ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2012
[?] AD. + 1 COPII -- v: 8

Către satisfăcător
Foarte nemulțumit

Grand Varna Hotel nu merita 5*

Buna, sunt din Craiova si anul acesta am fost la Grand Varna Hotel. Nu am niciun cuvant multumitor care sa descrie acest hotel. Doar ca se intinde pe o suprafata mare si are multa iarba verde. Dar eu nu am venit la iarba verde, ci la mare. Voi incerca sa va descriu cat mai bine.

Sa incepem cu mancarea: micul dejun: numai castraveti, rosii si branza, nu stiau sa faca decat oua amestecate. Mai aveau niste masline care aveau sambure si coaja, cat unghia de mici, sanca presata nu prea era sunca, niste polonezi, unt inghetat, gem care se termina foarte repede si altul nu mai aduceau si cam atat. Atat am mancat in cele 8 dimineti cat am stat acolo.

Ei nu au auzit de oua ochiuri, omlete, aperitive, si orice altceva.

La pranz, aveau cate 2 feluri de mancare, unele chiar necomestibile, 2 ciorbe oribile, de 2 ori peste si crochete de cartofi. Cel putin astia erau buni. Nu am vazut ficatei, in conditiile in care la hotelul Lebed de 4* s-a mancat mai bine ca la noi. La Dolphine Marina cazarea erau mai buna si mancarea la fel.

In fiecare zi schimbau mancarurile si ciorbele, dar la fel de prost gatite.

Faceau niste preparate colorate, care aratau cat de cat bine, dar cand am gustat nu stiam cum sa le arunc din gura mai repede. Atat de groaznice erau. Intr-o zi nu am avut sa-i dau copilului decat o ciorba de fasole si salata, pentru ca mancarea era groaznic preparata. Am intrebat ce erau, dar nu am inteles. In alta zi ne dadea orez (se prepara cu rosii) si pilaf (fara rosii). Dimineata stateai cate o jumatate de ora ca sa iei o clatita, pentru ca le cocea cu 2 tigai. Parca prepara nu stiu ce mancare sofisticata pentru ca de abia se misca. Ei nu au auzit de plita si de pos. Unui chelner i-am spus sa mai aduca niste struguri. Pai am stat 15 min. dar strugurii nu au mai venit si nici el.

Aparatele cu cacao, lapte, se stricau imediat. Pe mese nu gaseai sare cu piper, trebuia sa iei de pe alte mese, daca mai apucai. Pe terasa erau vreo 4 pisici. Mancarea a fost sub orice critica. Noaptea, la restaurantul hotelului se serveau resturile de peste zi. Am facut rezervare la restaurantul italian. O porcarie de mancare. Salata consta in 4 buc. de castraveti asezati in patrat, o rosie tocata in 4, care alternau cu castravetii, 2 fire de ceapa amarate si firimituri de branza. Chiar nu exagerez cu absolut nimic. Stateam si ne uitam ca prostii in farfurii, pentru ca nu aveai ce sa mananci. Inghetata aveau intre orele 4 si 5,00. Fiindca nu am apucat, m-am dus sa stau la rand la buticul chinezesc. Am stat 45 min. ca sa iau o lingura de legume cu o lingura de zeama. Pacat ca nu am facut poza ca sa vedeti cu ochii vostri.

Ca si mancare nu am putut sa mananc decat gris cu lapte, si ala luat de la meniul pentru copii mici, iaurt, asta dimineata. La pranz, in fiecare zi aveau altceva, dar foarte prost gatite, ma refer la mancarea gatita pentru ca salatele erau aceleasi. Iti era frica sa incerci altceva pentru ca ramaneai nemancat.

La umbrela unde se preparau frigarui, nu-ti dadeau decat cate o bucata, ca sa ajunga la toti. Micii preparati au fost nefacuti.

Plaja avea o lungime de 20 m, dupa care urmeaza beton si iar o lungime mai mare de plaja. Cand intrai in apa te loveai numai de bolovani.

In ceea ce priveste cazarea, si aici am avut oarece inconveniente. Am ajuns la 13,15 la hotel. Una dintre receptionere, care nu vorbea deloc romaneste, nu a vrut cu niciun chip sa ne cazeze mai devreme. Am rugat-o frumos sa ne cazeze cat mai aproape unii de altii, dar ne-a imprastiat in tot hotelul. La predarea camerei, am stat 15 minute ca sa o verifice.

Mobilierul din camera era ros pe la margine, oglinda din baie era ruginita, dusul stricat. Curatenia se facea intre orele 12-15,00 cand dormeai pt. ca veneai de la plaja obosit. Piscinele nu au fost niciodata curatate, pe fundul lor se vedea stratul de nisip depus

Trimis de ionesku2007 in 04.09.12 20:12:37
Validat / Publicat: 04.09.12 20:53:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Obzor, Miramar

VIZUALIZĂRI: 3586 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ionesku2007); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[04.09.12 21:17:11]

Sunt de acord cu impresiile tale. Eu nici nu m-am mai obosit sa scriu un review la acest hotel. am fost acolo in anul 2011, la sfarsitul lunii iunie, iar calitatea serviciilor a fost foarte slaba. in opinia mea este de evitat hotelul. recomand celor doritori de concediu in bulgaria sa caute hotelurile detinute de occidentali si nu din cele aflate in proprietatea rusilor. oricum, asa cum rezulta din multele review-uri la acest hotel, pare un risc prea mare pentru a fi asumat. ganditi-va de doua ori inainte de a face o optiune.

Krisko
[04.09.12 23:05:59]

@george_bton: Hotelul era promovat agresiv dupa jumataea lunii august (!) la pret atat de mic incat "striga" pacaleala. Pacat ca nu ai scrii impresiile tale, merita sa "ajuti" la ajustarea notei generale...

[04.09.12 23:20:58]

@Krisko: nu am stiut ca a fost asa de promovat. iti dai seama ca, dupa un sejur semi-ratat acolo, nu am vrut sa mai aud, dar sa ma si interesez... Am vazut ca erau deja destul de multe rw la hotel si multe cu impresii negative, asa ca nu m-am mai obosit, am preferat sa confirm doar in vreo doua dintre ele, prin ecouri.

din nefericire, oamenii inteleg abia post-factum ca alergatul dupa chilipiruri iti scoate in cale prea des astfel de dezamagiri. din pacate, multi nu-si permit prea mult, astfel incat conteaza si un pret cu 20 de euro mai mic.

oricum, in privinta notelor, am ceva rezerve... oamenii tind sa noteze la maxim un loc placut, asta am remarcat de-a lungul timpului. nu poti avea o locatie notata de unii cu 10 si de altii cu 4... la hotelul asta nu erau camere de 4 stele, niciuna, am vazut vreo opt. deci nu aveai cum sa dai 10, nici macar 9... dar, totusi, dupa cum se vede, se poate.

alba.ca.zapada
[07.09.12 12:09:55]

@Krisko: pai daca erau preturile mici, si le stiu, 52 euro UAI ca vroiam sa merg si eu in acea perioada era ceva in neregula. De obicei, hotelurile foarte bune nu prea se inscriu la ofertele de 50-55 euro in august si nu mai au locuri. Se pot consulta si alte forumuri pentru a vedea notele acordate si de turistii straini.

Grand Varna fura clientul cu spatiul verde imens si baldachinele la piscina, precum si pentru plaja privata cu sezlongurile incluse in pret.

Krisko
[07.09.12 12:58:20]

@alba. ca. zapada: Mai adauga parcarea gratuita si pazita, acceptarea gratuita a 2 copii in dubla, conceptul "all inclusive premium" (acces la toate restaurantele complexului) si nu in ultimul rand cazarea la "5*"...

Prin comparatie cu ce primesti la acelasi tarif in Albena sau Nisipuri, pare ca bifezi toate aspectele fara a cheltui prea mult.

[08.09.12 12:23:01]

mie nu mi s-a parut chiar dezagreabil hotelul, nu sunt chiar atat de carcotas. cateva mici probleme la camere, care le facea sa nu fie de 5 stele, putin din atitudinea personalului, bauturile contrafacute (ma refer la cele platite. mentionez ca am comandat de trei ori, lucruri diferite, doua dintre ele 100% contrafacute), mancarea servita cu intarziere (in multe locuri) si cu masura (prajituri) si cam atat. imi amintesc ca am fost nevoit sa tot insist la domnisoara care facea rezervarile pentru restaurante sa imi dea 16 locuri la italian. cu toate ca, se pare, initial nu avea, pana la urma a gasit, dar am rugat-o de vreo trei ori (adica am fost la ea de trei ori in trei limbi diferite. abia la bulgara a devenit putin mai receptiva. nu glumesc. de altfel si eu am gresit ca nu am abordat-o de prima data in bulgara, ci in engleza. a doua oara m-a ghicit ca sunt roman si incerca sa rupa ceva... dar, nu cred ca toti cei care merg in bulgaria stiu si limba, deci...

de mentionat ca baldachinele de langa piscina, cum probabil stiu cei care scriu rw de la hotel, erau pentru apartamente, nu pentru camerele duble. ceilalti au acces la paturile care mai sunt in zona si la sezlonguri.

una peste alta, apreciez ca este dezirabil in lipsa altor oferte mai atragatoare. in niciun caz nu cred ca se poate afirma ca e un concediu esuat la acest hotel.

alba.ca.zapada, george_bton*, Krisko
Alte impresii din această RUBRICĂGrand Hotel Varna Hotel: