ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2012

Extrem de nemulțumit
    Foarte nemulțumit

Fugiti. Evitati AKTI SI [*******]

HOTIE, INSELACIUNE, EVAZIUNE FISCALA, NESIMTIRE, DISCRIMINARE

Am achizitionat o vacanta in grecia din Sibiu, de la agentia [****** ] -este interzisa mentionarea agentiilor de turism - webmaster 26, care o consideram firma serioasa. Nu ni s-a spus ca de fapt ei sunt doar intermediari si ca firma organizatoare este [********]. Banuiala noastra a intervenit inca dinaintea plecarii, deorece ora plecarii era foarte secreta si nimeni nun e spunea cu ce firma vom face deplasarea si ca ne vor informa telephonic. Doar in ziua plecarii, adica in data de 14 August pe la ora 12, am fost informati ca vom pleca la ora 14 de la hotel Parc din Sibiu. Cu toate ca ni s-a spus ca in nici un caz plecarea nu se va face decat dupa ora 17 si ca putem linistiti san e facem treaba in ziua respective, toate demersurile s-au modificat. Ajunsi la locul plecarii, am constatat ca mai sunt cateva personae care se plangeau ca au fost dati peste cap cu plecarea si transportati de la Brasov cu un microbus fara clima pe o caldura infernala iar din cauza geamurilor deschise le falfaie creierii in cap. Noi steam ca vom fi transportati cu un autocar de 3 stele, conform contractului si care va avea in dotari WC, AC, TV, …ce mai? tot confortul. Cand am vazut autocarul pe care scria mare... [*******], dupa cele citite aici pe site, mi s-a sculat parul in cap. Soferul impreuna cu ghida, aveau ceva de vrajit unul cu celalalt sin u au considerat de cuvinta ca putem baga bagajele in cala autocarului si desi nu mai asteptam pe nimeni. ne-au mai tinut in soarele dogoritor inca 40 min interminabile. Odata urcati in autocar am constatat o mizerie de ne descris, niste scaune rupte, geamuri lipite cu Scotch, iar restul autocarului arata ca scapat din razboi. Am sunat la agentie si ni s-a spus ca le pare rau darn u au ce sa faca si ca astea sunt conditiile pe care ei pot sa le ofere dar ca sa stam linistiti ca o sa fie bine. Am plecat cu 40 min intarziere cu o ghida muta si surda. Pe drum am tot oprit din loc in loc sa mai, luam cate o persoana sau doua si tot asa pana s-a umplut autocarul la refuz. Dupa aproximativ 5 ore de mers fara sa fim lasati sa mergem la toaleta, am intrebat ghida cand se va deschide toaleta autocarului sin e-a raspuns sarcastic ca Niciodata, deoarece soferul nu e obligat sa suprte mirosul sis a curete dupa turisti. Cu toate ca i-am invocat contractul, ne-a raspuns ca daca nun e convine n-avem decat san e dam jos. Abea la Deva s-a facut o oprire unde am fost lasati sa ne dam jos la toaleta. Apoi nu s-a mai oprit decat in Timisoara, o oprire foarte scurta. Deci ultima orire a fost la ora 21 iar apoi abea dupa 6 ore cand tot autocarul a inceput sa vocifereze sis a faca scandal. La tot acel scandal, ghida, nu a dat nici un fel de explicatii, iar soferul care se schimbase ne-a injurat pe toti zicand ca nu suntem decat o adunatura de aurolaci si ca sa avem grije ca viata noastra se afla in mainile lui. Nici macar in vami nu am fost lasati sa coboram la toaleta pe motivul ca sa nu se supere vamesii, de parka noi eram vinovati ca am stat 3 ore in granite la Sarbi. Dupa un drum de 24 de ore cu autocarul, un drum chinuitor, am ajuns in Grecia la Paralia Katerini hotel Akti Muson unde, surpriza. Camerele nu erau inca gata si am mai stat o ora aproape pe holuri ca aurolacii. Cu chiu cu vai am ajuns in camera unde am gasit inca femeia de serviciu care nu se dadea plecata de acolo. Ne-a zis ceva in greaca, n-am inteles ce ca nu stia engleza sau romaneste si s-a suparat ca am intrat in camera. Am reusit sa scapam si de ea. In camera de hotel, adica noi am avut o camera dubla, niste prosoape urate, uzate in ultimul hal, un sapunel de hotel la 4 persoane, frigider cu gheata de 1 metru pe el de a trebuit sa sculptez in gheata sa pot inchide usa, un balcon mare dar extreme de urat si murder desi in camera parea cumva cumva renovat. Mobilierul vechi si ne practic. Rupti de oboseala ne-am gandit ca o baie la mare ne-ar reconforta, asa ca am lasat totul in mijlocul camerei sin e-am dus la o baie asteptand ora mesei. Am gasit o plaja ca in Romania. Adica plina de chistoace de tzigare, plastice, hartii etc. Apa era destul de limpede sip e ici pe colo niste iarba de mare. Abea de a doua zi apa a devenit extreme de murdara cu tampoane si scutece dar si cu rahati o droaie de trebuia sa faci slalom printer ei sa te poti imbaia p[e langa disconfortul creeat de meduzele gigant. Am uitat sa va spun ca inca de pe drum ni s-a spus ca trebuie sa ne facem rezervari la excursii de pe autocar deoarcece locurile sunt limitate si nu exista o alta agentie care sa ne duca in excursii. Cica ofereau si bonusuri la 3 excursii platite iti dadeau una gratuita dar nu care o voiai tu ci pe ce-a mai ieftina. Din start am fost inselati cu privire la excursii deoarece pe urma am constatat ca sunt zeci de agentii care fac excursii si chiar mai ieftin. Ne-am intors la hotel dupa o scurta baie in marea Egee sin e-am facut un dus dar cu apa destul de rece sin u am vrut san e stricam cheful de vacanta incercand san u bagam toate nimicurile in seama. La ora 7 am coborat la masa unde din nou surpriza. Masa intarzia iar noi, toti turistii, veniti de pe drum, 24 de ore de autocar, eram lihniti de foame. Pe la 7 jumate in sfarsit s-a deschis usa salii de mese. In prealabil fiindu-mi foame am intrebat la bar, daca au ceva de mancare deoarece erau afistate niste oferte de pizza, spaghete, sanwichuri si salate. Mi- s-a spus ca nu au asa ceva asa ca n-aveam decat sa astept masa. Odata intati la masa, am constatat ca de fapt masa nu era in sistem buffet conform contractului si ca ce-a care facuse curatenie, era chiar ce-a care ne punea in farfurie. Nu exista ceva sa poti spune ca e buffet deoarece nu era decat un singur sortiment de mancare stil cantina. Adica un ghiveci de legume si orez ca garniture si ceva carne de porc foarte imprastiata, faramitata. Ce nu se faramitatse era doar niste bucati grosolane de grasime. Bine inteles ca mai gaseai si o salata si paine. Ne uitam mirati unii la altii crezand ca e o gluma. Am intrebat ghida si ni s-a spus ca sa stam linistiti ca de maine totul va fi ok.

Dupa masa aceea criminala, execrabila ca gust si plina de ulei am pornit intr-o plimbare prin statiune. O statiune foarte populate, chioscuri cu ace brice lame si chiloti de dame, si am ramas surprins sa constat ca peste 80% din vanzatori vorbesc limba Romana si au angajati romani. Vis a vis de hotelul Akti Muson, este un restaurant unguresc unde nu va sfatuiesc sa mergeti, deoarece preturile sunt exorbitante. Exemplu. : O ciorba de burta-9 euro... ardei iute-2 euro…smantana…2 euro…paine-2 euro... total? 15 euro adica 68,5 lei. Alte preparate incepeau de la 6 euro si cu totul la final plateau minim 10 euro. O cola la 250ml de la 3 euro la 5 euro…o bere de la 4 la 8 euro. Cu chiu cu vai am gasit un fast food unde am mancat cate un Ghiros la pretul de 5 euro bucata, micut, sec, sin e condimentat. Apoi am continuat plimbarea prin satiune unde am luat contact direct cu viitoarele locuri unde s-ar putea manca ceva bunicel la preturi decente. Ne-am intors la hotel unde la bar nu ni se putea oferi mai nimic. Nu aveau marfa. Obositi, am urcat la camera unde am constatat ca nu gasim telecomanda la aerul conditionat, si am aflat ca trebuie platita cu 5 euro pe zi. Cu toat acestea, mergea aiurea aerul conditionat iar telecomanda nu era originala asa ca nici setari nu puteai face la ea. Am dat drumul la TV, si din nou surpriza…toate canalele se vedeau rau de tot, cu pureci adica in numar de 6 canale. Erau alte 3 canale locale care se vedeau binisor, 1 canal de religie care se vedea perfect si TVRI cu pureci muuuulti. Din nou conform contarctului am luat tzapaaaa. Am zis ca nu e problema ca avem laptop-ul cu noi si trebuie sa avem internet. Tzeapaaaaaaa. Nici asta nu functiona. Am intrebat la receptie ce se intampla si mi-au raspuns razand ca functioneaza si ca laptopul meu e de rahat. Am incercat de pe telefoanele mobile, tablete, etc... nimeni nu reusea sa intre pe internet iar care reuseau sa intre bucuria era de scurta durata deoarece cadea netul dupa 20 de secunde.

Dimineata la ora 8 am coborat la masa. Din nou a trebuit sa asteptam ca nu era gata, iar cand am intrat, am constatat ca de fapt mancare nu era decat un fel de sunca care la noi o gasesti sub denumirea de aro, si un fel de cascaval vegetal numit la noi cascaval pitzza, toate feliate ca foita de tigare. Separat ceva ce parea gem, niste cereale aiurea si paine taiata grosolan. Recipientele de cafea si lapte nu erau umplute si pe motivul ca tocmai se terminase, te obilgau sa renunti sa mai ceri ca si asa nu te intelegea nimeni ce doresti deoarece personalul ce deservea bucataria si sala de mese nu erau vorbitori de engleza sau romana…Chiar n-am vazut in viata mea un asa zis buffet suedez cu un singur produs. Ma asteptasem la altceva din partea grecilor. La ora 9 trebuia sa plecam in prima excursie numita ,,Whater Park’’, dar care se decalase cu o jumatate de ora si nimeni nun e-a zis nimic. Habar nu aveam de unde se pleaca ca ne tot plimbam tot grupul de excursionisti dintr-o parte in alta cum auzeam un autocar. Dupa indelungi asteptari intr-un soare torid, apare si autocarul cu care cica trebuia sa plecam. O rapciuga de autocar tot de la [*******] unde s-a creeat busculada deoarece nimeni nu avea vre-un voucher sau vre-un loc rezervat asa ca s-au asezat fiecare pe unde au putut. Cu toate ca ni s-a spus ca o sa avem insotitoare vorbitoare de limba romana, aceasta a lipsit cu desavarsire mentionand ca nu este necesara prezenta ei la o astfel de excursie. Dupa 2 ore de mers cu autocarul, din nou lipsa climei s-a facut simtita, am ajuns intr-un loc unde cu chiu cu vai am aflat la ce ora si de unde ne vor lua la intoarcere. Am intrat la whaterland cu turma, un loc in care poti spune ca gasesti curatenie. Cu toate ca locul era frumos amenajat, posibilitatile de alimentatie erau destul de infime iar ca numar de bazine si tobogane cu apa, Aqua –Magicul de la Mamaia era de 100 de ori mai atractiv si mai dotat. Peste tot erau supraveghetori sau supraveghetoare care faceau exces de fluierul din dotare, la un moment dat nu se mai auzeau decat fluiericiile lor. Dupa 3 ore imi vajaia capul si ma credeam pe stadion. Pretul excursiei fiind de 22 euro de persoana. Am ajuns acolo undeva in jurul orei 11 si am plecat in jurul orei 16 obligati fortat deci extreme de scumpa iesirea de 5 ore de strand. Am mers 4 ore cu autocarul dus-intors si am stat la strand 5 ore. Bataie de joc totala…

Seara la masa, ca de obicei o latura pe post demancare, demna de meniul zilei decat de buffet suedez, o mancare greu digerabila si ne potrivita din punct de vedere culinary, cu aceeasi carne de porc imprastiata. Ne-am dus la bar unde nu aveau nici macar un suc ci doar un asa zis frappe facut din ness spumat cu gheata si in rest nimic. E bine ca trona un afis care iti interzicea sa consumi alte produse aduse dinafara, la bar ne avand nimic, te obligau in acest mod sa nu stai pe terasa ca ei sa poata inchide cat mai repede. Nici la piscina nu mai aveai acces dupa ora 19, cu toate ca din Sibiu ne spunea ca avem acces non stop.

Urmatoarea teapa a fost excursia la muntele Olimp. Din nou dimineata autocarul care trebuia sa ne duca a intarziat jumatate de ora dar lumea era nemultumita de cu o zi inainte si vociferau mai in barba mai in pumni. Am plecat pe o alta ruta cu o alta configuratie decat scria in pliant si am fost dusi pe un deal intr-un sat unde am fost lasati o jumatate de ora sa il vizitam sau sa bem o cafea. Acesta a fost tot muntele Olimp. Un deal de unde nu puteai vedea nici cum Olimpul care era la o distanta extraordina de mare fata de acel sat. De acolo am fost grabiti sa plecam sa vedem ruinele unei cetati, adica exact niste ziduri care nu prezentau nici un interes turistic dar pentru care plateai 2 euro sa te cateri pe ziduri eventual sa iti faci niste poze pe niste pietre. Si aici am fost lasati 30 min sa vizitam dupa care ne-am indreptat catre autocar care surpriza…. lipsea pe motiv ca a plecat sa ajute un coleg ramas in satul de unde veniseram noi. Era o tzeapa ordinara. Afara erau 42 de grade, n-aveai unde sa te ascunzi de arsita, asa ca toti turistii stateam langa niste tomberoane de gunoi ca aurolacii iar ghida ne prostea ca in 10 min vine…. si uite asa au trecut 1 ora si 15 min pana la venirea autocarului. Degeaba lumea s-a revoltat ca nu am primit nici o lamurire iar toate aceste intarzieri erau de fapt pe banii si pe timpul nostru. Din lipsa de timp s-a sarit vizitarea unu sit arheologic si am fost dusi la manastirea Dionisios. Acolo ce e drept am fost lasati sa vizitam 45 de minute dar nu prea aveai ce. Langa icoanele puse la vanzare, mir, si alte obiecte religioase la preturi exorbitante, gen o cruciulita la 35 de euro, se vindeau prea-sfintii carnati si prea-fericita branza fetta dar si cuviosul cotlet de pors sau de miel dar si butelii de vin langa sticlutele cu smirna. Dupa ce calugarii au incurcat religia cu comertul alimentar, am plecat sa vizitam asa zis-a baie a lui Zeus. Odata ajunsi langa satul invecinat, am fost lasati de izbeliste de catre ghida, indicandu-ne directia in care trebuia sa ne indreptam daca voiam sa ajungem la locul respectiv, ea ne venind cu noi pe motiv ca nu poate e obosita sau gravida... n-am inteles exact. Deci trebuia sa traversam intreg satul circa 4 km iar de la iesirea din sat inca vreo 4 km pe niste poteci. Nimeni nu ne-a explicat ce reprezinta locurile respectiva, asa ca majoritatea au mers ca oile sa vada niste acumulari de apa intr-o viroaga, modern amenajate dar care va jur ca nu tradau vreo baie a lui Zeus pe acele locuri decat daca zbura, ca pe jos nu prea cred ca era asa alpinist. N-i s-au dat 2 ore timp in care Ghida impreuna cu autocarul au disparut cu totul. Va dati seama ca itinerariul de fapt incepea cu aceasta Baie a lui Zeus tocmai pentru a putea vizita acel traseu pe racoare nu in mijlocul amiezii la 45 de grade si unde autocarul trebuia sa ne duca pana de fapt la iesirea din sat nu sa ne lase sa umblam bezmetici pe ulitele acelui sat fara a avea un insotitor. Apoi ne-am intors la hotel unde am adus la cunostinta ghidei de nemultumirile noastre dar la care ni s-a spus ca… ,,Ce doriti de fapt la banii care i-ati dat? ”…sau ne pare rau dar asta este. Atunci ghida ne-a spus ca ea este sotia patronului si ca reclamatiile noastre tot la ea vor ajunge si ca degeaba am face reclamatie la patron. Dupa o discutie aprinsa, barmanul a venit la mine si m-a avertizat sa las gura mica si sa nu mai fac probleme ghidei sa auda si restul turistilor daca nu vrewau sa am de suferit pe acolo prin Grecia. I-am spus ca nu mi-e frica si orice s-ar intampla tot am sa dau firma in judecata si am sa ai fac reclama proasta pe internet.

Din a doua zi problemele majore au inceput inca cu ivirea zorilor. Ne-am trezit ca nu avem apa calda, si ca menajera ne luase prosoapele dar si un asternut si nu le mai adusese inapoi. Am inteles de la ceilalti turisti ca cel care facea scandal mai mare, primea de la alte camere in completare prosoape si asternuturi. 3 zile nu a fost apa calda in hotel si lumea degeaba urla si injura, deoarece situatia nu s-a schimbat, ba mai mult au inceput sa se razbune pe toti prin efectuarea serviciilor de mantuiala. Nu ne baga nimeni in seama. O doamna a avut o criza de rinichi si se zvarcolea pe jos de durere in fata la receptie, de fata cu receptioniera, care nici macar sa cheme salvarea nu a vrut. Nici nu s-a uitat catre ea iar sotul ei nu stia ce sa faca de disperare...

Apoi am fost in excursie la SKIATOS. Aceasta excursie din nou a fost intarziata, iar din cauza ca nu s-au dat vouchere nimeni nu stia pe ce locuri sa se aseze in autocar si din nou s-au iscat discutii deoarece familiile doreau sa stea unii langa altii nu dispersati in tot autocarul. Insotitoarea de grup radea si nu lua nici o masura dar soferul grec special intreba de vouchere si spunea ca cine nu are nu pleaca in excursie. Degeaba am explicat toti ca nu ni s-au dat asa ceva ca era de neinduplecat. Toate astea se intamplau la bascalie ca odata cu aparitia ghidei trebuirile s-au rezolvat iar ei radeau in fata de fraierii care isi ieseau din minti crezand ca pierd si banii si excursia din cauza agentiei. La aceasta excursie, doar transportul a fost legat de [*******], asa ca era normal sa fie de tot rahatul. Croaziera cu vaporul, petrecerea si orele de plaja de pe Skiatos au fost superbe si de neuitat deoarece n-au avut legatura cu [*******]. Odata intorsi la autocar din nou au inceput discutiile legate de locuri si de lipsa climei pe parcursul drumului… Intorsi la hotel, masa de seara era formata din resturi, bineinteles ca reci, servite de o jegoasa plina de bube si mirosind a acru care se ratoia la noi zicand ca doar aia are de mancare si aia e. Greaca vorbita de ea prin semne si muteasca vorbita de noi in engleza au dus la o stare de tensiune incat i-am luat lingura si clestele din mana sa ne servim singuri ca si asa nu intelegea ce dorim noi.

Toti excursionistii s-au plans zi de zi de sevici si de comportamentul execrabil al ghidelor dar si al personalului hotelier. i-am adresat reclamatiile in scris cerand numar de inregistrare dar sotia patronului s-a multumit sa urle la noi fara a primi numarul de integistrare fiind nevoit sa inregistrez toate aceste video. Am solicitat facturi fiscale pentru excursii si sejur, dar si pentru banii platiti pe clima din camera dar s-a motivat ca in grecia nu se emit facturi fiscale iar hotelul inca nu a primit clasificarea ca sa ne poata spune ce categorie sau ce servicii conform contractului am primit. Era ultima seara acolo, asa ca toti turistii au cumparat cate ceva, ba un suc, o bere, alune etc. si se statea pe terasa spunand bancuri si razand. Acest lucru a indignato pe receptioniera deoarece ei la ora 20 doreau sa inchida terasa si nu putea de noi, asa ca au inceput sa ne reproseze ca am adus toti turistii bauturi si alimente din alte locuri decat de la ei. I-am cerut suc... nu avea, cafea expreso... nu ,,spaghete... nu, salta, …nu…nu avea nimic... atunci i-am spus ca sa ne dea ceea ce au pe lista afisata si in acest mod nu mai suntem nevoiti sa cumparam dinafara, … Aceasta a chemat barmanul atomic care a inceput sa ne injure in engleza zicand ca nu suntem decat niste imputiti de romani fara case care venim in grecia sa facem talente. Nimeni nu l-a bagat in seama si conform contractului, la ora 9 seara ne-am bagat in piscina sa ne distram. Acesta cand a vazut indrazneala noastra, a pus mana pe telefon si a chemat politia. A venit un echipaj de politie la fata locului si nu stiau de fapt de ce au fost chemati. Ne-au cerut pasapoartele si buletinele si dupa ce le-am explicat cum sta treaba si ca suntem turistii hotelului, cazati acolo, i-a pufnit rasul…ne-au rugat sa nu facem galagie si ca le pare rau ca a trebuit sa vina dar ei de fapt isi fac doar datoria, lucru care noi l-am inteles. Barmanul a ramas tremurand la propriu de nervi ca nu a reusit sa ne faca sa avem probleme sau sa fim amendati, si a plecat si el flegmand in urma lui la adresa noastra urcanddu-se in masina cu receptioniera si plecand. Dimineata am fost scosi la ora 10 din camere, obligati sa le predam, desi plecarea era la ora 17-18. A trebuit sa ne punem bagajele intr-o toaleta, o camera toaleta de langa piscina, fara ca bagajele noastre sa fie pazite sau sa raspunda cineva daca lipsea ceva. Am uitat sa va povestesc despre ,,seara greceasca’’…unde la fel s-a intarziat 30 min la plecarea de la ora 21 si s-a promis ca se va prelungi pana cand o sa ne simtim bine. Am fost transportati cu microbuzul care a trebuit sa faca mai multe drumuri iar uni dintre noi trebuind sa stea in picioare. Din cauza intarzierii, odata ajunsi acolo, ni s-au pus in fata cele 2 feluri de mancare deodata ca la cantina si nu intelegeam de ce se grabesc. Spectacolul incepuse chiar frumos si ne gandeam ca o sa fie o seara reusita dar la ora 23,30 am fost ridicati de la masa brusc si anuntati ca trebuie sa plecam. Nici nu au fost interesati ca nu au respectat programul deoarece fata ghidei cu care am fost, isi serba cu prietenii nu stiu ce si doamna era deranjata ca am fi stat si noi turistii sa vedem cum isi fac ei de cap pe cheltuiala noastra.

Odata plecati catre casa din nou s-a intarziat plecarea cu 1 ora deoarece insotitoarea de grup astepta pe cineva. Ajunsi in Serbia, la o opriere, tot autocarul a vrut sa il linseze pe soferul mai invarsta care incepuse din nou cu injuraturi si jigniri la adresa intregului autocar dar am reusit sa aplanez conflictul ulterior parandu-mi tare rau. Am fost mutati din autocar in alt autocar, trambalari de bagaje cu ochii lipiti de somn, etc…. intr-un cuvant au reusit sa ne strice - text editat de webmaster vacanta.

Trimis de mocanudonald* in 03.09.12 16:49:38
    Validat / Publicat: 03.09.12 17:59:20
    • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 3902 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mocanudonald*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P02 IMAGINE DE PE PLAJA

[03.09.12 17:59:58]

@mocanudonald: Asa cum scrie in mai multe locuri pe aici, mentionarea agentiilor este interzisa (si) pe acest site... Vezi, de exemplu, textul scris cu rosu mai jos.

Aceste informatii se pot trimite insa prin mesaje private.

[03.09.12 18:19:59]

In plus, @mocanudonald, pe viitor n-ar fi rau sa desparti recomandarile de cazare de cele referitoare la zona vizitata.

S-ar obtine astfel o structurare mai buna a informatiei - despre cazare si despre zona/imprejurimi (cine cauta doar info despre cazare o gaseste mai eficient) si, nu in ultimul rand, notele acordate ar reflecta mai bine recomandarile despre cele doua "obiective" distincte (se intampla cateodata sa stai intr-un hotel pe care nu doresti sa-l recomanzi, dar zona sau orasul in sine ar merita cu totul alte note - sau viceversa).

iulian68
    [03.09.12 18:43:49]

Pe mine, unul, ma doare capul dupa ce am citit cele de mai sus. In afara de faptul ca e scris la nervi, lucru care iese usor in evidenta numai vazand cu ce furie si graba ai scris, nu pot pricepe si pace, cum ati putut, un autocar intreg, de minimum 50 de persoane, sa va lasati calcati in picioare de doua persoane!!!

Referitor la autocar, daca nu va convenea cum arata, nu trebuia sa va urcati si sa plecati cu el. Ce crezi, ati fi ramas acasa?

Despre camere, la fel, daca toti ati fost cazati in acelasi hotel, atunci chiar nu ma duce mintea cum de ati acceptat sa va cazati? Ce Dumnezeu, erati toti la prima iesire din Romania? Nu stiti ce trebuie facut cand cineva iti ia banii si isi bate joc de tine? Ati vazut ca politia nu avea ce sa va faca, de ce nu ati luat masuri, si ati suportat batjocura cu mancarea, cu excursiile, piscina, etc? Adica doar in ultima noapte ati avut tupeu?

Dar barmanul, era vreun Arnold de i-ati permis sa va injure si sa va jigneasca?

Despre mare si plaja, nu am mai auzit in review-uri sa aiba tampoane, scutece, rahati. etc, asa ca da-mi voie sa nu cred asta.

Altfel, grabeste-te si faceti plangeri la OPC SI ANAT, cu totii.

[05.09.12 14:25:51]

@iulian68: plangerile urmeaza a fi facute... imi cer scuze de anumite greseli dar am scris in graba... nu la nervi iar de cele mai multe ori datorita unui handicap de la mana stanga mai gresesc din litere la tastare. noi ne-am revoltat de la plecare dar nu am avut nici un succes deoarece doamna de la agentie ne-a zis ca daca nu ne convine aia e. era sa ma intorc acasa cu nevasta si copii? am sperat ca acesta va fi singurul inconvenient si am acceptat autocarul. odata ajunsi acolo erai la cheremul lor. depindeai cu totul de ei. pe asta s-a si mizat. acum aflam din alte surse ca afacerea dintre [mentionarea agentiilor este interzisa] - webmaster26 si hotel este o afacere de familie onorata cu succes cu ghilimelele de rigoare, cu acelas regim tuturor romanilor ajusi acolo. de la agentii din tara cand intrebi de grecia, singura optiune pentru cei care solicita o vacanta, este acest hotel. Vom sesiza si consiliul concurentei. Ma intreb ce era sa fac cu respectivul barman? sa il bat? stiti ce patesc scandalagii violenti in grecia? cat despre mare, va dau cuvantul de onoare ca asa a fost. murdara si... poate in zonele mai libere unde nu erau asa multi turisti pe plaja sa fi fost mai curata apa asta nu contest dar in locul in care mergeam noi pe o intindere de aproape 200 m asa era. nu cred ca ai citit ca soferul respectiv era sa fie linsat si ca tot autocarul i-a sarit in cap. la dus, majoritatea au vociferat mai in fundal, stiti cum sunt de obicei romanii? nu prea vor sa se puna rau cu soferii. doar la intoarcere au izbucnit... mamaliga care explodeaza cum se zice. o doamna din brasov care era cu copilul,a fost anuntata doar pe autocar in drum spre grecia ca le pare rau dar nu mai pot sa le dea cazare acolo unde si-au rezervat din februarie dar ca vor face tot posibilul sa se revanseze oferindu-i o excursie de 10 euro gratuita iar daca nu ai convine n-are decat sa se dea jos din autocar si din timisoara sa se intoarca acasa cu ce vrea. oare s-ar fi dat cineva jos? sa se chinuie prin timisoara cu copil si bagaje bantuind dupa bilete de intoarcere acasa? O alta familie am fost si anul trecut dar cazati la o vila a unui grec.au zis ca au fost extrem de multumiti si ca anul acesta au solicitat tot acolo cazare dar li s-a spus ca nu mai sunt nicairi locuri doar la hotelul akti muson si ca vor fi extrem de multumiti. o doamna din vintu de jos. si acei oameni aproape ca plangeau de nervi.

[05.09.12 14:32:58]

@webmaster26: din pacate ar trebui sa procedati la fel cu toata lumea. nu sunt singurul care a scris despre **** dar vad ca doar pe mine m-ati cenzurat. ok no problem dar ma gandesc ca asta este si esenta postarilor noastre de a aduce celorlalti la cunostiinta de anume ce sa se fereasca sau cu ce firme sau hoteluri sa lucreze

[05.09.12 14:36:22]

@webmaster: intr-un fel aveti dreptate dar... sunt destui care pana la urma ajung tot acolo la akti si ar fi bine sa stie ca acel hotel si firma respectiva ofera pachetul care contine si aceste excursii si omul trebuie informat ce anume sa evite din pachetul respectiv.

[05.09.12 14:41:04]

@mocanudonald: Nu 'doar pe tine' te cenzuram, un Regulament trebuie respectat de toata lumea.

Regulamentul a fost schimbat de cateva luni bune - nu se mai permit niciun fel de referiri a agentii (indiferent daca sunt pozitive sau negative).

Dealtfel acest lucru este specificat CLAR, cu rosu, in mai multe locuri pe site - incusiv in pagina fiecarui review.

E ultima data cand iti mai editez ecourile. Ai 'galben' pentru nerespectari repetate ale Regulamentului (mentionare agentii).

iulian68, mocanudonald*
    Alte impresii din această RUBRICĂAkti Musson Hotel: