ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2012
DIN: Râmnicu Sărat
ÎNSCRIS: 09.05.11
SEP-2012
2 AD. + --- COPII -- v: ---

Vom reveni la Cabana Lacul Limpede din Bisoca!

Vremea frumoasă din finalul săptămânii trecute ne-a îndemnat să ieșim din casă și să explorăm o zonă mai puțin cunoscută – comuna Bisoca, situată în nordul județului Buzău (am descris aici căile de acces și zona). Ne-am informat pe internet cu privire la posibilitățile de cazare și am găsit câteva impresii pozitive despre Cabana Lacul Limpede. Am telefonat cu două zile înainte și am rezervat o cameră dublă pentru o noapte la prețul de 100 de lei.

Locația este situată în ”Pădurea Lacurile” din Bisoca, rezervație naturală mixtă (forestieră, geologică și botanică). Am ajuns la Cabana Lacul Limpede în jurul orei 11.30 și am fost întâmpinați de o familie care administrează locația. Am fost imediat cazați într-o cameră dublă la etajul 1, ne-am aranjat puțin lucrurile și apoi am ieșit să explorăm împrejurimile.

Cabana are 15 spații de cazare repartizate astfel: 14 camere duble matrimoniale și un apartament cu două camere situat la mansardă. Prin amabilitatea administratorilor am vizitat și apartamentul, care nu era momentan ocupat. Apartamentul este decomandat, din hol se intră în două camere duble precum și în baie. Fiind situat la mansardă, apartamentul este dotat cu aparat de aer condiționat.

Camera dublă în care am fost cazați era destul de încăpătoare, fiind dotată cu pat matrimonial, o noptieră, un dulap încăpător în două uși, o măsuță și două scăunele, toate realizate din lemn masiv. Dulapul are un locaș unde se află amplasat televizorul, cu diagonală mică. Camera dublă are balcon, unde poți servi o cafea dimineața respirând mirosul de rășină de la brazii din apropiere. Camera are geamurile și ușa de la balcon realizate din termopan, iar ușa de la intrarea în cameră este din lemn. Baia camerei este dotată cu chiuvetă cu oglindă, cabină de duș și vas de toaletă. Cabana are centrală termică proprie, precum și sistem de încălzire centralizată; momentan camerele sunt destul de călduroase, nefiind necesară pornirea încălzirii centralizate.

Locația dispune de o sală de mese pentru 40 de persoane, situată la parterul clădirii. Scara interioară este realizată din lemn, iar pe holuri sunt expuse diverse trofee de vânătoare. Interiorul cabanei este curat și emană un aer de eleganță. Un afiș din hol ne atenționează despre faptul că în incinta cabanei nu se fumează.

Curtea cabanei este amenajată în trepte. În exteriorul cabanei, într-o clădire anexă, se află bucătăria, iar proviziile le poți depozita în lăzile frigorifice de aici. Mai există aragaz, chiuvetă, cuptor cu microunde, dar și veselă. În bucătărie accesul se face de regulă în prezența personalului cabanei. Noi am făcut aprovizionarea de la supermarketul de acasă (întrucât în zonă posibilitățile de aprovizionare sunt limitate) și am folosit mai mult grătarul în perioada petrecută aici. Lângă bucătărie se află amenajat spațiul pentru grătar, iar mai sus sunt câteva foișoare unde poți servi masa, cât și un leagăn. În fața cabanei sunt amplasate băncuțe pentru relaxarea turiștilor. Parcarea autoturismelor se face în fața cabanei, la marginea drumului forestier (există locuri de parcare suficiente).

Așa cum am prezentat și în review-ul anterior, un punct slab al locației (ce nu ține de proprietar sau administratori) este starea pe alocuri deplorabilă a căilor de acces către Bisoca. Oricum, obiectivele turistice pe care le poți vizita (rezervația naturală Lacurile, Mănăstirea Poiana Mărului, Masa lui Bucur etc.), dar și frumusețea peisajelor din zonă vor compensa cu siguranță acest neajuns.

Concluzionând, recomand celor care vizitează zona să se cazeze la Cabana Lacul Limpede din Bisoca.

Trimis de Floryn81 in 04.09.12 21:05:17
Validat / Publicat: 04.09.12 22:07:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MUNȚII BUZĂULUI.

VIZUALIZĂRI: 5043 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Pe meleaguri bisocene!

webmaster33 [04.09.12 22:16:32] »

Am setat in program coordonatele GPS ale acestei destinatii, rezultand urmatoarea pozitionare pe harta click aici. Ne poti spune daca-i ok?

Multumesc.

Floryn81 [04.09.12 22:29:12] »

@webmaster33: Da, aceea este locația.

adri-nico [02.10.12 21:06:44] »

Ce facusi, frate, mi-o luasi inainte cu reviewul?

Asa-i ca-i frumos acolo? Recomand si eu vizitarea acestor frumuseti ce imprejmuiesc Buzaul.

E adevarat ca daca esti sofer-femeie... mai vii si cu baia de ulei sparta. Bine ca a fost la intoarcere si masina a mers in virtutea inertiei cei 60 km.

Floryn81 [04.10.12 15:19:06] »

@adri-nico: Ce să-i faci?! De data asta am fost eu mai rapid!! Ați fost acolo în toamna asta? Păcat că nu ne-am întâlnit, noi te recunoșteam sigur!

Floryn81
Alte impresii din această RUBRICĂCabana Lacul Limpede [Recea, Bisoca]: