ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.09.2012
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 08.01.12
JUL-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 9 ani

O alta perla a Croatiei - Podstrana / Redefinirea frumosului, placutului, profesionalismului in Podstrana

De trei ani de zile refuz cu desavarsire sa fiu turist in faimoasa ,,Carpathian Garden'' (pacat de ea ca am avea ce vedea) si m-am reorientat spre Croatia.

Ne-am indragostit iremediabil de aceasta tarisoara, nu doar pentru peisaj, ci in primul rand pentru respectul fata de om.

E primul an cand ma opresc in Podstrana, dupa o halta de cateva zile pe Insula Ciovo, acolo unde am descoperit pentru prima data ca nu e o rusine sa fi roman, ca poti sa fi respectat pentru ca esti oaspetele lor.

Ma intorc la Podstrana, acolo unde am rezervat inca din ianuarie un apartament la Vila Perisic. Am mers putin cu inima stransa, deoarece e prima mea vacanta self-catering. Cu siguranta nu si ultima. A fost minunat, perfect chiar.

Katarina, gazda mea, a facut totul ca sederea tuturor sa fie memorabila. Si a reusit.

Podstrana e la vreo 8 km de Split ceea ce iti usureaza munca in ceea ce priveste apropierea de Omis si Split.

Vila in care am stat intrece orice asteptari: curatenie si bun gust. Asezarea ei chiar pe malul marii a fost un mare avantaj.

In ceea ce priveste localitatea, daca vrei sa te distrezi nu prea ai sanse, e mai ales pentru familii cu copii. Dar terase si restaurante gasesti si aici cateva, pentru toate buzunarele-de la acelea cu fite de la hotelurile Le Meridien si San Antonio pana la Konobe obisnuite. In magazine gasesti tot ce vrei, la preturi asemanatoare alor noastre asa ca, in afara de bere, care este scumpa bine, nu prea merita sa cari din tara.

Riviera Makarska este superba. Soselele acelea pe coasta marii, atat de bine puse la punct, te lasa fara cuvinte. Imi tot pun intrebari; de ce altii pot si noi nu!

Dupa 2 sapatamani in Croatia am mers prin Bosnia, de curiozitate sa vedem cum arata o tara macinata de razboi. Si am avut parte de multe surprize extrem de placute, dar astea in alt review despre Bosnia.

Ma repet, dar pe mine turismul romanesc m-a pierdut pentru totdeauna, voi merge acolo unde ma simt respectata si unde platesti un ban, dar pentru servicii de calitate si cand ti se da restul, mai intai cauta maruntisul si apoi bacnotele.

Trimis de coltalb in 06.09.12 22:24:02
Validat / Publicat: 06.09.12 23:26:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CROAȚIA. A mai fost în/la: Insula Ciovo Vila Maslina si Vila Fumija

VIZUALIZĂRI: 5354 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (coltalb); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 IN Split

webmaster15 [06.09.12 23:00:17] »

@coltalb: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

Admin [07.09.12 00:17:43] »

Mutat la rubrica "Descopera zona Split-Podstrana" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

michirec [07.09.12 15:23:45] »

Te asteptam cu impresii si despre Ciovo; am batut intreaga insula cu masina, am facut plaja acolo si m-am indragostit iremediabil de aceasta insula...

coltalb [08.09.12 22:31:47] »

@webmaster15:

Multumesc pentru urarile de bun venit. Cu siguranta voi urmari acest site care ne ajuta mult in alegerea calatoriilor

coltalb [08.09.12 22:35:59] »

@michirec:

In zilele urmatoare voi posta si pozele de pe Ciovo, o insula care mi-a ramas si mie in suflet, chiar daca sunt multi care nu o plac. Sunt genul de persoana care are pretentia la respectul fata de mine ca turist, curatenie in camera, liniste si NU manele. Concediul meu e facut pentru relaxare si liniste.

serviceamro [15.07.13 13:18:37] »

Si eu voi pleca in august in Podstrana. Cand ai plecat spre tara ce ruta ai avut prin Bosnia? Cum a fost drumul? Cate ore?

Multumesc!

coltalb [16.07.13 14:57:15] »

@serviceamro: @serviceamro: Mai am si eu 2 saptamani pana ma reintorc la Podstrana. Tu unde vei sta?

Am iesit din Croatia pe la vama Metkovic, Mostar, Sarajevo, apoi iar in Croatia pe la Osijek, am iesit in Serbia pe la Batina si in Ungaria Szeged via Oradea.

Drumul e bun, excelent, dar am innoptat pe malul lacului Jablanica. Nu am venit intins. Poate mai vad si eu picior de roman in Podstrana ca n-am vazut anul trecut deloc.

serviceamro [18.07.13 13:17:20] »

@coltalb: Multumesc pentru lamuriri!

Noi vom sta 8 zile, incepand cu 15 august, la o vila langa plaja, din pozele agentiei am vazut ca este chiar la intrarea in oras (apare indicatorul cu Podstrana) dinspre Brela. Stii ceva de zona asta? Noi ne-am dorit o plaja mai pustie si cam asa pare...

Nu cred ca ne coincide perioada de stat acolo, ar fi fost foarte frumos sa ne intalnim!

Asa ca, la intoarcere, mai vino cu vesti proaspete!

Vacanta placuta!

coltalb [18.07.13 20:56:15] »

@serviceamro: Vila la care vom sta noi e la intrarea dinspre Split, asa ca nu pot sa te ajut cu celalalt capat al localitatii. In ceea ce priveste plaja, nu e aglomerat nicaieri in Podstrana. Concediu placut! Sigur voi reveni cu noutati.

coltalb, michirec, serviceamro
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Split-Podstrana: