi copii. Iar turcii, cu cate 2-3, mititei si f dragalasi.

Animatia bunicica, noi nu prea ne-am amestecat in jocurile lor, dar creau o atmosfera vesela, de buna dispozitie la pisicina mare, care noua ne facea placere. DJ-ul am inteles ca era roman, asa ca ne-am amuzat cu un cantec de-al lui Costi Ionita, Show ca la Paris, care se potrivea perfect in atmosfera de acolo. N-am crezut vreodata ca o sa-mi placa o semi-manea marca Costi Ionita, dar recunosc ca era super. Cu el ne trezeam, cu el mergeam la masa de pranz, si seara la culcare 

La mare n-am ajuns de prea multe ori, mai faceam dupa-amiaza cate o baie. Plaja mai buna decat ma asteptam, pt Turcia. In apa se intra pe un covor, apoi un dreapta lui puteai sa te balacesti linistit, in stanga insa mai erau pietre. Calda, sarata, linistita, mica pana departe. Copilul insa prefera piscine. Si toboganele . Revenind la tobogane, sa facea coada doar la cel roz, mail in, pe care in preferau femeile si copiii. La cel cu colace, regula nescrisa era ca te dadeai si apoi pasai colacul la altcineva. In general, se respecta fara probleme. Repet, eu n-am vazut nici un nesimtit prin tot resortul, dar deh, or fi altii mai ghinionisti. E drept ca mie nici nu prea imi pasa de ce face vecinul de sezlong, atata timp cat nu ma ataca in mod direct. Ah, cam aiurea, sezlongurile la piscine lipite intre ele, practice dormeai cu turcul sau englezul de alaturi in brate. Dar cum altfel sa inghesui atatia oaspeti pe o suprafata limitata? In gradina, se putea face plaja, dar nu prea era umbra.

Eh, hai ca am scris, poate mai revin mai tarziu cu completari. Eu una, recomand hotelul asta din toata inima.

Trimis de Deborah77 in 07.09.12 11:33:34
Validat / Publicat: 07.09.12 12:35:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Ephesia - Kusadasi

VIZUALIZĂRI: 4885 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Deborah77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[10.09.12 13:03:45]

Interesant articolul. Plec si eu intr-o saptamana si as dori, daca esti amabila, ceva mai multe informatii.

1. Sala de fitness, sauna, turkish bath sunt gratuite? Am primit un document word de la hotel unde specifica acest lucru.

2. Ati folosit restaurantul a-la-carte unde poti manca gratuit odata pe sejur? Cum e?

3. Exista un teren de tenis pentru ca nu am gasit nicio poza cu el, cu toate ca pe site-ul hotelului apare ca fiind gratuit?

4. Exista si bauturi din import (iarasi apare aceasta info pe site-ul hotelului) ?

5. Sunt disponibile in mod gratuit canoe sau hidrobiciclete cum apare in descrierea hotelului?

6. Am inteles ca in corpul mare (vechi), camerele sunt mai bune decat la Elegance unde ar fi foarte mici, asa este?

Sper ca nu te stresez cu atatea intrebari!

Multumesc anticipat!

[10.09.12 14:57:51]

@terner: @terner: 1. Sunt gratuite toate, dar nu am incercat. Am vazut sala de fitness, f mica, la subsol, doar cateva aparate

2. Am fost la restaurantul turcesc, inteleg ca mai exista pescaresc si inca ceva. A fost Ok, dar nu ne-a dat pe spate. Nu se serveste gratuit decat suc si bere, la atata carne de oaie ar fi mers si un pahar de vin. Cand faci programarea trebuie sa iti alegi si ce vrei sa servesti din vreo 6 feluri principale - iti recomand paperkebab, chiar bun. Incepe cu o supa comestibila, apoi niste apertive si salate, apoi felul principal. Nu stiu daca urma si desert, am plecat pt ca eram deja satui

3. Pe terenul de tenis au construit toboganele noi.

4. Nu am vazut bauturi de import, dar in afara de vin si bere nu m-a interesat altceva, nu stiu ce contineau sticlele de la bar, era greu sa citesti pe etichete, le tineau mai dosite. Nu curge bautura valuri pe acolo, sunt multi turci si englezi care beau bere si atat. Vinul bun, mie mi-a placut cel rose

5. De canoe si hidrobiciclete scrie si in prezentarea conceptului AI care ti se da la receptie. N-am vazut nici cea mai mica urma. Am vrut sa intreb, dar mi-a fost lene.

6. Nu stiu cum sunt camerele de la Elegance, nu am vazut nici una. Cum am scris in review, era sa ne tepuim cu o camaruta mica chiar in corpul principal. Cum nu aveau unde sa puna patul pt copil, au cedat si ne-au schimbat-o

O sa vezi ca cam bate vantul in Didim, cateva zile a fost de-a dreptul vijelie.

[10.09.12 16:06:18]

@Deborah77:

Multumesc mult de tot pentru raspunsuri.

Vacante frumoase in continuare!

sagradam
[12.09.12 20:50:07]

@terner:

Camerele la Elegance sunt cu mult mai frumoase decat la Beach, noi am avut ocazia sa stam in cele 2 hoteluri. La Elegance si in camera copilului (care era separata), era televizor, AC, frigider. Camerele de pe colt la Elegance sunt foarte mari, cu geamuri se sus pana jos pe 2 pereti, dar aici nu e balcon, iar patul copilului este intr-un loc mai retras.

Oricum, mie mi s-a parut mai elegant hotelul Elegance.

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[12.09.12 20:57:11]

@sagradam: din cate stiu, nu sunt doua hoteluri diferite, ci unul singur, cu doua corpuri de cladire (probabil cu diferente semnificative intre ele). Ma insel oare eu?

[12.09.12 22:15:56]

@sagradam: Multumesc sagradam! Pe tripadvisor 90% din pareri sunt pro Didim Beach (corpul mai vechi) fata de Elegance. Toti spun ca este mai eleganta camera, dar foarte mica. Nu as vrea sa stau intr-o camera inghesuita.

Probabil ca o sa cer la receptie sa vad si o camera de acolo si una de dincolo. Poate ma rezolva contra unei mici atentii.

Multumesc inca odata!

[13.09.12 11:29:02]

@terner: Incearca cu atentia, dar daca dai una blonda, mai bine renunti, nu rezolvi nimic cu aia

[13.09.12 13:27:26]

@Deborah77:

Multam de sfat. Fara blonde.

Inca o intrebare ajutatoare. Cum e cu minibarul din camera?

Am primit de la hotel urmatoarea lamurire "First Fiiling is free with soft drinks after just put into minibar water " ceea ce ar insemna ca prima data pot consuma tot din minibar iar apoi se pune in minibar doar apa. Asa e sau gresesc eu?

[13.09.12 13:29:57]

@terner: Cam asa e. Noua ne-a mai pus camerita inca vreo 2 doze de Pepsi dupa aceea...

[13.09.12 13:33:05]

Ok. Multumesc pentru amabilitate!

[13.09.12 13:42:40]

@terner: Sfat: daca vrei BoatTrip, dureaza o zi intreaga, mergi pe mana baiatului cu cercel in ureche de la animatia hotelului. El ne-a oferit cu 25 de lire de persoana, copilul gratis, si nu ne-am dus in ziua aia. Mai apoi, in port, am platit 28 si nu vorbea nimeni engleza, toti turistii erau turci. Macar cu ai tai de la hotel poate ai bafta de companie britanica. Si personal care sa inteleaga cand ceri o bere

[14.09.12 18:55:09]

Multumesc pentru pont Deborah. Daca mai ai si altele le astept cu cel mai mare interes. Boat-Trip-ul cat dureaza? Am mai fost in Marmaris si in Bodrum si dura cam 6 ore cu opriri pe anumite insulite pentru baie.

[17.09.12 11:18:40]

@terner: Tot cam asa, mie mi s-a parut cam lung, dar interesant pt o prima experienta. De-aia zic, o companie vorbitoare de engleza ar fi fost poate mai placuta. Turcii erau simpatici, dar se distrau intre ei acolo...

[17.09.12 14:13:58]

Multam Deborah. O ultima intrebare si promit sa nu te mai stresez. Din poze am vazut ca hotelul este exact pe plaja, dar daca dau pe google maps nu mai imi apare asa. Imi apare la cateva strazi de plaja (si nu vorbim aici de Elegance). Cum e pana la urma?

[17.09.12 14:34:42]

@terner: Nu ma stresezi, imi face placere sa imi aduc aminte de vacanta. Dar nu mai plecati odata? Ca a venit toamna

Didim Beach si Elegance sunt in aceeasi curte, ca sa zic asa. Este o alee, una singura pt ambele hoteluri, care coboara spre plaja. Poti folosi aleea, destul de abrupta, sau scarile, si ai mai multe niveluri pana jos - intai piscina de relaxare, apoi barul de pe plaja (unde au doar bere si suc si un barman nesimtit - ma rog, le mai schimba locul, deci nu-i lua direct gatul baiatului), apoi toaletele si o plaja cumva... deasupra plajei, apoi plaja propriu-zisa. Nici vorba de cateva strazi, poate ce vezi tu pe google maps este plaja de alaturi, publica, mult mai lata decat cea a hotelului. Dar aglomerata si aia. Uita-te pe googleearth, acolo te prinzi f bine de pozitionarea hotelului.

[13.11.12 08:17:37]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Didim Beach Elegance Resort & Spa", obţinută prin condesarea celor două rubrici existente pe site - Didim Elegance şi Didim Beach. În fapt, avem de-a face cu două ansambluri aparţinând aceluiaşi complex, care se vând împreună, sub numele ""Didim Beach Elegance".

Atenţie când rezervaţi, sunt diferenţe destul de mari între cele două "corpuri"...

Deborah77, sagradam, terner
Alte impresii din această RUBRICĂDidim Beach Elegance Resort & Spa Hotel: