ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2012
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 11.07.09
AUG-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 10 -3 ani

Mai mult decat am sperat

Ne-am intors si noi ieri de la Belvil si pot spune ca locul pe care il ocupa in clasamentul AFA (Belek) este meritat pe deplin. A fost o vacanta perfecta datorita serviciilor f bune si nu in ultimul rand datorita cazarii care a fost exact ce am cautat atunci cand am ales vilele (club).

Camera la parter a fost rezonabila ca marime pt. doi adulti si doi copii dar foarte curata si terasa a facut toti banii. Paturile le-am unit si am putut dormi toti foarte bine. Exista in camera si un fotoliu care se poate intinde dar nu l-am folosit.

Nota zece pentru serviciile care sunt specifice lantului Papillon si sunt de cea mai buna calitate. Pot spune ca sunt mult peste serviciile de la resorturi mult mai scumpe.

Animatia din timpul zilei destul de bine organizata la fel si spectacolele de seara care au fost destul de bune.

Masa destul de bogata si diversificata.

Plaja foarte bine ingrijita cu sezlonguri pentru toata lumea la orice ora.

Piscinele curate. Un minus ar putea fii faptul ca plaja si piscinele nu sunt deservite decat de doua baruri si mai erau momente cand trebuia sa stai la coada pentru bauturi. Cred ca aceasta este singura obiectie care o pot avea despre acest resort care este deosebit si reuseste sa te faca ca la plecare sa iti doresti sa te intorci cat mai curand.

Anul viitor mergem la ZEUGMA pentru ca va fii renovat in totalitate si nu vrem sa-l ratam in noua infatisare dar peste doi ani suntem siguri ca vom reveni la BELVIL.

Trimis de danalix in 03.09.12 18:38:32
Validat / Publicat: 03.09.12 19:35:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: ZEUGMA, DELFIN DELUX, SUSESSI.

VIZUALIZĂRI: 3387 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danalix); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 65.70 EUR pe cameră

ionescunic
    [05.09.12 18:18:12]

La regimul de masa ai trecut ceva ce nu am mai auzit, e vreun nou fel de UAI?

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [05.09.12 18:21:44]

Este High Class All Inclusive. Tot un UAI dar cu alta denumire. De fapt si UAI nu insemna ceva standard, difera de la hotel la hotel.

[05.09.12 18:26:10]

@ionescunic: in turcia sunt foarte multe denumiri ptr UAI sau AI, multe hoteluri vrand sa evidentieze ca ofera mai mult decta 'normalul' (U)AI. Cum nu exista un standard in domeniu, fiecare poate sa-si denumeasca la libera dorinta regimul AI. Cel de la Papilloane e, parca, 'High Quality AI' - High Class AI

Nu denumirea conteaza - si inca odata un sfat @tuturor: nu va luati dupa denumire; verificati conceptul (fact-sheet-ul) pentru a vedea ce e inclus si ce se plateste!

Se poate intampla, de exemplu, ca un hotel care isi denumeste regimul UAI-mai-stiu-eu-de-care sa ofere mai putin decat altul care s-il denumeste AI (simplu) !! Vezi cazul Delphin Botanik!

[05.09.12 18:53:29]

@tm67bru: High Class All Inclusive este un concep gasit numai in lantul Papillon din cate stiu. La alte resorturi nu l-am mai vazut pana acum.

[08.09.12 18:11:35]

@danalix: stii, desigur, ca hotelurile care se respecta ofera cutii de chibrituri (cu sigla hotelului, desigur) celor care solicita.

Ei bine, cutiile cu chibrituri nu se numesc acolo asa - traducerea aproximativa din engleza ar suna cam asa şcătulă cu chibrite. Ce zici, nu-i asa ca suna altfel, mai interesant?

Ei bine, dac-ai fi din Ardeal, ai sti ca inseamna, de fapt, acelasi lucru

Textul de mai sus e pamflet clar - toată-ziua-bună-ziua - si trebuie citit/intrepretat ca atare.

dms
    [12.09.12 14:33:58]

Si noi vrem sa mergem anul viitor la Zeugma, dar nu stim cat de bine este adaptat pentru a merge cu un copil de 2 ani.

De unde ai informatia ca anul viitor va fi renovat in totalitate?

Multumesc!

[13.09.12 00:19:53]

@dms: am fost de multe ori la Zeugma si sigur este un resort care se adreseza in primul rand familiilor cu copii. Faptul ca in lantul Papillon primul copil pana in 12 ani nu plateste nimic poate arata care este targetul lor. Nu sunt multe resorturi in Belek care accepta copii gratuit pana la aceasta varsta. O mica problema poate fi faptul ca piscina de copii este acoperita de o terasa care a fost construita acum doi ani pentru a proteja copiii de soare insa acum apa este cam rece. Asta daca mergeti inainte de 5-10 iulie ca dupa aceasta data este foarte cald si nu mai sunt probleme. Eu personal nu merg in Turcia decat in iunie sau dupa 20 august pentru a evita temperaturile mari din iulie si august. In rest un resort excelent cu servicii excelente, mancare care nu a creat probleme de sanatate niciodata nimanui din grupul nostru.

Despre renovare am aflat de la patronul agentiei de turism care stie ca imi place foarte mult Zeugma si mereu imi spune daca se intampla ceva nou. Ca sa fiu sincer pentru noi acest hotel este un etalon in functie de care evaluam alte resorturi la care mergem. Deci pe 30 septembrie Zeugma se inchide si in primavara o sa fie nou nout.

Pacat ca nu au reusit sa termine PAPILLON BELLUNA (actualul MAXX ROYAL) pentru ca putea fii cel mai tare resort din Turcia din punctul de vedere al serviciilor dar mai ales al preturilor care trebuiau sa fie mai accesibile decat la MAXX. De aratat arata ca cel mai tare dar multa lume nu stie ca a fost proiectul Papillon. Oricum noi anul viitor mergem sigur la Zegma si daca ajungeti si voi acolo nu ve-ti regreta. VACANTE FRUMOASE!

[13.09.12 05:44:20]

@danalix: Papilloanele sunt in mod cert si printre favoritele mele; trebuie totusi sa pastram echilibrul aprecierilor si sa evitam exagerarile subiective - sunt hoteluri din clasa mediu-superior si atat.

Gratuitatea pentru copii de pana la 12 ani NU inseamna ca hotelul este orientat predominant pentru familile cu copii (in fapt, sunt exact tot atat de 'orientate' ca si majoritatea hotelurilor de pe riviera Antalyei). O investitie amarata intr-un Luna Park, de exemplu, ar insemna de 100 de ori mai mult acest lucru.

Aceasta gratuitate este mai degraba un semn ca nu reusesc sa concureze altfel cu hoteluri din aceeasi clasa de preturi...

Iar serviciile sunt bune, intr-adevar, dar nu ies cu nimic din nota medie, obinsuita, a serviciilor hotelurilor medii-superioare din Antalya. Nu se ridica la 'standardul' Delphin - cele mai bune din Antalya, in opinia mea.

[13.09.12 10:11:20]

@tm67bru: opinia fiecarui om trebuie respectata si in cazul acesta eu am facut aprecieri obiective la adresa Papiloanelor pentru ca am fost f. multumit de serviciile lor. Bineinteles comparatia este facuta cu resorturi care au preturi similare nu pot compara Zeugma cu RIXOS PREMIUM sau cu ELLA, CALISTA etc. pentru ca sunt mult mai scumpe dar pot spune fara probleme ca este peste Delphin Deluxe care a fost o dezamagire din prima pana in ultima zi. Pentru prima oara am fost bucuros ca vacanta s-a terminat si am jurat ca nu mai merg in Alanya niciodata deoarece am inteles ca Delphinul este cel mai bun hotel de acolo. Am observat ca ai fost acolo in 2007 si cred ca aprecierile tale sunt pentru acea vreme care din pacate a apus pentru Delphin. Am fost la Delphin in 2011 si a fost mult sub Zeugma din toate punctele de vedere. Repet asta este opinia mea si nu doresc sa contrazic alte persoane care au alte opinii deoarece fiecare apreciem sau vedem lucrurile diferit. Cat despre concurenta cu alte resorturi nu cred ca au probleme atata timp cat sunt printre cele mai vechi resorturi din Belek si au reusit sa investeasca si in proiecte noi. Amaratul de Luna Park este posibil sa apara anul viitor la Zeugma si apoi la celelalte Papiloane.

[16.02.13 17:22:52]

Buna!

In primul rand vreau sa multumesc admin. pt ideea acestui site si tuturor celor care au scris impresii din vacante. Pe noi ne-ati ajutat sa luam decizia in a alege acest hotel Papillon Belvil pt vacanta noastra din iulie 2013. Sper ca am luat o decizie buna.

As vrea sa te intreb daca la acest hotel se organizeaza seara festiva, cu artificii, etc... De asemenea as vrea sa stiu ce posibilitati de excursii sunt si cam cat costa si daca trebuie sa fim "draguti" cu receptionerul la sosire pt a obtine o camera mai buna.

Orice sfat ne-ar fi de folos.

Multumesc mult!

[16.02.13 17:45:24]

@ecaterina_t:

speram iti faci curaj (2-3 vorbe, cateva poze) si la finalul vacantei programate in aceasta vara, sa ne spui si noua impresiile din concediu.

[16.02.13 21:15:29]

@ecaterina_t: Sunt sigur ca ai facut o alegere buna daca sunteti o familie cu copii, o sa fie perfect iar fara copii, va fi excelent.

La sosire noi am fost "DRAGUTI" cu receptionera cam de 10 euro per familie pt. ca am vrut camerele cu umbra dupa-amiaza si sa fie a parter (club).

Seri festive au fost de trei ori in opt nopti dar nu cine stie ce. Au fost party pe plaja cu artificii de doua ori si spectacole acceptabile in fiecare seara. Vreau sa iti spun ca de spectacole nu am fost niciodata impresionat in resorturile din Turcia. (bineinteles ca ma refer la cele in care am fost)

Despre excursii nu iti pot spune nimic pentru ca noi nu mergem in excursii deoarece suntem de parere ca sunt obositoare si cele doua fetite care n-e insotesc se simt foarte bine in mare si in piscina.

Este posibil sa fim si noi tot in iulie acolo daca gasim preturi bune pt. acea perioada.

Asteptare placuta pana in iulie!

[23.02.13 22:30:15]

@ecaterina_t: in 2013 avem o surpriza la Belvil care ne asteapta cu un aquapark nou nout. Am inteles ca este mai tare decat Troia de la Rixos. Clientii Belvil au acces nelimitat gratuit. Sper sa fie adevarat ca pe net nu am gasit nimic despre asta.

[24.02.13 10:01:49]

@danalix: Multumesc mult pt informatie. Sper sa fie adevarat. Am gasit si eu aceasta informatie postata de o agentie de turism. Deci, pana la urma veniti la Papillon Belvil. Ati luat bilete?

[24.02.13 10:35:40]

@ecaterina_t: da, am facut rezervarile din 24 august pentru ca este ocupat tot pentru luna iulie si august (pana pe 24). Nu am vazut asa ceva pana acum ca in luna februarie sa nu gasesti nimic liber pentru iulie. Asta este si anul trecut am intrat tot cam asa si a fost bine. Probabil ca din cauza acestui aquaparc s-au vandut asa repede pentru ca anul trecut am luat bilete in iulie pt. august si erau locuri destule.

[24.02.13 11:06:11]

@danalix: am intrat pe site-ul oficial al hotelurilor Papillon si intr-adevar se deschide un PAYLAND (AquaparK) foarte tare, la hotelul PAPILLON BELVILE din luna aprilie 2013, unde este acces gratuit pt oaspetii hotelului. Si noi am avut probleme cu rezervarea, deoarece in prima faza, dupa ce am platit 50% din valoarea sejurului inca din luna ianuarie, ni s-au returnat banii datorita neconfirmarii ulterioare din partea hotelului, pt luna iulie. Ulterior am luat bilete printr-o alta agentie.

o zi buna!

[24.02.13 11:29:44]

@ecaterina_t: este bine ca ati gasit intr-un final.

[24.02.13 14:55:50]

@tm67bru: tocmai au facut o "investitie amarata" intr-un Papypark care am inteles ca poate fi mai tare decat Troia de la Rixos.

Asta demonstreaza ca Papiloanele au drept tinta familiile cu copii si pot sa -ti spun ca majoritatea hotelurilor de pe riviera Antalyei nu au gratuitate pentru copii pana la 12 ani. Arunca o privire la hotelurile din Lara si vezi cazul RIXOS Belek care tocmai a schimbat ceva anul acesta in politica preturilor pentru copii. Bine a nu se intelege ca fac o comparatie intre Rixos si Belvil.

danalix, dms, ecaterina_t
    Alte impresii din această RUBRICĂPapillon Belvil Club Hotel [Kadriye]: