ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2012
ÎNSCRIS: 09.05.11
JUL-2012
3 AD. + 1 COPII -- v: 16 [ani]

Merita vazut

Asadar dupa sejurul de la Residence Apartments din Ulcinj (vezi impresii) am plecat spre Croatia, urmatoarea destinatie unde ne propusesem sa stam mai mult dar in 2 locatii diferite: Dalmatia si Golful Kvarner.

Plecam dimineata din Ulcinj, trecem prin Bar si Petrovac, ne oprim putin sa admiram peisajele din Sveti Stefan si Budva{statiuni exclusiviste ale litoralului muntenegrean), traversam Fiordul Kotor cu ferryboat-ul (am avut si mai am inca o urma de regret ca nu l-am ocolit cu masina dar ne grabeam) si ajungem in Dalmatia de sud si ne oprim bineinteles in Dubrovnik, unde, dupa o vizita scurta a cetatii ajungem in port unde servim masa.

Chiar daca la intocmirea itinerariului ne propusesem sa ne cazam in zona Plitvice pt. a vizita parcul national si lacurile cu acelasi nume, o documentare mai amanuntita ne-a ,,obligat ,,sa ne oprim in zona Sibenik pt. a vizita parcul national Krka despre care dalmatii spun ca ar fi mai frumos decat Plitvice-nu stiu cata realitate si cat subiectivism exista in aceasta afirmatie pt. ca, din pacate pe cel de-al doilea nu l-am mai vizitat, sacrificandu-l in favoarea primului in acest circuit.

Ne-am cazat prin Booking.com la 2 km de Lozovac (fiind plin sezon nu am gasit camere in Sibenik) la Kaja House Apartments care este de fapt o pensiune veche intr-o ferma pe camp si pe care n-o recomand pt. ca am avut ceva surprize neplacute: prosoapele erau antice, frigiderul asijderea si, fiind nefolosit mirosea ingrozitor, wi-fi nema, mic dejun oha, proprietarii nu vorbeau engleza iar colac peste pupaza copiii au gasit un ditamai paianjenul in baie; drept pt. care am scurtat sederea cu o zi chiar daca rezervasem pt. 3 zile si astfel am renuntat sa vizitam Splitul. Trogirul si Zadarul, iar in Sibenik am servit masa dupa ce-am vizitat parcul, deci eram obositi si am vizitat doar faleza seara; asa ca prefer sa acord note pt. zona si nu pt. cazare si de aceea am ales aceasta sectiune.

Parcul national Krka l-am vizitat intr-o zi foarte calduroasa[30 iulie) si am ales varianta pe care ne-a recomandat-o proprietarul{si pe care am priceput-o cu bruma mea de rusa) si anume cu masina pana la Lozovac in parcare iar de acolo, dupa ce platesti 90 kuna/pers. te preia un autobuz si dupa vreo 4 km ajungi la destinatie; cealalta varianta ar fi fost cu barca din localitatea Skradin de unde poti merge pe apa pana la cascada Skradinski But, cea mai spectaculoasa cascada din zona.

Vizitarea se face pe punti de lemn peste ape limpezi si cristaline, pline de pesti, totul de o frumusete care nu se poate exprima in cuvinte asa ca o sa las pozele sa vorbeasca.

Se mai pot face calatorii cu barca si in susul apei unde o manastire in mijlocul lacului Visovacko (noi nu am fost); . cei mai comozi se pot tolani pe cearceafuri si pot face baie in zona cascadei Skradinski, pot servi masa si ceva de baut la restaurantul din zona, totul la preturi f. mari; dar merita!

Asadar daca aveti drum in zona nu ocoliti parcul Krka-o insiruire de lacuri, rauri, chei si cascade de o frumusete aparte.

Pe curand cu impresii din statiunea Opatija!

Trimis de marocanu21 in 03.09.12 23:41:07
Validat / Publicat: 04.09.12 07:18:03
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CROAȚIA

VIZUALIZĂRI: 3939 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marocanu21); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 parcul Krka

• Alte impresii din această RUBRICĂParcul Național Krka: