ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.09.2012
DE ON3
ÎNSCRIS: 06.09.12
AUG-2012

Frumos..., multumitor..., se putea mai bine...

Este primul an gand merg in Sunny Beach, al 2-lea sejur in Bulgarica... Am ales acest hotel deoarece face parte dintr-un lant de hoteluri cu renume mondial si in urma impresiilor de pe site-uri de specialitate nationale si internationale (precum amfostacolo.ro).

Am plecat cu masina personala, din Bucuresti. Drumul pana la granita (Giurgiu) perfect, dupa granita ingrozitor. Am avut ghinionul de a prinde si autostrada spre Varna in lucru, ca urmare GPS-ul a luat-o razna, iar ruta ocolitoare ne-a mai adaugat o ora la drum. In total cam 6 ore, din care vre-o 5 in conditii greu de suportat.

Intru-un final am ajuns..., hotelul pozitionat intr-o zona relativ linistita a statiunii, cu un spatiu destul de mare alocat cladirii, piscinelor, spatiilor verzi, parcarii... La intrare bariere, ne-a intampinat un paznic, am prezentat voucherele, ne-a dat locurile de parcare (60 leve/sejur).

Hotelul se prezinta la standardele de 4 stele, prezentand o nota de curatenie si eleganta. Personalul amabil, ne-a intampinat si am fost cazati imediat.

Camera destinata noua era ocupata (in overbooking), ca urmare am fost cazati intr-o alta camera decat cea comandata (o camera superioara celei platite). Deranjant (ceea ce nu se intampla la alte hoteluri cu renume si mai ales in alte tari - in astfel de cazuri) a fost faptul ca am fost nevoiti sa nu desfacem toate bagajele, dearece a 2-a zi urma sa ne mute in camera ce se afla pe voucher, lucru ce ne-a suparat. In mod normal, deoarece am mai avut astfel de experiente (in caz de overbooking, fiind vina hotelului, sunt obligati sa ofere clientului o alternativa minim la aceleasi standarde, fara alte costuri, obligatii si fara sa-l mute dintr-o camera in alta pe durata vacantei). Camera oferita a 2-a zi, inferioara celei in care am stat in prima zi, din toate punctele de vedere (asezare, curatenie, etc...) - dar ni s-a explicat ca totusi asta am platit - o camera la etajul 2, situata pe partea cu bucatatia si cu zona de aprovizionare (mirosuri, galagie, etc...). Cu toate acestea, o camera relativ placuta, frumos aranjata, cu sistem de climatizare, tv, racitor pentru bauturi... Curatenie se facea zilnic, se schimbau prosoapele, se aranja patul, se mai dadea si cate un aspirator...

Mesele foarte diversificate (putea gasi ceva de mancare si cel mai mofturos client), gratare, salate, peste, clatite, fructe de toate felurile, cu toate acestea existau si mancaruri ce nu se puteau servi - mancare alterata, salamuri, carnati verzi, tochituri, chiar si unele prajituri. Asta nu inseamna ca nu aveam ce sa mananc, dar tototusi de la un hotel cu standarde europene ai niste asteptari...

Piscina de nota 10, imensa, cu loc pentru toata lumea, sezlong-uri libere mai mereu. In mijlocul piscinei un mini-bar, de unde se pot servi cocktailuri, apa, sucuri, bere, etc.

Pe o laterala a hotelului se afla alte 2 piscine, zona toboganelor - 1 de viteza, 1 imbarligat si inca doua mai mici pentru copii. In aceiasi zona se afla si snack-bar-ul de unde se pot servi gustari.

Echipa de animatori, entertainment-ul mult sub asteptari... (comparativ cu alte experiente la alte hoteluri).

Plaja se afla la 5 minute de mers pe jos, pe langa hotelul Burgas. Iesirea catre plaja se poate face prin spate (pe usa de la piscina care este cu card de acces - 15 leve - garantie - se cere de la receptie).

Plaja lata cu nisip fin, marea de nota 10, curata si albastra. Pe plaja 8 leve sezlongul, 8 leve umbrela, 8 leve si daca vrei sa respiri...

Statiunea pot spune ca este slabuta la divertisment, plina de chici-uri, cu baruri slabute, destul de scumpicele (jenant - daca te asezai sa bei ceva la o terasa si doreai sa mergi la baie, te costa 1 leva)

Dintr-un punct de vedere este bine ca majoritatea clientilor sunt nemti, olandezi, englezi si rusi - lumea fiind mult mai educata si linistita, dar de aici si mancarea cu specific german, englez (ei neavand nici o problema in a manca acei carnati verzi, toate amestecaturile de sosuri, si celealte produse alterate).

In urma acestui sejur am inteles ca investitiile nemtilor si rusilor, investitii ce au ridicat aceste statiuni la nivel european nu au resusit sa-i ridice si pe bulgari la acelasi nivel.

Una peste alta pot spune ca a fost un sejur reusit, multumitor, relaxant..., dar am ramas si cu un gust amar in urma minusurilor hotelului, la care nu ma asteptam.

Trebuie sa intelegem si sa acceptam ca este totusi vorba despre Bulgaria, iar pretul platit se transpune in serviciile oferite... (chiar si in astfel de cazuri cand de la un lant hotelier de renume avem anumite asteptari - iar suma platita pentru intreg sejurul nu este chiar mica).

Trimis de ON3 in 06.09.12 11:02:20
Validat / Publicat: 06.09.12 12:18:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur - Hotel Slavey

VIZUALIZĂRI: 3952 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ON3); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[06.09.12 11:37:38]

@ON3: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

antonia medeea
[09.01.13 17:09:13]

@ON3: buna ziua. as alege acest hotel pt vara 2013. va rog sa-mi spuneti daca programul la aqua land era fractionat sau daca puteai sa stai toata ziua la topogane si cum era apa din piscina copiilor (calda sau rece). multumesc

mymysu
[03.03.13 15:20:25]

Voi merge de Paste la acest hotel si doresc sa stiu daca a fost cineva de Paste acolo si cum a fost. Daca topoganele vor fi deschise, daca vom avea la masa oua rosii? cum este cu parcarea?

hippy_aaylex
[19.06.13 12:20:47]

Salut ON3,

imi poti spune de la ce agentie ai luat biletul, eu incerc sa rezerv acum pentru 12 august, 7 nopti si sum 800 Eur 2 adulti + 1 copil de 2.5 ani, nu gasesc. Diferenta e cam mare intre ce ai platit dumneata anul trecut (550 EUR) si preturile gasite de mine pentru anul acesta.

Multumesc frumos!

ON3AUTOR REVIEW
[19.06.13 12:30:46]

antonia medeea : Buna... si scuze pentru intarziere. Programul este fractionat, parca se deschidea undeva la ora 10:00 se inchidea la 12:00 apoi se redeschidea la 14:00 si se inchidea la 18:00, daca nu gresesc. Exista si un paznic care dirijaza activitatea la tobogane.

Oricum este timp suficient pentru balaceala, doar ca sincer eu v-as recomanda Grecia la aceiasi bani, dar alte conditii.

Anyway, concediu placut!

ON3AUTOR REVIEW
[19.06.13 12:35:36]

@hippy_aaylex: Nu stiu sigur daca am voie... C&I Ambient. Bafta.

antonia medeea, hippy_aaylex, mymysu, ON3
Alte impresii din această RUBRICĂTiara Beach Hotel (ex Iberostar) :