ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2012
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 05.07.12
AUG-2012

Concediu linistit si placut

Am fost la Hotel Sousouras in perioada 25.08-01.09.2012. Vazusem hotelul in 2008, si mi-a placut. Alegerea a fost buna, si dupa unele ezitari (mai mult legate de zvonurile despre criza din Grecia) am cumparat biletele.

Hotelul se afla aproape de centrul statiunii Hanioti, avand o cladire principala unde e si restaurantul, si mai multe bungalowuri, 4 cu p+1 cu camere mai mari si mai multe doar cu parter.

Camera destul de mare, curata, curatenie zilnica, prosoapele se schimba la 3 zile, terasa mare, televizor si frigider. Aerul conditionat contra cost.

Complexul este curat si linistit, bun pentru familii cu copii, palmieri, maslini si lamai printre casute. Locul este bun pentru relaxare.

Piscina cu sectiune pentru copii, sezlonguri gratis la piscina.

Plaja chiar in fata hotelului, cu sezlonguri cam ponosite, cu pietris. Intrarea in mare lina, apa foarte curata dar cu pietre. Daca doriti o plaja buna, mergeti circa 100 metri spre statiune. Un aspect negativ il reprezinta lipsa cosurilor de gunoi si faptul ca plaja nu este curatata, acesta fiind motivul pentru care am acordat doar 50% grad de multumire.

Oricum Hanioti este statiunea cea mai buna de pe bratul Kasandra si are plaja de cativa Km.

Masa se serveste in restaurantul principal, mancare buna si diversificata. Dimineata cateva feluri si cu ceva mezeluri, seara multe feluri, gustoase si care nu prea s-au repetat. Desert bun. Apa si bauturile se platesc, iar personalul amabil si restaurantul curat si ingrijit.

Ca diverisment ai statiunea, centrul se afla la mica distanta si sunt locuri de distractie destule.

Pe ansamblu, am avut un concediu relaxat, clima este buna fara calduri toride in aceasta perioada, apa marii foarte calda (faceam baie pana dupa ora 19.00) si pentru pretul platit suntem multumti.

In statiune gasiti de toate si pentru toate buzunarele.

Mi-au fost utile celelalte comentarii de pe forum, mai ales ca trecusera 4 ani de cand am fost in Grecia. Daca mergeti cu masina aveti parcare in incinta compexului, dar atentie in week-end cand drumul este destul de aglomerat.

Concediu placut tuturor.

Trimis de georgeluci in 04.09.12 12:17:15
Validat / Publicat: 04.09.12 13:24:55

VIZUALIZĂRI: 4389 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (georgeluci); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[04.09.12 14:15:44]

Imi place review-ul tau si tonul sau insa am o intrebare: cum de esti multumit de acest sejur, dupa ce ai revenit de putin timp din Antalya de la Papillon Bellvile 5*UAI?

Intreb pentru ca foarte multi turisti compara cele doua tari si conditiile oferite si apoi declara ca in Grecia e catastrofa si dezastru.

nicole33
[04.09.12 18:59:40]

@ionescunic:

Deși întrebarea nu mi-a fost adresată mie, aș încerca un posibil răspuns, în condițiile în care am fost și în Hanioti la Hanioti Palace 4* DP, despărțit doar de o straduță de Sousouras și având același patron, respectiv la Papillon Belvil 5* UAI din Belek, ce-i drept nu în același an. Am avut sejururi foarte plăcute și relaxante în ambele cazuri și aș reveni oricând la ambele.

Diferența cea mai mare o constituie bugetul alocat, dublu dacă nu chiar triplu în cazul celui de al doilea, astfel că și așteptările trebuie ajustate corespunzător, nemaivorbind de oboseala drumului, costul diferit al transportului funcție de distanță (aproape dublă în cazul Turciei) sau de mijlocul de transport folosit.

Cei care fac asemenea comparații cam adună mere cu pere, de aici și concluziile eronate.

La fel de important este și ce își dorește fiecare de la o vacanță, respectiv să nu iasă dintr-un țarc unde are tot ce-și poate dori sau să aleagă în fiecare zi la altă plajă, să viziteze cât mai mult și să mănânce de fiecare dată în alt loc.

georgeluciAUTOR REVIEW
[05.09.12 12:03:13]

@ionescunic: Buna, intr-adevar ar parea putin ciudat ca dupa Papillon Belvil sa fiu multumit de Sousouras, dar am facut alegerea pentru finalul concediului (din septembrie incep activitatea) iar Grecia cu toate criticile si neajunsurile are totusi farmecul ei.

Statiunea Hanioti este foarte animata, gasesti taverne, baruri, restaurante, magazine pentru toti si pentru toate buzunarele. Acolo ai o atmosfera mai trepidanta, mai plina de viata, simti freamatul si viata mai intens.

Am ales Sousouras tocmai pentru ca este un complex linistit si curat, unde te poti relaxa dupa plimbarile prin statiune.

Nicole 33 facea comparatie de costuri, intr-adevar, poti face in Grecia un concediu cu bani mai putini (n-am prea reusit) dar trebuie sa vezi un pic mai departe, sa te bucuri si de viata de acolo. Noi avem multe in comun cu grecii, ne place sa traim un pic altfel, sa sarbatorim orice chiar si fara motiv. In Grecia si o plaja mai neingrijita sau o taverva are farmecul ei iar lumea este mult mai destinsa si dornica de distractii. Bineinteles ca poti fi nemultumit, dar am citit impresii pe forum din cele mai diverse, iar daca o sa cauti doar defecte si sa crezi ca toti trebuie sa iti satisfaca mofturile, mai bine stai acasa sau alegi o destinatie de lux (daca iti permiti).

In final, Grecia si Turcia sunt tari diferite, au culturi diferite, concepte despre turism diferite, depinde ce doresti de la un concediu-la Papillon am trandavit si ne-am destins si resfatat cu de toate, iar la Sousouras am avut parte si de o viata mai activa. Noi am fost multumiti in ambele locuri si le recomand, dar repet, depinde ce vrea fiecare de la concediu.

Multa sanatate si concedii placute.

[05.09.12 19:44:22]

Multumesc pentru raspunsuri, eram curios doar pentru ca si eu mi-as dori odata sa ajung la un faimos hotel din Antalya, insa sunt convins ca nu as putea sa locuiesc 7 nopti acolo, pe mine ma arde sa plec, nu am stare sa zac, nu pot sa zac, nu am de ce sa zac, eu vreau sa vad cat mai mult, sa traiesc si sa simt atmosfera locala, sa gust din mancarurile locale, din pacate turcii mi se par... ca sa fiu finut, destul de departe de gusturile mele!

Foarte departe!

georgeluciAUTOR REVIEW
[05.09.12 20:56:06]

@ionescunic: Buna, daca doresti sa vizitezi Turcia, iti recomand zona Kusadasi, ai mai multe obiective cuturale deosebite, Efes, Mormantul Fecioarei Maria tot in apropiere la cativa km, Izmir, Troia, Milet, centrele unde civilizatia elena si-a pus amprenta si zona care de fapt a insemnat puntul de expansiune al civilizatiei lor, preluate ulterior de romani si au insemnat ceva cam pana spre anii 700-800 era noastra. Turcii sunt primitori si binevoitori, noi am mers in excursii pe cont propriu, cu transportul lor comun (microbuze) tocmai ca sa vedem cum e in realitate viata in afara resorturilor de lux. Cu o harta te descurci usor. Clima acolo e mai suportabila, nu sunt caldurile toride din Antalya si preturile mai mici.

Daca vrei, viziteaza Istambulul. Chiar merita, este o impletire de civilizatie bizantina, otomana, greaca, venetiana.

Iti dau informatii oricand cu placere.

P. S Cat despre trandaveala si zacut fara sa faci nimic, crede-ma ca dupa un an de munca imi doream asa ceva.

Multe salutari.

[05.09.12 21:19:40]

Pai eu defapt am fost la Istanbul, de 10 ori chiar, insa nu cu intentii prea nobile.

In ce priveste zona pe care o doresc in prima faza se numeste Fetiyhe, si orice vine in drum, nu ma intereseaza foarte mult Antalya, chiar deloc, despre rest sincer am vazut atatea pietre si minuni antice ca m-au cam lasat in ceata, basca am si citit toate review-urile despre pamukale Efes si casa fecioarei, as vrea laguna albastra si sper ca stiti de ce.

alexcoprea
[18.02.13 00:50:54]

Nu inteleg toata "cearta" asta. Ca acolo e frumos, ba nu, dincolo e si mai frumos. Proverb: "De gustibus non discuta... ". Nu stiu exact cum e in latina, dar sper ca ati inteles. Eu prefer sa vad pozele puse de voi si nu comentariile sau "certurile".

Ca sa ma contrazic un pic: dialogul vostru este, totusi, unul constructiv, pentru mine. Oricum, bravo "constructorilor" acestui site AFA. O foarte buna sursa de inspiratie, de amintiri, etc. Personal, citesc tot ce vreau din AFA si, apoi, daca am timp, ma uit si pe alte site-uri "consacrate" . Rog constructorii si moderatorii sa nu devina comerciali asa cum au facut "concurentii" si sa nu ne cenzureze (in limitele bunului-simt) exprimarile, pozele, certurile, etc. Inca odata va multumesc pentru idee, initiativa si continuarea acestei aventuri AFA. Bafta multa si concedii minunate!!!

alexcoprea
[18.02.13 01:01:09]

@georgeluci: m-a deranjat foarte tare acest 50% pentru plaja si mare. Eu personal am fost de 2 ori in aceeasi locatie, dar in nici un caz nu as fi dat sub 95%. Dar este parerea mea pur subiectiva. In 2010 am fost la Eforie N. si am platit ca la fel ca 2011 si 2012 la Sousouras. Dar nu vad motiv pentru care m-as intoarce la litoralul romanesc. Patriotism? Dar de ce marii bogatasi romani isi tin averile in conturi din strainatate?!? Sunt banii mei munciti timp de 51 de saptamini si ii cheltui unde vreau, nu? Gata cu filosofia. O noapte placuta si... HAI LA MAREEEEEE ca nu m-ai pottttt

[26.12.14 14:54:58]

Autorul acestui articol a încărcat recent un al treilea set de impresii din această destinație.

AmFostAcolo sprijină și încurajează astfel de "actualizări", considerându-le benefice pentru evidențierea evoluției în timp a calității serviciilor și condițiilor oferite etc.

Cum însă Regulamentul nu admite 3 sau mai multe seturi de impresii CU NOTE din partea aceluiași autor (vezi punctul B.10) - articolul de față va fi republicat FĂRĂ NOTE (ptr a respecta regula "maxim 2 seturi de evaluări ale unei destinații de cazare din partea aceluiași "evaluator").

alexcoprea, georgeluci, nicole33
Alte impresii din această RUBRICĂSousouras Hotel: