ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.09.2012
AUG-2012

Către satisfăcător
Către satisfăcător

Iluzii / deziluzii... ?

Nu este prima data cand postez articole pe acest site. Ma consider un veteran pe destinatia Turcia mergand in fiecare an din 1995. Ma declar indragostit de litoralul Turcesc si daca vreau sa merg la mare tot acolo ma voi duce cu toate ca am fost (si nu o data) si in Grecia si in Spania si in alte tari.

Am facut acest mic comentariu pentru a nu fi acuzat ca nu stiu ce vorbesc sau ca acest sejur ma va face sa renunt la Turcia.

Am ales in acest an sa petrec doua saptamani la o vila intr-o zona foarte draga mie si alor mei, respectiv Kalkan-Kas, noua zile la un hotel din Lara si doua zile la Istanbul.

Alegerea hotelului din acest an a fost generata de numele Rixos pentru ca am mai fost la acest hotel cand era numit simplu, Lares.

Fiind placut impresionat de ce am gasit la cele doua Rixos-uri (Belek si Tekirova) mi-am imaginat ca nivelul calitativ va fi la cel al numelui "Rixos". Aiurea!

Nicio legatura!

Sa o luam pe rand:

- Cazarea: noi am fost un grup de 17 persoane. Unii au nimerit in camerele mai mari din cele 3 turnuri. Altii in cele inacceptabil de mici si inghesuite (pentru un hotel de 5 stele) in corpurile de legatura dintre turnuri. Precizez ca rezervarile au fost pe camere duble standard see-view. Mobilerul (peste tot) este invechit (spre darapanat) acelasi mostenit de cand hotelul era simplu- Lares. Au aparut doar niste combine muzicale si televizoare LCD. Simt nevoia sa repet: nicio legatura cu ceea ce inseamna confort la hotelurile Rixos.

- Masa: un singur cuvant - Saracacioasa. Poate unii vor spune ca suntem fitzosi sau nemancati sau orice altceva. Nu! Comentariul este al unuia care poate face comparatii. Nu este vorba ca nu ai ce manca. Este vorba, comparativ cu alte hoteluri, ca mancarea este inacceptabila pentru acest nivel. Poate la Miracle (economicul Larei) sa fie o asa mica varietate de feluri. Remarc de asemenea proasta preparare a mancarurilor specifice turcesti de parca au adus bucatari din alte tari. Poate unii au fost multumiti dar eu va spun ca acestia nu stiu ce este cu adevarat un kebab, o baclava sau o multime de alte mancaruri specifice turcesti.

- Piscinele: cea mare acceptabila, celelalte (incluzand pe cele mici pentru copii si cea de la tobogane) mai degraba jegoase.

- Prosoapele pentru plaja: cele mai proaste, distruse, rupte si terne pe care le vad de 17 ani incoace in Turcia.

- Plaja: din punctul meu de vedere proasta si iata de ce: pontonul este cel mai saracacios si invechit din Lara (cine nu crede sa se duca sa le vada pe cele de la Royal Wings, Delphine, Barut, etc., ca sa inteleaga ce spun); umbrelele de plaja sunt mici ceea ce te obliga sa faci sport toata ziua ce shezlongurile (mult mai buna ideea cu umbrarele largi si lungi de la alte hoteluri); Lares-ul are specific ca este flancat de un rau cu apa rece care deverseaza in mare (cred ca deverseaza si altceva in afara de apa :)) creand zone cu apa foarte rece in mare ceea ce este uneori dezagreabil. au incercat ei sa puna un fel de dig prelungitor in mare dar este inutil sau prea scurt. ; avand una din cele mai late portiuni de plaja era necesar pentru standardul de 5 stele sa puna 2 baruri pe plaja. Faci excursii adevarate pentru un pahar cu ceva daca stai la plaja intr-una din margini.

- Bauturile: ele ar exista dar stau sub tejghea asteptand tips-uri. Am vazut turisti romani care habar n-aveau ca astia aveau la baruri si bauturi mai adevarate, si bere la sticla free (inclusiv neagra) pentru ca pur si simplu nu le aveai daca nu-i spaguiai pe barmani

- Animatia: dezastru (spun din nou, comparativ cu alte hoteluri). De fapt nici nu au animatori (am vorbit cu ei in dese randuri) sunt o trupa de dansatori care fac si partea de animatie extra-job. Nu au buget satisfacator ceea ce-i obliga sa repete aceleasi spectacole. In doua seri au spectacole cu trupe din exterior cat de cat acceptabile, lucru recunoscut chiar de ei. Singurul lucru bun este organizarea clubului de noapte (disco) pe plaja, in aer liber, destul de OK.

- Gustari extra mese: inexistente. Asa cum la alte hoteluri, intre mesele principale sunt organizate spatii cu gustari diferite, dulciuri, placinte (gozleme), etc., etc. aici nu exista nimic! Este un singur spatiu ce functioneaza ca un restaurant unde poti servi, de la 12,00 la 16,00, la masa, servit de ospatar, cateva feluri de hamburger, schnitzel, cartofi, etc. dar nu spatiile de gustari obisnuite de la alte hoteluri.

La lucruri pozitive trec partea de vegetatie si gradini, destul de bine organizate si SPA-ul unde au cateva fete si cativa baieti destul de bine pregatiti in sensul ca stiu ce este un Hamam adevarat sau un masaj OK.

Spun in incheiere ca pentru noi nu a fost un sejur ratat. Asta pentru ca mergand de atat timp stim ce facem pe acolo, ce ne trebuie, ce nu ne trebuie, ce sa facem sa avem ce dorim. Pe de alta parte fiind un grup mare animatia ne-o facem singuri :)

Cu riscul repetitiei: nu se pune problema ca nu ai ce manca, ce bea, sau ce face. Problema este ca in comparatie cu alte hoteluri acesta este SLAB, nu se ridica nici la nivelul de 5 stele nici la renumele RIXOS.

Trimis de legatorul in 06.09.12 21:12:10
Validat / Publicat: 06.09.12 21:39:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Lara Kundu: Royal Wings, Titanic, Miracle, Barut, Lares Belek: Papillon Zeugma, Su Sesi De Luxe, Rixos Premium, Adora Bodrum: Kefaluka Kusadasi: Fantasya Tekirova: Rixos

VIZUALIZĂRI: 5128 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (legatorul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

michaela_1961
[07.09.12 11:14:49]

Am fost si noi la Rixos Lares acum 2 ani si am constatat ca intr-adevar nu se compara de exemplu cu Delphin de Lux, dar pretul a fost si el mult sub Delphin, asa ca nu am avut asteptari prea mari.

Eu vroiam sa te rog sa-mi dai mai multe amanunte despre vila din Kalkan-Kas. Poate scrii chiar un review separat, pentru ca m-ar interesa zona, unde mancati, cum era plaja, cat a costat, etc. Si noi facem Turcia cam din 1998 si la inceputuri am inchiriat vile in Kusadasi pe malul marii si parca mi-ar fi dor si de un astfel de concediu.

Multumesc anticipat!

legatorulAUTOR REVIEW
[08.09.12 00:22:38]

@michaela_1961:

1) Pretul, cel putin in acest an, a fost comparativ cu cel al celorlalte hoteluri considerate bune. De aceea am subliniat ca nu reflecta ceea ce te-ai astepta.

2) Zona Kalkan a fost si este supusa unor reglementari speciale ale guvernului. S-au construit in Kalkan sute de vile de lux (as zice) cu proprietari 99% englezi. Este o zona de o frumusete fantastica si cine a facut drumul intre Mugla si Kas si mai departe de altfel, stie despre ce vorbesc. Majoritatea vilelor sunt cu self-catering, dotate cu tot ceea ce-ti doresti, cu piscina, barbeque, etc. Noi am stat la Villa Gemma Lycia. O poti gasi pe site-uri. Pe site-ul ei poti vedea si preturile in functie de perioada. Problema este ca majoritatea acestor vile trebuiesc inchiriate de acum pentru la anul. In general la 01 octombrie nu mai gasesti locuri pentru anul urmator. Cu mancarea este foarte bine. Ne-am gatit si noi si am si iesit avand in vedere ca in Kalkan sunt peste 150 de terase si restaurante. Preturile la produsele de baza (carne, lapte, branza, etc.) sunt comparabile cu cele de la noi, uneori mai mici. Berea si alcoolurile in general s-au scumpit, inclusiv in market-uri datorita taxelor si accizelor foarte mari (berea Efes normala este 3,65 Lire adica 1,5-1,6 euro, in market). Aceasta face ca in Turcia, in mod special din acest an, sa apara o multime de restaurante unde nu se serveste alcool. Acestea sunt scutite de anumite taxe si preturile la mancare sunt aproape ridicol de mici. Aceleasi preparate, in restaurantele unde se serveste alcool sunt de 2-2,5 ori mai scumpe.

In jurul Kalkan-ului si in Kas sunt plaje splendide precum Kaputas, Patara, Blue Laguna, etc. Cauta pe net plajele Kaputas si Patara si o sa intelegi. In Kas (care este aproape de Kalkan) sunt o multime de plaje si locuri de vazut.

michaela_1961
[10.09.12 08:46:45]

Multumesc mult pentru toate amanuntele, chiar e de luat in considerare o vacanta in zona aceea. Am tot fost la all inclusiv in ultimii ani, transportul l-am facut cu avionul, dar inevitabil tragem aceeasi concluzie ca mult mai frumos a fost cu masina personala. Combinatia aleasa de voi pentru concediu este ideala. Va doresc in continuare vacante la fel de inspirate!

Referitor la RL, da, noi am fost in primul an in care a trecut sub sigla Rixos si pretul a fost promotional. Ei spuneau de atunci ca de urmatorul an vor scumpi, dar ma gandeam ca ridica si standardul.

[10.09.12 10:08:10]

@legatorul:

Salut,

Ca unul care a fost acolo in 2010, mi-as permite sa punctez doar cateva aspecte ale reviewului tau (pe care eu unul nu le impartasesc) si anume:

- piscina principala este in opinia mea una din cele mai frumoase si mai mari din Lara (comparativ cu Delphin Palace, Delphin Diva, Barut, Concorde, Royal Wings, etc). Sincer chiar nu inteleg ce anume te-a nemultit intr-atat incat sa o califici doar "acceptabila".

- deasemenea piscina cu tobogane este super ok atat ca marime, curatenie, divertisment cat si amplasament, asa ca nu pricep calificativul de "jegoasa", mai ales ca chiar in acest an au mai fost si altii care n-au avut nimic de obiectat;

- barul de pe plaja mie (si altora) mi s-a parut extraordinar, mai ales ca erau multi barmani care sa te serveasca comparativ cu alte statiuni in care exista doar un singur angajat. Amplasamentul acestuia este de-asemenea foarte bun, iar dorinta ta de a exista 2 baruri mi se pare putin utopica. Nu uita ca la Delphin Palace sau chiar Imperial, pontonul este mai frumos deoarece barul este situat chiar acolo, dar... acest lucru mie mi se pare a fi un mare inconvenient vis-a-vis de distanta uriasa pe care trebuie sa o parcurgi prin soare pana acolo din orice punct al sesloangelor de pe plaja (din punctul meu de vedere este cel mai mare disconfort). In plus de asta sa vezi cum arata barul de la Concorde... o ghereta ca un chiosc de ziare din Cismigiul de odinioara, unde nu exista decat suc, bere la butoi si apa... fara alte bauturi si fara nicio masa sau scaune unde sa poti sta pentru a te relaxa la umbra savurand ceva rece.

- intr-adevar umbrelele sunt un pic mai mici dar uiti aici sa povestesti ca intre ele exista cativa metri distanta (ca sa iti poti roti seslongul) ceea ce iti creeaza confort intrucat nu stai inghesuit ca pe restul plajelor unde sesloangele sut puse unele langa altele fara pic de intimitate. In perioada in care am fost eu propsoapele au fost calitativ bune, dar deh... poate s-au mai uzat intre timp... si poate ca pana la anul se vor schimba.

- camerele mai mari din cele 3 turnuri sunt camere "family-room" (pentru care teoretic trebuie sa platesti in plus si pentru care unii din prietenii tai ar trebui sa se considere norocosi ca le-au primit... posibil din lipsa unora standard la acel moment), iar cele din corpurile de legatura dintre turnuri sunt camerele standard, fapt pe care l-ai fi putut descoperi daca te informai putin mai bine inainte pe net atat de pe site-ul hotelului cat si de la alti postatori. Pai sa vi sa vezi ce camere cat o gaoace de ou exista la Delphin Palace, Delphin Diva sau Concorde... si atunci nu cred ca ai mai fi atat de nemultumit. Cat despre dotarea lor mie mi se pare superioara multor Resorturi din Lara (LCD marisor, combina muzicala cu boxe super, dvd cu usb, frigider care chiar raceste) inclusiv ca mobilier (si crede-ma ca si eu am termen de comparatie si nu numai din Turcia).

In ceea ce priveste restul nemultumirilor tale... eu zic ca aici tine doar de gustul fiecaruia (mie mi-au placut mancarurile lor... inclusiv baclavalele), posibil sa fie in alte resorturi mai multe si mai diversificate... dar eu zic ca au fost suficiente (cel putin inperioada august 2010 aveam zeci de feluri la fiecare masa). Sunt de acord cu tine ca animatia si divertismentul lasau de dorit, dar asta e cam peste tot in Turcia... si nu cred ca cineva se poate declara perfect multumit indiferent de locatia in care si-a petrecut concediul.

Nu in ultimul rand ar trebui sa mai subliniez ca, comparatia ta cu Rixosul din Belek este inutila data fiind costurile cu 50% mai mari la cazare acolo ca aici... asa ca NO COMENT. As fi curios sa imi exemplifici care ar fi celelate hoteluri (la preturi asemanatoare) care sunt peste Rixos Lares la conditii de cazare si masa.

Una peste alta eu cred ca v-ati simtit bine, iar ecoul meu s-a dorit doar o punctare explicativa pentru potentialii viitori turisti care vor dori sa-si petreaca concediul in acest loc si care consider eu ca ar trebui sa fie informati din toate punctele de vedere.

In rest asa cum am spus... tine de gustul fiecaruia cum percepe ceea ce gaseste in orice resort si crede-ma ca interventia mea nu a dorit sa creeze o polemica, mai ales ca iti respect punctul de vedere pentru ca sa mi se pare normal si corect.

Toate cele bune.

legatorulAUTOR REVIEW
[10.09.12 11:56:18]

@gioko: Puncte de vedere corecte.

Nici eu nu vreau multa polemica.

Eu stiu foarte bine de ce se intampla niste chestii pe acolo. Este criza peste tot. Hotelul chiar si acum este la max. 60-70 % din capacitate ceea ce probabil forteaza la efectuarea unor economii inclusiv la numarul personalului ceea ce duce la multe complicatii, deseori in defavoarea clientului. Cu toate astea crede-ma, cand spun "jegoasa" chiar asa a fost si nu o zi ci 9. Ma refer la curatenie, impuritati in apa (ca sa fiu decent si sa nu dezvolt). Barul de pe plaja a avut anul acesta 1 (unu) barman in timpul zilei si 2 max. 3 seara la club.

Cred fara probleme ce spui legat de masa de anul trecut.

Anul acesta, crede-ma, a fost altceva.

Nu era o comparatie cu Rixos Premium ca nu-s dus cu capul. Era vorba de alaturarea numelui Rixos care n-are nicio legatura cu ce te-ai astepta la un Rixos.

Si, da, ne-am simtit bine ca am fost multi si cum am spus in comentariul principal nu este vorba ca n-ai ce manca ci de faptul ca, in opinia noastra, a fost cel mai slab hotel de aceasta categorie pe care l-am intalnit noi, chiar mai slab decat Miracle care este mai ieftin.

Asta nu inseamna ca nu sunt unele si mai proaste .

Dar nu as vrea eu sa dau de ele...

Multumiri si nemultumiri sigur ca vor fi tot timpul, corect.

Uite, ca ai pomenit, mie mi se pare ca hotelul care reflecta cel mai bine in Lara, raportul pret/calitate sau pret/ce primesti este Royal Wings unde am stat de 3 ori si n-am fost dezamagit niciodata.

In rest... numai de bine!

[10.09.12 12:24:11]

@legatorul:

Posibil sa ai dreptate cu criza... lipsa personal. Cand am fost noi in 2010 erau mai mult de 4 barmani pe plaja si cate 2-3 la barurile din incinta. Am ramas totusi surprins ca cei care au scris reviewuri inaintea ta cu 1-2 luni nu au spus nimic de acest lucru, dar daca zici ca asa a fost atunci te cred (of ce pacat ca scad serviciile...). La noi nu era deloc mizerie in piscina si atunci chiar iti dau dreptate daca spui ca acum altele erau conditiile. Totusi data fiind situatia actuala de criza generala cred aceeasi situatie e posibil sa se inregistreze si in alte parti, ... dar cu toate astea eu zic ca hotelul per ansamblu a fost unul bun... incomparabil cu Miracle la multe capitole.

Sper ca in anii viitori sa se imbunatateasca situatia si sa revina la ceea ce a fost in 2010.

Sa auzim numai de bine... si felicitarile mele pentru detaliile drumului cu masina (posibil pe viitor sa iti cer si eu amanunte in aceasta privinta).

Kimu
[13.09.12 13:02:17]

In august, anul asta, am stat 7 zile la Rixos Lares.

Majoritatea timpului mi-am petrecut-o (la barul de) pe plaja si niciodata n-am vazut doar un singur barman.

Am mai fost aici si-n 2010, dar atunci era mult mai bine pentru ca:

- In primul rand piscina necesita renovare urgenta, peste tot lipsesc bucati de gresie/faianta si in unele locuri sunt crapaturi unde te poti accidenta.

- In al doilea rand, a disparut internetul gratuit in camere (am platit 40 euro pentru un user valabil 7 zile).

- In al treilea rand, lobby barul nu mai e deschis 24h (desi pe siteul hotelului asa scrie), deci la ora 24 ori te duci la nani, ori te duci pe plaja, la "disco" sa asculti behaituri, karaoke wannabe.

- In apa marii, sunt niste pestisori care musca/pisca destul de rau, de-ti da sangele, dar asta nu cred ca e treaba hotelului.

[14.09.12 15:21:22]

@Kimu:

Inseamna ca se nasolesc treburile... pacat.

[14.09.12 15:23:14]

@Kimu: asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Daca doresti, copiaza textul de mai sus si reincarca-l - cu eventuale ajustari, completari etc - folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos)

mihaela oltean
[30.09.12 14:44:36]

Buna ziua! Oameni buni, am fost acolo in luna iunie si nici poveste de ce scrieti voi. O fi de vina perioada, poate faptul ca in plin sezon or fi mai plictisiti. La barul de pe plaja erau tot timpul 2-3 barmani, prosoapele erau curate, nu am nimerit niciunul rupt, nu ne-a muscat nimic in apa si am fost si cu copil mic, piscinele erau curate iar personalul foarte, foarte amabil. Am facut cum ne-au spus altii si am dat 10-15 euro la receptie dar in rest, nimic de obiectat. Repet, poate ca la inceput de sezon e altfel, nu stiu pentru ca noi mergem in concedii in lunile cand caldura e mai suportabila. imi pare rau daca pentru unii a fost o experienta neplacuta.

M'Liviu
[25.07.13 21:22:17]

Turica este turcia si nu degeaba mergi mereu in aceasta frumoasa tara. Daca ai scris impreii despre rixos tekirova o sa intru sa le citesc. Eu unul iti dau dreptate in privinta prosoapelor, mobilierului dar cu prvire la alte aspecte tin sa te contrazic. Acum ce vina avem noi care incepem sa ne familiarizam cu aceasta tara daca unii frati de ai nostrii nu stiu cum sa puna problema cand este vorba de o bautura mai speciala sau de anumite servicii. Eu intotdeauna cand merg in Turcia, nu am fost decat de 4 ori intru pe acest site si ma documentez. Orice mic detaliu conteaza si trebuie aflat. Eu anul trecut am prins o perioada foarte frumoasa in rixos. Ma refer ca am prins spectacole super. Chiar f buni si dansatorii si nu numai, mancare a fost ok. Nu stiu eu as mai merge la rixos si de aceea as vrea sa merg la Tekirova. Daca spui ca este peste lares atunci o sa fiu super incantat. Sa ai concedii frumoase si drumuri bune. Numai bine

gioko, Kimu, legatorul, M'Liviu, michaela_1961, mihaela oltean
Alte impresii din această RUBRICĂDelphin BE Grand Resort: